Leteckú bombu z centra Bratislavy už prevážajú na zneškodnenie mimo mesta

Polícia uzavrela ulice aj stanicu.

20. júl 2021 o 9:35 (aktualizované 20. júl 2021 o 14:36) TASR a SITA

Načítavam video…

BRATISLAVA. V areáli staveniska na Chalupkovej ulici v Bratislave našli pyrotechnici v utorok ráno leteckú bombu.

Ako informoval hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave Michal Szeiff, pyrotechnik okamžite odporučil evakuáciu okolitých budov a autobusovej stanice Mlynské Nivy.

Bombu zneškodnia na inom mieste

Leteckú bombu už prevážajú na zneškodnenie mimo zastavaného územia hlavného mesta.

“Trasa prevozu bude smerovať z Chalupkovej ulice na Košickú ulicu, cez Most Apollo na Dolnozemskú ulicu smerom cez Rusovce mimo zastavaného územia Bratislavy,” spresnili bratislavskí krajskí policajti. Následne dôjde k odbornému zneškodneniu munície.

Po celý čas prevozu budú na bezpečnosť dohliadať policajti. Polícia preto apeluje na občanov, aby rešpektovali výzvy a pokyny polície po trase prevozu a dbali na zvýšenú bezpečnosť.

Zajímavost :  Inšpekcia obvinila troch spolupracujúcich svedkov

Polícia dopoludnia uzatvorila v centre Bratislavy šesť ulíc. Išlo o Landererovu ulicu, Mlynské nivy (od križovatky Karadžičova – Košická), Čulenovu ulicu (v úseku Landererova ulica – Dostojevského rad), Chalupkovu ulicu, Bottovu ulicu a Košickú ulicu (v úseku Mlynské nivy – Landererova).

“Apelujeme na všetkých občanov, ak je to možné, úplne sa týmto úsekom vyhnite,” uviedli bratislavskí krajskí policajti na sociálnej sieti.

Pre zásah boli paralyzované aj autobusové a trolejbusové linky MHD v centre hlavného mesta.

Električková doprava naďalej premáva podľa grafikonu, informoval hovorca Dopravného podniku Bratislava Martin Chlebovec.

Pozostatok bombardovania rafinérie Apollo

Pyrotechnik Ján Fehér ozrejmil, že ide o leteckú bombu z čias druhej svetovej vojny, keď v júni 1944 americké bombardéry bombardovali v Bratislave rafinériu Apollo, zimný prístav i most cez Dunaj.

Načítavam video…

Zajímavost :  Developer príde o pozemky, doplatil na krach slovenského reťazca

“Prieskum realizuje odborná firma, ktorá má na takýto prieskum potrebné povolenia, certifikácie a oprávnenia. Taktiež má vypracované presné postupy, čo robiť pri náleze munície. Hneď po náleze preto došlo k zaisteniu miesta a ohláseniu skutočnosti polícii,” uviedli pre TASR zo spoločnosti Mint Investments, ktorá developuje projekt Metropolis.

Polícia od nahlásenia bomby postupovala podľa vlastných krízových plánov. “Stavenisko bolo vyprázdnené a polícia z preventívnych dôvodov evakuovala aj okolie stavby,” potvrdil developer.

Na mieste zhodili niekoľko ton bômb

Aktuálne sa v rámci projektu Metropolis realizujú prípravné práce a koordinácia výkopov. Výkopové práce majú podľa investora prebiehať do septembra, keď dosiahnu približnú hĺbku sedem metrov pod úrovňou terénu.

Pyrotechnik tvrdí, že v tomto území (v okolí niekdajšej rafinérie Apollo) bolo v roku 1944 zhodených niekoľko ton bômb.

Zajímavost :  Nadcházející akce FEDu tvrdě zasáhne krypto trhy! Mark Mobius varuje před bouří

“Po bombardovaní sa celý objekt zasypal. Nachádza sa tu pôvodná štruktúra terénu, ako to vyzeralo počas druhej svetovej vojny. Teraz sa to pri stavebných činnostiach odkrýva, preto je tu prísny pyrotechnický dozor,” spresnil Fehér.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO