Macedónci šestnásť rokov len otvárali dvere (komentár)

19. júl 2022 o 16:46  I Platený obsah

EÚ pustila do predsiene dva nové štáty.

Ukrajinský efekt pokračuje. Po tom, ako sa na ostatnom summite EÚ rozhodlo o udelení kandidátskeho statusu Ukrajine a Moldavsku, prišiel posun aj na Balkáne.

Únia otvorila prístupové rokovania s Albánskom a Severným Macedónskom. V posledných dňoch francúzskeho predsedania Rade EÚ sa hralo najmä o druhú menovanú krajinu.

Dalo by sa povedať, že nikto neurobil také zásadné ústupky pre členstvo ako Macedónci. Kandidátskou krajinou sa stali v roku 2004, postup však zahatalo Grécko sužované predstavou, že krajina svojím názvom kradmo siaha na historické dedičstvo Alexandra Veľkého (Macedónskeho).

Súvisiaci článok EÚ začala prístupové rokovania s Albánskom a Severným Macedónskom Čítajte 

Z nového názvu malo byť zjavné, že tamtí Macedónci nie sú antickí Macedónci, ale juhoslovanskí. Teda mladiství odkundesi, čo prikvitli so sťahovaním národov.

Následne sa ozvali Bulhari, ktorí dovtedy prístup susedov vítali. Ale zmení sa vláda, treba nové emócie a témy, oživilo sa preto populárne podozrenie, s ktorým sa oba národy už raz pokonali: že Macedónci sú vlastne len takí obyčajní Bulhari, ktorí strávili čas v juhoslovanskom zväzku.

Celý článek zde |