Kolik Čechů vlastní elektromobil? Problémem je krátký dojezd a malý počet nabíjecích stanic

Průzkum mezi 1050 respondenty v České republice ukázal, že pokud někdo vlastní elektroauto, nemá ho kde nabíjet. Vlastní nabíječku by si pořídilo jen 7 procent dotázaných. Hlavním uváděným důvodem je především vysoká cena. Veřejných dobíjecích stanic je ale málo, v celé republice jich je jen 1500.

V České republice je registrováno přes 8,5 tisíce elektroaut. Dojezd těchto vozů někteří výrobci hodnotí vysoko nad 400 kilometrů pro městský provoz, v zimě může být ale jen okolo 150 kilometrů

 „Uživatelé elektroaut tak musejí mnohem více než řidiči vozů s konvenčními motory řešit „tankování“, v tomto případě tedy nabíjení. Zatím je v republice jen necelých 1 500 veřejných dobíjecích stanic. V porovnání s přibližně čtyřmi tisíci čerpacích stanic je to rozhodně nedostačující,“ uvádí Leoš Kabát, specialista na elektromobilitu.

Není kde nabíjet

Veřejné dobíjecí stanice využívá, nebo by je využívalo, 26 % respondentů. Dalších 20 % se spokojí s běžnou zásuvkou nebo zásuvkou se zesíleným příkonem. „Drtivá většina respondentů ale nemá možnost elektroauto nabíjet a vlastně by jeho nabíjení ani neřešila. Oproti západní Evropě zatím elektroauta zkrátka pro české řidiče nejsou tématem,“ upřesňuje Kabát.

Zdroj: Schneider Electric

Hlavním důvodem, proč si Češi domácí elektronabíječku neinstalovali, je cena. Příliš drahé se zdají 27 % řidičů.

Podle odhadů respondentů průzkumu nejčastěji do 6 400 Kč, myslí si to 34 % z nich. Nejméně často pak tipují cenu mezi 19 a 25,5 tisíci korun, jen ve 12 % případů. Nad 25,5 tisíce korun odhaduje 21 % respondentů.

„Tyto výsledky velmi ilustrují naprosto zkreslené představy o elektromobilitě. Elektroauta jsou drahá, tudíž musí být drahé vše kolem nich. Pokud se ale zeptáte, kolik to tedy je, slyšíte velmi nízké částky. Nabíječka stojí od 15 tisíc korun. Ani tak to ale v porovnání s úsporami, které stále elektromobilita přináší, drahé není. Za tuto částku pořídíte v dnešní době asi 350 litrů benzinu, to je mimo covidovou dobu asi polovina průměrné roční spotřeby vozu se spalovacím motorem,“ vypočítává Leoš Kabát.

Cena za 100 kilometrů jízdy elektromobilem při domácím nabíjení pak vyjde asi na 85 korun, to samé u benzinového pohonu vyjde dnes třeba na 3,5násobek.

Druhým důvodem pro nepořízení domácí elektronabíječky je s 22 % odpovědí víra, že stačí běžná zásuvka. „Zásuvka je určitě řešení, má to ovšem jisté nevýhody. Tou hlavní je doba nabíjení, více než 20 hodin. Tu mohou specializované nabíječky zkrátit až na pouhou desetinu. Navíc je domácí nabíjení i levnější než u veřejných nabíječek,“ uzavírá Leoš Kabát ze Schneider Electric.

Jak lze auto nabít doma?

Domácí stanice nabije elektroauto za 2 až 4 hodiny. Snadno se instaluje a nabízí i určitý komfort pro uživatele v případě použití nabíjecí stanice s integrovaným kabelem. Pro vlastníky fotovoltaických elektráren dovoluje chytré využití energie z fotovoltaických panelů. Pro vlastníky chytrých domů dává možnost integrace do systémů zajišťující řízení budovy.

U běžné domovní zásuvky je doba nabíjení větší než 20 hodin. Elektrická instalace musí v tomto případě odpovídat normám a platným předpisům. Z pohledu běžného spotřebitele může být nabíjení přes domovní zásuvku nebezpečné.

Přístup Čechů k elektromobilitě by se měl do budoucna změnit.  Od října totiž platí novela stavební vyhlášky, podle které musí mít každá novostavba povinnou instalaci rozvodů pro nabíječky. A od konce minulého roku stát rozšířil podporu v rámci programu Nová zelená úsporám o nabíjecí stanice pro rodinné a bytové domy.

Tomáš Rovný

Celý článek zde