London Calling. Český Eurowag podnikatele Martina Vohánky vstupuje na tamní burzu s cílem vybrat pět miliard korun

London Calling. Český Eurowag podnikatele Martina Vohánky vstupuje na tamní burzu s cílem vybrat pět miliard korun

Zdroj: Archiv
  • Firma Eurowag, kterou v roce 1995 založil Martin Vohánka a která pro silniční dopravce vyvinula systém sloužící třeba k bezhotovostnímu placení pohonných hmot či mýta, se chystá nabídnout své akcie na londýnské burze

  • Část cenných papírů dodají stávající vlastníci, část bude nově emitována. Vedení firmy odhaduje, že se jí tak podaří vybrat částku 200 milionů eur, respektive více než pěti miliard korun

  • Pokud se tak skutečně stane, bude mít Česko ve Vohánkově osobě s největší pravděpodobností nového dolarového miliardáře

  • Agentura Reuters již před několika měsíci uvedla, že by podnik mohl být oceněn na dvě miliardy eur (51 miliard korun)

O čem se několik dlouhých týdnů jen spekulovalo, se nyní stává realitou. Český Eurowag, který pro tuzemské i zahraniční dopravní společnosti zajišťuje mimo jiné jednotný platební systém na mýto, pohonné hmoty a spoustu dalšího, vstupuje na londýnskou akciovou burzu (LSE). V dopise adresovaném zmíněné instituci to potvrdil sám majoritní vlastník firmy Martin Vohánka.

„Jedná se o další důležitý a vzrušující krok na naší cestě,“ uvedl pětačtyřicetiletý podnikatel. „Pětadvacet let využíval Eurowag technologií k tomu, aby ulehčil život komerčním silničním dopravcům a řidičům, kteří tvoří páteř evropských ekonomik. Coby podnik založený v České republice v roce 1995 jsme rostli společně s našimi zákazníky a stali se jednou z předních evropských platebních platforem, jež obsluhuje na sto tisíc kamionů ve třiceti zemích,“ doplnil s tím, že cílem jeh záměru je vybrat dodatečné zdroje financování na další rozvoj firmy.

Investice do Aukra byla drsná škola, říká Matěj Boruta ze skupiny Leverage

V rámci takzvaného primárního úpisu akcií (IPO) vydá společnost cenné papíry v hodnotě za 200 milionů eur, tedy v přepočtu něco přes pět miliard korun. Část z nich Eurowag emituje nově, o zbytek se s veřejností podělí současní akcionáři tuzemské firmy. Těch je podle výroční zprávy za rok 2020 hned několik: vedle Vohánky, který drží ve společnosti 59,1procentní podíl, sem od roku 2016 spadá i americká investiční firma TA Associates (32,67 procenta) a také pár členů nejužšího vedení Eurowagu. Jak moc se toto rozložení sil po vstupu na burzu změní, je však prozatím nejasné.

Zajímavost :  Google nabízí EU urovnání antimonopolního vyšetřování u reklamy

Na obzoru je další český dolarový miliardář

Sám Vohánka platí za jednoho z nejvlivnějších zdejších byznysmenů. S odhadovaným majetkem 7,5 miliardy korun je podle Forbesu 31. nejbohatším mužem v Česku. Vzhledem k jeho aktuálnímu podílu ve firmě a květnové zprávě zpravodajské agentury Reuters, která naznačovala, že Eurowag míří k valuaci dvou miliard eur, by se z něj tak již brzy mohl stát další tuzemský dolarový miliardář. Těch mělo Česko loni podle uvedeného časopisu devět.

Zajímavost :  Minúta po minúte: Lengvarský predpokladá prudký pokles prípadov po dosiahnutí vrcholu vlny

Úpis akcií budou podle webu Finance.Yahoo.com, jenž se odkazuje na informace Reuters, koordinovat investiční banky Citigroup, Morgan Stanley a Jefferies. Podílet se na něm ale budou rovněž švýcarská UBS a společnost Numis Securities.

Dlouhodobě zisková

Loňské tržby Vohánkova nuselského podniku, jenž před dlouhými šestadvaceti lety vznikl ještě pod názvem W.A.G. a jehož pole působnosti se rozkládá od Portugalska po Turecko a od Řecka po Norsko, dosáhly úrovně 125 milionů eur. Provozní zisk firmy před zdaněním (EBITDA) činil sedmapadesát milionů, přičemž v kladných číslech se pohybuje dlouhodobě.

Do pěti let budeme globálním hráčem s miliardovými tržbami, věří manažer z Tesly. Řeč není o autech, ale o chytré domácnosti

Platforma, kterou Eurowag svým zákazníkům poskytuje, dokáže vedle již zmíněných bezhotovostních plateb mýtného a pohonných hmot nabídnout i celou škálu dalších možností, například zefektivnění plánování tras. To speditérům zajistí, že jejich kamiony jsou vždy optimálně vytíženy a nevznikají zbytečné prostoje.

Zajímavost :  OBRAZEM: 11. září 2001. Den, který změnil Spojené státy

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO