Koruna zpevnila o haléře vůči euru i dolaru, burza potřetí rostla

Praha – Česká měna ve čtvrtek zpevnila vůči oběma hlavním světovým měnám. Koruna k 17:00 posílila proti předchozímu závěru k euru o osm haléřů na 25,63 Kč/EUR a k dolaru o sedm haléřů na 21,74 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online. Pražská burza potřetí v řadě rostla.

Vývoj na měnových trzích podle analytiků ovlivňovalo hlavně zasedání Evropské centrální banky (ECB), která představila nový přístup k měnové politice, naznačující delší podporu ekonomice eurozóny. “K úpravám sice došlo, ale dohromady víceméně ladí s tím, co se dalo čekat, tedy že přístup ECB zůstane velmi podpůrný,” sdělil analytik Tomáš Vlk z Patria Finance.

“Bez domácích zpráv předpokládáme ještě vliv pozitivního obratu na hlavních trzích v posledních dnech. I tak ale koruna zaostala za svými regionálními protějšky,” komentoval Vlk vývoj české měny.

Zajímavost :  Pražská burza posílila. I díky akciím Erste

Burzovní index PX ve čtvrtek stoupl o 0,35 procenta na 1192,24 bodu. Dařilo se zejména akciím Philip Morris, ale také Komerční banky, Monety Money Bank a Avastu. Erste naopak ztrácela. Vyplývá to z údajů na webu burzy. Pražská burza růstem nestačila na západní trhy, ale nesklouzla do záporu jako burzy ve Varšavě a Budapešti, poznamenal analytik Patria Finance Tomáš Vlk.

Akcie kutnohorského výrobce cigaret Philip Morris dnes zhodnotily o 1,39 procenta na 14.600 korun. Ze 13 titulů indexu PX měly nejvyšší růst, zbylých šest rostoucích akcií přidalo méně než procento. Komerční banka si polepšila o 0,65 procenta na 776 korun, Moneta o 0,59 procenta na 85,50 koruny a Avast o 0,58 procenta na 172,25 koruny. Dařilo se také nápojářské Kofole, elektrárenskému ČEZ a operátorovi O2.

Zajímavost :  Visa koupila startup Currencycloud. Polovina dospělých v EU je naočkována

Nejobchodovanějším titulem byly akcie Erste Bank s obchody za téměř 89 milionů korun. Akcie ale při nich ztratila 0,17 procenta ceny a den ukončila na 801,60 koruny. Dolů zamířily také cenné papíry likérky Stock, pojišťovny VIG a České zbrojovky.

Kurz české měny:

Předchozí závěr

Čtvrtek kolem 17:00

Kč/EUR

25,71

25,63

Kč/USD

21,81

21,74

Zdroj: Patria Online

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO