Minúta po minúte: Na privítaní Františka v Prezidentskom paláci sa zúčastní približne 500 hostí

Program druhého dňa pápežovej návštevy Slovenska je nabitý.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred


Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

Dnešný program pápeža

  • 09:15 Privítací ceremoniál v Prezidentskom paláci v Bratislave
  • 09:30 Zdvorilostná návšteva u prezidentky republiky, v „Zlatom salóne“ Prezidentského paláca v Bratislave
  • 10:00 Stretnutie s predstaviteľmi štátu, občianskej spoločnosti a diplomatického zboru v záhrade Prezidentského paláca v Bratislave a príhovor
  • 10:45 Stretnutie s biskupmi, kňazmi, zasvätenými osobami, seminaristami a katechétmi v Katedrále sv. Martina v Bratislave a príhovor
  • 16:00 Súkromná návšteva centra „Betlehem“ v Bratislave
  • 16:45 Stretnutie so židovskou komunitou na Rybnom námestí v Bratislave
  • 18:00 Stretnutie s predsedom parlamentu na Apoštolskej nunciatúre v Bratislave
  • 18:15 Stretnutie s predsedom vlády na Apoštolskej nunciatúre v Bratislave

Online: Sledujte návštevu pápeža minútu po minúte:

6:38 Pápež má dnes na programe aj návštevu Domu Betlehem v Petržalke. Pôsobia tam Misionárky lásky viac známe ako sestry Matky Terezy.

Zajímavost :  Šesťnásobne väčší dlh ako Slovensko. Je Evergrande nový Lehman Brothers?

„Skutočnosť, že František chcel navštíviť betlehemské centrum spôsobilo na Slovensku prekvapenie, pretože o založení rehoľného rádu Kongregácie misionárok lásky Matky Terezy sa (na Slovensku) do značnej miery nevie,“ píše DPA.

6:36 Druhý deň pápežovej návštevy Slovenska by mohol byť zaujímavý. František má na programe stretnutia s mnohými predstaviteľmi politického, cirkevného a spoločenského života. Jeho program je nabitý.

Schôdzky má naplánované od skorého rána až do večera. Napísala to agentúra DPA, ktorá podobne ako mnohé ďalšie svetové médiá monitoruje pontifikove kroky.

Z pápežovho pondelkového programu si DPA všíma najmä stretnutie so židovskou komunitou na Rybnom námestí v Bratislave.

„V neskorých popoludňajších hodinách sa František stretne so židovskou komunitou v Bratislave. Stretnutie je naplánované na námestí, kde bola v roku 1893 postavená synagóga. Tá dokonca prežila druhú svetovú vojnu. V roku 1969 ju komunisti zbúrali spolu s bývalým židovským getom. Dnes je na (Rybnom) námestí pamätník holokaustu. Bratislava bola dlho považovaná za centrum židovského života. Počas holokaustu však zahynuli tisícky bratislavských židov“, napísala DPA.

Zajímavost :  Šéf kryptoměnové divize Facebooku: Stablecoiny jsou skvělé na placení, ale proti inflaci je nejlepší Bitcoin

6:30 Keďže pápež dnes strávi v Bratislave celý deň, hlavné mesto čakajú rozsiahle obmedzenia v doprave. Podrobný harmonogram obmedzení, ktoré sa dotknú aj väčšiny liniek MHD, si môžete pozrieť tu >>>>

6:00 Pápež František a prezidentka Zuzana Čaputová vystúpia dnes na stretnutí v Prezidentskej záhrade s príhovormi.

Podujatie sa uskutoční po oficiálnom uvítacom ceremoniáli. Zúčastní sa na ňom približne 500 pozvaných hostí zo všetkých sfér politického a spoločenského života. Informoval o tom hovorca hlavy štátu Martin Strižinec.

„Okrem najvyšších ústavných činiteľov, členov vlády, zástupcov Národnej rady a poslancov Európskeho parlamentu či bývalých prezidentov budú prítomní aj predstavitelia najvýznamnejších štátnych a verejných inštitúcií, predstavitelia akademickej a vedeckej obce, lekári, zdravotníci a záchranári, predstavitelia stavovských, náboženských a cirkevných organizácií, predstavitelia samosprávy a ozbrojených síl, predstavitelia kultúrnej obce a médií, športoví reprezentanti, predstavitelia politických strán, menšín, zástupcovia neziskových organizácií a členovia diplomatického zboru,“ priblížil Strižinec.

Zajímavost :  Budoucnost Nákladového nádraží Žižkov: Kulturní centrum i nová čtvrť pro 23 tisíc lidí

Oficiálny uvítací ceremoniál sa bude konať na prednom nádvorí Prezidentského paláca. Po súkromnom stretnutí Čaputovej s pápežom v Zlatom salóne pozdraví pápež aj členov najbližšej rodiny prezidentky, hovorí Strižinec. Napokon si osobne vymenia dary v Zelenom salóne paláca.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO