Miliardář Křetínský zvýšil nabídku na převzetí vlastníka britské pošty

Investiční společnosti EP Group miliardáře Daniela Křetínského zvýšila svou předběžnou nabídku na převzetí firmy International Distributions Services (IDS), která je vlastníkem britské pošty Royal Mail. Nová nabídka firmu ohodnocuje na 3,5 miliardy liber (přes 100 miliard korun). Oznámila to společnost ID, ve které už Křetínský vlastní podíl 27,56 procenta prostřednictvím svého podniku VESA Equity Investment.

Vylepšený návrh ohodnocuje jednu akcii IDS na 3,7 libry. Ve srovnání s cenou akcií před zveřejněním původní nabídky to představuje prémii 73 procent. IDS uvedla, že plánuje akcionářům návrh doporučit, pokud skupina EP Group předloží oficiální nabídku v této celkové hodnotě.

Zajímavost :  Budoucím důchodcům hrozí chudoba, varuje stát dnešní třicátníky a čtyřicátníky

IDS v dubnu odmítla nabídku Křetínského, která činila 3,2 libry na akcii. Odůvodnila to tím, že je výrazně podhodnocená a neodráží budoucí vyhlídky firmy. Společnost IDS zahrnuje dva podniky, a to mezinárodní balíkovou síť General Logistics Systems (GLS) se sídlem v Amsterdamu a Royal Mail ve Velké Británii.

Společnost Royal Mail se v posledních letech potýkala s problémy. Uškodily jí stávky zaměstnanců, incident v oblasti kybernetické bezpečnosti, pokuty od regulačního orgánu Ofcom za nesplnění cílů v oblasti doručování a také ztráta 360letého monopolu na doručování balíků z poštovních poboček.

Zajímavost :  Škrty v investicích do železnic ohrožují transformaci mobility, varuje aliance

Agentura Reuters už dříve upozornila, že do případné transakce by se mohla vložit britská vláda. Zákon o národní bezpečnosti a investicích totiž dává ministrům větší pravomoc rozhodovat o transakcích týkajících se kritické infrastruktury.

Daniel Křetínský patří mezi nejbohatší Čechy a podniká v řadě odvětví od energetiky až po zpravodajská média. Je také spolumajitelem vydavatele serveru e15.cz. 

Křetínský podal nabídku na převzetí francouzské technologické firmy Atos, má dva konkurenty

Aktualizováno

Zdroj Zde