Křišťálové štěstí na Designbloku. Sklárna Moser dává návštěvníkům možnost navrhnout si vlastní umělecké dílo

Křišťálové štěstí na Designbloku. Sklárna Moser dává návštěvníkům možnost navrhnout si vlastní umělecké dílo

Zdroj: Moser
  • Sklárna Moser vystavuje na Designbloku sběratelskou vázu s uměleckou rytinou Bohumila Selingera spolu s variantami objektů, které si mohou návštěvníci navrhnout podle sebe a objednat na zakázku

  • Exponáty jsou k vidění v Uměleckoprůmyslovém muzeu na Starém městě

  • Letošní Designblok má jednotné téma „štěstí“ a jeho hlavní výstavě dominuje workshop, kde si zájemci sestaví vlastní lampu

Co je štěstí? Může to být věc, kterou člověk sám vytvoří, nebo kterou mu někdo daruje. Je to také téma letošního Designbloku, který obsadil netradiční prostor bývalého kláštera svatého Gabriela. Od středy zde vystavuje více než dvě stě českých i zahraničních designérů a na pódiích se střídají přednášející.

Mezi hosty festivalu nechybí karlovarská sklárna Moser, pro kterou je nepochybně štěstím skutečnost, že udržuje ryteckou tradici bez přestávek už 164 let, a to na úrovni umožňující vytvořit vázu s mistrným portrétem Lunie Czechowské nebo artefakty s motivy výtvarníků Petra Síse či Marie Makeevy. Všechny tři výstavní kusy mají své místo v Uměleckoprůmyslovém muzeu. Ukázky tvorby karlovarských sklářů najdeme na Designbloku v sekcích Masters a Rodinné stříbro, což naznačuje, že slavná sklárna se řadí mezi ryze české podniky, vynikající dlouhou tradicí a pečlivým řemeslným zpracováním.

Rumunská královská rodina je naším stálým zákazníkem, říká ředitel sklárny Moser

V prvně jmenovaném oddíle prezentuje sklárna vázu Alethea, do níž Vlastimil Selinger vyryl portrét na motivy slavného obrazu Amedea Modiglianiho. Vtištění Luniiny tváře do bezolovnatého křišťálového skla zabralo  měsíce mravenčí práce. Selinger je Moseru věrný bezmála čtyřicet let a má všechny vlastnosti, které výborný rytec potřebuje – umělecké cítění, smysl pro detail, pevnou ruku a především neúnavnou trpělivost. Díky tomu dokáže ve skle přesně vystihnout prázdný pohled a protáhlou šíji dámy z expresionistického obrazu. „Precizní ztvárnění řadí tento artefakt mezi vrcholná sběratelská díla,“ říká Radka Strachotová z Moseru.

Zajímavost :  Prodej baleného piva na vsi výrazně roste, pije se po garážích, hospody umírají

Umění na zakázku

V sousední samostatné expozici vystavuje Moser další dvě díla zdobená rytinami. Kolekce váz Diva upoutá jednoduchým tvarem s různými variantami barev a velikostí. Všechny designy doplňují rytiny sakur, ryb a peří. Vedle hotových děl návštěvník uvidí znázornění postupu tvorby jemné rytiny a nápojového skla. Výsledek tvrdé práce lze spatřit ještě jednou v podobě křišťálových sklenic zdobených motivy od českých umělců. Vzhled váz Diva a zmíněných sklenic si dokonce návštěvníci Designbloku mohou upravit dle svého vkusu pomocí konfigurátoru MyMoser.

Se zakázkovou výrobou sklárna Moser začala nedávno. Nabízí možnost objednat si sklo například s monogramem nebo s obrazem od oblíbeného českého umělce. V nabídce jsou snové motivy Petra Síse nebo siluety koček a ptáků od ilustrátorky Marie Makeevy. Dále si lze navrhnout vázu se zmiňovanými přírodními motivy. Pro milovníky tradic a klasiky zahrnuje Moser do nabídky rytin i dosud nepoužité skici zakladatele firmy Ludwiga Mosera. Dílo může zákazník završit monogramem, textem dle přání nebo oroplastikou. Konfigurátor bude k dispozici případným zájemcům z řad návštěvníků Designbloku, kteří touží na chvíli stanout v roli designérů.

Zajímavost :  Bohemia Energy končí. Statisícům lidí skokově zdraží energie
Portrét Lunie Czechowské vyryl na vázu Vlastimil Selinger podle obrazu Amedea Modiglianiho. Foto: Moser

Ačkoliv mají klienti při tvorbě díla v interaktivním prostředí na výběr pouze z několika motivů, sklárna slibuje, že stále existuje spousta způsobů, jak zajistit, aby právě váš personalizovaný design byl jediný na světě.

Do it yourself

Expozice sklárny Moser zůstává přístupná po celou dobu trvání Designbloku a nachází se v budově Uměleckoprůmyslového muzea na Starém městě. Kdo si ji chce prohlédnout, musí se však přizpůsobit hygienickým opatřením platným pro celý Designblok. Aby se zamezilo shromažďování lidí uvnitř, kupují se vstupenky na přesně určený čas a jejich platnost je omezena na dopoledne či odpoledne.

Kromě Moseru patří mezi hlavní taháky akce například šaty módní návrhářky Liběny Rochové. Na výstavě oblečení z několika svých kolekcí spolupracovala se svou dcerou Magdalenou, která se živí jako architektka. Na zahradě kláštera se pak nachází hlavní výstava celého festivalu, takzvaná designérie, o niž se letos postarali Eduard Herrmann a Matěj Coufal. Pojmenovali ji Do it yourself, protože její dominantu bude tvořit workshop, kde si lidé pod pohyblivým lustrem budou moci stvořit vlastní lampu.

Covidová krize je zažehnána. Moser přivezl na KVIFF Křišťálové glóby a opět spouští druhou pec

Dále budou na festivalu vystavovat například minimalistická módní návrhářka Daniela Pešková, šperkařka Maria Kobelová, sklář David Valner nebo autorka designového porcelánu Veronika Velčovská Jiroušková. Její úsměvné mísy se nedají přehlédnout, protože přímo v jejich středu stojí nastrojené rokokové hraběnky – které budou při používání mísy stát po pás v polévce. Akce se zúčastní i finalista soutěže Czech Grand Design, šperkař Ondřej Stára. Z tvůrců praktičtějšího designu se představí třeba autoři ergonomických kancelářských židlí LD Seating nebo bílovická značka lyží Egoé a okna firmy Jánošík.

Zajímavost :  OBRAZEM: Expo 2020 je přehlídkou futuristických pavilonů od světových architektů

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO