Minúta po minúte: Podmienky pre hromadné podujatia budú miernejšie, rozhodla vláda

Skončil sa nočný zákaz vychádzania.


Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

Koronavírus na Slovensku sledujeme minútu po minúte:

12:05 SLOVENSKO – Vláda uvoľnila podmienky pre hromadné podujatia. Konať by sa mali v režime OP (očkovaní – po prekonaní ochorenia COVID-19).

Pre nízkorizikové podujatia odporúča maximálne 100 osôb alebo naplnenie 50 percent kapacity. Pre stredne rizikové podujatia sa odporúča maximálna kapacita 25 percent.

Na majstrovstvách Európy v hádzanej mužov sa povolí účasť divákov, a to v rozsahu 25-percentnej kapacity štadiónov a iných športových zariadení.

Vyplýva to z odporúčaní opatrení hlavnému hygienikovi, ktoré dnes schválila vláda na svojom zasadnutí.

Rozdelenie podujatí podľa rizikovosti stanoví hlavný hygienik vo vyhláške.

11:55 SLOVENSKO – Záujem o samotestovanie žiakov zo strany rodičov je veľký. Počas týždňa sa pretestuje okolo 400 000 žiakov, čo je viac ako polovica zo všetkých školákov.

Uviedla to dnes štátna tajomníčka Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Svetlana Síthová.

Poukázala na skutočnosť, že vzhľadom na výrazný záujem o samotestovanie nevidia dôvod na to, aby bolo povinné.

11:48 SVET – Španielsky premiér Pedro Sánchez v súvislosti so súčasným poklesom úmrtnosti na Covid-19 povedal, že „je možno na čase sledovať pandémiu inak“.

Súvisiaci článok Španielsky premiér navrhuje sledovať pandémiu inak Čítajte 

Údajne chce použiť podobnú metódu ako pri sledovaní vývoja epidémií chrípky. To znamená, že sa nebude zaznamenávať každý jeden prípad nákazy a nebude potrebné testovať všetkých ľudí s príznakmi.

11:45 SLOVENSKO – V nemocniciach v Trenčianskom samosprávnom kraji ležalo včera 332 pacientov s potvrdeným ochorením Covid-19.

Za dva týždne ich počet klesol o 77. Sedemnásť z nich bolo napojených na umelú pľúcnu ventiláciu. Informovalo o tom Národné centrum zdravotníckych informácií.

Z hospitalizovaných pacientov 278 nebolo zaočkovaných, respektíve malo len jednu dávku vakcíny. Zo 17 pacientov na umelej pľúcnej ventilácii bol plne zaočkovaný iba jeden.

Najviac hospitalizovaných bolo v Trenčianskom okrese, kde s ochorením Covid-19 ležalo 88 pacientov. Nasledovali okresy Prievidza (78), Považská Bystrica (64), Partizánske (34), Ilava (32), Nové Mesto nad Váhom (15), Bánovce nad Bebravou (11) a Myjava (10).

11:35 SVET – Francúzsky politik Stéphane Claireaux, ktorý je členom vládnej strany prezidenta Emmanuela Macrona Republika v pohybe, oznámil, že cez víkend ho napadli protestujúci na demonštrácii proti francúzskemu covidovému zdravotnému pasu. Informácie priniesla tlačová agentúra Reuters.

K útoku na Claireauxa došlo v nedeľu, v čase, keď vo francúzskej verejnosti vyvoláva pobúrenie Macronovo oznámenie, že chce „naštvať“ nezaočkovaných ľudí a sťažiť im život tak, že sa nakoniec dajú zaočkovať proti ochoreniu COVID-19.

11:25 SLOVENSKO – Strana SaS nesúhlasí s návrhom otvoriť kultúrne podujatia v režime OP pre maximálne 50 ľudí.

Takéto opatrenie je nedostatočné a nerieši zdevastovanú kultúru. Poslanec parlamentu Roman Foltin (SaS) navrhuje otvoriť kultúru aspoň pre 200 divákov a zohľadniť kapacitu priestorov. Informoval o tom hovorca SaS Ondrej Šprlák.

11:10 SLOVENSKO – V decembri sa internetom šírili zavádzajúce články, podľa ktorých došlo počas roka 2021 k veľkému nárastu úmrtí amerických pilotov. Ako dôkaz sa uvádzala spomienková sekcia v časopise Air Line Pilots Association.

Nárast autori zavádzajúcich tvrdení dávali do súvislosti s očkovaním proti ochoreniu COVID-19. TASR na dezinformácie upozorňuje v spolupráci s tlačovou agentúrou AFP.

11:00 SVET – V niektorých krajoch Českej republiky už začal dominovať variant koronavírusu omikron.

Pre televíziu Nova to povedal šéf českej Medziodborovej skupiny pre epidemické situácie Petr Smejkal.

„Myslím si, že v niektorých krajoch, napríklad v Prahe, už to nad 50 percent je. Určite by som povedal, že aj v krajoch zasiahnutých omikronom najmenej bude nástup taký, že do týždňa až dvoch bude všade,“ uviedol Smejkal.

Pre ochranu pred omikronom je kľúčová posilňujúca dávka očkovania. „Ľudia, ktorí majú dve dávky z marca, majú ochranu len 35 percent. Posilňujúca dávka to zvýši až na 70 percent,“ konštatoval Smejkal.

10:50 SLOVENSKO – Sedenie v kine a divadle s respirátorom je bezpečnejšie ako stravovanie sa v reštaurácii, kde si respirátor prirodzene dávajú ľudia dolu.

To je jeden z argumentov, ktorý chce dnes na rokovaní vlády použiť ministerka kultúry Natália Milanová, aby pre kultúru platili z hľadiska pandemických opatrení rovnaké pravidlá ako pre gastronómiu, bohoslužby, cestovný ruch či obchodné prevádzky. Informovala o tom hovorkyňa rezortu Zuzana Viciaňová.

„Základnou otázkou, ktorú potrebujem zodpovedať rezortom zdravotníctva a hlavným hygienikom, je, prečo kultúrny sektor musí zostať v obmedzenejšom režime ako ostatné sektory,“ uviedla Milanová.

10:40 SVET – Čínske mesto Tchien-ťin, ktoré leží na severe krajiny, sprísňuje kontroly súvisiace s vycestovaním obyvateľov z mesta.

Obyvatelia mesta Tchien-ťin si tak po novom musia zadovážiť pred odchodom z mesta povolenie od zamestnávateľa alebo úradov, informovala agentúra Reuters.

Miestne úrady k tomuto kroku pristúpili po tom, ako v Tchien-ťine počas víkendu zaznamenali dva prípady komunitného prenosu koronavírusového variantu omikron.

Úrady v meste zároveň nariadili pretestovať za dva dni všetkých obyvateľov mesta.

10:20 SLOVENSKO – Dezinformácie predstavujú podľa polície významnú bezpečnostnú hrozbu.

Najviac hoaxov sa v roku 2021 týkalo ochorenia COVID-19. Zasahovali všetky oblasti, ktoré sa priamo či nepriamo týkali pokračujúcej pandémie. V online priestore sa vyskytovali predovšetkým na jar a jeseň, teda počas druhej a tretej vlny.

Vyplýva to zo Správy Policajného zboru o dezinformáciách na Slovensku v roku 2021.

10:03 SLOVENSKO – V priebehu nedele sa prvou dávkou vakcíny proti covidu nechalo zaočkovať 1 338 osôb, čím sa ich počet zvýšil na 2 759 539. Informovalo o tom Národné centrum zdravotníckych informácií.

Tretiu dávku vakcíny dostalo 14 703 ľudí, druhú dávku očkovacej látky dostalo včera 5001 pacientov.

10:00 SLOVENSKO – Za uplynulý deň pribudlo 855 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Laboratóriá vyhodnotili 4 490 vzoriek (pozitivita 19,04 percenta). Takmer 59 percent z nich nebolo zaočkovaných, oznámila Zuzana Eliášová, hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva.

Koronavírus na Slovensku: Aktuálne grafy nájdete tu

Z 19 794 vykonaných antigénových testov vykázalo pozitivitu 297 osôb (pozitivita 1,5 percenta), viac ako 71 percent z nich nemá očkovanie.

Na následky ochorenia Covid-19 zomrelo 27 osôb, od začiatku pandémie vzrástol počet obetí na 16 989 uviedlo Národné centrum zdravotníckych informácií.

V nemocniciach sa s koronavírusom nachádza 2 117 pacientov. Takmer 83 percent z nich nie je zaočkovaných, alebo má len jednu dávku očkovacej látky.

Na jednotkách intenzívnej starostlivosti a oddeleniach anesteziológie a intenzívnej medicíny sa nachádza 418 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 209 ľudí.

Najviac pozitívne testovaných PCR testami bolo v Košickom kraji (230), najmenej v Trnavskom (35). V Nitrianskom kraji zistili 100 pozitívnych, Trenčianskom 40, Bratislavskom 187, Žilinskom 95, Banskobystrickom 54 a Prešovskom 114. Z nich bolo 439 žien a 416 mužov.

Od začiatku pandémie vyhodnotili 5 188 576 PCR testov, z toho 863 819 s pozitívnym výsledkom. Celkový počet vykonaných antigénových testov je 41 513 698, z toho 534 740 vykázalo pozitivitu.

9:40 SVET – V Maďarsku zaznamenali v uplynulých troch dňoch 14 655 nových prípadov koronavírusu, pričom úmrtia dosahujú 200 denne, uviedol minister ľudských zdrojov Mikloš Kasler.

Kasler, ktorý má na starosti aj zdravotníctvo, ďalej povedal, že vláda zvažuje možnosť spustiť štvrté očkovanie, uvádza agentúra Reuters.

Aktuálne je infikovaných 11 895 osôb. Hospitalizovaných s covidom je 2 931 pacientov, z nich 281 je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu.

Aspoň dve očkovania absolvovalo viac ako 6 miliónov z 10 miliónov obyvateľov Maďarska a 3,21 milióna dostalo aj tretiu dávku.

9:20 SVET – V Taliansku od pondelka platia nové opatrenia zamerané na spomalenie šírenia ochorenia Covid-19, informovala agentúra DPA.

Zákazníci musia pri návšteve hotelov, kongresových centier a reštaurácií alebo pri využívaní lyžiarskych vlekov a regionálnej a diaľkovej dopravy preukázať, že sú proti koronavírusu zaočkovaní alebo covid prekonali. Iba negatívny test už nestačí. Turisti z krajín Európskej únie môžu na zmienených miestach predložiť svoje očkovacie preukazy s QR kódom.

Nové pravidlo preukazovania sa dokladom o zaočkovaní alebo vyliečení sa z covidu sa odteraz vzťahuje aj na kolektívne športy. Na zápasy môžu nastúpiť už len futbalisti, ktorí sú zaočkovaní alebo uzdravení z choroby.

9:15 SLOVENSKO – Stredoškoláci a žiaci druhého stupňa základných škôl sa dnes po štyroch týždňoch vrátili do tried (fotogalériu nájdete v úvode textu).

Načítavam video…

8:35 SVET – V Nemecku po týždňoch klesania sa situácia otáča. Sedemdňová incidencia opäť vzrástla, za posledný týždeň sa v priemere nakazilo 375,7 ľudí na 100-tisíc obyvateľov. V sobotu bolo toto číslo 362,7 a pred týždňom 232,4.

V nedeľu testy potvrdili koronavírus u 25 255 osôb, čo je o takmer sedemtisíc viac ako pred siedmimi dňami.

8:00 SVET – V Česku pribudlo počas nedele 2 761 nových prípadov nákazy koronavírusom. To je o 836 viac než minulú nedeľu, keď ich bolo 1 925.

Laboratóriá urobili v nedeľu viac ako 29-tisíc testov, čo je približne o dvetisíc menej než pred týždňom. Zvýšila sa ich pozitivita.

Prírastky nakazených v Česku sa v medzidennom porovnaní zvyšujú siedmy deň po sebe, čo je dané aj menším počtom testovaných na konci vlaňajška, píšu Novinky.cz. V sobotu pribudlo 3955 nových infikovaných.

7:20 SLOVENSKO – Keďže zákaz vychádzania sa skončil, od dneška by mal automaticky začať platiť covid automat. Ten bol pozastavený práve pre celoplošný zákaz vychádzania. Vláda však v piatok rozhodla, že sa do 18. januára ešte nebude uplatňovať.

Znamená to, že sa opatrenia nebudú prispôsobovať podľa epidemickej situácie v jednotlivých okresoch, ale zostávajú v platnosti pre celé Slovensko.

Prehľad pravidiel, ktoré aktuálne platia, nájdete tu >>>>

Súvisiaci článok Deti sa vracajú do škôl, kultúre sa končí lockdown. Čo sa mení v pravidlách? Čítajte 

7:00 SLOVENSKO – Od dnešného dňa by sa mohli po týždňoch zatvorenia obnoviť aj kultúrne podujatia. Vláda na svojom piatkovom online rokovaní rozhodla, že ich umožní v režime OP, ale iba pre maximálne 50 návštevníkov.

Proti tomuto uvoľneniu sa počas víkendu ohradili zástupcovia kultúrnej obce. Považujú to za nedostatočné a žiadajú čo najrýchlejšie stretnutie a osobnú diskusiu s predsedom vlády Eduardom Hegerom, ministerkou kultúry a ministrom zdravotníctva. Žiadajú tiež prehodnotiť podmienky otvorenia kultúrnych podujatí tak, aby ich od 18. januára bolo možné realizovať s naplnením minimálne 50-percentnej kapacity diváckych priestorov a v režime OTP, teda aj pre testovaných.

V nedeľu Úrad vlády informoval, že ministri ešte v pondelok online prerokujú a prijmú uznesenie, ktoré sa týka podmienok otvorenia kultúrnych akcií. Až potom Úrad verejného zdravotníctva vydá vyhlášku.

00:01 SLOVENSKO – Včerajším dňom sa zároveň skončil aj nočný zákaz vychádzania. Znamená to, že oddnes už bude po 20-tej hodine povolená napríklad aj vychádzka po meste.

Rovnako to tiež znamená, že po 20:00 hod. budú môcť zostať zákazníci v reštauráciách či pohostinstvách.

Ešte minulý týždeň to možné nebolo. Hlavný hygienik síce ich otváracie doby vo vyhláške neobmedzil, na cestu do reštaurácie či do pohostinstva však neplatila výnimka zo zákazu vychádzania.

Núdzový stav ostáva v platnosti.

Súvisiaci článok So zákazom vychádzania vyprší aj zákaz posedieť si večer v reštaurácii Čítajte 

00:00 SLOVENSKO – Po predĺžených zimných prázdninách sa opäť začína prezenčné vyučovanie v materských, základných aj stredných školách.

V školách sa bude aj naďalej používať školský semafor. Určuje, že ak sa v triede vyskytne infikovaný žiak, doma ostane celá trieda s tým, že rozhodnutie môže vydať riaditeľ.

Výnimku z karantény v takom prípade majú zaočkované deti a tie, ktoré prekonali covid-19 za posledných 180 dní.

Tak ako doposiaľ, bude v školách fungovať model, že žiakov základných škôl budú doma testovať antigénovými samotestami tí rodičia, ktorí mali o testy záujem.

Testovanie teda ostáva dobrovoľné a povinným testom sa nebude podmieňovať účasť v škole.

Súvisiaci článok Gröhling potvrdil návrat detí do škôl od pondelka, opäť platí semafor Čítajte 

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Celý článek zde |