Křetínský a Tkáč posilují pozici v nizozemské poště. V PostNL drží již přes 30 procent

Aktuální hodnota 31,4procentního podílu činí aktuálně okolo 275 milionů euro, tedy v přepočtu zhruba 6,7 miliardy korun. Středeční obchodování na amsterdamské burze uzavřely akcie PostNL na ceně 1,80 euro. Nachází se tak o přibližně 53 procent níž než na začátku letošního roku.

Na zájmu investorů se negativně projevuje letošní výrazně zhoršené hospodaření firmy, přičemž důvodem je zejména růst nákladů (například na energie a mzdy) a také ochlazení v sektoru e-commerce, který zažíval boom během pandemie koronaviru. V prvních devíti měsících letošního roku se čistý zisk firmy meziročně propadl o 75 procent. Již v říjnu management firmy avizoval, že pro letošní rok neočekává dosažení dříve stanovených finančních cílů.

Z(a)tracená čísla 14. díl – Pronájmy bytů

Video se připravuje …

Podle posledních dostupných údajů je Vesa s velkým náskokem největším akcionářem společnosti, která je dominantním hráčem na nizozemském trhu a má silnou pozici i v ostatních zemích Beneluxu. Předchozí hlášení Vesa podala v lednu, tehdy svůj podíl navýšila na 25 procent. 

Svůj podíl začala Vesa postupně budovat již v prvním čtvrtletí minulého roku. Vesa tehdy uvedla, že PostNL je „případem úspěšné transformace tradiční poštovní společnosti na moderního a efektivního poskytovatele doručovacích a logistických služeb“. Investiční ředitel fondu tehdy rovněž uvedl, že „investice do PostNL potvrzuje strategický záměr společnosti Vesa v logistickém sektoru.“

Fond Vesa spravuje portfolio v hodnotě několika desítek miliard korun. Je také s 22 procenty největším akcionářem britské poštovní a logistické skupiny International Distributions Services (donedávna známé pod názvem Royal Mail) a s 12,3 procenty amerického prodejce tenisek Foot Locker.

Fond také vlastní významnější podíly ve francouzském prodejci elektroniky FNAC Darty,  francouzských supermarketech Casino Guichard a v tamní mediální společnosti TF1. V portfoliu fondu jsou také akcie britských supermarketů Sainsbury’s. V nich je druhým největším akcionářem hned po Qatar Investment Authority.

Byznysmeni Daniel Křetínský a Patrik Tkáč, kteří vlastní fond Vesa, jsou také majiteli společnosti Czech News Center, vydavatele deníku E15.

Zdroj Zde