MiCA: EU se dohodla na přelomové regulaci krypta, včetně potlačení stablecoinů!

„Myslím, že každý si nyní uvědomuje, že nemůžete mít neregulovaný sektor. Jsme rádi, že v tom vedeme. […] Myslíme, že je potřeba mezinárodní spolupráce, protože je důležité, abychom neregulovali sami.”

Bruno Le Maire, francouzský ministr hospodářství, financí a průmyslové a digitální suverenity prohlásil, že přelomová regulace „učiní konec krypto-divokému západu“.

A taky konec stablecoinům?

V důsledku dramatického kolapsu terry UST se nařízení MiCA zaměřuje na ochranu spotřebitelů tím, že klade vysoké požadavky na emitenty stablecoinů.

Ti musí vytvořit dostatečně likvidní rezervy, které budou muset být „právně a provozně odděleny a izolovány“ a „plně chráněny v případě insolvence.“ U stablecoinů však navíc  dojde k omezení denních transakcí, a to na 200 milionů eur za den.

kryptokomunita na Twitteru nařízení označila za neproveditelné. Nepromyšleně působí limit 200 mil. eur ve srovnání s aktuálním denním objemem USDT ve výši 50,40 miliardy USD (48,13 miliardy eur) a USDC 5,66 miliardy USD (5,40 miliardy eur). A zdá se být navíc obtížné prosadit tato pravidla pro decentralizované stablecoiny, jako je Dai (DAI).

Zajímavostí je, že dohoda přišla ve stejný den, kdy společnost Circle uvedla na trh svůj stablecoin krytý eurem – Euro Coin (EUROC).

Jakmile bude nová politická dohoda formálně schválena a její text bude zveřejněn v Úředním věstníku EU, budou mít kryptospolečnosti stále přechodné období, během kterého mohou  nová pravidla začít dodržovat.

Závěr

„Žádná legislativa není nikdy vytesána do kamene a žádná legislativa v oblasti kryptoměn nemůže být. Ti, kteří jsou v tomto prostoru a uvažují o tom, že jsou inovativní, to nyní udělají způsobem, který je v souladu s našimi předpisy, spíše než jako na Divokém západě,” uzavírá Mairead McGuinessová.

Celý článek zde |