Klesající úrokové sazby jsou hrozba pro bitcoin a akcie! Jak se chránit?

S prvním poklesem úrokových sazeb ze strany americké centrální banky zase vzrostlo nadšení, že se rychle posypou penízky z akciových (bitcoinu) portfolií. Nicméně při studiu ekonomické historie (miluju tuhle disciplínu) zjistíte, že je to mnohem složitější.

Výnosy nejsou nikdy zadarmo, protože vždy podstupujete určitou míru rizika. Je to stejná jistota jako východ slunce. Nicméně na finančních trzích není nikdy nic snadno vidět. Když zůstaneme u metafory se sluncem, jako by bylo schované pod mraky. Sice jej nevidíte, ale někde tam je.

Stejným způsobem to funguje při investování a v současnosti by vás měl onen skrytý kontext zajímat.

Přijde mi i zábavná ta polarizace. Jedni věští krizi za každým rohem, druzí jsou zase „buy everything“, protože akcie dlouhodobě jenom přece rostou. Já se snažím být někde uprostřed. Ačkoliv v defenzivě, což se vyplatí, když trhy opravdu rupnou.

Varování

Stejná logika se používá při manipulaci s vybitou střelnou zbraní. I když si je člověk jistý, že není nabitá, je povinnost s ní zacházet stejným způsobem, jako když je připravená k okamžité střelbě. Stejným způsobem musíte vnímat investování na trzích. Zde akorát nejde o zdraví, ale o vaše těžce vydělané peníze.

Stream: Zlato, čínské akcie a bitcoin rostou

Pokles úrokových sazeb znamenalo příchod ekonomických problémů a poklesu na trzích

Obecně je pokles v sazbách vnímán jako něco vskutku pozitivního. Záleží ovšem na důvodech, kvůli kterým Fed začne měnovou politiku uvolňovat. Když sazby začnou klesat ze špatného důvodu, uvidíme na trzích risk off. To znamená, že ochota riskovat bude nižší. Pokles v úrokových sazbách v minulosti velmi často znamenal příchod ekonomické recese nebo krize.

Z podstatné části má proto Fed ve svých rukou další vývoj na bitcoinu a akciového trhu. Přirozeně skrze očekávání a prozatím vidíme na těchto trzích kurzový růst. Jejich úkolem nyní je, aby všechny přesvědčovali (jde o proces), že uvolňují měnovou politiku, protože se jim daří v boji s inflací. Nikoliv proto, že vidí v reálné ekonomice velké problémy, které je třeba řešit.

Narazil jsem na perfektní vizualizaci, která zohledňuje roční vývoj kurzu akciového trhu a tržních výnosů na dluhopisovém trhu po prvním snížení v úrokových sazbách ze strany Federálního rezervního systému. Všimněte si, že v posledních třech případech čekal akciový trh nemalé poklesy. Rok 2020 skončil nakonec tzv. V strukturou, protože centrální banka zavedla extrémně akomodativní měnovou politiku. Když by nic nepodnikla, kdo ví, jak by výsledek vypadal.

Případy z 80. a 90. let posléze dopadly pro akciový trh výborně. Hlavně 90. léta byla plná sebevědomí a býčí trh na akciích neznal konce. Což ovšem skončilo technologickou bublinou, která praskla na začátku nového tisíciletí.

Každopádně ty 90. roky jsou specifické tím, že americká reálná ekonomika dosáhla tzv. soft landing. To znamená, že nenastala žádná recese nebo krize. Akciové trhy tudíž mohly pokračovat v růstu. Zatímco v 80. letech mohly klesat úrokové sazby, protože se dnes legendárnímu předsedovi Fed Paulu Volckerovi podařilo zkrotit inflaci dřívějšími agresivními restrikcemi. Makroekonomické prostředí se stabilizovalo a trhy tak měly příhodné podmínky pro růst.

Popis s vysvětlením grafu by vyšel sám o sobě na mnoho dalšího textu. Pro nás z něj plyne jedna klíčová informace. Pokles úrokových sazeb ne vždy znamenal růst akciového trhu. Naopak se často stávalo, že uvolnění měnové politiky bylo předzvěstí pro velké poklesy. Zkrátka záleží na kontextu.

Závěrem: Jak se chránit v těchto časech?

Není v žádném případě v silách jednotlivce přesně odhadnout, jaký vývoj bude mít reálná ekonomika. Zda se nakonec neukáže, že úrokové sazby vlastně klesají z toho špatného důvodu.

Zajímavost :  Elektronický podpis už je pro každého zdarma. Stačí bankovní identita

Investor se může bránit mnoha způsoby. Mikrofundamentalisté mohou investovat do akciových titulů, které jsou zkrátka z hodnotového hlediska dobré byznysy.

Další možností je mít dostatečně velkou expozici na trhu se státními dluhopisy. Kombinace pokladničních poukázek (treasury bills) a 20letých bondů je podle mého názoru takový standard. Když se něco na akciovém trhu a bitcoinu šeredně pokazí, najdete v těchto instrumentech útěchu.

Diverzifikujte a diverzifikujte. Nebudete poté nemile překvapeni.

Prozkoumejte dluhopisové ETF na platformě XTB

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO