Minúta po minúte: Od pondelka 10. januára už nebude platiť nočný zákaz vychádzania

Pandémia si vyžiadala 16 788 obetí.


Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

Koronavírus na Slovensku sledujeme minútu po minúte:

14:23 SVET Proti pandemickým opatreniam protestovali desaťtisíce Nemcov.

Iba v spolkovej krajine Bádensko-Württembersko vyšlo do ulíc dovedna 50 000 ľudí, čo bolo viac, než sa očakávalo, uviedol krajinský minister vnútra Thomas Strobl; do služby tam nasadili zhruba 2500 policajtov.

V niektorých mestách sa konali demonštrácie zástancov očkovania, ako napríklad v Trevíri alebo v Rostocku.

13:11 SLOVENSKO Od 10. januára nás čakajú zmeny v opatreniach. V pondelok sa deti vrátia do škôl a skončí sa nočný lockdown. Informovalo o tom ministerstvo zdravotníctva.

13:52 SVET Vo Francúzsku objavili nový variant koronavírusu, má viac mutácií ako omikron.

Vedci mu dali predbežné označenie „IHU“. Variant s označením B.1.640.2 prvýkrát objavili výskumnúci z inštitútu IHU Méditerranée. Na tzv. hrotovom proteíne (spike protein), pomocou ktorého sa spája s ľudskými bunkami, má až 46 mutácií.

Súvisiaci článok Vo Francúzsku objavili nový variant koronavírusu, má viac mutácií ako omikron Čítajte 

13:31 SLOVENSKO Veľkokapacitné očkovacie centrum v Žiline opäť otvoria od 7. januára.

Dôvodom je vysoký záujem o vakcináciu. Obyvatelia kraja majú naďalej k dispozícii 11 očkovacích centier. V utorok opätovne vyrazila do regiónov aj vakcinačná linka VakciZuzka.

13:22 SVET Spoliehať sa na posilňujúce dávky pre boj s pandémiou nestačí, varuje epidemiologička z WHO.

Je potrebné značne zvýšiť dodávky vakcín chudobným štátom na splnenie cieľa WHO, aby bolo do júla 2022 zaočkovaných 70 percent svetovej populácie, upozornila Maria Van Kerkhove.

Súvisiaci článok WHO: Bohaté krajiny sa z pandémie posilňujúcimi dávkami nedostanú Čítajte 

13:11 SLOVENSKO Návrat žiakov do lavíc 10 januára sprevádza zavedenie manuálu Školský semafor.

13:01 SLOVENSKO Najviac hospitalizovaných pacientov s covidom je vo vekovej kategórii 65 rokov a viac.

Aktuálne je hospitalizovaných 866 nezaočkovaných pacientov vo vekovej skupine 65 a viac rokov. „V rovnakej vekovej kategórii zaznamenávame 228 plne zaočkovaných hospitalizovaných pacientov,“ spresnila hovorkyňa Národného centra zdravotníckych informácií Alžbeta Sivá.

Súvisiaci článok Najviac hospitalizovaných pacientov je vo vekovej kategórii 65 rokov Čítajte 

12:34 SLOVENSKO Zamestnancov motivuje aktívne k očkovaniu tretina firiem, vyplýva z prieskumu ČSOB a spoločnosti Datank .

Čím menšia je firma, tým väčšia je ich aktivita smerom k podpore očkovania. Spolu 38 % spomedzi všetkých opýtaných firiem aktívne motivuje svojich zamestnancov k vakcinácii, spolupracuje s očkovacou jednotkou, niektoré dokonca očkujú priamo na pracovisku. Spomedzi najmenších firiem tak robí 54 %, 42 % zo stredne veľkých firiem a necelých 35 % spomedzi najväčších firiem.

Najväčšia podpora očkovania je v poľnohospodárstve, doprave, skladovaní aj stavebníctve. Naopak, najnižšia v oblasti profesijných, vedeckých a technických činností, čo presne kopíruje možnosti využívať prácu z domu.

Firmy majú v priemere tri štvrtiny zamestnancov kompletne zaočkovaných. Zaočkovanosť klesá s veľkosťou firmy z pohľadu počtu zamestnancov.

12:26 SVET Nemecko v súvislosti s omikronom uvoľňuje cestovné obmedzenia pre deväť krajín.

Nemecko uvoľnilo obmedzenia týkajúce sa cestovania zo Spojeného kráľovstva, Juhoafrickej republiky a ďalších siedmich krajín nachádzajúcich sa na juhu afrického kontinentu. Tie zaviedli po novembrovom objavení nového variantu koronavírusu omikron.

Súvisiaci článok Nemecko uvoľňuje cestovné obmedzenia pre deväť krajín Čítajte 

12:11 SVET V Číne vyhlásili lockdown pre vyše milión obyvateľov mesta Jü-čou.

Na uliciach boli zriadené kontrolné stanovištia a pohyb obyvateľstva budú kontrolovať aj občianske hliadky. V meste okrem toho pozastavili fungovanie autobusov a taxislužieb a uzavreli nákupné centrá, múzeá a turistické atrakcie.

Čína v utorok zaznamenala ďalších 175 nových prípadov koronavírusu vrátane piatich v provincii Che-nan a ôsmich ďalších v ohnisku spájanom s textilnou továrňou v meste Ning-po v provincii Če-ťiang na východe krajiny.

Súvisiaci článok Ďalší lockdown v Číne zasiahol vyše milión obyvateľov Čítajte 

12:01 SLOVENSKO Situácia v košickej nemocnici sa lepší, pre omikron však očakávajú náročné obdobie.

„V tejto chvíli poskytujeme zdravotnú starostlivosť desiatim COVID-19 pozitívnym pacientom, z uvedeného počtu vyžaduje podporu umelej pľúcnej ventilácie jedna osoba, jedna je na high-flow a ôsmim je poskytovaná kyslíková liečba. Zo všetkých spomínaných je zaočkovaný len jeden pacient,“ povedal riaditeľ nemocnice Pavol Rusnák s tým, že pozitívny test má teraz 14 zamestnancov.

11:45 SVET Počet nových prípadov v Austrálii stúpol na rekordné úrovne.

V celej krajine doteraz potvrdili nákazu koronavírusom už u viac ako 500-tisíc ľudí.

Súvisiaci článok V Austrálii stúpajú prípady koronavírusu na rekordné úrovne Čítajte 

11:18 SLOVENSKO Na Troch kráľov začína Bratislavský kraj s očkovaním detí vo veku 5 – 11 rokov.

„Aplikuje sa typ vakcíny špeciálne schválený a určený pre túto vekovú kategóriu, oproti štandardnej dávke pre dospelého človeka predstavuje len tretinovú dávku,“ upozornila hovorkyňa BSK Lucia Forman.

10:50 SLOVENSKO V Trnavskom kraji sa cez víkend očkuje v Trnave, Dunajskej Strede a v Skalici.

10:45 SVET USA majú nový svetový rekord, viac než milión prípadov covidu za deň.

Súvisiaci článok USA prekonali svetový rekord, pribudlo viac než milión nových prípadov Čítajte 

10:37 SVET V Maďarsku pribudlo 2429 nakazených, jedenásť percent infekcií spôsobuje omikron.

Od začiatku pandémie potvrdili už 1 264 709 prípadov nákazy a 39 517 úmrtí.

10:22 SLOVENSKO Zaočkovať sa budú môcť záujemcovia i v obchodnom centre v Prievidzi.

Mobilné očkovacie centrum tam začne fungovať 8. januára. Bude sa nachádzať v priestoroch bývalej banky v OC Korzo.

10:02 SLOVENSKO Prekročili sme hranicu milión zaočkovaných treťou dávkou.

Zdravotníci zaočkovali v pondelok 1 575 ľudí prvou dávkou. Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 745 593.

Druhú dávku vakcíny už dostalo 2 590 147 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 5456 ľudí. Treťou dávkou sa včera zaočkovalo 15 781 ľudí, dohromady 1 007 149.

10:00 SLOVENSKO PCR testy odhalili 3579 nových prípadov, viac ako 64 percent z nich nebolo zaočkovaných.

Laboratóriá spravili XX PCR testov. Pozitívny antigénový test malo 644 osôb, viac ako 71 percent z nich nebolo zaočkovaných.

Najviac pozitívne testovaných bolo v Žilinskom kraji, najmenej v Nitrianskom.

Informovalo o tom Národné centrum zdravotníckych informácií a hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Počet potvrdených obetí na covid vzrástol o 48 osôb. Celkový počet úmrtí je 16 788.

V nemocniciach je 2267 pacientov s covidom Na JIS a OAIM je 453 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 216 ľudí. Takmer 84 percent z hospitalizovaných nie je zaočkovaných, alebo má len jednu dávku očkovacej látky.

9:30 SLOVENSKO – Po predĺžených zimných prázdninách sa začne prezenčné vyučovanie v plánovanom termíne.

V pondelok 10. januára sa budú prezenčne vzdelávať materské, základné aj stredné školy. Od tohto termínu sa zároveň školy budú opäť riadiť takzvaným školským semaforom.

Žiaci sa zároveň budú môcť pretestovať, na tento účel rezort školstva distribuoval viac než tri milióny testov.

Súvisiaci článok Gröhling potvrdil otvorenie škôl od 10. januára. Opäť začne platiť semafor Čítajte 

8:32 SVET – Desať zvierat zo zoologickej záhrady neďaleko čilskej metropoly Santiago – vrátene tigra, orangutana a levov – zaočkovali už druhou dávkou vakcíny proti covidu.

Zoologická záhrada Buin Zoo v decembri ako prvá v Latinskej Amerike začala s očkovaním zvierat experimentálnou vakcínou, ktorá bola vyrobená špeciálne pre zvieratá. Prvú dávku orangutan a šelmy dostali 13. decembra a druhú 3. januára.

Koronavírus už vo svete potvrdili u opíc, ľudoopov a mačkovitých šeliem chovaných v zoologických záhradách, a tiež u noriek a vysokej zvery žijúcej vo voľnej prírode.

Súvisiaci článok Jelene sú náchylné na koronavírus, u mnohých v USA sa nákaza potvrdila Čítajte 

7:32 SVET – V Nemecku zaznamenali za pondelok 30 561 nových infekcií koronavírusom. Od tretieho novembrového týždňa, kedy pribúdalo v krajine vyše 70-tisíc nakazených denne, priemerné denné počty pozitívnych testov neustále klesajú.

7:28 SVET – Americká spoločnosť Starbucks oznámila, že jej pracovníci musia byť s platnosťou od 9. februára plne zaočkovaní proti covidu. Inak budú musieť každý týždeň absolvovať test, informovala agentúra AP.

Starbucks žiada, aby 228 000 jej zamestnancov v USA do 10. januára poskytlo informácie o tom, či boli zaočkovaní. Toto opatrenie prijala v reakcii na príslušné nariadenie americkej federálnej vlády.

Ľudia pracujúci vo firmách s viac ako 100 zamestnancami sa na základe tohto opatrenia musia dať zaočkovať oboma dávkami vakcíny proti koronavírusu alebo podstupovať pravidelné testovanie na týždennej báze.

Senát amerického federálneho odvolacieho súdu v decembri rozhodol, že toto nariadenie môže vstúpiť do platnosti. Najvyšší súd USA by mal v tejto veci rozhodnúť 7. januára.

Zamestnanci Starbucks, ktorí sa rozhodnú pre pravidelné testy, si ich musia platiť sami. Testovanie budú musieť absolvovať v lekárňach, zdravotníckych zariadeniach a na ďalších miestach, kde je prítomný odborný dohľad.

6:26 SVET – V Česku pribudlo za uplynulý deň 9 333 nových prípadov, čo je o takmer dva a pol tisíca prípadov viac ako za minulý pondelok.

Mierne stúpli aj hospitalizácie, píše portál ČT24. V nemocniciach je aktuálne s covidom 2 811 pacientov, 535 z nich je v ťažkom stave.

Sedemdňová incidencia stúpla z 335 na 358 nakazených na stotisíc obyvateľov.

6:10 SVET – Viacero poslancov francúzskeho parlamentu uviedlo, že sa im vyhrážali smrťou za to, že podporujú návrh zákona, ktorý nezaočkovaným osobám zabráni vo vstupe na väčšinu verejných podujatí.

Francúzska vláda sa usiluje dosiahnuť schválenie zákona, na základe ktorého by sa ľudia pri vstupe do väčšiny verejných zariadení vrátane reštaurácii či kín a do prostriedkov verejnej dopravy museli preukázať potvrdením o očkovaní. Negatívny výsledok testu už na vstup stačiť nebude.

Zákon by mal vstúpiť do platnosti v polovici januára, po chválení parlamentom. Hlasovanie sa má uskutočniť začiatkom tohto týždňa. Návrh tejto legislatívy však rozhneval odporcov očkovania.

Celý článek zde |