Ministerstvo platilo zbytečně za účtenkovou loterii, i když se nekonala, tvrdí NKÚ

Ministerstvo financí platilo dodavateli za účtenkovou loterii plnou cenu i v době, kdy už se nekonala a systém se jen udržoval v chodu. Zaplatilo tak zbytečně 14 milionů korun. Úřad také nevyhodnotil, zda loterie pomohla s výběrem daní. Vyplývá to ze závěrů kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). V pondělí o nich informovala mluvčí NKÚ Hana Kadečková.

Podle NKÚ také ministerstvo nezvládlo dobře připravit některé investiční akce a nedostatky NKÚ zjistil i při pronájmu pozemků. 

NKÚ kontroloval hospodaření ministerstva financí v letech 2019 a 2020, kdy byla ministryní Alena Schillerová (ANO). Účtenkovou loterii spustilo ministerstvo na podzim 2017 v souvislosti se zavedením elektronické evidence tržeb (EET).

Slibovalo si od ní, že bude zákazníky motivovat k tomu, aby si od prodejců přebírali účtenky vydané v EET. Lidem, kteří účtenku poslali do loterie, slibovalo v případě výhry finanční odměny i automobil. Poslední losování se konalo na jaře 2020, poté loterii resort kvůli úsporám a omezením souvisejícím s epidemií covidu-19 ukončil.

NKÚ upozornil na to, že ministerstvo přínos loterie po jejím ukončení nevyhodnotilo. „Přitom za ni zaplatilo celkem 231 milionů korun. Z toho největší část, téměř 160 milionů korun, tvořily peněžní či věcné výhry pro účastníky loterie,“ uvádí NKÚ. Aktivních hráčů loterie bylo podle NKÚ v průměru 372 tisíc měsíčně, přičemž jejich počet se každoročně snižoval.

Smlouvu na provoz loterie uzavřelo ministerstvo na dobu neurčitou. S roční výpovědní lhůtou loterie trvala necelé čtyři roky. „Vzhledem k tomu, že smlouva nespecifikovala postup pro případ předčasného ukončení loterie, platilo ministerstvo financí dodavateli plnou měsíční sazbu i v době, kdy již neprobíhalo slosování a systém byl pouze udržován. Za tuto údržbu dodavatel od ministerstva financí inkasoval téměř 14 milionů korun,“ napsal NKÚ.

Nedostatky v investičních akcích dokumentuje NKÚ na příkladu opravy závodní kuchyně. Resort v přípravě uvedl, že stávající technologie jsou nevyhovující, zařízení zastaralá s častými poruchami a vyšší spotřebou plynu, vody a elektrické energie.

Částku na rekonstrukci v průběhu akce zvýšilo z 5,4 milionu korun na 7,9 milionu korun, ale nakonec utratilo jen necelé tři miliony. „Výsledkem byl nákup tunelové pásové myčky a elektrického kráječe na knedlíky s konstatováním, že ostatní přístroje jsou plně funkční. Akce byla po dvou letech předčasně ukončena,“ uvedl NKÚ.

NKÚ také upozornil na to, že ministerstvo 13 let pronajímalo rozsáhlé pozemky na výstavišti v Letňanech za nezměněnou cenu nájemného. Tu změnilo až při podpisu nové smlouvy v roce 2021, v které počítá s fixní valorizací 2,6 procenta bez využití inflační doložky.

„Inflace v roce 2020 přitom dosáhla podle Českého statistického úřadu 3,2 procenta. Sám nájemce navíc v nabídkách k uzavření smlouvy uváděl inflaci ve výši 4,5 procenta,“ konstatoval NKÚ.

Celý článek zde