Minúta po minúte: Lockdown pre kultúru sa končí, od pondelka povolia podujatia pre 50 návštevníkov

PCR testy odhalili viac ako 857-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 16 896 obetí. Stále platí nočný zákaz vychádzania, ktorý sa skončí v pondelok 10. januára.

Koronavírus na Slovensku sledujeme minútu po minúte:

13:35 SVET – Maďarsko prevzalo 80 dávok jednodávkovej vakcíny proti koronavírusu Sputnik Light, ktoré budú skúmať experti Centra národného zdravia (NNK), informoval v piatok na Facebooku maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó.

„Ak NNK rozhodne, že táto očkovacia látka je bezpečná, účinná a vhodná na tretiu dávku očkovania, tak začneme komerčné rokovania s ruským výrobcom,“ povedal šéf diplomacie.

Szijjártó pripomenul, že Sputnik Light používajú už v Spojených arabských emirátoch, Bahrajne, Argentíne a v Indii. V Európe vydali povolenie v San Maríne a v Srbsku prebieha povoľovací proces.

13:30 SVET – Českú tenistku Renatu Voráčovú zadržali v rovnakom imigračnom hoteli ako Novaka Djokoviča a zrušili jej austrálske víza. Má opustiť krajinu.

Spravodajský portál ABC informoval, že hráčka sa už zúčastnila na prípravnom podujatí v Melbourne, no vo štvrtok ju zadržali austrálska pohraničná stráž. Teraz je v hoteli Park v Carltone.

Teniska údajne dostala výnimku z očkovania od spoločnosti Tennis Australia, pretože nedávno covid prekonala.

13:22 SLOVENSKO – Košický samosprávny kraj dnes spustí možnosť očkovania na základe registrácie prostredníctvom webovej stránky www.ockovanieksk.sk.

Registrácia vopred na konkrétny dátum a čas má skrátiť čakaciu dobu, keďže sa záujemcovia budú môcť nahlásiť na všetky tri dávky aktuálne dostupných vakcín, ktoré zdravotníci podávajú vo vakcinačných centrách, vo všetkých očkovacích kójach v nákupných centrách aj pri vakcinácii v rámci výjazdovej služby.

13:14 SLOVENSKO – Mimoparlamentné strany sa pri názore na povinné očkovanie proti ochoreniu COVID-19 rozchádzajú. Hlas ho nepodporí ani u vybraných skupín, Progresívne Slovensko je za povinné očkovanie celej dospelej populácie. KDH hovorí, že nariadiť očkovanie príkazom by mohlo ešte viac rozdeliť spoločnosť. Aliancia zdôrazňuje potrebu jasnej komunikácie.

12:42 SLOVENSKO – Žilinský samosprávny kraj od piatka do nedele opätovne spustil vakcináciu proti ochoreniu COVID-19 vo veľkokapacitnom očkovacom centre na Rosinskej ceste v Žiline.

Dôvodom je vysoký počet registrovaných záujemcov. Do konca týždňa v centre plánujú podať 3700 dávok vakcíny. Pre médiá to v piatok uviedla riaditeľka odboru zdravotníctva Úradu ŽSK Silvia Pekarčíková.

12:18 SVET – V preťažených londýnskych nemocniciach pomáhajú aj vojaci. Majú nahradiť zdravotníkov, ktorí ochoreli na covid alebo sú v karanténe po kontakte s nakazenými osobami. Informovala o tom agentúra AP.

Londýn v súčasnosti zažíva rýchly nárast počtu nakazených novým koronavírusom v dôsledku šírenia vysokoinfekčného variantu omikron. Miestne nemocnice tak zápasia nielen s nárastom počtu covidových pacientov, ale aj s bezprecedentným nedostatkom zdravotníckeho personálu.

„Muži aj ženy z našich ozbrojených síl opäť prichádzajú, aby podporili svojich obetavých kolegov z Národnej zdravotnej služby,“ uviedol britský minister obrany Ben Wallace.

11:56 SLOVENSKO – Covid automat nebude obnovený zatiaľ do 18. januára. Na dnešnom rokovaní o tom rozhodla vláda.

Keďže zákaz vychádzania sa končí v nedeľu, od pondelka by začal automaticky platiť covid-automat, preto vláda SR musela rozhodnúť o jeho pozastavení.

Protipandemické opatrenia zostávajú rovnaké, aké sú v platnosti, od pondelka sa končí zákaz vychádzania a žiaci sa vracajú do škôl.

Kabinet piatkovým uznesením konkrétne rozhodol, že sa nebude na rokovanie vlády predkladať aktualizácia mapy okresov podľa aktuálnej rizikovej úrovne na základe vyhodnotenia COVIDU automatu, a ani sa nebude verejnosť raz týždenne informovať o rizikovej úrovni jednotlivých okresov.

Do 18. januára tiež hlavný hygienik nebude prijímať opatrenia vzťahujúce sa na obmedzenie prevádzok a hromadných podujatí, ktoré z COVID automatu vyplývajú.

11:55 SLOVENSKO – Koaličný poslanec parlamentu a člen Výboru Národnej rady pre kultúru a médiá Roman Foltin (SaS) by privítal, aby sa na kultúrnych predstaveniach mohlo zúčastniť maximálne dvesto osôb pri sedení a maximálne 50 osôb na státie za prísnych protiepidemických opatrení vrátane povinného zoznamu účastníkov.

„Bohužiaľ, keď neprší, aspoň kvapká. Verím, že sa kapacitné obmedzenia čoskoro rozšíria,“ dodal Foltin na sociálnej sieti.

11:40 SLOVENSKO – Nové mutácie nového koronavírusu zasahujú deti vo väčšej miere, ako tomu bolo doposiaľ. Ochorenie COVID-19 u nich môže spôsobiť závažnejšie problémy. Upozornila na to pediatrička Petra Siváková, ktorá pracuje v oblasti imunoalergológie a spolupracovala s bánovskou nemocnicou pri očkovaní detí.

„V prvej vlne pandémie deti postihol nový koronavírus zo všetkých vekových skupín najmenej, závažný priebeh malo minimum z nich. Ďalšie vlny pandémie a hlavne nové mutácie už zasahujú podstatne viac aj najmladšiu vekovú kategóriu,“ uviedla Siváková.

Súvisiaci článok Omikronu sa už nik nevyhne, v nemocniciach bude viac detí Čítajte 

11:32 SVET – Vrchol vlny omikronu sa vo Francúzsku očakáva o desať dní. Povedal to profesor Alain Fischer zodpovedný za očkovaciu stratégiu vo Francúzsku.

„Myslím si, že sa blížime k vrcholu tejto novej vlny,“ povedal podľa Reuters Fischer pre LCI TV a dodal, že tento vrchol by mohol prísť asi o desať 10 dní.

Francúzsko hlásilo vo štvrtok 261 481 nových prípadov nákazy novým koronavírusom, čo je menej ako rekord 332-tisíc zaznamenaný v stredu, no sedemdňový priemer nových prípadov prvýkrát od začiatku pandémie vzrástol nad 200-tisíc.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron počíta s tým, že ak sa dostatok ľudí preočkuje vakcínou proti covidu zmiernia sa tak účinky vírusu a krajina sa vyhne sprísňovaniu opatrení.

10:53 SLOVENSKO – Od pondelka sa môžu konať kultúrne podujatia v režime OP, kapacita bude maximálne 50 účastníkov. Dohodla sa na tom vláda.

„Očkovanie je cesta z pandémie a spôsob, ako sprístupniť kultúru pre ľudí. Po dlhých politických rokovaniach, ktoré som viedla s premiérom, ministrom zdravotníctva a po konzultáciách s odborníkmi, sme dospeli k posunu,” ozrejmila ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO).

10:38 SVET – Belgicko hlásia piatu vlnu pandémie koronavírusu, nechystá sa však sprísniť doteraz zavedené protipandemické opatrenia. Vo štvrtok popoludní to vyhlásil federálny premiér Alexander De Croo po prvom tohoročnom zasadnutí poradného výboru pre boj proti ochoreniu COVID-19.

Denník The Brussel Times citoval premiérovo vyhlásenie, podľa ktorého je Belgicko v oveľa lepšej pozícii než pred rokom. Upozornil však, že pandémia neskončila, a dodal, že krajinu v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch čakajú „ťažké chvíle“.

10:35 SVET – V uplynulých 24 hodinách pribudlo v Maďarsku 6524 nakazených novým druhom koronavírusu a v súvislosti s ochorením COVID-19 zomrelo 101 pacientov, informoval v piatok operačný štáb na webovej stránke koronavirus.gov.hu.

Aktuálne je koronavírusom nakazených 105 529 osôb a z nákazy sa zotavilo už 1 137 648 ľudí. V nemocničnom ošetrení je 3070 covidových chorých, z nich 291 je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu.

Doterajšou bilanciou koronavírusovej pandémie v Maďarsku je 1 282 957 infikovaných a 39 780 úmrtí.

Zaočkovaných proti covidu je už takmer 6,3 milióna ľudí, z nich dve dávky vakcíny dostalo vyše šesť miliónov a tri dávky 3 217 724 osôb.

„Veľmi nákazlivý omikron spôsobí nákazu desiatok tisíc ľudí, avšak zaočkovaní tromi dávkami budú mať iba mierny priebeh ochorenia COVID-19,“ povedal rektor Semmelweisovej univerzity Béla Merkely.

Podľa jeho slov stúpne počet hospitalizovaných, najmä z kruhov nezaočkovaných, a pribudnú aj ťažké prípady, avšak ich pomer bude nižší než v predchádzajúcich vlnách pandémie.

10:15 SLOVENSKO – Počas včerajšieho sviatočného dňa sa zaočkovalo 7335 ľudí treťou dávkou očkovacej látky, druhú dávku vakcíny dostalo 385 osôb a prvú dávku 2854 ľudí.

10:00 SLOVENSKO – PCR testy za štvrtok odhalili 1 116 pozitívnych,viac ako 62 percent z nich nebolo zaočkovaných.

Pozitívny antigénový test malo 201 osôb, viac ako 67 percent nebolo zaočkovaných.

Bolo vykonaných 5 070 PCR a 6 756 antigénových testov.

Najviac pozitívnych bolo v Trnavskom kraji (234). Nasleduje Bratislavský (192), Žilinský (167), Nitriansky (125), Košický (118), Prešovský (104) a Banskobystrický kraj (101). Najmenej ich pribudlo v Trenčianskom kraji (75).

Ochoreniu podľahlo 25 ľudí. Celkovo podľahlo pandémii 16 896 ľudí.

V nemocniciach je 2157 ľudí s COVID-19, na JIS a OAIM je 431 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 215 osôb. Takmer 83 percent z hospitalizovaných nie je zaočkovaných, alebo má len jednu dávku očkovacej látky.

9:46 SLOVENSKO – Prešovský kraj začína od piatka očkovať deti od piatich do 11 rokov. Očkovanie detí vakcínou od Pfizer/BioNTech zrealizuje vo svojom prešovskom a popradskom veľkokapacitnom očkovacom centre. V sobotu sprístupní detskú vakcínu aj v Humennom. TASR o tom informovala hovorkyňa kraja Daša Jeleňová.

„Očkovanie detí bude realizované za prítomnosti zákonného zástupcu alebo po predložení overeného splnomocnenia, a to vakcínou Comirnaty od spoločnosti Pfizer/BioNTech, ktorá je na Slovensku pre túto vekovú kategóriu dostupná už bez obmedzenia. Predtým bola určená iba pre vysokorizikové deti na základe odporučenia lekára a pri riziku ťažkého priebehu ochorenia,“ uviedla Jeleňová.

08:12 SVET – V Nemecku stúpa počet nakazených, za posledný deň pribudlo 56 335 nakazených koronavírusom, pred týždňom ich bolo 41 240.

07:20 SVET – Počet ľudí nakazených koronavírusom vo svete prekonal hranicu 300 miliónov, uvádza americká Univerzita Johnsa Hopkinsa.

Tempo rastu počtu nakazených v roku 2022 výrazne zrýchľuje. Posledných desať miliónov nakazených pribudlo za štyri dni, predtým to bolo sedem dní.

06:45 SVET – V Česku vo štvrtok pribudlo 6 641 nových prípadov covidu, čo je o 900 viac ako pred týždňom. Ide o štvrtý medzitýždenný nárast za sebou.

06:00 SVET – V Čile sa od budúceho pondelka začne podávať štvrtá dávka vakcíny proti covidu. Určená je pre ľudí s oslabeným imunitným systémom.

Krajina vo štvrtok zaznamenala najvyšší denný prírastok počtu nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 za posledných šesť mesiacov. Počty nových prípadov boli stabilizované, kým sa v krajine neobjavil nový variant omikron. Následne začali počty nakazených prudko stúpať.

Celý článek zde |