Kurz eura sa prepadol oproti doláru na takmer 20-ročné minimum

Kurz spoločnej európskej meny euro sa v stredu prepadol na nové, takmer 20-ročné minimum oproti doláru, keďže obavy z rastúcich cien energií a ich potenciálneho nedostatku vrhajú dlhý tieň na ekonomiku bloku, napriek niektorým upokojujúcim správam o dodávkach plynu. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.

Najnižšia úroveň od decembra 2002

Euro v stredu kleslo o 0,3 % na 1,023 USD po tom, čo sa v priebehu obchodovania nakrátko prepadlo až na 1,0225 USD/EUR, čo bola jeho najnižšia úroveň od decembra 2002.

Dolárový index, ktorý meria jeho hodnotu voči šiestim hlavným menám, vzrástol o 0,2 % na 106,71 bodu.

Euro kleslo aj oproti švajčiarskemu franku na najnižšiu úroveň, odkedy Švajčiarska národná banka v roku 2015 zrušila svoj menový strop.

Ľudia míňajú menej

Podľa predbežných údajov európskeho štatistického úradu Eurostat spotrebitelia v eurozóne v máji už druhý mesiac po sebe znížili výdavky na potraviny, nápoje a tabak v dôsledku prudkého nárastu cien.

Banka Goldman Sachs upravila smerom nahor svoje prognózy rastu cien zemného plynu s tým, že úplné obnovenie toku cez ruský plynovod Nord Stream 1 už nie je najpravdepodobnejším scenárom.

Analytici očakávajú tiež rýchle oživenie cien ropy, keďže pretrváva napätá situácia na strane ponuky, aj napriek strmému poklesu jej cien v utorok (5. 7.).

Obnovenie ťažby ropy v Nórsku

Nórsko medzitým oznámilo, že ťažba na všetkých ropných a plynových poliach, ktoré zasiahol štrajk zamestnancov, sa obnovila a v priebehu niekoľkých dní dosiahne opäť plný výkon.

„Nie je to len hrozba nedodania (plynu), ktorá zaťažuje euro,“ povedal Moritz Paysen, poradca pre forex a sadzby zo spoločnosti Berenberg, podľa ktorého sú záťažou vysoké náklady na energiu v Európe, ktoré sú mnohonásobne vyššie ako v USA.

„Za súčasných okolností sa zdá, že tradičné bezpečné meny, americký dolár, švajčiarsky frank a japonský jen, budú v najbližšom období naďalej dosahovať lepšie výsledky,“ uviedli analytici spoločnosti MUFG.

Tento článok mohol vzniknúť aj vďaka podpore našich čitateľov

Pridajte sa k našej komunite, ktorá bojuje za spravodlivý a slušný štát, a podporte prácu našej redakcie. Teraz k nej navyše môžete získať až dve knihy úplne ZADARMO.

Podpora investigatívnej žurnalistiky

S podporou až 2 knihy ZADARMO
Aktuality takmer bez reklám

Aktuality.sk takmer bez reklám
Vylepšené funkcie diskusií

Možnosť diskutovať

Celý článek zde