Minúta po minúte: Nová vyhláška odpúšťa karanténu už len plne zaočkovaným

Pandémia si na Slovensku vyžiadala 12 524 obetí.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred


Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

Správy o koronavíruse sledujeme online minútu po minúte:

19:31 Minúta po minúte sme uzavreli, ďakujeme za pozornosť. Dianie okolo pandémie, budeme sledovať aj cez víkend.

19:28 SVET – Taliansko, Španielsko a Švajčiarsko odoslali zdravotnícku pomoc Tunisku, ktoré sa teraz potýka so zatiaľ najhoršou zdravotníckou krízou od začiatku pandémie.

Severoafrická krajina v posledných dňoch eviduje prudký nárast počtu úmrtí po nákaze covidom, má zaplnené nemocnice i nedostatok zásob kyslíka.

19:02 SVET – Pandémia Covidu-19 pokračuje ako problém, ktorý sa čím ďalej viac týka len nezaočkovaných, uviedla šéfka amerického Strediska pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) Rochelle Walenská na brífingu popredných zdravotníckych činiteľov americkej vlády.

Koordinátor protiepidemickej politiky v Bielom dome Jeff Zients dodal, že “prakticky všetci” nové hospitalizácie a úmrtia súvisiace s covidom sú v USA medzi nezaočkovanými.

17:50 SVET – Spojené kráľovstvo za posledných 24 hodín zaznamenalo 51.870 nových prípadov koronavírusu a 49 úmrtí v spojitosti s ochorením COVID-19. Informovala o tom v piatok na svojej webovej stránke stanica Sky News.

Piatkový počet prípadov je najvyšší od 15. januára, keď v krajine zaznamenali 55 761 infekcií. Opätovný nárast počtu nakazených súvisí so šírením nákazlivejšieho delta variantu.

V Spojenom kráľovstve do štvrtka 15. júla podali viac ako 81,7 milióna dávok vakcín proti ochoreniu COVID-19. Oboma dávkami je zaočkovaných viac ako 35,5 milióna ľudí, čo predstavuje viac ako dve tretiny dospelej populácie.

16:50 SLOVENSKO – Minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO) a náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Daniel Zmeko dnes v rámci návštevy Rakúska ocenili pamätnými medailami II. a III. stupňa 34 príslušníkov Ozbrojených síl Rakúska, ktorí sa podieľali na operácii Spoločná zodpovednosť zameranej na plošné testovanie obyvateľstva SR na koronavírus. Informoval o tom komunikačný odbor rezortu.

„V núdzi spoznáš priateľa. Potvrdilo sa nám to aj v tých najťažších chvíľach, keď nám Rakúsko bez váhania podalo ruku a vyčlenilo profesionálnych vojakov na pomoc pri celoplošnom testovaní v rámci najväčšej civilno-vojenskej operácie v našich podmienkach,” povedal Naď.

Doplnil, že rakúski špecialisti pohotovo zareagovali aj v prípade 26-ročného muža, ktorý na odberovom mieste na dostihovej dráhe v bratislavskej Petržalke stratil vedomie a pri páde si udrel hlavu.

16:40 SLOVENSKO – Infekčnejší delta variant ochorenia Covid-19 sa nielen výrazne rýchlejšie šíri, no môže sa prejaviť aj čiastočne inými príznakmi, pripomína Ministerstvo zdravotníctva.

Ministerstvo zdravotníctva na sociálnej sieti zverejnilo zoznam možných príznakov variantu koronavírusu, ktorý by sa v najbližších týždňoch mal stať dominantným nad ostatnými..

16:15 SVET – Nemocnica v anglickom meste Birmingham, ktorá je jednou z najväčších v Británii, zrušila v týchto dňoch všetky operácie, ktoré nie sú nevyhnutné.

Dôvodom je výrazný nárast počtu hospitalizovaných pacientov s vážnym covidom, informovala Sky News.

Zvýšenie počtu covidových pacientov, hospitalizovaných na jednotkách intenzívnej starostlivosti (JIS) hlásia aj nemocnice z iných častí Spojeného kráľovstva.

Univerzitná Nemocnica kráľovnej Alžbety v Birminghame počas štvrtka a piatka pre nedostatok lôžok na JIS zrušila všetky výkony, ktoré si nevyžadovali okamžitý lekársky zákrok.

15:25 SVET – V Barcelone, rovnako ako aj v ďalších katalánskych mestách, zavedú od tohto víkendu nočný zákaz vychádzania v snahe zastaviť opätovné šírenie koronavírusu.

Toto opatrenie schválil katalánsky najvyšší súd, informovala agentúra AFP.

Súd odobril znovuzavedenie nočného zákazu vychádzania medzi 1.00 a 6.00 hodinou ráno v oblastiach, kde tzv. 14-dňová incidencia prekročí 400 prípadov na 100 000 obyvateľov.

Zákaz vychádzania má zabrániť stretávaniu a zhromažďovaniu ľudí na plážach a v parkoch a zamedziť tak nárastu prípadov nákazlivejšieho variantu delta, a to najmä v prípade mladých nezaočkovaných ľudí.

Od uvoľnenia protipandemických opatrení začiatkom mája sa totiž mladí ľudia začali zhromažďovať na plážach i v lokalitách s intenzívnym nočným životom.

15:05 SLOVENSKO – Vyhláška Úradu verejného zdravotníctva upravila režim na hraniciach podľa výhrad Ústavného súdu.

Súvisiaci článok Od pondelka platia na hraniciach pre zaočkovaných jednou dávkou nové pravidlá Čítajte 

Karanténe sa vyhnú už len plne zaočkovaní ľudia aspoň 14 dní po zaočkovaní druhou dávkou alebo 21 dní po zaočkovaní jednodávkovou vakcínou od firmy Johnson & Johnson.

Zaočkovaní zatiaľ len jednou dávkou vakcíny proti covidu sa po návrate budú môcť dať otestovať PCR testom a pri negatívnom výsledku ukončiť karanténu.

Prechodné ustanovenia sa týkajú len tých, ktorí sa zaočkovali pred 9. júlom a budú platiť dva týždne.

Súvisiaci článok Všetko je inak. Očkovaní o výhody na hraniciach neprídu Čítajte 

Pre ľudí, ktorí sa zaočkovali pred 9. júlom 2021 a po novom nebudú spĺňať definíciu plne zaočkovanej osoby, sa izolácia skončí obdržaním negatívneho výsledku RT-PCR testu na ochorenie COVID-19 (test bude hradený štátom), pričom laboratórnu diagnostiku na ochorenie COVID-19 je možné vykonať už v prvý deň karantény.

Toto prechodné ustanovenie bude platiť 14 dní od účinnosti vyhlášky, teda sa bude vzťahovať na osoby, ktoré na územie SR prídu do 2. augusta 2021 do 6:00.

Mení sa definícia plne zaočkovanej osoby.

14:58 SVET – Takmer 50 afrických krajín má v najbližších dňoch obdržať darom od USA 25 miliónov dávok vakcíny proti covidu, pričom prvé dodávky by mali smerovať do Burkina Faso, Džibutska a Etiópie, informovala agentúra Reuters.

14:50 SVET – Investori na finančných trhoch sa začínajú obávať variantu delta koronavírusu.

Podľa analytického tímu Saxo Bank je preto ďalšie oživenie ekonomiky otázne, no okrem obáv z obmedzení začal rásť záujem o zlato a dlhopisy ako bezpečné aktíva.

14:40 SVET – Počet nakazených koronavírusovým variantom delta v spolkovej krajine Dolné Rakúsko stúpol o 21.

Zajímavost :  Prekvapenie! Keď ľudia robia menej, cítia sa lepšie (komentár)

Infekcií je tak dovedna 247, uviedol dnes podľa agentúry APA úrad tamojšej poradkyne pre oblasť zdravotníctva Ulrike Königsbergerovej-Ludwigovej.

Nové prípady nákazy variantom delta sa vzťahujú na dovedna osem ľudí, ktorí sa do Rakúska vrátili zo Španielska, Chorvátska a Turecka. Štyria nakazení sú plne zaočkovaní, piati mali jednu dávku vakcíny proti ochoreniu COVID-19.

V súvislosti s variantom delta zaznamenali v spolkovej krajine Dolné Rakúsko zatiaľ tri úmrtia, hospitalizovaná je jedna osoba, pripomína APA.

14:10 SVET – Úrady v regióne na juhu Francúzska dnes oznámili, že znova zavádzajú povinné nosenie rúšok na verejných vonkajších priestranstvách i v interiéroch.

Dôvodom je nedávny nárast prípadov nákazy koronavírusom spôsobený infekčnejším delta variantom, informovala agentúra AFP.

V departemente Pyrénées-Orientales (Východné Pyreneje), ležiacom na pobreží Stredozemného mora pri hranici so Španielskom, bude vonku takisto zakázané pitie alkoholu.

Rúška však nebude nutné nosiť na plážach alebo na otvorených priestranstvách, ako sú vysokohorské turistické chodníky, uviedli regionálne úrady.

13:58 SVET – Eiffelova veža v Paríži sa dnes krátko popoludní znovu otvorila návštevníkom po osem a pol mesačnej pauze vynútenej pandémiou.

Išlo o najdlhšiu uzávierku významnej francúzskej pamiatky od konca druhej svetovej vojny, informovala agentúra AFP.

Podľa agentúry Reuters boli pri veži umiestnené hodiny, na ktorých sa odpočítaval čas do opätovného otvorenia tejto viac ako 300 metrov vysokej stavby.

Keď sa na časomiere objavila nula, začali prítomní návštevníci jasať a hrnúť sa ku vchodu v sprievode živej hudby.

13:48 SLOVENSKO – Na Digitálny COVID preukaz EÚ nemajú nárok všetky osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19.

Súvisiaci článok Covid preukaz EÚ nedostanú všetci, ktorí prekonali ochorenie Čítajte 

Národné centrum zdravotníckych informácií oznámilo, že, v zmysle legislatívy Európskej únie môžu vydať potvrdenie o prekonaní ochorenia COVID-19 len po pozitívnom PCR teste.

Ľudia, ktorým ochorenie COVID-19 potvrdili len prostredníctvom antigénového testovania, tak na tento preukaz právo nemajú.

“Keďže sme viazaní legislatívou EÚ, občanovi, ktorí prekonal ochorenie COVID-19 a má len pozitívny antigénový test, toto nemôžete uviesť do Digitálneho COVID preukazu EÚ,” potvrdilo Národné centrum zdravotníckych informácií.

Občan si žiadosť o DCP EÚ môže vyžiadať prostredníctvom formulára na korona.gov.sk.

13:45 SLOVENSKO – Dekan Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Juraj Šteňo, členovia vedenia a jej odborníci vyzývajú ľudí, aby sa zaočkovali proti ochoreniu COVID-19.

Do očkovacej kampane sa zapojili videom s odbornými argumentmi. Chcú tak podporiť váhajúcu verejnosť, oznámila Miriam Žiaková, externá PR poradkyňa lekárskej fakulty.

Dekan fakulty upozornil, že COVID-19 je ochorenie, ktoré niektorí neprežijú a mnohí budú mať trvalé následky. „Dobrá správa je, že seba a svojich blízkych dokážeme pred týmto nebezpečím chrániť očkovaním,“ vyhlásil Šteňo.

Načítavam video…

13:35 SLOVENSKO – Výjazdová očkovacia služba Košického samosprávneho kraja bude v pondelok 19. júla očkovať proti ochoreniu covid-19 na sídlisku Lunik IX v Košiciach.

Vakcínu by mali podať jeho približne dvesto obyvateľom.

Jednodňové očkovacie centrum bude zriadené na miestnom úrade na Krčméryho ulici.

Očkovať tam budú v čase od 9.00 do 12.00, informovala hovorkyňa predsedu kraja Anna Terezková.

13:20 SVET – V deviatich afrických štátoch zničili 450 000 dávok vakcín proti covidu. Oznámila to dnes Svetová zdravotnícka organizácia, podľa ktorej sú príčinou oneskorené dodávky vakcíny firmy AstraZeneca.

Z 1,3 miliardy Afričanov je plne zaočkovaných 18 miliónov, uviedla agentúra Reuters.

Richard Mihigo, ktorý v WHO zodpovedá za vakcinačný program, povedal, že sa v Afrike očkuje hlavne látkou od AstraZenecy.

Firma ale podľa neho dodáva vakcíny s oneskorením, takže v niektorých prípadoch sa nestačia použiť pred vypršaním expirácie.

Podľa BBC sa nepoužité vakcíny ničili v Malawi, Južnom Sudáne, Libérii, Mauritánii, Gambii, Sierra Leone, Guinei, Kongu a na Komorách. Malawi muselo dávky ničiť už v máji.

Minulý týždeň na tomto kontinente vzrástol počet úmrtí spojených s Covidom-19 o 43 percent.

Podľa správy WHO v nemocniciach v afrických krajinách sa míňajú zásoby kyslíka a chýbajú lôžka na jednotkách intenzívnej starostlivosti.

13:10 SLOVENSKO – Predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO) po dnešnej návšteve veľkokapacitného očkovacieho centra v Banskej Bystrici poďakoval všetkým viac ako dvom miliónom zodpovedných občanov za to, že sa zaočkovali proti ochoreniu COVID-19.

Vyzval tiež ostatných, aby sa k nim pridali a takto si spoločne ochránili Slovensko pred treťou vlnou pandémie.

Premiér poďakoval aj všeobecným lekárom, ktorí sa zapojili do očkovania. „Je ich už viac ako 500. Zároveň pozývam aj ďalších, aby sa zapojili, lebo to sú lekári, ktorí sú najbližšie k svojim pacientom a vedia ich aj informovať,“ dodal Heger.

13:05 SVET – Rakúsky futbalový reprezentant Valentino Lazaro mal pozitívny test na koronavírus. Dvadsaťpäťročný pravý krídelník milánskeho Interu je v izolácii a má bezpríznakový priebeh ochorenia, informovala agentúra APA.

Lazaro v minulej sezóne hosťoval v Borussii Mönchengladbach. “Ďakujem všetkým fanúšikom za slová podpory. Cítim sa dobre a dúfam, že čoskoro sa budem môcť zapojiť so tréningového procesu,” povedal Lazaro.

Pravdepodobne aj v nasledujúcej sezóne ho čaká hosťovanie, podľa talianskych médií sa o neho zaujíma Benfica Lisabon.

13:00 SVET – V Singapure v súvislosti s desiatkami nových prípadov koronavírusu zaviedli trasovanie a pátranie po kontaktoch nakazených a zaviedli prísne kontroly v nočných baroch, ktoré sú ohniskami nákazy. V priebehu piatka evidujú 61 nových pozitívnych osôb, informovala agentúra Reuters.

12:25 SVET – Americký lekár Dr. Vivek Murthy upozornil počas brífingu v Bielom dome na rastúcu vlnu dezinformácií o vakcíne proti Covid-19, čo ohrozuje úsilie o potlačenie pandémie.

Murthy upozornil, že dezinformácie sú priamym ohrozením verejného zdravia a spôsobujú úmrtia. Prezradil, že v súvislosti s pandémiou zomrelo 10 členov jeho rodiny. Nemuselo sa tak stať, ak by mali možnosť sa zaočkovať.

“Je bolestivé“ vedieť, že takmer každému úmrtiu sa dalo zabrániť očkovaním. Hovorím to ako niekto, kto stratil desať členov rodiny kvôli Covidu-19. Kiežby predtým mali možnosť sa zaočkovať,” povedal novinárom Murthy.

Načítavam video…

12:00 SVET – Európske centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb predpovedá do 1. augusta takmer päťnásobný nárast nových prípadov covidu v Európe, informovala agentúra AFP.

Zajímavost :  Vichřice na Lounsku zničila téměř celou úrodu chmele zhruba na 300 hektarech

Centrum odhaduje v 30. týždni tohto roka až 420 prípadov na 100-tisíc obyvateľov. Pre porovnanie, minulý týždeň odborníci hlásili len 90 prípadov na 100-tisíc obyvateľov.

11:48 SLOVENSKO – Ministerstvo kultúry vyčlenilo na podporu kultúry v čase pandémie ďalších 15 miliónov eur. Na dnešnej tlačovej konferencii to povedala ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO).

Rezort kultúry spúšťa novú výzvu, v rámci ktorej si o dotáciu vo výške maximálne 200-tisíc eur budú môcť požiadať kultúrne inštitúcie, ktorých zriaďovateľmi sú vyššie územné celky alebo mestá a obce.

Podpora bude určená pre galérie, múzeá, knižnice či hvezdárne a bude určená pre investície do vnútorných priestorov a technologickej modernizácie. Výzva má byť zverejnená na začiatku augusta.

11:45 SLOVENSKO – Žilinský samosprávny kraj spúšťa od pondelka 19. júla avizovanú vakcinačnú linku “VakciZuzka”, ktorá vyrazí do najmenej zaočkovaných regiónov.

Výjazdové očkovanie do miest a obcí má napomôcť zvýšiť podiel zaočkovaných obyvateľov tam, kde je o vakcináciu dlhodobo veľmi nízky záujem.

Aktuálne je celková zaočkovanosť v kraji na úrovni 37 percent, na Kysuciach je to len 28 percent.

“Vypracovaná štatistická analýza preukázala, že v zaočkovanosti sú medzi regiónmi doslova priepastné rozdiely. Kým napríklad v Žiline podiel zaočkovanosti presahuje celoštátny priemer a očkovaných je tu viac ako 40 percent populácie, v okrajových častiach Kysúc či Oravy je toto percento aj o polovicu nižšie,” povedala Erika Jurinová, predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja.

11:35 Následky pandémie pocítilo prudkým priviedli milióny Nigérijčanov k chudobe. Agentúra Reuters napísala, že inflácia v krajine spribližne 211 miliónmi obyvateľov atakuje historické maximum.

Odborníci varujú pred rozmáhajúcou sa podvýživou obyvateľstva a nedostatkom potravín, čo môže vypuknúť do nepokojov.

Načítavam video…

11:22 SVET – Vo veku 70 rokov zomrel vo štvrtok ruský hudobník a herec Piotr Mamonov. Príčinou jeho smrti boli komplikácie spojené s ochorením COVID-19, informoval spravodajský portál RBK (rbc.ru).

“Dnes 15. júla zomrel Piotr Nikolajevič Mamonov,” píše sa na oficiálnej stránke herca na sociálnej sieti Facebook.

Mamonova hospitalizovali s koronavírusom v Moskve v nemocnici Kommunarka 1. júla. Jeho žena Oľga Mamonovová následne médiám oznámila, že ochorenie postihlo hercove pľúca, a preto ho pripojili na umelú pľúcnu ventiláciu a neskôr uviedli aj do umelého spánku.

11:17 SVET – Počet hospitalizácií v Británii môže počas nadchádzajúcich niekoľko týždňov dosiahnuť “značne znepokojujúcu” úroveň, upozornil vo štvrtok poradca britskej vlády v oblasti zdravotníctva Chris Whitty, uviedla britská spravodajská stanica BBC.

Jeho vyjadrenia prišli krátko pred uvoľnením takmer všetkých protipandemických obmedzení v krajine.

“Nemali by sme podceniť, že by sme sa opäť mohli rýchlo dostať do ťažkostí,” podotkol Whitty.

V súvislosti so zaočkovanosťou obyvateľov je na tom Británia síce dobre, napriek tomu “ešte nie sme z najhoršieho vonku”, povedal poradca vo štvrtok vo večerných hodinách na webinári londýnskeho Vedeckého múzea.

Načítavam video…

11:15 SVET – Ruské úrady zaznamenali v piatok za uplynulých 24 hodín až 799 úmrtí v súvislosti s koronavírusom, čo je najviac od začiatku pandémie.

Informovala o tom agentúra TASS. Podľa denníka Kommersant ide o štvrtý rekordný prírastok za sebou.

Ruská federácia je, čo sa týka celkového počtu nakazených, už štvrtou najviac zasiahnutou krajinou na svete. V celkovom počte prípadov nákazy prekonala Francúzsko.

Podľa odborníkov je príčinou stúpania čísel vysoko infekčný delta variant koronavírusu a pomalé očkovanie obyvateľstva.

Pribúda tiež novo infikovaných – 25 704. Celkovo sa v krajine s približne 146 miliónmi obyvateľov infikovalo od vypuknutia pandémie viac ako 5,9 milióna ľudí, zotavilo sa viac ako 5,3 milióna nakazených.

11:10 SLOVENSKO – Polícia upozorňuje na svojom facebookovom konte zameranom proti dezinformáciám na falošnú správu, ktorá tvrdí, že nemecká televízia strašila ľudí nemocničnými zábermi z covidového oddelenia, pričom používala figurínu na nemocničnom lôžku.

10:48 SLOVENSKO – Mimovládna organizácia Inštitút ľudských práv dnes podala na Generálnej prokuratúre trestné oznámenie na predsedu parlamentu Borisa Kollára.

Predmetom trestného oznámenia je Kollárov výrok “My tuná vytvárame dve kategórie ľudí, to už sme tu raz mali, tí, čo nosili žlté hviezdy a tí, čo nenosili”, ktorý zaznel v rozhovore pre SME v súvislosti s opatreniami súvisiacimi s pandémiou.

Načítavam video…

“Porovnávanie protipandemických opatrení s protižidovskými zákonmi počas 2. svetovej vojny je nie len absolútne nesprávne, ale aj mimoriadne nevkusné. Predseda parlamentu krajiny, ktorá sa podieľala na holokauste, by mal v tejto súvislosti mimoriadne vážiť slová. Sme však svedkami toho, že Boris Kollár robí presný opak a hanobí pamiatku obetí holokaustu. Považujeme to za tak závažné, že sme požiadali Generálneho prokurátora, aby sa týmito výrokmi zaoberali orgány činné v trestnom konaní,” uviedol Peter Weisenbacher, riaditeľ Inštitútu ľudských práv.

10:40 SLOVENSKO – Taiwanské ministerstvo zahraničných vecí vyjadrilo vďaku Slovensku za poskytnutie 10 000 dávok vakcín proti koronavírusu.

Doplnilo, že slovenská vláda v súčasnosti dokončuje detaily daru vrátane značky vakcíny a plánu dodania, informoval spravodajský portál Tawan News.

“Slovensko nezabudlo na svojich priateľov. Pred rokom Taiwan poskytol v čase núdze pomoc a daroval (Slovensku) rúška. Teraz Slovensko tiež prispeje vlastným skromným úsilím a daruje Taiwanu 10 000 dávok vakcín, aby tak vyjadrilo svoju podporu,” napísal Slovenský ekonomický a kultúrny úrad v Tchaj-peji na sociálnej sieti.

V príspevku sa neuvádza, o akú protikoronavírusovú vakcínu pôjde.

10:35 SVET – U každého druhého pacienta, ktorého hospitalizovali v súvislosti s ochorením Covid-19 v Británii, sa objavili ďalšie komplikácie.

Vyplýva to z nového výskumu, ktorý bol v piatok publikovaný v prestížnom v odbornom zdravotníckom časopise The Lancet. Informovala o tom agentúra AFP.

Britskí vedci skúmali dáta o vyše 70 000 pacientoch, ktorí ležali v 300 britských nemocniciach. Podľa autorov štúdie u polovice z nich sa objavili “závažné” krátkodobé a dlhodobé zdravotné komplikácie.

Najčastejšie išlo o problémy súvisiace s obličkami a pľúcami. Často však lekári hlásili aj neurologické a kardiovaskulárne ťažkosti pacientov. Miera komplikácií bola dokonca vysoká aj u mladých, predtým zdravých ľudí.

10:30 SLOVENSKO – V skladoch je aktuálne viac ako 1,3 milióna dávok vakcín proti ochoreniu COVID-19.

V čakárni na očkovanie však bolo k 15. júlu podľa stránky Veda pomáha zaregistrovaných len 25-tisíc ľudí.

Na vakcínu Pfizer/BioNTech z toho čaká 17-tisíc ľudí, na Janssen takmer 6-tisíc a na Sputnik V je prihlásených viac ako 2-tisíc záujemcov.

V skladoch je pritom aktuálne takmer 490-tisíc dávok Pfizeru, 166-tisíc dávok Moderny a 156-tisíc dávok vakcín Janssen. Z vakcíny Astra Zeneca je aktuálne k dispozícii takmer 510-tisíc dávok.

Zajímavost :  Index: Průměrná sazba hypoték v červnu stoupla na 2,13 procenta

10:20 SLOVENSKO – Do konca roka dorazí na Slovensko viac ako tri milióny vakcín.

Hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová portál vZdravotníctve.sk informovala, že okrem Sputnika V budú do konca roka 2021 k dispozícii všetky ostatné Európskou liekovou agentúrou schválené vakcíny, a bude ich dosť.

Očkovacej látky Pfizer/BioNTech má prísť viac ako milión dávok, rovnako je to aj v prípade jednodávkovej vakcíny Janssen od výrobcu Johnson & Johnson.

Vakcínu Astra Zeneca očakáva rezort v počte 750-tisíc dávok. Najmenej by malo prísť vakcín Moderna, doraziť má cez 390-tisíc dávok.

10:10 SLOVENSKO – Počas včerajška absolvovalo prvé očkovanie proti koronavírusu 6 434 osôb, čím sa ich počet zvýšil na 2 189 830, informovalo Ministerstvo zdravotníctva. Druhou dávkou sa stihlo zaočkovať ďalších 8 510 ľudí, ich počet vzrástol na 1 858 790.

10:00 SLOVENSKO – Za uplynulý deň pribudlo 34 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov.

Zo 6 962 vzoriek odobratých prostredníctvom antigénového testovania vykázalo pozitivitu šesť.

Počet úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19 sa nezvýšil, zostáva ich 12 524, uviedlo Národné centrum zdravotníckych informácií.

Koronavírus na Slovensku: Aktuálne grafy nájdete tu

Najviac, 11 prípadov, zistili PCR testami na území Nitrianskeho kraja. V Bratislavskom a Prešovskom kraji bolo pozitívnych po päť vzoriek, v Košickom a Trnavskom po štyri, v Trenčianskom a Žilinskom po dve. Jeden pozitívny test bol v Banskobystrickom kraji.

Je medzi nimi 10 mužov a 24 žien. Celkový počet pozitívne testovaných mužov je 187 185 a žien 204 849.

S podozrením na Covid-19 sa v nemocniciach nachádza 95 pacientov, o desať menej ako v predchádzajúcom dni. Potvrdenú diagnózu má 46 pacientov.

Na jednotke intenzívnej starostlivosti sú umiestnení traja pacienti, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje šesť pacientov, informovalo Ministerstvo zdravotníctva.

Od začiatku pandémie vyhodnotili 3 041 797 PCR testov, z toho 392 034 s pozitívnym výsledkom. Celkový počet vykonaných antigénových testov je 37 339 314, z toho 387 205 s pozitívnym výsledkom.

9:42 SVET – Zdravotníci v Maďarsku, ale aj ďalší záujemcovia, budú mať možnosť od 1. augusta absolvovať aj tretie očkovanie vakcínou proti ochoreniu Covid-19.

Súvisiaci článok Maďarsko nariadilo povinné očkovanie zdravotníkov Čítajte 

Uviedol to dnes v štátnom rozhlase premiér Viktor Orbán a dodal, že zavedie povinné očkovanie proti koronavírusu pre všetkých zdravotníckych pracovníkov. Informovala o tom agentúra Reuters.

O druhu vakcíny v rámci tretej dávky budú individuálne rozhodovať lekári najskôr štyri mesiace po podaní druhej dávky, pokiaľ sa nerozhodnú inak.

V Maďarsku sa očkuje ruskou vakcínou Sputnik V a vakcínami čínskych firiem Sinopharm a Cansino Biologics, ktorých používanie zatiaľ neodporučila Európska agentúra pre lieky.

Okrem toho sa aplikujú aj preparáty spoločností Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca.

V krajine s približne 10 miliónmi obyvateľov je najvyšší pomer zaočkovanosti v EÚ. Dve dávky má 5,55 milióna obyvateľov. Od začiatku pandémie sa nakazilo takmer 809 000 ľudí a zomrelo 30 013 pacientov.

9:35 SVET – V Českej republike dosiaľ zaznamenali celkovo 2 026 potvrdených opakovaných symptomatických ochorení COVID-19.

Vzhľadom na pokles počtu nových prípadov choroby sa aj počet reinfekcií zvyšuje len mierne a relatívny výskyt opakovaných infekcií zostáva naďalej nízky, uviedol český Štátny zdravotný ústav vo svojej štvrtkovej správe.

Dodal však, že k väčšine opakovaných ochorení došlo s odstupom podstatne dlhším, medián intervalu medzi prvou a druhou epizódou ochorenia u hlásených prípadov bol 132 dní.

8:19 SLOVENSKO – Obe krajské veľkokapacitné očkovacie centrá v Trenčíne a Prievidzi otvoria svoje brány aj počas tretieho júlového víkendu, oproti tým predchádzajúcim sa tu však bude očkovať len v sobotu 17. júla.

Ako informoval predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslav Baška, na trenčianskom výstavisku sa bude prvý raz očkovať aj jednodávkovou vakcínou.

Počas soboty plánujú v dvoch očkovacích centrách podať celkom 4 200 dávok. Kým v Trenčíne budú očkovať Janssenom, na Zimnom štadióne v Prievidzi bude v obehu vakcína Comirnaty od spoločnosti Pfizer/BioNTech. Kraj očkuje v oboch vakcinačných centrách aj neobjednaných záujemcov.

8:13 SVET – Eiffelovu vežu v Paríži plánujú v piatok po rekordnej deväťmesačnej prestávke znovu otvoriť. Išlo o jej najdlhšie uzatvorenie od čias druhej svetovej vojny, píše agentúra AFP.

Prestávku si vynútili obmedzenia v dôsledku koronavírusovej pandémie. Výťahy budú opäť vyvážať návštevníkov na 300-metrový vrchol veže, denná kapacita však bude obmedzená na 13 000 ľudí, čo je zhruba polovica bežnej návštevnosti.

Epidemiologické opatrenia na dodržiavanie bezpečného fyzického odstupu medzi jednotlivcami zostávajú stále v platnosti.

Od stredy budúceho týždňa sa však návštevníci budú musieť v súlade s nedávnymi nariadeniami francúzskej vlády preukázať buď dokladom o očkovaní, alebo negatívnym testom na koronavírus.

6:36 SVET – V Nemecku za uplynulý deň pribudlo 1456 nových prípadov. Informoval o tom Inštitút Roberta Kocha.

Takto pred týždňom pribudlo 949 nových infekcií. Sedemdňová incidencia vzrástla na 8,6 zo štvrtkových 8,0 a stredajších 7,1.

Najnižšiu incidenciu v Nemecku zaznamenali 6. júla, kedy na 100 000 obyvateľov v sedemdňovom úhrne pripadalo 4,9 novonakazených.

Za posledných 24 hodín zomrelo v súvislosti s covidom v Nemecku 18 ľudí, pred týždňom ich bolo 49. Reprodukčné číslo stúplo na 1,33 z predchádzajúcich 1,18.

6:21 SVET – Kalifornský okres Los Angeles obnovil kvôli šíreniu delta variantu povinnosť nosiť rúška vo vnútorných priestoroch. Týkať sa to bude aj ľudí, ktorí sú plne zaočkovaný, oznámili tamojšie zdravotné úrady.

Nové opatrenia začnú platiť v sobotu krátko pred polnocou miestneho času. Napríklad v reštauráciách budú musieť ľudia mať nos a ústa zakrytá po celý čas, čo nebudú jesť a piť.

Denník The New York Times pripomenul, že je to ešte len mesiac, čo obyvatelia Kalifornie oslavovali návrat k normálnemu životu a väčšina opatrení bola zrušená.

00:00 SLOVENSKO – Od budúceho týždňa budú všetky okresy v zelenej farbe, to znamená, že na celom území Slovenska budú platiť najmiernejšie opatrenia. Vyplýva to z návrhu uznesenia, ktoré v stredu schválila vláda.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO