Kulhánek prověří, zda byli Češi při návratu z Tuniska na letišti zadržováni oprávněně

V sobotu večer zadrželi celníci na letišti Václava Havla na několik hodin české cestující, převážně rodiny s dětmi, kteří se vrátili z dovolené v Tunisu. Odmítli je pustit domů, protože antigenní testy, kterými se prokazovali, nesplňovaly údajně platné parametry. Události kolem pandemie v Česku i ve světě sledujeme v on-line reportáži.

Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | Foto: Magdaléna Daňková

Aktualizovat reportáž

Ministerstvo zdravotnictví zatím nezkrátí intervaly mezi první a druhou dávkou vakcín proti covidu-19 na původní tři či čtyři týdny. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová Radiožurnálu sdělila, že o zkracování intervalů se debatuje, změna ale v současnosti není na stole. Zkrácení intervalů doporučili odborníci. Podle nich je potřeba, aby lidé v souvislosti s výskytem indické mutace měli co nejdříve plnou ochranu proti nákaze.

13:18

Bánov má přes 2000 obyvatel. V mateřské škole bylo potvrzeno 17 nakažených. V základní škole, která je spádovou pro děti z obcí Bánov, Suchá Loz, Bystřice pod Lopeníkem a ze Starého Města, bylo k dnešnímu dni potvrzeno onemocnění covid-19 u 11 lidí. Krajská hygienická stanice Zlínského kraje zavedla ihned po prvním potvrzeném případu protiepidemická opatření a byly vytrasovány rizikové kontakty.

“Z důvodu nárůstu počtu onemocnění a vysokému riziku šíření nákazy v mateřské škole bylo Krajskou hygienickou stanicí 29. května vydáno rozhodnutí o mimořádném opatření. Školka je uzavřena. V pondělí a v úterý bude, po dohodě s ředitelem, nařízeno ředitelské volno v základní škole,” uvedl hejtman Radim Holiš (ANO).

13:01

V Bánově u Uherského Hradiště jsou v mateřské a základní škole ohniska nákazy covidem. Nakažených je 28, potvrzena byla britská mutace. Školy budou zavřené.

12:19

Cizinecká policie, která si v sobotu večer vyžádala opětovné otestování na koronavirus u českých turistů vracejících se z Tuniska prý měla podezření na falešné potvrzení.

“Při kontrole cestujících, kteří přiletěli z Tuniska, vzniklo podezření, že předložili falešné potvrzení o výsledku PCR testu. Dalším šetřením bylo zjištěno, že cestovní kancelář má v tuniské destinaci svého českého lékaře, který provádí testy na covid-19,” sdělila televizi CNN Prima News Renata Grecmanová z Cizinecké policie ČR.

12:02

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek nechá prověřit, zda byl požadavek cizinecké policie na nové testy na covid u turistů, kteří se v sobotu vrátili do Prahy z Tuniska, oprávněný.

11:49

Cestovní kancelář Blue Style se vyjádřila k incidentu, při kterém byli v sobotu večer na letišti několik hodin zadržováni turisté vracející se z dovolené v Tunisku. Podle mluvčí kanceláře Ilony Topolové řeší CK Blue Style věc ve spolupráci s cizineckou policií.

“Včerejší incident na letišti Václava Havla se týkal všech cestujících cestovních kanceláří vracejících se z Tuniska. Mezi těmito cestujícími byli i klienti CK Blue Style. Naši klienti mají platné testy i certifikáty vydané akreditovanou laboratoří postupující v souladu s pravidly stanovenými Českou republikou. Testy jsou prováděny certifikovaným personálem a provádění testů splňuje veškeré právní i zdravotní požadavky,” uvedla Topolová.

11:30

Britský ministr zdravotnictví Matt Hancock prohlásil, že je zatím příliš brzy na to, aby vláda přijala definitivní rozhodnutí ohledně rozvolnění opatření přijatých s cílem zabránit šíření koronaviru. To bylo původně v Británii naplánované na 21. června. V poslední době ale začal počet případů nákazy v zemi opět stoupat, což vyvolalo otázky, zda je na zmírnění opatření vhodná doba.

11:18

S ohledem na velice nízké přírůstky nově nakažených koronavirem v Izraeli doporučuje ministerstvo nejprve naočkovat rizikové pacienty, příbuzné rizikových pacientů a děti v rodinách, které chtějí vycestovat do zahraničí. “Bez ohledu na rizikové skupiny se může nechat naočkovat každý, kdo o to bude mít zájem,” dodalo.

11:18

Izrael v neděli začal očkovat proti covidu-19 děti od 12 do 15 let. Ministerstvo zdravotnictví podle agentury DPA dříve uvedlo, že rizika onemocnění jsou u nich vyšší než případné vedlejší účinky vakcíny. “Případy infekce srdečního svalu u mladistvých mezi 16 a 19 lety byly vzácné a proběhly bez komplikací,” uvedlo v prohlášení ministerstvo.

09:38

Indie za posledních 24 hodin odhalila 114 460 nových případů nákazy koronavirem, což je nejnižší údaj za dva měsíce. Úmrtí přibylo 2677. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na indické ministerstvo zdravotnictví. Vzhledem ke zlepšující se situaci se v pondělí některé části země, včetně dvou největších měst Dillí a Bombaje, chystají zmírnit protikoronavirová opatření.

Od začátku pandemie již země s 1,37 miliardy obyvatel zaznamenala 28,8 milionu infikovaných koronavirem a 346 759 zemřelých. To je v absolutních počtech nakažených druhý nejhorší výsledek na světě za Spojenými státy, v počtu mrtvých celosvětově třetí nejhorší po USA a Brazílii.

Indie koronavirus

Indie koronavirus | Foto: Reuters

08:51

V sobotu proti minulému týdnu ubylo testů na covid o čtvrtinu. Podíl nakažených na počtu preventivních testů, jež tvoří většinu testů, tak stoupl.

08:17

Tisková mluvčí Letiště Václava Havla Klára Divíšková uvedla, že kontrolu testů při vstupu do České republiky je plně v kompetenci cizinecká policie.

Zajímavost :  Válka Boeingu s Airbusem po 17 letech skončí, EU a USA zruší vzájemná cla

Potvrdila pouze, že na kamerovém systému správa letiště zaznamenala větší množství lidí na terminálu 1. A také připomněla, že při odletu do cizích krajin je povinností turistů, aby si zjistili podmínky, za jakých je možné se vrátit zpět do země. 

08:08

Letadlo z Tunisu přiletělo do Prahy v sobotu po půl osmé večer. O zhruba hodinu později byla společnost GHC Genetics, která zajišťuje na letišti testování cestujících, požádána cizineckou policií, aby otestovala na nemoc covid-19 větší počet pasažérů, kteří se vrátili z Tunisu.

“Dostali jsme zprávu, že lidé, kteří přiletěli z Tunisu, nemají platné testy, proto jsme rychle přesunuli čtyři naše zaměstnance na místo. Nyní právě odebíráme testy. Věříme, že do půlnoci, kdy končíme, se nám podaří všechny otestovat,” uvedl kolem 22. hodiny Michal Mikšík z ruzyňské pobočky GHC Genetics.

Doplnil, že není výjimkou, kdy testy ze zahraničí, se kterými se turisté na pražském letišti prokazují, jsou neplatné nebo padělané. 

08:01

V sobotu večer zadrželi celníci na letišti Václava Havla na Ruzyni české cestující, převážně rodiny s dětmi, kteří se vrátili z dovolené v Tunisku. Odmítli je pustit domů, protože antigenní testy, kterými se prokazovali, nesplňovaly podle neoficiálních informací platné parametry. Lidé zůstali v prostoru před pasovou kontrolou několik hodin. 

“Naše cestovní kancelář se omlouvá všem klientům cestujícím letem QS2825 z Tuniska, kteří se museli potýkat s naprosto nestandardním přístupem českých celníků. Za zdržení na letišti se velice omlouváme, zároveň vás chceme ujistit, že testy prováděné před odletem do České republiky jsou v naprostém souladu s aktuálně platnou legislativou,” zareagovala ještě večer na Facebooku CK Blue Style.

07:08

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) vydala během druhé vlny pandemie koronaviru od začátku loňského října do konce letošního května ze svých zásob přes 32 milionů ochranných zdravotnických pomůcek v celkové hodnotě téměř 600 milionů korun. Řekl to předseda SSHR Pavel Švagr. Nyní má správa ve svých skladech zhruba 140 milionů kusů ochranných pomůcek, což je dvouměsíční zásoba stanovená vládou pro případ další krize.

“Nouzové zásoby pomáhaly tam, kde to bylo potřeba. Mimo jiné také dětem v Klokáncích, v domovech pro seniory i sociálně slabým lidem. Celkem jsme pro jejich potřeby uvolnili více než tři miliony respirátorů třídy FFP2 a téměř devět milionů roušek. Nakoupili jsme také přes 15 milionů antigenních testů pro ministerstvo školství, aby se děti mohly vrátit do škol,” uvedl Švagr.

06:40

Dopady covidu na hospodaření středočeských nemocnic ovlivní i kompenzační vyhláška, zatím neskončilo dohodovací řízení o ní. Jde o celostátní záležitost a podle středočeského krajského radního pro zdravotnictví Pavla Pavlíka (ODS) ještě nenastala. Komplikací pro nemocnice může být nedostatek cash flow kvůli pozdějšímu termínu úhrad za některé výdaje. Zařízení nyní obnovila plánovanou péči, hromadné odchody zdravotníků hejtmanství nezaznamenalo.

Podle Pavlíka nejsou z jeho osobního pohledu dosavadní návrhy kompenzační vyhlášky krajským nemocnicím příliš “přátelsky nakloněné”. “My to momentálně studujeme, protože poslední návrh přišel ve středu večer,” popsal Pavlík. Ekonomickou situaci nemocnic bude podle něj možné konkrétně komentovat až po dokončení dohodovacího řízení. Zatím nejsou jasné ani kompenzace za takzvanou elektivní péči, což jsou plánované výkony. Jejich poskytování má výrazný vliv na hospodaření nemocnic.

06:30

Německé zdravotní úřady nahlásily Institutu Roberta Kocha (RKI) za posledních 24 hodin 2440 nových případů koronavirové nákazy. Vyplývá to z údajů, které RKI aktualizoval dnes brzy ráno. Před týdnem bylo v zemi s 83 miliony obyvatel hlášeno 3852 nově nakažených. Sedmidenní incidence, tedy počet nakažených na 100 000 obyvatel za uplynulý týden, je podle dnešních dat 24,7. Ještě před týdnem byla na hodnotě 35,2, uvedla agentura DPA.

RKI však upozornil na to, že některé spolkové země měly prodloužený víkend kvůli náboženskému svátku Božího těla. “Při interpretaci počtu případů musíme brát v úvahu, že o svátcích lékaře vyhledává méně lidí, kvůli čemuž je také odebráno méně vzorků a je provedeno méně laboratorních vyšetření,” uvedl RKI.

06:15

Spojené státy darují Tchaj-wanu 750 000 dávek proticovidové vakcíny. Jde o součást plánu na sdílení vakcín se světem, oznámila dnes americká senátorka Tammy Duckworthová, která je společně s dalšími dvěma senátory na ostrově.

Tchaj-wan se potýká s prudkým nárůstem počtu případů koronavirové nákazy a stejně jako mnoho dalších oblastí světa také s nedostatkem očkovacích látek. Proti covidu-19 dosud byla očkována tři procenta z 23,5 milionu obyvatel ostrova, a to většinou zatím jen první dávkou ze dvou. Pomoc ze strany USA tak Tchaj-wanu, který Čína považuje za svou vzbouřeneckou provincii, přijde vhod.

06:00

Přední ekonomiky by podle britského premiéra Borise Johnsona měly usilovat o naočkování celé světové populace do konce roku 2022. Měla by proto být navýšena výroba očkovacích látek, řekl Johnson v sobotu večer, několik dní před summitem skupiny G7, který hostí Británie.

Zajímavost :  Světové ceny potravin v květnu narostly nejvíce za posledních deset let....

“Vyzývám své kolegy ze států G7, aby spolu s námi tuto strašnou pandemii ukončili a slíbili, že nikdy znovu nepřipustíme zkázu, kterou koronavirus způsobil,” uvedl Johnson v prohlášení, z něhož citují tiskové agentury. “Naočkovat svět do konce příštího roku by byl největší hrdinský čin v dějinách medicíny,” dodal britský ministerský předseda.

19:31 Vlajka Brazílie

Brazilský úřad pro kontrolu léčiv Anvisa se vyslovil pro schválení dovozu ruské vakcíny proti covidu-19 Sputnik V a indické Covaxin, ale s podmínkami, napsala agentura Reuters. V minulých měsících naopak úřad žádosti o dovoz vakcín zamítl.

19:31

V Německu za posledních 24 hodin přibylo 2294 nových případů nemoci covid-19. To je výrazný pokles proti minulému týdnu, kdy počet nově nakažených činil 5426. Počet zemřelých v souvislosti s covidem-19 vzrostl o 122 na 89 148.

14:51

V Nizozemsku se dnes otevřely restaurace, kina, divadla a muzea, které byly uzavřeny s cílem zabránit šíření koronaviru. Informovala o tom agentura DPA.

Podle nizozemských médií bylo uvolnění opatření přivítáno s velkým nadšením, v mnoha restauracích byla předem zarezervována všechna místa a také vstupenky na kulturní akce se rychle vyprodaly. Částečně k tomu podle DPA přispěl i fakt, že počet návštěvníků ve vnitřních prostorách je nadále omezen.

14:40

Kvůli rozpočtovým dopadům vláda ANO a ČSSD asi odmítne navrhované rozšíření okruhu lidí s nárokem na ošetřovné při péči o příbuzné. Skupina poslanců opozičních KDU-ČSL, TOP 09 a ODS chce zrušit podmínku poskytnutí dávky, že tito lidé musejí žít ve společné domácnosti. Kabinet by měl poslat zákonodárcům k předloze podle podkladů pro pondělní schůzi záporné stanovisko.

Předkladatelé poukazují na to, že nyní musí zaměstnanec kvůli péči o příbuzného, s nímž nesdílí jednu domácnost, čerpat dovolenou nebo žádat o neplacené volno. “Změna podmínek pro nárok na ošetřovné by měla přispět především k posílení vazeb mezi rodinnými příslušníky,” napsali ve zdůvodnění. Rozpočtové dopady odhadli autoři na 850 milionů korun ročně, o 130 milionů korun méně by navíc lidé odvedli na zdravotní pojištění.

12:45

Počet mrtvých s covidem překonal ve světě 3,7 milionu, tempo nárůstu se příliš nemění. Nejvíce mrtvých mají v USA, v přepočtu na obyvatele v Peru.

12:20

V Indii za posledních 24 hodin přibylo 120 529 nových případů koronavirové nákazy. S odvoláním na data ministerstva zdravotnictví o tom dnes informovala místní média. Podle nich se jedná o nejnižší bilanci za poslední téměř dva měsíce. Úřady zároveň registrovaly 3380 dalších úmrtí spojených s covidem-19. Největší indická města Dillí a Bombaj začala rozvolňovat opatření.

Od začátku pandemie již země s 1,37 miliardy obyvatel zaznamenala 28,69 milionu infikovaných koronavirem a 344 082 zemřelých.

10:48

Přehled covidové situace v Moravskoslezském kraji:

09:34

Od loňského 1. března, kdy byli v Česku zaznamenáni první nakažení koronavirem, ministerstvo eviduje zhruba 1,66 milionu potvrzených případů covidu-19. Zemřelo za celou dobu epidemie 30 157 lidí s covidem-19. Denní nárůsty množství lidí nakažených koronavirem postupně klesají už od začátku letošního března, kdy dosahovaly téměř 17 000. Také denní počty úmrtí lidí s covidem-19 se snižují. V březnu se pohybovaly až kolem dvou stovek, zatímco v posledních dnech jsou už jen v řádu jednotek.

09:34

Incidenční číslo, tedy počet nakažených za uplynulý týden v přepočtu na každých 100 000 obyvatel, kleslo v Česku na 23, o den dříve činilo 24. Tímto číslem se nyní vláda řídí při určování protiepidemických opatření. Incidenční číslo pokleslo téměř ve všech regionech. Nejnižší je nadále v Karlovarském kraji, kde činí jen tři případy za týden na 100 000 obyvatel. Nejvyšší je shodně v Libereckém, Zlínském a Jihočeském kraji, a to 36.

09:10

Česká republika má za uplynulých 14 dní 58 nových případů nákazy novým typem koronaviru na 100 000 obyvatel, před týdnem to bylo 87. Nejvíce nakažených za dva týdny přepočteno na obyvatele má nyní z okolních států Německo (69 na 100 000 lidí, před týdnem 113) a Rakousko (65, před týdnem 88). Nejlépe je na tom Polsko (30, před týdnem 57). Počty nakažených klesají u všech sousedů i v samotné ČR.

Srovnání počtu nakažených novým typem koronaviru za uplynulých 14 dní v ČR a sousedních zemích (řazeno podle počtu případů na 100 000 obyvatel):

Země Počet případů za uplynulých 14 dní na 100 000 obyvatel Celkový počet případů za uplynulých 14 dní (zaokrouhleno)
Německo 69 57 300
Rakousko 65 5800
ČR 58 6200
Slovensko 31 1700
Polsko 30 11 400
Zajímavost :  Pracovní portály: Poptávka firem po zaměstnancích je již jako před pandemií

Zdroj: nakit.cz/koronadata, výpočet ČTK

08:56

Výskyt invazivního pneumokokového onemocnění loni v důsledku pandemie covidu-19 klesl asi o polovinu na 247 případů. Zemřelo 42 lidí, polovina byla ve věku nad 65 let. Vyplývá to z informací, které ve své zprávě zveřejnil Státní zdravotní ústav (SZÚ). Případů tohoto onemocnění i úmrtí bylo loni nejméně minimálně od roku 2010.

V roce 2019 SZÚ evidoval 483 případů vážných pneumokokových onemocnění, loni to bylo o 236 méně. Pokles počtu hlášených pneumokokových nákaz pokračuje podle SZÚ do současnosti. “Tato situace může mít mnoho příčin – nošení roušek a respirátorů, domácí karanténa dětí i dospělých, absence návštěv u lékařů, nadbytečné užívání antibiotik nebo z důvodu nevyšetřování pneumokoků u pacientů,” píše se ve zprávě, pod kterou je podepsaná Jana Kozáková z laboratoře pro streptokokové nákazy SZÚ.

08:48

Hospitalizovaných s covidem bylo v pátek 363, což je nejméně od poloviny loňského září. Jen za poslední dva týdny počet pacientů klesl o dvě třetiny.

08:13

V pátek přibylo v Česku nejméně případů covidu-19 za všední den od loňského 31. srpna. Zaznamenáno bylo 323 nakažených, o 29 procent míň než před týdnem.

07:44

V Indii za posledních 24 hodin přibylo 120 529 nových případů koronavirové nákazy. S odvoláním na data ministerstva zdravotnictví o tom dnes informovala místní média. Podle nich se jedná o nejnižší bilanci za poslední téměř dva měsíce. Úřady zároveň registrovaly 3380 dalších úmrtí spojených s covidem-19.

V pátek ohlásily zdravotnické úřady 132 364 pozitivních testů na koronavirus a 2713 úmrtí. Od začátku pandemie již země s 1,37 miliardy obyvatel zaznamenala 28,69 milionu infikovaných koronavirem a 344 082 zemřelých.

07:23

Za poslední týden lidé hygienikům při trasování nakažených koronavirem hlásí v průměru necelé dva rizikové kontakty, zatímco za poslední měsíc je to v průměru 1,47 kontaktu. Vyplývá to z aktuálního reportu Chytré karantény. V době vrcholu epidemie covidu v březnu to bylo 0,8 kontaktu. Na trasování se tehdy podílelo téměř 2000 lidí, v současné době kolem 300.

07:04

V okresech s příznivou epidemickou situací je podle Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) možné ve třídách či stálých kolektivech ve firmách zrušit povinnost nosit roušky nebo respirátory s výjimkou společných prostor či při setkávání s jinými skupinami. V okresech, kde se počet nových případů koronaviru na 100 000 obyvatel za 14 dní pohybuje pod 25, reprodukční číslo je dlouhodobě nižší než jedna a podíl pozitivních testů je pod čtyřmi procenty, lze zrušit také povinné plošné testování ve školách a podnicích, uvedla skupina odborníků v dnešním stanovisku.

07:03

Belgické restaurace a kavárny ve středu poprvé po sedmi měsících přivítají hosty také ve vnitřních prostorách. Dovolila to zlepšující se epidemická situace. Prodlouží se také otevírací doba, nově bude od 05:00 do 23:30. Nová opatření dnes podle agentury AFP po jednání vlády představil belgický premiér Alexander De Croo.

07:02 Vlajka Brazílie

Brazilský úřad pro kontrolu léčiv Anvisa se vyslovil pro schválení dovozu ruské vakcíny proti covidu-19 Sputnik V a indické Covaxin, ale s podmínkami, napsala agentura Reuters. V minulých měsících naopak úřad žádosti o dovoz vakcín zamítl.

Rada úřadu se vyslovila pro dovoz v poměru čtyři ku jednomu. V dubnu přitom Anvisa zamítl žádosti brazilských států o dovoz Sputniku V kvůli nedostatku údajů, které by garantovaly jeho bezpečnost, kvalitu a účinnost. V březnu úřad odmítl Covaxin, protože nesplňuje požadované standardy výroby.

07:01

V Německu za posledních 24 hodin přibylo 2294 nových případů nemoci covid-19. To je výrazný pokles proti minulému týdnu, kdy počet nově nakažených činil 5426. Počet zemřelých v souvislosti s covidem-19 vzrostl o 122 na 89 148. S odkazem na statistiku Institutu Roberta Kocha (RKI) o tom informovala agentura DPA.

V Německu, které má přibližně 83 milionů obyvatel, se od počátku pandemie koronavirem SARS-CoV-2 nakazilo téměř 3,7 milionu lidí. Skutečné číslo však bude zřejmě mnohem vyšší, protože mnoho infekcí zůstává neodhaleno. Z onemocnění se zatím vyléčilo přes 3,5 milionu lidí.

07:00

Vážení čtenáři, vítejte u nové on-line reportáže, ve které se věnujeme koronavirové pandemii v Česku i ve světě. Dosavadní dění najdete v předchozí reportáži:

Domácí Zahraničí ČTK Domácí, Zahraničí, ČTK

Aktualizováno před 1 hodinou

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO