Minúta po minúte: Dobrovoľníci pomáhajú meniť Slovensko

11. jún 2021 o 8:05 (aktualizované 11. jún 2021 o 11:25) , Nadácia Pontis

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred

  • Projekt Naše Mesto je najväčším podujatím firemného dobrovoľníctva v strednej Európe.
  • Prvýkrát sa uskutočnil v roku 2007 v Bratislave, postupne sa pridávali ďalšie mestá.
  • Tento rok pomáha takmer 5 600 dobrovoľníkov v 44 mestách a obciach. Pred pandémiou sa na akcii zúčastňovalo ročne viac ako 10-tisíc ľudí. V súčasnosti sú počty účastníkov z bezpečnostných dôvodov nižšie.
  • Zamestnanci zo 132 firiem pomôžu 171 neziskovým organizáciám, nízkoprahovým centrám, ale aj školám či škôlkam
  • Organizuje ho Nadácia Pontis a partneri podujatia sú Hornbach, Arriva, Business Leaders Forum, ENVI – PAK, Marius Pedersen, Slovak Parcel Service, WebSupport.

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

Naše mesto 2021 sledujeme minútu po minúte:

11:25 Areál hradu v Turni nad Bodvou vo výške 375 m. n. m. nie je prístupný autom. Všetok materiál na rekonštrukciu je potrebné vynášať ručne.

Práve preto je každá pomoc neoceniteľná. Aj vďaka tomu môžu pokračovať práce na múre východného paláca, severnej hospodárskej budovy a delovej bašty. Okrem toho dobrovoľníci čistia hradný areál od smetí a náletových drevín.

11:15 Bezmála 50 dobrovoľníkov pomáha na Zoborskom kláštore v Nitre. Ide o najstarší benediktínsky kláštor na našom území i v juhovýchodnej Európe. Založený bol v deviatom storočí.

Dobrovoľníci pomáhajú vo finálnej fáze projektu a upravujú okolie zakonzervovaných stavieb.

11:00 Vo veľkom sa pracuje i na hrade Šebeš pri Prešove. Dobrovoľníci pomáhajú pri údržbe ohradníka pre kozy, ktoré budú spásať kroviny, aby nimi nezarastal hrad. Upravujú tiež chodník na hrad.

10:55 Do najväčšieho podujatia firemného dobrovoľníctva v strednej Európe sa zapájajú aj štátne organizácie.

Napríklad viac ako 200 zamestnancov Národnej banky Slovenska pracuje v piatich lokalitách a revitalizujú záhrady, maľujú plot školy či odstraňujú javor v Horskom parku. Zapája sa aj ministerstvo investícií či Štátny fond rozvoja bývania.

Zajímavost :  „Slovenský Musk“ Marián Boček: Stavím obdobu Tesly ve východní Evropě

10:50 „Máme za sebou, ako mnohé spoločnosti, ťažké krízové obdobie, kde sme riešili mnoho covidových situácií. Toto je po dlhej dobe úžasná príležitosť stretnúť sa, zažiť tímovú spoluprácu, pomôcť mestu a pomôcť Slovensku. Dnes sme v Nadácii Pontis, kde maľujeme steny. Chceme, aby sa tí, ktorí pre nás prinášajú tieto úžasné aktivity cítili vo svojom pracovnom prostredí úžasne,“ vraví dobrovoľníčka Andrea Rebejová.

10:22 „Je to super pocit pomáhať svojmu mestu v tejto ťažkej dobe. Hoci aj s rúškami na tvári,“ tvrdí dobrovoľníčka Jana Dodávková.

10:20 Zrevitalizovať 680 metrov dlhý plot. Takúto výzvu prijali dobrovoľníci a dobrovoľníčky, ktorí prišli pomôcť do Parku Pekníkova v bratislavskej mestskej časti Dúbravka. V rámci tohto ročníka Nášho Mesta sa plánuje zrevitalizovať viac ako šesť kilometrov plotov.

10:14 Mestské lesy v Bratislave privítali dobrovoľníkov, ktorí im pomáhajú pri čistení lesníckeho arboréta na Kamzíku. Bratislavský lesopark patrí medzi vyhľadávané rekreačné lokality. Prírodné prostredie poskytuje široké možnosti na relax, oddych a šport. Najmä po zimných mesiacoch je územie potrebné vyčistiť od odpadkov a rôznych nečistôt.

„Pomoc dobrovoľníkov je potrebná a nami vítaná, napríklad na čistenie chodníkov, lesných ciest, lesných pozemkov a vodných tokov,“ uvádza organizátor.

10:10 V Ružinove sa zveľaďuje park Palkovičova. Natierajú tu lavičky a herné prvky na detskom ihrisku.

„Na akcii Naše Mesto sa zúčastňujeme každý rok. Považujem to za veľmi dobrú príležitosť, aby sme stmelili tím, aby sme ukázali, že máme nejakú sociálnu zodpovednosť, že sme súčasťou Bratislavy a chceme dopomôcť hoci len takouto malinkou formou k tomu, aby sa tu obyvatelia cítili lepšie. V našej firme má toto podujatie veľmi pozitívnu odozvu,“ hovorí dobrovoľníčka Dana Vaľková.

10:02 V materskej škole na Borskej 4 v Bratislave dobrovoľníci šmirgľujú a nanášajú ochranný náter na drevené vláčiky, domčeky, hojdačky a lavice. Revitalizujú aj dve pieskoviská.

9:45 Vďaka práci dobrovoľníkov sa vytvorí základ pre budúci turistický chodník (nielen) pre rodiny s deťmi spájajúci Tlmače a Kozárovce.

Zajímavost :  Opoziční Anticovid tým kritizuje konec řady kompenzačních programů

V prvom kroku dobrovoľníci pracujú na tom, aby sa cez húšťavu predrali k pôvodnému lesnému chodníčku. Na pláne je aj čistiť prechod od náletových drevín, vytvárať oddychové časti či značkovať chodník.

9:30 Záujem Slovákov o ekológiu a životné prostredie potvrdilo aj podujatie Naše Mesto. Medzi najobsadzovanejšie aktivity patria tie, ktoré sa týkajú obnovy zelene či čistenia prírodných priestranstiev. Zveľaďovať lesy a parky, likvidovať čierne skládky či čistiť vodné toky budú dobrovoľníci v 13 mestách ako napríklad Michalovce, Spišská Nová Ves, Topoľčany, Banská Bystrica, Bratislava a ďalšie.

9:15 Takmer 5 600 nadšených ľudí s chuťou pomáhať bude možné stretnúť v 44 slovenských mestách najčastejšie v bielych tričkách s nápisom „Mám srdce na správnom MESTE“.

Originálne tričká sú každý rok neodmysliteľnou súčasťou podujatia. Tento raz sa však organizátori v záujme udržateľnosti rozhodli ponúknuť dobrovoľníkom, aby zužitkovali svoje tričká z vlaňajška alebo minulých ročníkov. Časť prostriedkov, ktoré sa týmto spôsobom ušetria, venujú jednej z organizácií, ktorá pôsobí v oblasti ekológie a ochrany prírody.

8:46 Dobrovoľníci z viac ako stovky firiem po celom Slovensku prichádzajú na miesta, kde dnes budú pomáhať. Väčšina aktivít sa začína o deviatej ráno a trvá do obeda.

8:00 Veľké aj menšie firmy dnes uvoľnia ľudí z práce. Tí vymenia kancelárie za školy, nízkoprahové centrá, parky či dokonca hrady a odpracujú tento deň v prospech druhých.

Súvisiaci článok Vyzlečú si sako a vymenia ho za lopatu, štetec a farby Čítajte 

Slovensko budú skrášľovať napríklad v Bratislave, Košiciach, Žiline alebo Prešove. Do prvej pätice miest, pokiaľ ide o počet zapojených dobrovoľníkov, sa dostali i Michalovce.

„Cieľom je celkovo zlepšovať prostredie, v ktorom školy, škôlky, neziskové organizácie či centrá voľného času pôsobia, keďže im za bežných okolností často nezostávajú financie a chýbajú ľudia,“ vysvetľuje zámer podujatia Michal Kišša, výkonný riaditeľ Nadácie Pontis.

Zajímavost :  Kdy se otevřou školy? 24. května otevřely všechny základní a střední školy

Zachraňujú zoo aj pamiatky

Účastníci využili možnosť zapojiť sa do viac ako 320 aktivít po celom Slovensku. Na starosti majú maľovanie plotov, opravu detských ihrísk na sídliskách, sadenie stromov alebo čistenie prírody od odpadkov a ďalšie aktivity.

Napríklad v ZOO Bratislava sa dobrovoľníci pustia do doteraz nesprístupnenej časti areálu. Budú odstraňovať nežiaducu vegetáciu a vyčistia nepoužívanú jazdiareň, aby sa mohla zoo rozšíriť o viac druhov zvierat.

Pomoci sa dočká aj hrad Devín, päť hradov na východe Slovenska a tri v okolí Žiliny. Budú sa upravovať náučné chodníky a spraví sa príprava pre archeologický výskum. Niektorí dobrovoľníci sa zmenia na hradných nosičov a pomôžu vynášať materiál potrebný na opravu hradných múrov.

Odpad budú loviť z kanoe

Medzi najpopulárnejšie aktivity patrí čistenie prírody. Dobrovoľníci vyrazia do lesov, parkov, na lúky či dokonca k riekam, aby uľavili životnému prostrediu a umožnili širokej verejnosti užívať si spokojnejšiu rekreáciu v krajšom prostredí.

Na ochranu prírody je zameraných viac ako 70 aktivít, napríklad čistenie Malého Dunaja, kde budú účastníci Nášho Mesta do kanoe vyťahovať zachytené nečistoty z vody a z konárov. Iní zase pomôžu pri likvidácii nelegálnych skládok odpadu v bratislavskom Lamači alebo na Zlatých pieskoch. Vyčistia i vodné toky v Pezinku, Liptovskom Mikuláši a pri Košiciach.

Zoznam všetkých aktivít nájdete na tomto linku.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO