Minúta po minúte: OTP režim na pracoviskách predĺžili zatiaľ do konca januára

PCR testy odhalili viac ako 838-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 16 598 obetí. Platí nočný zákaz vychádzania.


Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

Koronavírus na Slovensku sledujeme minútu po minúte:

14:08 SLOVENSKO Podpredsedníčka mimoparlamentnej strany Hlas Zuzana Dolinková považuje za minimálne nezodpovedné, že minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský odišiel v čase dovolenkovať do Ománu.

Ide o disproporciu medzi tým, čo od ľudí žiadajú vládni predstavitelia a tým, ako sami konajú, uvádza sa v tlačovej správe, ktorú zaslala hovorkyňa strany Patrícia Medveď Macíková.

„Pred valiacim sa omikronom musí byť pre ministra zdravotníctva prioritou mať na stole konečne jasný plán, ako s ním ideme bojovať. Ako ideme zvýšiť počet prvoočkovaných, najmä vo vekovej kategórii ľudí nad 60 rokov, a nielen počet poddaných tretích dávok,“ uviedla Zuzana Dolinková.

14:00 SVET Čínski predstavitelia sľúbili stabilné dodávky potravín obyvateľom Si-anu.

V približne 13-miliónovom meste pred Vianocami úplne obmedzili pohyb obyvateľstva po tom, ako tam zaznamenali niekoľko stoviek prípadov variantu koronavírusu omikron.

Takýto prísny lockdown bol v niektorom z čínskych miest naposledy ešte vlani na začiatku pandémie vo Wu-chane, odkiaľ sa koronavírus rozšíril do celého sveta.

Čínske ministerstvo obchodu preto kontaktovalo okolité provincie, aby pomohli zabezpečiť dostatočné zásoby každodenných potrieb pre ľudí v Si-ane.

13:48 SVET Podpaľači zapálili garáž poslancov z francúzskej vládnucej strany a počmárali priľahlý múr. Z útoku úrady podozrievajú odporcov očkovania proti Covidu-19, informovala dnes agentúra Reuters.

Terčom útoku, ktorý sa stal v noci z utorka na stredu v obci Chambly severne od Paríža, bola rezidencia poslanca Pascala Boisa z vládnucej strany prezidenta Emmanuela Macrona Republika v pohybe. Podpaľači zapálili jeho auto a garáž a počmárali priľahlú stenu.

13:40 SLOVENSKO Lídra mimoparlamentného Hlasu a nezaradeného poslanca Petra Pellegriniho mrzí, že sa časť opozície „vrhla na antivaxerskú vlnu“.

Vládnej koalícii vyčíta, že chaos a zlá komunikácia pri ich opatreniach znížili dôveryhodnosť samotného kabinetu i nariadení.

Súvisiaci článok Pellegriniho mrzí, že sa časť opozície vrhla na antivaxerskú vlnu Čítajte 

Tvrdí, že jeho strana od začiatku pandémie vyzývala na dodržiavanie opatrení a na očkovanie.

Priznal, že obmedzenia pre neočkovaných na nich možno majú väčší efekt než kampaň, no nestotožňuje sa s nimi.

13:32 SLOVENSKO Na pracoviskách budú môcť byť aj naďalej len zamestnanci, ktorí sú zaočkovaní, prekonali ochorenie COVID–19 alebo sú otestovaní. Platnosť tohto opatrenia sa predlžuje zatiaľ do 31. januára 2022. Rozhodol o tom na online rokovaní vládny kabinet.

13:30 SLOVENSKO Hotely, reštaurácie v nich aj lyžiarske strediská budú môcť zostať otvorené aj po 9. januári 2022 v rovnakom režime, v akom fungujú v súčasnosti.

Súvisiaci článok Hotely a reštaurácie môžu byť otvorené aj po deviatom januári, povedal Doležal Čítajte 

Minister dopravy a výstavby Andrej Doležal (nom. Sme rodina) o tom informoval s tým, že takýto prísľub dostal rezort z ministerstva zdravotníctva.

13:20 SVET Adriana Pistolová, riaditeľka rumunského Národného centra pre dohľad a kontrolu prenosných chorôb, varovala, že krajina môže počas očakávanej ďalšej vlny pandémie koronavírusu evidovať až približne 25-tisíc prípadov denne.

„Aj keď variant omikron nebude mať rovnakú úroveň závažnosti, zdravotnícky systém bude aj tak preťažený ako tomu bolo počas tohtoročného októbra,“ uviedla Pistolová.

12:58 SLOVENSKO Mierne zlepšenie situácie zaznamenali v uplynulých dňoch v súvislosti s pandémiou v nemocnici v košickej Šaci.

„Aktuálne poskytujeme zdravotnú starostlivosť 17 pacientom s koronavírusom, 15 sú umiestnení na štandardnom covidovom lôžku, pričom dvaja z nich sú pripojení na vysoko prietokový kyslík, tzv. hi-flow. Stav dvoch ďalších pacientov je veľmi vážny a vyžaduje podporu umelej pľúcnej ventilácie,“ uviedol riaditeľ šačianskej nemocnice Pavol Rusnák.

12:51 SVET Optimizmus je v Nemecku na prelome rokov slabý, len 15 percent ľudí je presvedčených, že koronavírusová pandémia bude z veľkej časti alebo úplne ukončená v roku 2022.

Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky inštitútu YouGov, o ktorom informovala agentúra DPA.

Približne 79 percent účastníkov prieskumu, ktorý sa uskutočnil od 21. do 23. decembra, sa domnieva, že koronavírus bude aj v nasledujúcom roku prinajmenšom čiastočne ovplyvňovať všeobecný život. Tridsaťštyri percent očakáva, že vplyv bude značný.

12:48 SVET V dôsledku nárastu prípadov nákazy koronavírusom je Anglicko pripravené na otvorenie dočasných poľných nemocníc, uviedla britská Národná zdravotná služba.

Súvisiaci článok Anglicko je pripravené na otvorenie poľných nemocníc Čítajte 

Počty nakazených koronavírusom vrátane jeho variantu omikron denne stúpajú, len v stredu ich bolo viac ako 183 000.

Rýchlo rastie aj počet pacientov v nemocniciach, ktorý v stredu v Anglicku prekročil 10 000, čo je najviac od marca, poznamenala agentúra AFP.

12:44 SVET V Nemecku pribudlo za predchádzajúci deň 42 770 nových infekcií koronavírusu a 383 úmrtí spojených s covidom.

Pred týždňom bolo 44 927 nových prípadov a počet úmrtí predstavoval 425, uviedla agentúra DPA s odvolaním sa na Inštitút Roberta Kocha.

Počet nových prípadov za posledných sedem dní na 100 000 obyvateľov mierne stúpol na 207,4 oproti predchádzajúcemu dňu (205,5).

12:30 SVET Posilňovacia dávka jednodávkovej vakcíny proti covidu od spoločnosti Johnson & Johnson mala úspešnosť 84 percent pri prevencii hospitalizácie u zdravotníckych pracovníkov v Južnej Afrike, ktorí sa nakazili variantom omikron, informuje agentúra Reuters.

Štúdiu vykonali na 69 092 zdravotníkoch v období od 15. novembra do 20. decembra.

Ochrana vzrástla zo 63 na 84 percent v priebehu 14 dní a účinnosť dosiahla 85 percent jeden až dva mesiace po podaní druhej dávky.

11:45 SLOVENSKO Infolinka Košického samosprávneho kraja k očkovaniu proti ochoreniu COVID-19 funguje už 11 mesiacov, pričom za tento čas vybavila viac ako 70 000 hovorov.

Telefónne číslo 0850 122 085 je k dispozícii od polovice februára tohto roka.

Obyvatelia sa na operátorov obracajú s rôznymi otázkami, pričom dĺžka hovoru sa pohybuje od 15 sekúnd po dve minúty.

Počas druhej vlny pandémie pomáhali operátori volajúcim najmä s registráciou na vakcináciu či otázkami k druhej dávke očkovania.

11:38 SVET Talianska vláda kvôli nárastu počtu prípadov nákazy koronavírusom sprísnila protiepidemické opatrenia.

Od 10. januára zatiaľ do konca marca, kedy končí v krajine núdzový stav, budú môcť jazdiť verejnou dopravou, ubytovať sa v hoteli či použiť vleky a lanovky v lyžiarskych areáloch len ľudia s potvrdením o očkovaní proti Covidu-19 alebo s potvrdením o prekonaní.

11:30 SVET Tisíce ľudí zanechali správy na sociálnej sieti konta zosnulého čínskeho lekára Wenlianga Liho v deň výročia, keď sa dozvedel o možných prípadoch vírusu spôsobujúceho zápal pľúc vo Wu-chane a podelil sa o túto informáciu s kolegami.

Wenliang pôsobil ako oftalmológ v nemocnici vo Wu-chane, kde prvýkrát zachytili prepuknutie vírusu Sars-CoV-2, informovala agentúra Reuters.

Začiatkom januára, po zdieľaní informácií o prípadoch nákazy v skupine WeChat, bol podľa príspevku na sieti Weibo napomenutý miestnou políciou.

Od 12. januára bol hospitalizovaný s koronavírusom a 7. februára 2020 zomrel.

Načítavam video…

11:00 SLOVENSKO Nitriansky samosprávny kraj nechá počas nastávajúceho víkendu väčšinu svojich veľkokapacitných očkovacích centier zatvorených. Očkovať sa bude iba počas nedele 2. januára v Nitre na Slančíkovej ulici. Tu sa bude očkovať od 8.00 do 16.00 h.

„Prednostne sa očkujú registrovaní pacienti, neregistrovaných záujemcov zaočkujeme v rámci kapacít centra,“ uviedol Nitriansky samosprávny kraj.

10:50 SVET Španielsko skrátilo z desiatich na sedem dní povinnú izoláciu bezpríznakových osôb a ľudí s miernym priebehom ochorenia Covid-19. Opatrenie vstupuje do platnosti od štvrtka 30. decembra, informovala agentúra DPA.

Španielske ministerstvo zdravotníctva a ministri zdravotníctva v jednotlivých španielskych autonómnych spoločenstvách sa na skrátení tejto izolácie dohodli ešte v stredu.

Priebeh ochorenia týchto osôb však musí byť mierny a po ukončení izolácie musia byť bezpríznakové.

10:30 SVET Šéf Svetovej zdravotníckej organizácie Tedros Adhanom Ghebreyesus vyjadril obavy, že varianty koronavírusu omikron a delta vytvoria „cunami“ prípadov.

To podľa jeho slov vytvorí „obrovský tlak na vyčerpaných zdravotníkov a zdravotné systémy, ktoré sú na pokraji kolapsu“.

Keďže 92 zo 194 členských krajín organizácie nesplnilo cieľ dosiahnutia 40-percentnej zaočkovanosti populácie do konca tohto roka, Tedros Adhanom Ghebreyesus všetkých vyzval, aby urobili „novoročné predsavzatie“ zaočkovať 70 percent populácie krajín do začiatku júla budúceho roka.

Stále však dúfa, že v roku 2022 bude mať svet najhoršie obdobie pandémie za sebou.

Načítavam video…

10:15 SVET V Izraeli pribudlo za minulý deň takmer 4 000 nových infekcií koronavírusu. Pozitivita testov predstavuje zhruba tri percentá.

Vláda v snahe vyhnúť sa veľkému počtu ľudí v karanténe oddnes zmiernila pravidlá izolácie. Očkovaným a tým, ktorí Covid-19 prekonali, bude po kontakte s nakazeným stačiť iba negatívny antigénový test, aby sa vyhli karanténe. Doteraz sa požadoval test PCR test.

Nákaza sa v krajine rýchlo šíri a miestna televízia oznámila, že sa na ministerstve zdravotníctva uvažuje o „modele masovej nákazy“ populácie, teda hromadnom premorení.

10:05 SLOVENSKO V priebehu včerajšieho dňa sa prvou dávkou vakcíny proti koronavírusu nechalo zaočkovať 2 687 osôb, ich počet tak vzrástol na 2 740 685, informovalo Národné centrum zdravotníckych informácií.

Druhú dávku vakcíny už dostalo 2 565 142 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 4 668 ľudí. Treťou dávkou sa včera zaočkovalo 41 156 ľudí, dohromady 958 315.

10:00 SLOVENSKO Za uplynulý deň pribudlo 3 190 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Laboratóriá vyhodnotili 11 697 vzoriek (pozitivita 27,27 percenta). Viac ako 68 percent nebolo zaočkovaných.

Koronavírus na Slovensku: Aktuálne grafy nájdete tu

Z 17 510 vzoriek odobratých prostredníctvom antigénového testovania vykázalo pozitivitu 484 (2,76 percenta). Takmer 71 percent z nich nebolo zaočkovaných.

Na ochorenie Covid-19 zomrelo 44 osôb, od začiatku pandémie vzrástol počet obetí na 16 598, uviedlo Národné centrum zdravotníckych informácií.

V nemocniciach sa s koronavírusom nachádza 2 382 pacientov, o 17 menej ako v predchádzajúcom dni.

Spomedzi hospitalizovaných nie je vôbec zaočkovaných alebo len čiastočne zaočkovaných viac ako 83 percent. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti a oddeleniach anesteziológie a intenzívnej medicíny je 463 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 235 osôb.

PCR testovaním zistili najviac nových nakazených v Žilinskom kraji (543). Nasledujú Trenčiansky (429), Bratislavský (404), Trnavský (401), Banskobystrický (390), Košický (378), Nitriansky (347) a Prešovský (298).

Je medzi nimi 1 515 mužov a 1 675 žien. Celkový počet pozitívne testovaných mužov je 399 927 a žien 438 811.

Od začiatku pandémie vyhodnotili 5 085 694 PCR testov, z toho 838 738 s pozitívnym výsledkom. Celkový počet vykonaných antigénových testov je 41 249 035, z toho 528 623 vykázalo pozitivitu.

9:50 SVET Priebeh ochorenia Covid-19 po nákaze variantom omikron sa „zdá menej závažný“ a vysoké počty úmrtí sú „už minulosťou“.

Povedal to imunológ John Bell, informoval britský denník The Guardian.

Bell v rozhovore pre rozhlasovú stanicu BBC pripomenul, že počty ľudí prijatých do nemocníc s covidom v Británii sa v posledných týždňoch zvýšili.

Priebeh ochorenia po nákaze variantom omikron sa podľa jeho slov „zdá menej závažný a mnoho ľudí v nemocnici strávi pomerne krátky čas“.

Takisto menej pacientov potrebuje prísun kyslíka a priemerná dĺžka hospitalizácie sa skrátila na tri dni. „Toto nie je tá istá choroba, ktorú sme zažívali pred rokom,“ povedal.

9:40 SVET Austrália od piatku zúži definíciu blízkeho kontaktu s človekom nakazeným covidom-19 a uvoľní pravidlá testovania.

Týmito krokmi chce znížiť tlak na testovacie kapacity v čase, keď počet nakazených prvýkrát od začiatku pandémie prekročil 20 000 za deň, informovala agentúra Reuters.

Zmiernenie pravidiel má tiež zabrániť tomu, aby museli izoláciu absolvovať nakazení ľudia, ktorí nemajú žiadne symptómy – predovšetkým v oblasti zdravotnej starostlivosti, pohostinskom sektore a letectve.

Väčšina austrálskych štátov na prelome leta a jesene zmiernila prísne protikoronavírové opatrenia a teraz čelí rýchlemu šíreniu variantu omikron.

Načítavam video…

8:40 SVET V Ústeckom kraji potvrdili prvé dva prípady omikronu. Hygienici tento nový variant zaznamenali podľa portálu idnes.cz u cestovateľa, ktorý bol na Zanzibare a používateľky drog z ústeckej štvrti Neštěmice.

8:30 SVET USA prekonali s takmer dvojnásobným počtom prípadov v porovnaní s najhoršími dňami minulej zimy rekord v nových denných prípadoch koronavírusu.

Tento míľnik však nemusí dostatočne ilustrovať rýchle šírenie variantov delta a omikron, pretože testovanie sa počas sviatkov spomalilo.

Podľa databázy New York Times presiahol v stredu počet nových denných prípadov 488-tisíc. Rekordnú hodnotu dosiahol aj sedemdňový priemer nových prípadov – 301-tisíc.

Prudký nárast čísel spôsobil vysoko nákazlivý variant omikron, ktorý je v USA dominantným od minulého týždňa. Počet hospitalizácií však vzrástol len o 11 percent a úmrtia za posledné dva týždne sa mierne znížili.

8:21 SVET Mexiko schválilo pre núdzové použitie na očkovanie proti covidu kubánsku vakcínu Abdala. Táto trojdávková vakcína zatiaľ nie je uznaná Svetovou zdravotníckou organizáciou, podľa mexického liekového regulátora je však účinná a bezpečná.

8:12 SLOVENSKO Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský by sa vytváraním nového covid automatu ešte neponáhľal. Ako uviedol v rozhovore pre TASR, dôjde k miernej úprave pôvodného materiálu.

Lengvarský povedal, že nový covid automat bude počítať aj so žolíkmi pre jednotlivé okresy. Tie budú môcť získať pri dostatočnej zaočkovanosti obyvateľov nad 50 rokov.

Súvisiaci článok Lengvarský: S novým covid automatom by som sa ešte neponáhľal Čítajte 

Spôsob manažovania pandémie v rámci opatrení je podľa ministra komfortnejší z hľadiska štátu, ktorý môže plošne otvárať alebo zatvárať to, čo potrebuje.

7:50 SVET V stredu pribudlo v Česku 6 145 potvrdených prípadov koronavírusu, je to o pätinu menej ako pred týždňom. Oproti predchádzajúcej strede však skoro o polovicu klesol počet testovaných. Hospitalizovaných je 3 363 pacientov.

7:44 SVET Počet potvrdených prípadov na Ukrajine sa za uplynulých 24 hodín zvýšil o 5 930 na celkových 3 660 620.

COVID-19 podľahlo za tento čas ďalších 278 ľudí, čím celkový počet obetí pandémie na Ukrajine stúpol na 95 690.

7:00 SVET V Belgicku sa od dnes môžu opätovne otvoriť kiná, divadlá, koncertné sály a ďalšie kultúrne inštitúcie.

Vláda bola nútená – v nadväznosti na utorňajšie rozhodnutie belgického najvyššieho správneho sudu – uvoľniť takýmto spôsobom obmedzenia zavedené len minulý týždeň.

Belgická Štátna rada pozastavila v utorok platnosť kráľovského výnosu, na ktorého základe boli v krajine zavreté koncertné sály, kiná divadlá a ďalšie zábavné podniky. V rozhodnutí uviedla, že úrady nepreukázali, „akým spôsobom sú zábavné podniky obzvlášť nebezpečnými miestami pre zdravie (ľudí)… tým, že by sa v nich šíril koronavírus v rozsahu vynucujúcom si ich zatvorenie“.

6:24 SVET Grécka vláda zakázala hranie hudby v baroch a reštauráciách v snahe obmedziť silvestrovské oslavy.

„Omikron je už dominantným variantom a verejné zdravotníctvo je pod tlakom,“ povedal grécky minister zdravotníctva Thanos Plevris.

Ďalej priblížil, že od štvrtka do 16. januára bude môcť sedieť v reštauráciách a zábavných podnikoch pri jednom stole maximálne šesť ľudí a bude tam tiež zakázané púšťať hudbu.

„Bary a reštaurácie sa zatvoria o polnoci, avšak 31. decembra budú môcť byť otvorené do 2.00 h – taktiež ale bez hudby,“ dodal.

6:00 SVET Prekrytie horných dýchacích ciest bude od piatka opäť povinné na vonkajších priestranstvách v Paríži.

Vzťahovať sa bude na všetky osoby staršie ako 11 rokov okrem ľudí v automobiloch, cyklistov, či používateľov iných dvojkolesových dopravných prostriedkov, a tých, ktorí športujú, uviedla vo vyhlásení parížska polícia.

Súvisiaci článok Paríž zavedie povinné rúška na verejnosti, minister hovorí o prívalovej vlne Čítajte 

Vo Francúzsku zaznamenali za posledných 24 hodín 200 008 prípadov nákazy novým koronavírusom, čo je najviac od začiatku pandémie. Vysoký počet nakazených súvisí so šírením omikronu.

„Šírenie omikronu by som už neoznačoval len ako ďalšiu z vĺn (pandémie), ale ako prívalovú vlnu… Vírus cirkuluje príliš intenzívne,“ povedal minister zdravotníctva Olivier Véran.

Načítavam video…

Celý článek zde |