Má zmysel brániť Bachmut? Zomiera tam veľa Rusov, argumentuje Kyjev

17. mar 2023 o 16:05  I 

Američania radia ústup.

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

KYJEV, BRATISLAVA. Keď sa pohybujete okolo frontovej línie, vypočujete si od ľudí mnoho sťažností. Nie sú si istí, či bránia Bachmut preto, že je politicky dôležitý, alebo preto, že je významný aj zo strategického hľadiska.

Takto opisuje situáciu na východe Ukrajiny Michael Kofman, americký vojenský analytik a riaditeľ programu ruských štúdií v Centre pre námorné analýzy. Sám sa v Bachmute bol pozrieť a v otázke jeho obrany je skeptický.

Súvisiaci článok Nemecký analytik: Ukrajina sa bráni, lebo bola pripravená. Západ musí zmeniť myslenie Čítajte 

V Kyjeve si v ostatných týždňoch tiež kládli otázku, či je pre nich mesto natoľko dôležité politicky alebo strategicky.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj však možnosť stiahnuť sa odmieta. „Celý generálny štáb zaujal spoločný postoj: posilníme sektor a spôsobíme najväčšie možné škody okupantovi,“ povedal v stredu.

Bachmut, kedysi 70-tisícové mesto, sa ocitlo prakticky celé v ruskom obkľúčení. Hoci sa v uplynulých týždňoch opakovane objavovali informácie, že ukrajinskí obrancovia sa chystajú na ústup, mesto stále držia. Bitka o mesto, v ktorom ostalo asi štyri tisíc ľudí a prakticky celé je v troskách, trvá už takmer deväť mesiacov.

Brániť mesto podľa Kofmana malo zmysel pred niekoľkými mesiacmi, keď v pomere na jedného ukrajinského vojaka zomieralo oveľa viac Rusov ako dnes. Teraz už sú ukrajinské straty väčšie a nestíhajú sa dopĺňať.

Tento typ vojny Ukrajincom nesedí

Navyše, ukrajinská armáda v Bachmute podľa jeho slov pre podcast War on Rocks nevyužíva svoje hlavné prednosti. „Ukrajina má dynamickú armádu a silná je vtedy, keď vykonáva mobilnú obranu,“ uviedol.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO