Koruna mírně zpevnila, vzhůru jí pomáhal výrok guvernéra ČNB

Praha – Koruna dnes mírně zpevnila k dolaru i euru. Vůči jednotné evropské měně si ve srovnání s pátečním podvečerem polepšila o jeden haléř na 24,47 Kč/EUR a k dolaru o tři haléře na 22,92 Kč/USD. Vyplývá to z dat serveru Patria Online kolem dnešních 17:00.

Česká měna dnes odpoledne přechodně posílila až na 24,38 Kč/USD. České měně podle ekonoma Jana Vejmělka z Komerční banky pomáhalo vystoupení guvernéra centrální banky, který v neděli v televizi CNN Prima News odmítl brzké snižování úrokových sazeb v příštích měsících. „Právě sázky na snížení korunových sazeb se na trhu zvyšovaly po nečekaně razantním snížení polských sazeb v předminulém týdnu,“ připomněl Vejmělek.

Dnešní ranní statistiky o srpnovém vývoji cen výrobců přinesly podle ekonoma smíšené signály. Ceny většiny producentů meziročně vzrostly, naopak v zemědělství se dál prohloubil pokles, činil 16,4 procenta. V průmyslu ceny proti loňskému srpnu stouply o 1,8 procenta, ve stavebnictví o 3,7 procenta a ceny tržních služeb vzrostly o 5,3 procenta.

Kurz české měny:

Předchozí závěr

Dnes kolem 17:00

Kč/EUR

24,48

24,47

Kč/USD

22,95

22,92

Zdroj: Patria Online

Dolar mírně oslabuje, investoři čekají na výsledky zasedání centrálních bank

Londýn/Frankfurt – Americký dolar dnes mírně oslabuje vůči koši hlavních měn. Investoři čekají na výsledky zasedání centrálních bank ve Spojených státech, Británii a Japonsku, která se konají tento týden. Euro si kolem 17:30 SELČ vůči dolaru připisovalo zhruba čtvrt procenta na 1,0685 USD.

Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, ve stejnou dobu ztrácel zhruba desetinu procenta a nacházel se blízko 105,20 bodu.

Hlavní pozornost investorů se upírá k americké centrální bance (Fed), která oznámí rozhodnutí o nastavení svých úrokových sazeb ve středu. Všeobecně se předpokládá, že Fed ponechá základní úrok beze změny v pásmu 5,25 až 5,50 procenta.

„Fed by měl úroky ponechat beze změny a já osobně neočekávám ani žádný výraznější posun v jeho prohlášení,“ uvedl podle agentury Reuters analytik Michael Brown ze společnosti Trader X.

Evropská centrální banka (ECB) minulý týden zvýšila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 4,50 procenta. Naznačila však, že toto zvýšení by mohlo být poslední. Fed a ECB v poslední době úroky zvyšovaly ve snaze dostat pod kontrolu inflaci.

Reklama

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO