Letošní žně jsou nebývale pomalé, zatím jsou sklizena 3 pct ploch obilovin

Praha – Letošní žně jsou nebývale pomalé kvůli opožděné vegetaci. Dnes to uvedlo ve sklizňovém zpravodajství ministerstvo zemědělství. Sklizena jsou tři procenta ploch základních obilovin, loni to byl touto dobou dvojnásobek. Řepky je sklizeno přes procento ploch, loni byl zhruba pětinásobek. Postup prací zpomalují také bouřky s kroupami.

Fotogalerie

“Postup sklizně i v letošním roce vykazuje značné lokální rozdíly. Sklizeň obilovin a řepky vůbec nezačala v Karlovarském kraji, v ostatních krajích, kromě Ústeckého, Jihomoravského a Zlínského, se zatím sklízí pouze obiloviny,” uvedl úřad.

Nejvíce žně pokročily v Ústeckém kraji, kde je sklizená zhruba desetina ploch obilovin, následují Zlínský kraj a jižní Morava. “V Ústeckém kraji je sklizeno 10,3 procenta ploch řepky, v Jihomoravském kraji 5,1 procenta a ve Zlínském kraji 1,3 procenta. V ostatních krajích sklizeň řepky ještě nezačala,” dodalo ministerstvo. Průměrný výnos řepky zatím činí 2,82 tuny na hektar, loni byl touto dobou podobný.

Zajímavost :  Hypoteční boom nezastavily ani vyšší sazby. Česko má za sebou rekordní půlrok

Podle prvního odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ) zemědělci v Česku letos sklidí přibližně 6,767 milionu tun základních obilovin, o 7,1 procenta méně než loni. Hlavní příčinou očekávané slabší úrody je podle statistiků i Zemědělského svazu mokrý podzim, který neumožnil zasít všechny ozimé plodiny. Podle ekonoma Lukáše Kovandy z dat ČSÚ také vyplývá, že v Česku skončila “zlatá éra” pěstování řepky.

Zajímavost :  Canalys: Čínská Xiaomi předstihla Apple v podílu na trhu chytrých telefonů

Nejčastěji pěstovanou plodinou na českých polích je i letos ozimá pšenice, která zabírá více než čtvrtinu celkové osevní plochy. Statistici přesto čekají, že její sklizeň klesne o 13 procent na 4,171 milionu tun. Důvodem je snížení osevní plochy zhruba o osm procent a nižší hektarový výnos.

Reklama

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO

Zajímavost :  Švédský start-up řešící dýchací potíže nabral čtvrt miliardy. Investovali i Češi