Minúta po minúte: Na Slovensku potvrdili kolumbijský variant koronavírusu

Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 433 obetí.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred


Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

Správy o koronavíruse sledujeme online minútu po minúte:

17:15 SLOVENSKO – Minister Lengvarský vníma potrebu zvýšenia zaočkovanosti na východe.

„Dnes sme si urobili pracovný výjazd na východ Slovenska. Vnímame potrebu zvýšenia percenta zaočkovanosti, osobitne v týchto regiónoch. Tak som sa prišiel pozrieť osobne a stretol som sa s ľuďmi, ktorí to očkovanie organizujú, a zisťoval, v akom smere im môže ministerstvo pomôcť,“ uviedol minister Lengvarský.

Ako ďalej dodal jedným s problémov je dodávanie vakcín do regiónov, predpokladá však, že s nábehom očkovania u všeobecných lekárov sa systém zrýchli.
Podľa predsedu Košického samosprávneho kraja Rastislava Trnku bude veľkou výzvou očkovanie v marginalizovaných rómskych komunitách.

17:10 SLOVENSKO – Zvyšné vakcíny sa predajú, darujú alebo zničia, hovorí Lengvarský.

Čo sa týka očkovania neregistrovanou vakcínou Sputnik V, hodnotiť to bude až po ukončení procesu registrácie, čo by malo byť v priebehu dvoch týždňov. Ako potvrdil, aktuálne má informácie o počte prihlásených v čakárni a o tých, ktorí boli zaočkovaní. „Asi to reálne odzrkadľuje záujem, ktorý tu je,“ povedal.

Z dát Inštitútu zdravotných analýz vyplýva, že na prvú dávku vakcíny Sputnik V aktuálne čaká 4695 ľudí. Slovensko má v súčasnosti k dispozícii počet dávok pre 100-tisí ľudí, objednalo si dva milióny týchto vakcín.

16:15 SVET – Európska únia schválila Francúzsku závod na výrobu vakcín od Moderny.

Závod prevádzkovaný spoločnosťou Recipharm má vzniknúť v meste Monts v centrálnej časti Francúzska. Povolenie na výrobu vakcín pre blok 27 európskych krajín tento mesiac získali aj dve lokality v USA.

15:37 SLOVENSKO – Ministerstvo kultúry chystá COVID pomoc aj pre „jednoosobové s.r.o.“.

Parametre výzvy majú v maximálnej možnej miere zohľadniť špecifiká budúcich žiadateľov. Ich nastavenie bude mať na starosti konzultačná skupina, ktorú začal organizovať Korona tím ministerstva po stretnutí so zástupcami Hudobnej Únie Slovensko. Konzultačná skupina pri tvorbe parametrov novej výzvy prihliadne aj na účelovosť a adresnosť využitia verejných zdrojov.

15:15 SVET – Počet infekcií v Rusku naďalej rýchlo stúpa.

Súvisiaci článok Počet infekcií v Rusku naďalej rýchlo stúpa Čítajte 

Úrady krajiny v piatok nahlásili 12 505 infekcií za uplynulý deň, čo bolo v porovnaní s pondelkom zvýšenie o 25 percent. Takmer polovicu nových potvrdených prípadov nákazy odhalili v Moskve, a to 5 853. Počet nákaz v ruskom hlavnom meste sa tak oproti začiatku týždňa takmer zdvojnásobil. Napriek pribúdaniu infekcií však starosta Moskvy Sergej Sobjanin tento týždeň sľúbil, že lockdown v meste nezavedie.

14:57 SVET – Nemecko od 1. júla ruší varovanie pred cestami do zahraničia.

“Toto leto sa do Nemecka vracajú nádej a viera. Na mnohých miestach klesajú počty infikovaných a čoraz viac občanov je zaočkovaných. Po dlhých mesiacoch lockdownu sa môžeme tešiť na normálnejšiu (situáciu), a to platí aj pre cestovanie,” povedal minister zahraničných vecí Heiko Maas. Vyzval však ľudí, aby boli pri cestovaní zodpovední.

Zajímavost :  Průměrná sazba hypoték se vrátila nad dvě procenta

Uvoľnenie cestovných varovaní je podľa šéfa nemeckej diplomacie možné, pretože v Európe budú “v budúcnosti platiť jasné spoločné pravidlá, čo sa týka zaočkovaných, uzdravených (z covidu) a otestovaných”, dodal.

Súvisiaci článok Indický variant je o 60 percent nákazlivejší i odolnejší voči vakcínam Čítajte 

14:54 SVET – Variant delta je o 60 percent nákazlivejší i odolnejší voči vakcínam.

V Spojenom kráľovstve variant delta (indická mutácia) aktuálne zapríčiňuje vyše 90 percent nových prípadov.

Za posledný týždeň počet infikovaných týmto variantom vzrástol o viac ako 240 percent na 42 323, informovala televízia Sky News.

14:42 SVET- Európska únia pripomenula, že pandémia zhoršila situáciu v oblasti detskej práce.

V roku 2020 bolo 160 miliónov detí vystavených detskej práci, pričom 79 miliónov detí bolo nútených pracovať v rizikových oblastiach.

“Je to ťažká rana, pretože prvýkrát za posledných 20 rokov zaznamenávame nárast počtu detí zapojených do detskej práce. Miliónom detí hrozí, že sa stanú obeťami detskej práce v dôsledku pandémie koronavírusu a jej sociálno-ekonomických dôsledkov,” uvádza sa v spoločnom vyhlásení.

14:36 SVET – EMA odporúča nepoužívať vakcínu od AstraZeneca u ľudí, ktorí mali syndróm kapilárneho úniku.

Európska lieková agentúra to uviedla po preskúmaní prípadov šiestich ľudí, ktorí mali syndróm kapilárneho úniku po zaočkovaní spomenutou látkou Vaxzevria. Vakcína sa už skôr spájala s tvorbou zriedkavých krvných zrazenín. Podľa zdravotníckych predstaviteľov jej výhody stále prevyšujú malé riziká.

14:20 SVET – Krajiny Európskej únie sa dohodli na zmiernení cestovných obmedzení počas leta.

Súvisiaci článok V Európe sa v lete bude cestovať bez potreby podstúpenia testov alebo karantény Čítajte 

Upravené pravidlá umožnia plne zaočkovaným turistom cestovať bez potreby podstúpenia testov alebo karantény. Na základe pravidiel budú môcť počas leta slobodne cestovať z jednej krajiny do druhej turisti kompletne zaočkovaní proti koronavírusu, u ktorých od poslednej dávky vakcíny uplynulo minimálne 14 dní.

Pravidlá pre ostatných cestujúcich sa budú odvíjať od aktuálnej epidemiologickej situácie v krajinách, z ktorých budú prichádzať.

13:05 SLOVENSKO – Na Slovensku sa objavil kolumbijský variant.

Súvisiaci článok Na Slovensku sa objavil kolumbijský variant koronavírusu Čítajte 

Vedci odhalili mutáciu koronavírusu B.1.621 prostredníctvom rutinného sekvenovania SARS-CoV-2 pozitívnych vzoriek. Informovala o tom hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Daša Račková.

Ako priblížil virológ Boris Klempa z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied, tento variant sa veľmi rýchlo rozšíril a začal dominovať vo viacerých regiónoch Kolumbie. Išlo aj o oblasti, kde už bola vysoká úroveň premorenia. Preto sa podľa virológa predpokladá jeho výrazný epidemiologický význam.

12:55 SLOVENSKO – Primátor Trenčína vyzýva premiéra zvolať online zasadnutie vlády.

Rokovanie by odobrilo zaradenie okresu do oranžovej farby podľa COVID automatu. Ako uviedol, na základe nedorozumenia má zotrvať okres v ružovej farbe, čo znemožňuje podnikateľské aktivity a obmedzuje život v regióne.

12:40 SLOVENSKO – Boris Kollár chce na rokovaní v rámci V4 hovoriť i o uznávaní očkovania Sputnikom.

“Treba to našim občanom zabezpečiť, aby mohli minimálne do Chorvátska a do krajín našich najbližších susedov cestovať aj s potvrdením o očkovaní vakcínou Sputnik,” uviedol Kollár. Hoci je to podľa neho skôr téma pre vládu a premiéra, otvorí ju aj na rokovaní s predsedami parlamentov krajín Vyšehradskej štvorky.

Zajímavost :  Tesco od července zvýší mzdy, příští rok zavede pátý týden dovolené

V tejto súvislosti poznamenal, že je rád, že sa Sputnikom na Slovensku začalo očkovať. “Nie je nič horšie ako pomaly povaliť vládu na Sputniku, nakúpiť ohromné množstvo vakcíny a nepoužiť ju, alebo aby bola nepoužiteľná pre občanov. Na čo sa ňou potom dávali očkovať?” podotkol.

12:11 SVET – Prvou dávkou vakcíny už zaočkovali v Európskej únii polovicu dospelých.

Obe dávky dostala viac ako štvrtina ľudí žijúcich v Európskej únii . V súčasnosti sú v celej EÚ schválené štyri preparáty. Najpoužívanejšou je vakcína od konzorcia Pfizer/BioNTech s 212 miliónmi dodaných dávok. Nasledujú očkovacie látky od AstraZenecy (63,3 milióna), Moderny (29,9 milióna) a Johnson & Johnson (10,4 milióna).

11:56 SVET – Protilátky proti covidu získalo už približne 60 percent Poliakov.

Ide o ľudí, ktorí ho už prekonali, alebo sa voči nemu dali zaočkovať, tvrdí poľský minister zdravotníctva Adam Niedzielski. Minister opäť zdôraznil, že iba prítomnosť protilátok neznamená, že človek je automaticky imúnny voči nákaze

11:52 SLOVENSKO – Na očkovanie Sputnikom v Michalovciach sa dosiaľ prihlásilo 1300 záujemcov.

Najvyšší záujem o vakcínu Sputnik V je práve v michalovskom očkovacom centre.

11:20 SVET – Českí vedci vyvinuli rúška a respirátory z materiálu, ktorý sa v prírode rýchlo rozloží.

Experti z Liberca sa pri ich výrobe inšpirovali z oblasti medicíny, kde sa materiály na báze biodegradácie bežne používajú napríklad pri výrobe chirurgických nití. Tieto ochranné pomôcky vyrábajú pomocou kyseliny mliečnej, vďaka čomu ich je možné kompostovať.

10:45 SLOVENSKO – Vo veľkokapacitných očkovacích centrách v Poprade podali vakcínu vyše 28-tisíc ľuďom, v Starej Ľubovni viac ako 7400.

Vývoj záujmu o očkovanie u občanov v Prešovskom samosprávnom kraji posledné týždne naznačuje, že sa blížia k bodu, keď bude väčšina osôb, ktorá chcela byť zaočkovaná už vakcínu má a presunie sa do ambulancií lekárov prvého kontaktu.

10:00 SLOVENSKO – Za uplynulý deň pribudlo 84 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Dnes nepribudli žiadne obete na covid.

V nemocniciach aktuálne leží s potvrdeným ochorením alebo s podozrením naň menej ako 300 pacientov. Počet hospitalizovaných klesol o 20 na 293. Pribudlo takmer 6,8 tisíca zaočkovaných. Laboratóriá dohromady otestovali 4 302 vzoriek. Národné centrum zdravotníckych informácií o tom informovalo na webe covid-19.nczisk.sk.

Pribudlo aj 176 pozitívne testovaných antigénovými testami. “Je to 1,95 percenta z 4302 ukončených RT-PCR vyšetrení a 0,47 percenta z 37 81 antigénnych testov,” priblížilo Ministerstvo zdravotníctva na svojom webe.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Trnavskom (14) a Žilinskom kraji (14), nasledujú Bratislavský kraj (12), Košický (11), Prešovský (11), Banskobystrický (10), Nitriansky (7) a Trenčiansky (5). Je medzi nimi 45 mužov a 39 žien.

V nemocniciach je hospitalizovaných 293 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 215 ľudí. Na jednotke intenzívnej starostlivosti je 25 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 23 osôb.

Zajímavost :  Čína je hrozba, shodli se členové NATO. Austrálie dosáhla obchodní dohody s Británií

Počet potvrdených obetí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19 zostáva nezmenený. Celkový počet úmrtí “na covid” je 12.433 a celkový počet úmrtí “s covidom” je 2426.

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 1 863 764, za predchádzajúci deň pribudlo 6772 zaočkovaných. Druhú dávku vakcíny dostalo 1 070 591 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 18 167 ľudí.

Doposiaľ sa vykonalo 2 883 850 PCR testov, pričom takto bolo pozitívne testovaných 390 893 osôb. Celkový počet vykonaných antigénových testov doteraz je 36 197 125, z čoho bolo pozitívne testovaných 386 179 osôb.

“Údaje o antigénových testoch a vakcináciách sú priebežne aktualizované. Z tohto dôvodu sa počet antigénových testov a zaočkovaných osôb za predchádzajúci deň nemusí zhodovať s rozdielom hodnôt od posledného publikovaného počtu,” dodal rezort zdravotníctva.

9:28 SLOVENSKO Aktuálne je v čakárni nahlásených na prvú dávku neregistrovanej vakcíny Sputnik 4 695 záujemcov, na druhú čaká 1 138 ľudí.

8:33 SLOVENSKO V súvislosti s očkovaním eviduje Štátny ústav pre kontrolu liečiv k štvrtku 5 795 hlásených podozrení na nežiaduce účinky. Z celkového počtu hlásení je 447 závažných, čo predstavuje 7,7 percenta hlásení.

Štát už plánuje aj centrá na liečbu vážnych nežiaducich účinkov po očkovaní >>>>

8:15 SVET Pandémia ustupuje aj v Česku. Za štvrtok pribudlo 190 prípadov infekcie, hospitalizovaných je 228 pacientov.

7:40 SVET India oznámila 91 702 nových prípadov nákazy a 3 403 úmrtí v súvislosti s Covidom-19. Je to menej ako vo štvrtok, keď úrady nahlásili okolo 94-tisíc potvrdených prípadov a 6 148 obetí.

7:26 SVET Čile od soboty opätovne zavedie karanténu v regióne hlavného mesta Santiago a ďalších siedmich oblastiach. Informovala o tom vo štvrtok na Twitteri čilská vláda.

Dôvodom je nárast počtu prípadov infekcie v týchto oblastiach v posledných týždňoch.

7:00 SVET Nemecko zaznamenalo za uplynulý deň ďalších 2 440 prípadov a 102 úmrtí infikovaných ľudí.

06:12 SVET Britský premiér Boris Johnson oznámil, že Spojené kráľovstvo daruje chudobnejším krajinám viac ako 100 miliónov dávok nadbytočných vakcín.

Británia podľa Johnsona daruje vakcíny počas nasledujúceho roka. Prvých päť miliónov dávok rozdá do konca septembra a ďalších 25 miliónov do konca tohto roka.

00:01 SVET Prezident Biden vyzval svetových lídrov, aby nasledovali príklad Spojených štátov a podelili sa o vakcíny proti covidu s chudobnejšími krajinami.

Biden počas návštevy Spojeného kráľovstva potvrdil záväzok Spojených štátov, že nakúpia 500 miliónov dávok vakcíny od konzorcia Pfizer/BioNTech a darujú ich chudobnejším krajinám.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO