Minúta po minúte: Pápež František navštívi Košice a Prešov

Program pápeža na Slovensku pokračuje tretím dňom.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred


Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

Dnešný program pápeža

Online: Sledujte návštevu pápeža minútu po minúte:

8:18 Sväté prijímanie bude rozdávať 230 kňazov.

“S každým kňazom budú dvaja dobrovoľníci. Sväté prijímanie budeme rozdávať osobitnou lyžičkou pre každého veriaceho,” informoval hovorca Prešovskej archieparchie Michal Pavlišinovič.

Pripravených je 25-tisíc kovových lyžičiek.

8:14 V programe vystúpila aj prešovská speváčka Katka Knechtová. V sprievode Dana Špinera zaspievala pieseň Muoj Bože. Nasledovala hymna podujatia Oslávený kríž.

8:12 “Svätý Otec v určitých momentoch bude mať svoje vstupy, ktoré bude prednášať po latinsky. Ani rímskokatolícke omše nespieva, takže aj teraz bude vstupy recitovať. Väčšinou ide o požehnania, ktoré bude vykonávať dreveným vyrezávaným krížom,” povedal hovorca Prešovskej archieparchie Michal Pavlišinovič.

Kríž pápežovi Františkovi odovzdá arcibiskup a metropolita Ján Babjak po jeho príchode.

“Bude to zároveň jeden z darov, ktorý odovzdáme my, gréckokatolíci, Svätému Otcovi,” dodal.

Liturgiu budú vysluhovať aj metropolita Ján Babjak, vladyka Cyril Vasiľ a vladyka Peter Rusnák.

8:08 Pri bráne pre očkovaných na Štúrovej ulici v Prešove sú poslední čakajúci na vstup. Jeden z dobrovoľníkov nám potvrdil, že brána ostane ešte niekoľko minút otvorená aj po ôsmej.

Dnu sa snažia dostať aj ľudia bez registrácie alebo takí, ktorí majú registráciu v Šaštíne. Týchto však organizátori dnu nepúšťajú.

Na miesto prišla aj dvojica, z ktorej je jeden zaočkovaný a druhý nie. “Znamená to, že musíme ísť do oddelených sektorov,“ posťažovali sa Prešovčania. Napokon sa rozhodli ísť si pozrieť podujatie cez obrazovku do Záhrady umenia.

Zajímavost :  Počet britských studentů investujících do kryptoměn roste

8:05 8:05 Do Košíc na stretnutie s pápežom Františkom priletel ešte v pondelok večer aj pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka.

Z Prahy ho priviezlo deväťmiestne obchodné prúdové lietadlo Cessna 560 XL, patriace spoločnosti Air Bohemia.

7:55 “Všetko máme pripravené, doťahujú sa posledné veci ako zázemie, sakristia, červený koberec a tak ďalej. Sme pripravení, plní radosti a otvoreného srdca pre všetko, čo Svätý Otec povie,” povedal pred ôsmou hodinou ráno hovorca Prešovskej archieparchie Michal Pavlišinovič.

“Prví pútnici prichádzali už od polnoci. Okolo tretej hodiny ráno sa dav začal zhusťovať. Polícia má čo robiť, aby ľudí púšťala priebežne,” dodal.

Zaregistrovalo sa približne 450 kňazov, 44 biskupov, z toho sú štyria kardináli, aj 120 rehoľníkov.

7:48 O ôsmej hodine sa z bezpečnostných dôvodov zatvárajú pre účastníkov brány prešovskej mestskej haly. Ľudia, ktorí nestihnú prísť na podujatie s pápežom včas, majú možnosť pozerať priamy prenos na plátne v Záhrade umenia.

7:43 V stredu budú od skorých ranných hodín premávať autobusové linky nadväzujúce na posilové vlaky na trase Trnava – Kúty do Šaštína.

Podobne budú pre návštevníkov k dispozícii aj na následný návrat poobede. TASR o tom informovalo komunikačné oddelenie Trnavského samosprávneho kraja.

Obyvatelia sa tak dostanú prímestskými autobusovými spojmi na mimoriadne vlaky, ktoré do Šaštína vypraví Železničná spoločnosť Slovensko.

Spoje budú premávať cez obce a mestá v okresoch Piešťany, Senica, Skalica a Trnava.

“Autobusy budú vyrážať zo staníc Abrahám, Borová, Dolné Orešany, Horné Orešany, Chtelnice, Kátlovce, Pavlice, Radošovce, Skalica a Vrbové. V opačnom smere pôjde o železničné stanice v Senici a Smoleniciach, ako aj o autobusovú stanicu v Trnave,” doplnil kraj.

Kompletné cestovné poriadky mimoriadnej autobusovej dopravy samospráva zverejnila na svojej webovej stránke.

Zajímavost :  STEM: Volby by vyhrálo ANO před Spolu a Piráty se Starosty

7:11 Predné sektory pred halou v Prešove sú hodinu pred uzatvorením brán už takmer zaplnené.

Ľudia si obsadzujú miesta najmä pri uličkách a dúfajú, že pápež prejde v papamobile blízko okolo nich. Mnohí očakávajú, že zavíta aj priamo medzi veriacich.

6:52 K miestu stretnutia s pápežom smerujú ďalšie stovky pútnikov. Manželia Katarína a Radovan Neupauerovci prišli do Prešova z Radvanoviec autom. Miesto na parkovanie našli skoro ráno ešte pri Kauflande.

“Povzbudivé slová,” odpovedal Radovan Neupauer na otázku, čo očakávajú od príchodu Svätého Otca. “Ktovie, či ešte v blízkej dobe zažijeme pápeža naživo. Predsa len nám už nie je tridsať. Je to výnimočná udalosť,” dodal.

6:33 Na stretnutie s pápežom Františkom pred Mestskou športovou halou v Prešove sa zaregistrovalo približne 27-tisíc ľudí.

Vstupné kontrolné brány otvorili už o polnoci. Sektory najbližšie k pódiu sú spolovice zaplnené už od pol piatej ráno, ľudia prichádzajú v čoraz väčšom počte. Väčšina ľudí si priniesla vlastné stoličky, niektorí ležia na karimatkách.

„Prišli sme sem o pol druhej ráno. Mysleli sme si, že vychytáme lepšie miesta niekde vpredu, ale dostali sme sa len do sektora v zadnej časti areálu. Do prvého sektora sme sa nedostali. Deti nie sú zaočkované, pretože ešte nemajú 12 rokov. Toto je pre nás trošku smutnejšie, lebo kvôli miestam sme vstávali skôr, ale inak dobre,” povedal pre Korzár Lukáš z Petrovian.

Súvisiaci článok Pápež František v Prešove. Ľudia prichádzajú už od polnoci, pribúda ich čoraz viac Čítajte 

Z okresu Bardejov prišli aj Ján a Katka. Vstávať museli pred druhou ráno a do Prešova pricestovali vlakom: “Prišli sme o štvrtej ráno. Očakávame, aké posolstvo nám Svätý Otec prinesie. Určite má vždy nové myšlienky, takže predpokladám, že nás jeho slová posilnia. Možno povie aj niečo k pandémii, ale necháme sa prekvapiť.”

Zajímavost :  Obnovitelné zdroje už dokážou na trhu uspět i bez státní podpory, říká manažer fondu GHR Doucha

6:31 Návšteva pápeža v Košiciach púta pozornosť aj ľudí, ktorí sa nechcú alebo z rôznych dôvodov nemôžu zúčastniť podujatí na Luniku IX alebo štadióne Lokomotívy. Kde všade môžete v Košiciach vidieť Františka? Po jednej ulici prejde až štyrikrát >>>>

6:30 Vodiči na východnom Slovensku sa musia pripraviť na niekoľko dopravných obmedzení na miestach, ktoré sa budú týkať presunov delegácií či verejných podujatí s pápežom Františka.

Súvisiaci článok Dopravné obmedzenia pre pápeža v Košiciach a Prešove. Ktorým úsekom sa treba vyhnúť Čítajte 

„So zdržaním treba počítať v utorkových predpoludňajších hodinách najmä na príjazdovej ceste k letisku v košickej mestskej časti Pereš, ďalej na frekventovaných úsekoch most VSS, Južné nábrežie, Prešovská cesta a smerom na diaľnicu D1 smer Prešov,” opisuje polícia.

V čase obeda zas musíte počítať s komplikáciami na úseku v smere z diaľnice D1 na Hlavnú ulicu v Košiciach.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO