Lotyšsko do 1. januára 2023 zastaví dovoz ruského plynu

Lotyšská vláda v utorok rozhodla, že do 1. januára 2023 zastaví import plynu z Ruska, uviedol po zasadnutí kabinetu minister hospodárstva Janis Vitenbergs. Vitenbergs označil rozhodnutie za historicky dôležité pre posilnenie energetickej bezpečnosti a nezávislosti Lotyšska. Zodpovedajúcu zmenu zákona ešte musí schváliť parlament.

Vláda z dôvodu zabezpečenia dodávok rozhodla o vybudovaní strategických rezerv skvapalneného plynu v podzemnom zásobníku v Inčukalns. Plyn by mal do zásobníka smerovať cez terminál v susednej Litve. Okrem toho chce Riga rokovať s Estónskom a Fínskom o potenciálnych dodávkach cez terminál, ktorý spoločne plánujú tieto krajiny vybudovať. Lotyšsko okrem toho plánuje výstavbu vlastného terminálu na skvapalnený plyn. Podľa Vitenbergsa by mohol byť hotový koncom roka 2023 alebo začiatkom roka 2024.

Hľadať pravdu môžeme aj vďaka vašej podpore

Roky odkrývame veľké kauzy, zaoberáme sa vplyvom oligarchov a organizovaným zločinom. Vytvárame priestor pre komplexné a nezávislé spravodajstvo, aby ste mali jednoduchší prístup k dôležitým informáciám. Vaša podpora, nech je akákoľvek veľká, nám pomáha naďalej sa rozvíjať a poskytovať bezplatný obsah pre ľudí, ktorí si ho nemôžu dovoliť. Pridajte sa k našej komunite, ktorá spoločne bojuje za spravodlivosť a podporte nielen našu prácu, ale aj budúcnosť našej krajiny.

Podpora investigatívnej žurnalistiky

Podpora investigatívnej žurnalistiky
Aktuality takmer bez reklám

Aktuality.sk takmer bez reklám
Vylepšené funkcie diskusií

Vylepšené funkcie diskusií

Celý článek zde