Leo Expressem otřásl vstup španělské Renfe. Leoš Novotný starší končí v představenstvu

Valná hromada společnosti Leo Express odvolala ve středu člena představenstva Leoše Novotného staršího a potvrdila odstoupení člena dozorčí rady Stanislava Knotka. Dopravce také odsouhlasil překopání struktury svých společností.

Valná hromada firmy schválila převod podílu obchodních společností s ručením omezeným Leo Express se sídlem v Berlíně, Leo Connect a Leo Express Polska se sídlem v Katovicích na obchodní společnost LEO Mobility, s. r. o. Ta podle obchodního rejstříku patří pouze Leoši Novotnému mladšímu.

Výsledky z jednání valné hromady potvrdil deníku E15 mluvčí dopravce Emil Sedlařík. „Valná hromada proběhla a jednotlivé body byly schváleny. Další kroky nemůžeme vzhledem k mlčenlivosti komentovat,“ uvedl Sedlařík s tím, že projednané body souvisí se vstupem Renfe do Leo Expressu.

Důvody změn nezmiňuje ani Sedlařík, ani dokument pro investory. „Volba a odvolání členů představenstva náleží do působnosti valné hromady společnosti,“ píše se pouze v pozvánce pro investory.

Leoš Novotný starší přišel do Leo Expressu v prosinci 2019, kdy nahradil syna a zakladatele společnosti Leoše Novotného mladšího v pozici předsedy představenstva. Zda nyní Novotný starší končí ve firmě zcela, společnost neuvedla. Firmu v minulosti finančně podporoval.

Zajímavost :  Rajecký čaká v Španielsku, Kaľavský zmizol, Výboh sa vrátiť neplánuje. NAKA sa trápi s útekmi

Společnost Renfe dokončila vstup do Leo Expressu během letošního roku. Akvizice poloviny firmy byla nachystaná už v březnu, definitivně se ale stvrdila v srpnu, jak dříve upozornil server Zdopravy.cz. Hodnota transakce, kterou se španělskému dopravci otevřela cesta nejen do Česka, ale i Polska, Německa a na Slovensko, nebyla zveřejněna.

Sama Renfe uvedla, že akvizice českého dopravce je součástí snahy o mezinárodní expanzi: do roku 2028 chce mít pětinu tržeb ze zahraničí. Akvizici Leo Expressu opakovaně zvažovaly České dráhy, ale nikdy ji neuskutečnily. Generální ředitel ČD Ivan Bednárik v rozhovoru pro deník E15 uvedl, že by se akvizice státnímu gigantu nevyplatila a že motivace Renfe spočívá především ve vstupu na vysokorychlostní tratě. 

„Španěly nezajímají čínské vlaky Leo Expressu, hraje se o vysokorychlostní tratě. Ty v Evropě provozují čtyři hlavní dopravci: francouzské SNCF, německé DB, španělské Renfe a italská Trenitalia. Investice do vysokorychlostních železnic v Evropě byly vždy podmíněné tím, že se životnost vozů odhadovaná na maximálně patnáct let. Dodavatelé by po patnácti letech museli techniku vyměnit,“ řekl Bednárik.

Zajímavost :  Česká pošta kupuje část největšího distributora tisku První novinovou společnost...

„Takže máte čtyři velké hráče, kteří drží a budou držet určitou techniku, kterou nebudou moci nasadit na svých domácích „hřištích“. Jediná plánovaná vysokorychlostní trať, která rezonuje v EU, je ta ve střední Evropě, lídrem diskuse je Česko. Kdybych byl šéfem dopravce, který sedí na částečně vybydlené technice, tak mě bude zajímat, jak se dostat k někomu, kdo drží licenci,“ dodal Bednárik.

Zajímavost :  Meziročně se tržby očištěné o kalendářní vlivy v srpnu zvýšily reálně o 4,1 procenta,...

Zdroj Zde