Minúta po minúte: Poslanci schválili lex korona o nových opatreniach

PCR testy na Slovensku odhalili 540-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 13 446 obetí.


Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

Správy o koronavíruse sledujeme online minútu po minúte:

17:27 SLOVENSKO V zariadeniach pre seniorov v Prešove evidujú 33 pozitívnych klientov a 34 zamestnancov.

Radnica zároveň zabezpečila stovky ochranných pomôcok a potrebnú dezinfekciu.

17:05 SLOVENSKO Cestujúci v Trenčíne si odmietol nasadiť respirátor, policajta kopol do tváre.

Polícia muža vyzvala, aby vystúpil, ale cestujúci na výzvu nereagoval. „Následne, keď sa osobu polícia pokúsila vyviesť von, mala si sadnúť na podlahu autobusu a odmietať sa postaviť, pričom mala kopnúť jedného z príslušníkov polície do tváre a spôsobiť mu poranenie,“ približuje polícia. V prípade preukázania viny hrozí mužovi väzenie na jeden až päť rokov.

16:50 SLOVENSKO Trebišovská nemocnica vyčerpala kapacitu covidových lôžok.

Nemocnica má dnes obsadených všetkých 83 covidových lôžok. Od utorka prijali siedmich pacientov, v prevádzke sú všetky štyri umelé pľúcne ventilácie, ktorými zariadenie disponuje.

Celkový počet pacientov s covidom hospitalizovaných v štyroch nemocniciach siete Svet zdravia na Zemplíne sa oproti utorku znížil o 12. Z 19 umelých pľúcnych ventilácií, ktoré majú tieto zariadenia spolu k dispozícii, ich je aktuálne voľných päť.

16:05 SLOVENSKO Ministerstvo zdravotníctva odporúča záujemcom o tretiu dávku registrovať sa do čakárne.

Využívanie registrácie je nevyhnutné pre lepšiu organizáciu očkovania, zníženie čakacej doby a zvýšenie plynulosti a samotného priebehu očkovania vo všetkých vakcinačných centrách.

15:59 SVET Nemecko zaradilo Česko, Rakúsko a Maďarsko na zoznam rizikových krajín.

Každý, kto do Nemecka vstúpi z jednej z „rizikových oblastí“ a nie je úplne zaočkovaný alebo uzdravený, musí byť desať dní v karanténe, ktorú môže ukončiť až po absolvovaní testu s negatívnym výsledkom päť dní po príchode do krajiny.

15:56 SVET Nórsko zavádza celoštátne obmedzenia. Očkovanie tretou dávkou umožní všetkým ľudom od 18 rokov.

Mestám a obciam vláda umožní, aby používali tzv. covidpasy. Ďalší lockdown však táto severská krajina nateraz nezavedie. Nové opatrenia zahŕňajú povinné testovanie pre všetkých dospelých, ktorí prišli do kontaktu s nakazeným. Nezaočkovaní zdravotníci sa budú musieť testovať dvakrát do týždňa a zároveň nosiť rúška.

Súvisiaci článok Nórsko zavádza celoštátne obmedzenia, tretiu dávku môžu dostať všetci nad 18 rokov Čítajte 

15:52 SLOVENSKO Poslanci odmietli návrh uznesenia Smeru k Ústavnému súdu a pandemickým opatreniam.

Smer chcel, aby parlament zaviazal Ústavný súd , aby „v záujme predchádzania konfliktom a právnej istoty a stability bez ďalších prieťahov rozhodol o podaní generálneho prokurátora SR z 18. marca 2021, ako aj o ďalších obdobných podaniach“.

15:47 SLOVENSKO Vláda a prezidentka vyhlásili národu vojnu, komentuje Fico nový zákon.

Opozičný poslanec kritizuje že k novele o nových protipandemických opatreniach nebola dostatočná diskusia, nakoľko bol prerokovaný v skrátenom legislatívnom konaní.

15:43 SLOVENSKO Ak sa situácia rýchlo nezlepší, o neprijatých opatreniach sa bude podľa konzília znovu diskutovať.

Odborníci sa zhodujú, že potrebujeme ráznu zmenu opatrení a zlepšenie ich dodržiavania. Krátkodobým cieľom je chrániť ľudské životy a zachovať funkčný zdravotný systém. Konzílium však pripomína, že zo strednodobého hľadiska je nevyhnutné výrazne zvýšiť zaočkovanosť populácie. Rozhodujúce je podľa nich bezodkladné uvedenie opatrení do praxe, sledovanie ich efektivity, ako aj ich rýchla adaptácia v prípade, že sa ukážu ako málo účinné.

15:24 SLOVENSKO Parlament schválil novelu súvisiacu s treťou vlnou pandémie.

Zamestnanec by sa mal pri vstupe do práce preukázať očkovaním proti covidu, potvrdením o prekonaní ochorenia alebo negatívnym výsledkom testu. Vyžadovať sa to bude môcť aj v prevádzkach. Osobu, ktorá odmietne preukázať svoju totožnosť, nebudú musieť vpustiť do prevádzok či na hromadné podujatie.

Súvisiaci článok Vláda dá ľuďom v karanténe menej peňazí. Nové opatrenia sú slabšie, ako žiadali odborníci Čítajte 

15:01 SLOVENSKO V Prešovskom kraji je covid na 52 stredných školách a v 12 zariadeniach sociálnych služieb.

V školách je na dištančnom vzdelávaní takmer tritisíc žiakov a 130 učiteľov. V sociálnych zariadeniach odhalili testy pozitivitu u 42 klientov a 34 zamestnancov.

14:33 SLOVENSKO Zamestnávatelia podporujú očkovanie, uviedli na stretnutí s premiérom Hegerom.

„Témou diskusie bola legislatíva týkajúca sa envirofondu, nedostatok pracovných síl, ale aj avizované testovanie zamestnancov na pracovisku. Vo viacerých oblastiach už rezorty pripravujú novú legislatívu alebo opatrenia, ktoré by mali riešiť situáciu na trhu práce alebo ceny energií,“ povedal premiér po spoločnej diskusii so zamestnávateľmi.

Zamestnávatelia sa tiež zhodli na tom, že situácia na trhu práce je komplikovaná, a preto by privítali pomoc vlády.

14:21 SLOVENSKO Povinné testovanie nemôže byť podľa Konfederácie odborových zväzov finančne prenesené na plecia zamestnancov.

Rovnako by nemala byť zodpovednosťou ani platba za zdravotnú starostlivosť v súvislosti s liečbou nezaočkovaného zamestnanca, ktorý ochorie na covid, ako to naznačujú zástupcovia zamestnávateľov.

Súvisiaci článok Odborári nesúhlasia s povinným testovaním zamestnancov Čítajte 

14:17 SVET Talianska vláda zvažuje povinné očkovanie zdravotníkov treťou dávkou.

Povinné očkovanie zdravotníkov a zamestnancov domovov dôchodcov dvoma dávkami platí už od mája. Nárok na tretiu dávku vakcíny budú mať od začiatku decembra všetci Taliani starší ako 40 rokov. V krajine je zaočkovaných 84 percent obyvateľov nad 12 rokov.

Súvisiaci článok Talianska vláda zvažuje povinné očkovanie zdravotníkov treťou dávkou Čítajte 

14:14 SVET Rakúsko zavedie celoštátny lockdown pre nezaočkovaných.

„Skrutky musíme ešte viac pritiahnuť,“ citovala kancelár Alexander Schallenberg. Podľa neho by nebolo rozumné vyčkávať, keďže počty nakazených naďalej rastú. Zároveň nepovažuje za náležité, aby lockdown postihol aj zaočkovaných.

Súvisiaci článok Rakúsko zavedie celoštátny lockdown pre nezaočkovaných Čítajte 

13:40 SLOVENSKO Slovenská pošta vyzýva ľudí, aby dodržiavali protipademické opatrenia.

Zároveň vyzýva klientov, aby boli chápaví, trpezliví a zdržali sa rôznych invektív voči zamestnancom žiadajúcich dodržiavanie nariadení.

13:32 SLOVENSKO Matovič odporúča Zuzane, aby zažalovala štát o výhru v očkovacej lotérii.

Zuzane v očkovacej lotérii nestihla včas povedať heslo pre oneskorenie signálu cez internet. Matovič dodal, že v tomto smere spravil všetko pre to, aby jej boli peniaze vyplatené.

Parlament mal o prípade známom ako „Lex Zuzana“ rozhodovať ešte v septembri, strana SaS však s týmto riešením nesúhlasila. Novela zákona mala umožniť, aby mohla byť Zuzane vyplatená výhra 400-tisíc eur. Matovič predložil návrh opäť na októbrovú schôdzu Národnej rady, nakoniec ho však z dôvodu chýbajúcej podpory koaličných partnerov stiahol.

13:18 SLOVENSKO Primátori krajských miest upozornili na kritickú situáciu v nemocniciach.

V krajských mestách je situácia v súvislosti s pandémiou veľmi vážna a naďalej sa zhoršuje. Zástupcovia krajských samospráv podľa žilinského primátora Petra Fiabáneho citlivo vnímajú, že napriek vyššej zaočkovanosti dopadajú problémy práve na zdravotnícke zariadenia v mestách, pretože sú spádovými nemocnicami.

13:15 SLOVENSKO Matovič bol ako jediný minister na zasadnutí vlády za prísnejšie opatrenia.

Minister financií na stredajšom rokovaní, kde sa schvaľoval návrh zákona súvisiaci s protipandemickými opatreniami, bol za prísnejšie znenie opatrení, ako sa nakoniec schválili. Podľa vlastných slov bol jediný minister, ktorý sa za to postavil.

13:11 SVET AstraZeneca začne vakcíny proti koronavírusu predávať na ziskovej báze.

Rozvojovým krajinám však bude výrobca liekov očkovaciu látku naďalej predávať len za výrobné náklady. Firma uviedla, že zisky z výroby vakcín vo štvrtom kvartáli uhradia náklady súvisiace s vývojom prevencie a liečby covidu založenej na protilátkach.

Súvisiaci článok AstraZeneca začne vakcíny proti koronavírusu predávať so ziskom Čítajte 

13:08 SLOVENSKO Počet hospitalizovaných s covidom v Trnave stúpa.

Nemocnica napriek vyššiemu počtu pacientov situáciu zvláda, operácie idú v bežnom režime.

12:49 SVET Ukrajina chce zaviesť povinné očkovanie pre zdravotníkov a zamestnancov miest.

Ukrajinská vláda už predtým zaviedla povinné očkovanie pre niektoré profesie vrátane učiteľov a štátnych zamestnancov. Podľa ukrajinského ministra zdravotníctva Viktora Ľaška by k nim mali pribudnúť aj zdravotníci a pracovníci komunálnych služieb. Bez potvrdenia o očkovaní nebude týmto zamestnancom umožnený prístup na pracoviská.

Súvisiaci článok Ukrajina chce zaviesť povinné očkovanie pre zdravotníkov a zamestnancov miest Čítajte 

12:18 SVET Na internet unikli údaje o Rusoch s falošnými COVIDpasmi.

Za 120 dolárov by tak získali údaje z pasov, osobné číslo poistky sociálneho zabezpečenia.

Súvisiaci článok Na internet sa dostali údaje o Rusoch s falošnými Covid pasmi Čítajte 

12:13 SVET Dánsko znovu zaviedlo COVID pasy.

COVID pasmi sa budú musieť ľudia preukazovať najbližší mesiac pri vstupe do nočných klubov, kaviarní, párty autobusov a interiérov reštaurácií. Ľudia nad 15 rokov ich musia predložiť aj na vonkajších podujatiach, kde počet účastníkov presiahne dvetisíc. COVID pasy zaviedli 1. júla a prestali ich používať 10. septembra kvôli vysokej zaočkovanosti.

Súvisiaci článok Dánsko znovu zaviedlo kontroly covidových pasov Čítajte 

12:07 SLOVENSKO Ak sa v nitrianskom okrese podarí zaočkovať 131 ľudí, nedostane sa do čiernej farby.

V Nitre momentálne fungujú mobilné očkovacie miesta v obchodnom centre Mlyny a na poliklinikách na sídliskách Klokočina a Chrenová. V nedeľu sa bude očkovať aj v kultúrnych domoch v Zobore, Dražovciach a Janíkovciach.

„Vzali sme iniciatívu do svojich rúk. Máme za sebou tri dni a podarilo sa nám podať vakcínu neuveriteľnému počtu 579 ľudí. Aktuálne nám k získaniu žolíka chýba zaočkovať 131 ľudí nad 50 rokov,“ uviedol primátor Marek Hattas.

11:30 SVET V maďarských nemocniciach je 5147 chorých s covidom, pribudlo 8370 nakazených.

Celkový počet potvrdených prípadov infekcie koronavírusom stúpol na 939 784.

11:24 SVET Babišov kabinet so sprísnením opatrení počká na názor budúcej vlády.

V súvislosti s otázkou sprísnenia režimu OTP bude vláda čakať na písomné stanovisko AntiCovid tímu, ktoré má dostať v sobotu.

Rada vlády pre zdravotné riziká ešte včera navrhla umožniť vstup do verejných priestorov s výnimkou ubytovacích zariadení iba zaočkovaným a tým, čo ochorenie COVID-19 prekonali. Okolo prípadných výnimiek sú zatiaľ nejasnosti.

Súvisiaci článok V Česku pribudlo viac ako 10-tisíc nakazených, ďalšie opatrenia stanoví nová vláda Čítajte 

11:13 SVET Nemocnice v Maďarsku majú uvoľniť 20 percent lôžok pre covidových pacientov.

Od 15. novembra budú odložené zákroky, ktoré nie sú urgentné a opäť budú prerušené preventívne prehliadky.

11:03 SLOVENSKO Pandémia sa premietla do návrhu rozpočtu, štát sa zadlží o ďalších 5 miliárd eur.

Rozpočet na rok 2022 sa pripravoval v podmienkach pokračujúcej pandémie. Vláda predpokladá, že deficit rozpočtu verejnej správy sa dostane na úroveň 4,9 percent, čo predstavuje sumu 5,2 miliardy eur.

Najvyšší kontrolný úrad upozorňuje, že od roku 2022 sa začnú uplatňovať pravidlá Paktu stability a rastu. Na základe nominálneho deficitu nad 3 percent teda vstúpi krajina do procedúry nadmerného deficitu. Podľa úradu existuje vysoké riziko pre nesplnenie tohto cieľa. Toto riziko by mohla minimalizovať novela zákona, ktorá by okrem iného zaviedla výdavkové stropy.

10:48 SLOVENSKO Treťou dávkou je zaočkovaných vyše 162-tisíc ľudí.

Na Slovensku sa pri tretej dávke nateraz očkuje vakcínou Comirnaty od Pfizer/BioNTech, ktorou zaočkovali 150 717 osôb, a vakcínou Spikevax od Moderny, ktorou zaočkovali 12 162 osôb.

10:41 SLOVENSKO V nemocniciach na Gemeri výrazne pribúdajú pacienti s covidom.

Kým v Rožňave v piatok otvárajú v poradí tretiu ošetrovaciu jednotku pre pacientov s novým koronavírusom, v Rimavskej Sobote sú kapacity po tretej fáze reprofilizácie lôžkového fondu naplnené približne na 90 percent.

10:26 SLOVENSKO ŠÚKL eviduje hlásených 8931 podozrení na nežiaduce účinky vakcín.

Z celkového počtu hlásení vyhodnotil Štátny ústav pre kontrolu liečiv 1102 z nich ako závažné.

10:22 SVET Na základných a stredných školách v Česku bude ďalšie celoplošné testovanie.

Testovanie neočkovaných žiakov antigénovými testami sa uskutoční 22. a 29. novembra.

Súvisiaci článok V českých školách sa bude konať ďalšie celoplošné testovanie Čítajte 

10:16 SLOVENSKO Pod Tatrami budú počas víkendu očkovať v nákupnom aj veľkokapacitnom očkovacom centre.

Počas minulého víkendu sa v popradskom obchodnom centre nechalo zaočkovať o 300 percent viac ľudí než počas predchádzajúcich víkendov. Informovala o tom samospráva, ktorá obyvateľov vyzýva, aby pokračovali v nastúpenom trende. Najbližšie sa bude v OC MAX očkovať vakcínou Janssen opäť v nedeľu od 10:00 do 17:00 bez predchádzajúcej registrácie. Po dlhšom čase otvorí Prešovský samosprávny kraj v Poprade v sobotu aj veľkokapacitné očkovacie centrum.

10:05 SLOVENSKO Zdravotníci zaočkovali v štvrtok 3 001 ľudí prvou dávkou. Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 535 967 Druhú dávku vakcíny už dostalo 2 322 437 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 1214 ľudí.

10:00 SLOVENSKO PCR testy odhalili 6 843 nových prípadov, na covid podľahlo 41 obetí.

Laboratóriá spravili 23 203 PCR testov. Počet potvrdených obetí na covid vzrástol o 41 osôb. Celkový počet úmrtí je 13 446.

„Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 6843 ľudí s pozitívnym PCR testom, z nich takmer 70 percent nebolo zaočkovaných. Čo sa týka antigénového testovania, pribudlo 1964 pozitívnych, takmer 72 percent z nich sa doteraz nezaočkovalo,“ priblížilo Ministerstvo zdravotníctva . Vykonalo sa 29 183 antigénnych testov.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Prešovskom kraji (1218), nasledujú Košický kraj (1035), Banskobystrický kraj (1023), Žilinský (924), Trenčiansky (805), Bratislavský (787), Nitriansky (539) a Trnavský (512). Je medzi nimi 3276 mužov a 3567 žien. Celkový počet pozitívne testovaných mužov je 260 275 a žien 286 777.

V nemocniciach je hospitalizovaných 2 594 pacientov s covidom, pribudlo 62 ľudí. Podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 230 osôb. Spomedzi hospitalizovaných nie je vôbec zaočkovaných alebo len čiastočne zaočkovaných 80 percent pacientov.

9:15 SLOVENSKO – V štyroch nemocniciach v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja je aktuálne obsadených 153 lôžok pacientmi s ochorením Covid-19. V porovnaní s minulým týždňom sa tak obsadenosť covidových lôžok zvýšila o 12 percent.

Najviac pacientov majú v čadčianskej nemocnici, kde sa momentálne starajú o 76 ľudí nakazených koronavírusom, z ktorých 63 nie je očkovaných.

9:00 SLOVENSKO – V základných školách v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Košice je v karanténe už viac ako 2 100 žiakov zo 104 tried. Momentálne evidujú približne 160 pozitívnych žiakov a 50 zamestnancov. Informoval o tom hovorca mesta Košice Vladimír Fabian.

Najhoršie je na tom ZŠ Gemerská, v ktorej mesto eviduje 50 pozitívnych žiakov. Na základe tejto informácie prešla počas týždňa celá škola na dištančnú výučbu, ktorá potrvá do 22.novembra.

8:35 SVET – Prvá vakcína proti koronavírusu vyvinutá v Indii s názvom Covaxin je „vysoko účinná“ a nepredstavuje žiadne bezpečnostné riziko. Vyplýva to zo štúdie, ktorá bola vo štvrtok publikovaná v prestížnom odbornom časopise The Lancet.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie má táto očkovacia látka mesiac po podaní jej druhej dávky účinnosť na úrovni 78 percent.

8:18 SVET – Testy v Česku odhalili včera 10 395 nakazených. Je to menej ako v predchádzajúce dva dni, kedy pribudlo zakaždým viac ako 13-tisíc prípadov.

8:00 SVET – Výrazné sprísnenie pravidiel pre neočkovaných v Rakúsku prispelo k nárastu počtu podaných dávok vakcíny proti koronavírusu.

Počas prvých desiatich dní od zavedenia povinnosti preukázať sa na pracovisku potvrdením o vakcinácii, prekonaní covidu alebo negatívnym testom, bolo aplikovaných viac ako 420-tisíc dávok očkovacích látok. Vyplýva to z aktuálnych údajov rakúskeho ministerstva zdravotníctva.

Počas predošlých desiatich dní – ešte pred sprísnením opatrení – bolo pre porovnanie podaných len 157-tisíc dávok.

7:45 SLOVENSKO – Nová vládna stratégia boja proti pandémii Covidu-19 na prvý pohľad môže pôsobiť absurdne. Kabinet Eduarda Hegera schválil zrušenie pandemickej práceneschopnosti, a to pri rekordných denných prírastkoch nových infikovaných.

Ako môže opatrenie, ktoré odporuje doterajšej skúsenosti vlády, zmierniť tretiu vlnu pandémie? Vysvetľuje Michal Katuška >>>>

Súvisiaci článok Návrhy konzília sú úmyselne agresívne. Začne sa to zrušením pandemickej PN Čítajte 

7:10 SLOVENSKO – Konzílium odborníkov nevylučuje prípadné sprísnenie opatrení. Hovorí o tom, že epidemiologická situácia na Slovensku je aktuálne kritická.

Ako vo štvrtok večer informovali TASR v stanovisku, Slovensko potrebuje ráznu zmenu opatrení a zlepšenie ich dodržiavania.

6:30 SVET – Nemecko hlási za posledných 24 hodín 48 640 nových prípadov nákazy, čo je zhruba o dvetisíc menej ako doterajšie maximum z predchádzajúceho dňa. Ide o druhé najvyššie číslo od začiatku pandémie.

Vyplýva to zo štatistík Inštitútu Roberta Kocha, podľa ktorého zároveň už piaty deň za sebou dosahuje rekordné hodnoty sedemdňová incidencia. Údaj o počte nakazených na 100-tisíc obyvateľov za posledný týždeň je momentálne na čísle 263,7. O deň skôr to bolo 249,1, pred týždňom dokonca len 169,9.

Inštitút Roberta Kocha, ktorý je hlavným nemeckým úradom v boji proti infekciám, žiada návrat obmedzení, okrem iného napríklad:

  • „Urgentne zrušiť alebo sa vyhýbať väčším akciám a obmedziť akékoľvek nepotrebné kontakty“, píše v týždennej správe.
  • Pokiaľ sa kontakt medzi ľuďmi obmedziť nedá, mal by mu predchádzať test, a to aj v prípade očkovaných alebo tých, ktorí ochorenie Covid-19 prekonali.
  • Všetci ľudia by tiež mali nosiť rúška a dodržiavať rozostupy.

O súčasnej situácii majú dnes dopoludnia informovať spolkový minister zdravotníctva Jens Spahn a šéf Inšitútu Roberta Kocha Lothar Wieler.

Súvisiaci článok Plné JIS-ky a 50-tisíc prípadov za deň. Nemecko pritvrdzuje opatrenia Čítajte 

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO