Líder No Name loboval u ministra Šutaja Eštoka za kino. Fanúšikovia ho kritizujú

Družba si pýta 13 miliónov eur.

KOŠICE. Na spoločnej fotografii sa usmievajú a v rukách držia plán košického kina Družba. Bok po boku stoja minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) a frontman skupiny No Name Košičan Igor Timko.

Fotografia vznikla v kancelárii ministra, zverejnil ju 6.mája na svojom facebooku. „S Igorom Timkom, frontmanom skupiny No Name, sme sa stretli kvôli projektu kina Družba v Košiciach,“ zdôvodnil Šutaj Eštok stretnutie.


Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

Družba je roky zatvorená. Ide o jedno z prvých panoramatických kín v Československu, otvorili ho na Vianoce v roku 1973 v mestskej časti Západ. Verejnosť naposledy vstúpila do kina v roku 2002. Vlastní ho mesto, ktoré preň dvadsať rokov nevedelo nájsť využitie alebo investora.

Symbolický nájom, blížiaci sa deadline

V roku 2022 prenajala radnica bývalé kino spolu s pozemkami občianskemu združeniu Chi3. Za tým stoja bývalý šéf činohry Štátneho divadla Košice Milan Antol a Igor Timko.

Občianske združenie dostalo nehnuteľnosť za symbolické euro ročne na 25 rokov z dôvodu hodného osobitného zreteľa. V nájomnej zmluve sa zaviazalo, že ho zrekonštruuje na multifunkčné kultúrno-spoločenské centrum.

Súvisiaci článok Namiesto štyroch miliónov až deväť. Prestavba kina Družba má byť hotová do roku 2029 Čítajte 

Priestory by mali pri zachovaní filmovej produkcie slúžiť aj na divadelné predstavenia, koncerty, výstavy a ďalšie spektrum kultúrnych podujatí, ale aj na kongresy, vedecké konferencie či prednášky. Okrem toho sa tam majú konať divadelné predstavenia či koncerty.

Kapacita sály bude 560 divákov. Súčasťou budovy bude aj kaviareň a čiastočne reštaurácia, ktorá je naprojektovaná v priestoroch bývalej banky.

Začať s obnovenou prevádzkou kina musí občianske združenie podľa zmluvy najneskôr do januára 2029. Práce na objekte sa ešte nezačali.

Časť priaznivcov sa cez to nepreniesla

Fotografia politika a muzikanta vzbudila rôzne reakcie, prevzala ju satirická stránka Zomri, vysvetľovala ju kapela aj na svojom profile na sociálnej sieti.

Zajímavost :  Ficovou ústrednou motiváciou je vendeta (týždeň podľa Schutza)

„Za mňa obrovský fail s Eštokom sa fotiť. Nech už je príbeh za tým akokoľvek šľachetný. Banda je to zlodejská. Takú fotku ste vy nepotrebovali, im sa zíde. Mal som vás rád, muzikanti ste dobrí. Ale no more No Name,“ zverejnil fanúšik.

„Projekt, neprojekt. Pán Timko sa v pohodičke odfotí s ministrom vnútra, ktorý si hrkúta s nebezpečným náckom, na ktorého sú vydané zatykače kvôli obťažovaniu,“ znel jeden z množstva komentárov.

„Mal som rád No Name, ale u mňa odteraz skončili. Odfotiť sa s takýmto primitívom, to znamená, že s ním súhlasí. Hanbím sa aj za nich,“ napísal jeden z kritikov.

Súvisiaci článok S ikonickou ruinou majú veľké plány, chcú ju na 25 rokov za euro Čítajte 

Fanúšikovia v komentároch spomenuli i to, že Timkova žena Silvia sa v januári stala hlavnou odborníčkou ministerstva zdravotníctva pre zubné lekárstvo. Do funkcie ju menovala ministerka Zuzana Dolinková (Hlas).

Ako hlavná odborníčka bude mať na starosti rozvoj a implementáciu zdravotnej politiky v oblasti zubného lekárstva, vedenie tímu zubných odborníkov, vzdelávania a školenia či dodržiavanie etických a právnych štandardov.

Kapela svojim nespokojným priaznivcom na facebooku vysvetľovala, že obnova Družby všetkých presahuje a projekt si žije vlastným životom a za 3,5 roka disponuje podporou naprieč politickým spektrom.

„Iniciátori získali podporu od predstaviteľov bývalej vlády, súčasnej a ak bude žiaduce, budú ho prezentovať aj vláde budúcej. Nemôžeme si dovoliť prísť o ďalší kultúrny stánok?! PKO v Bratiske je pod zemou, Istropolis je pod zemou…. stačí uveriť, že niekto myslí veci tak, ako ich prezentuje.“

Debata o CO kryte

Minister Šutaj Eštok pre Korzár vysvetlil, že sa s Igorom Timkom stretli, aby mu spevák predstavil projekt revitalizácie kina, v ktorom je kryt civilnej ochrany.

„Hovorili sme o možnostiach vzájomnej spolupráce do budúcna pri revitalizácii tejto budovy. Verejnosť budeme o prípadných zmenách či spolupráci včas informovať.“

Timko ozrejmil, že projekt obnovy kina je v procese 3,5 roka a spolu s Antolom začali so získaním podpory na najvyšších miestach, keďže rekonštrukcia je nacenená na približne 13 miliónov eur.

Zajímavost :  Válka na Ukrajině ONLINE: Ukrajina může mobilizovat až dvacet tisíc vězňů

Súvisiaci článok S ikonickou ruinou majú veľké plány, chcú ju na 25 rokov za euro Čítajte 

Ako jednu z ciest vidí spevák možnosť financovať obnovu z viacerých zdrojov.

Pripomína, že za minulej vlády s podporou pochodili na ministerstve školstva , ktoré viedol minister Branislav Gröhling ( SaS). Projekt podporil aj bývalý splnomocnenec vlády pre šport Karol Kučera (OĽaNO). „To sú všetko body, ktoré polarizujú a získavajú podporu pre náš zámer.“

Fotografia so Šutajom Eštokom podľa Timka zachytáva prezentáciu Družby ako možnej súčasti strategickej siete ochrany obyvateľstva, takže CO kryt.

„Túto agendu má v gescii práve ministerstvo vnútra. Suterén Družby je totiž obrovský a spĺňa atribúty aj takéhoto využitia.“

Timko verí, že mu rezort môže byť v tomto zámere nápomocný. „Pri tak veľkom projekte je veľmi ťažké predikovať vývoj situácie. Snažíme sa projekt ‘strážiť’ na všetky strany, zatiaľ to vyzerá dobre.“

Timko: Žiadne postranné úmysly

Na kritiku fanúšikov, že Šutaj Eštok sa stretol napríklad so stíhaným extrémistom Bombicom, Timko reaguje, že časť verejnosti môže jeho stretnutie s ministrom vnímať ako chce. „Zámer obnovy budovy kina Družba je dlhodobý, verejne komunikovaný a bez postranných úmyslov.“

Timko tiež v rozhovore pre Štandard povedal, že ho odozva na sociálnych sieťach nezaujíma. „Mám 45 rokov, som na pretrase, odkedy som mal desať. Je logické, že ak sa pustíte do takého obrovského projektu, musíte počítať s tým, že biela košeľa, ktorú si oblečiete na úvod, nemusí na záver ostať snehobiela. To je princíp ísť s vlastnou kožou na trh.“

Súvisiaci článok Košický Istropolis chcú zachrániť aj z plánu obnovy. Timko zmluvu prirovnáva k manželstvu Čítajte 

A v akom stave je príprava investičného zámeru? Vo vysokom, každým dňom podávame žiadosť na stavebné povolenie, odpovedá spevák. V časových lehotách stanovených v zmluve s mestom sú podľa neho približne pol roka v predstihu.

Zajímavost :  Útok na premiéra znepokojil aj finančné trhy. Agentúra varuje pred znížením ratingu

Začiatok rekonštrukcie závisí od toho, kedy získajú financie z externých zdrojov.„V zmluve sme sa zaviazali, že na rozpočet mesta nesiahneme. Sme zapojení vo viacerých výzvach,“ konštatuje Timko.

Zámer je aj získať peniaze z eurofondov. „Aktuálne sa čaká na tzv. smernice, ktoré presne stanovujú podmienky čerpania prostriedkov. Treba pripomenúť , že budova kina Družba je majetkom mesta Košice. Takže celý proces projektových prác aj aktivít s tým súvisiacich kooperujeme s mestom spoločne.“

Plány vznikali a padali

Kino navrhol architekt Ján Šprlák Uličný. Po zatvorení Družby v roku 2008 mesto viackrát vyhlásilo tender, ktorým sa mal nájsť nový prevádzkovateľ priestorov. Opakované pokusy o prenajatie stroskotali. Do správy chcela Družbu prevziať aj mestská časť Západ.

Radnica chcela pretlačiť aj možnosť, aby sa rekonštrukcia a modernizácia kina zaradila medzi projekty financované v rámci Európskeho hlavného mesta kultúry 2013, ale bezúspešne.

Kino sa v rokoch 2014 až 2016 pokúšal oživiť aj český podnikateľ Tomáš Vimmer. Jeho zámerom bolo prebudovať objekt zo 70. rokov minulého storočia na multiplex za 5 miliónov. Investor sa však dostal iba k demolačným prácam, projektovú dokumentáciu podnikateľ magistrátu nikdy nepredložil. V roku 2016 dostal od mesta výpoveď z nájmu.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO