Kráčajú v stopách Mussoliniho. Taliansko môže mať prvú premiérku

28. júl 2022 o 12:24  I Platený obsah

Meloniová berie hlasy aj Salvinimu.

RÍM, BRATISLAVA. Koncom októbra 1922 vpochodoval taliansky fašistický líder Benito Mussolini s desaťtisícimi svojich podporovateľov do Ríma a zmocnil sa vlády nad Talianskom.

Sto rokov od slávneho pochodu na Rím sa na čelo Talianska môže dostať politička, ktorej strana sa viac či menej hlási ku koreňom v Mussoliniho hnutí.

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

Náhly pád vlády premiéra Maria Draghiho, bývalého šéfa Európskej centrálnej banky, privedie talianskych voličov na jeseň opäť k volebným urnám. Favoritom na víťazstvo je pritom krajne pravicová strana Bratia Talianska (Fratelli d’Italia).

Ich líderka Giorgia Meloniová sa navyše snaží zjednotiť celú krajne pravicovú scénu. Niektoré jej kontroverzné názory však nemusia lahodiť ani jej spojencom.

Pomohla jej kniha aj DJ

Ešte vo voľbách v roku 2018 získala strana Bratia Talianska len 4,4 percenta hlasov. O štyri roky neskôr sa o 45-ročnej Giorgii Meloniovej hovorí ako o možnej prvej žene na premiérskom poste v Taliansku – strana má aktuálnu podporu okolo 24 percent, o percento viac ako Demokratická strana a až o 10 percent viac ako Liga Mattea Salviniho.

Celý článek zde |