Minúta po minúte: Pribudlo 36 obetí covidu, PCR testy zachytili 3 900 infekcií

5. jan 2022 o 0:00 I Aktualizované o 11:13

PCR testy odhalili viac ako 853-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 16 824 obetí. Stále platí nočný zákaz vychádzania, ktorý sa skončí v pondelok 10. januára.

Koronavírus na Slovensku sledujeme minútu po minúte:

11:05 SVET – Nemecký minister zdravotníctva zastáva prísnejšie obmedzenia pre kontakty medzi ľuďmi. Ako uviedol, s príchodom novej vlny pandémie poháňanej nákazlivejším variantom koronavírusu omikron bude sprísňovanie opatrení nevyhnutné. V tejto súvislosti podľa svojich slov plánuje predložiť návrhy, ale bližšie ich neopísal.

10:52 SVET – Britské letecké firmy a letiská vyzvali na zrušenie testovania cestujúcich s odôvodnením, že to nebude mať reálny vplyv na šírenie variantu omikron vo Veľkej Británii.

10:50 SLOVENSKO – Bratislavský kraj spúšťa vo štvrtok očkovanie detí vo veku od 5 do 11 rokov. Informovala o tom hovorkyňa BSK Lucia Forman.

„Aplikuje sa typ vakcíny špeciálne schválený a určený pre túto vekovú kategóriu. Oproti štandardnej dávke pre dospelého človeka predstavuje len tretinovú dávku,“ uviedla hovorkyňa.

Očkovať budú vo veľkokapacitnom očkovacom centre v Národnom futbalovom štadióne v Bratislave.

10:38 SVET – V Maďarsku pribudlo 5 270 potvrdených prípadov nákazy. S komplikáciami spôsobenými ochorením Covid-19 zomrelo za posledný deň 82 pacientov.

Aktuálne je infikovaných koronavírusom 101 457 osôb, pričom štáb informoval, že v Maďarsku sa čoraz viac šíri aj variant omikron.

10:15 SLOVENSKO – Strana SaS žiada otvorenie kultúry pre očkovaných a prekonaných. Požaduje otvoriť divadlá, kiná alebo koncertné sály. Informuje o tom hovorca strany SaS Ondrej Šprlák v tlačove správe.

10:13 SVET – Cyprus s platnosťou od utorka 4. januára do soboty 15. januára zmenil podmienky vstupu cudzincov do krajiny. Cestujúci sa musia 48 hodín pred vstupom do krajiny registrovať vrátane detí a taktiež musia disponovať negatívnym PCR trestom, ktorý nie je starší ako 48 hodín.

Na vlastné náklady musia po prílete na letisku v Larnake alebo Pafose podstúpiť ďalší PCR test. Ministerstvo zahraničných vecí o tom informuje na svojej webovej stránke.

10:01 SLOVENSKO – PCR testy za včerajšok odhalili 3 900 infikovaných, z ktorých takmer 66 percent. nebolo zaočkovaných. Laboratóriá otestovali 13 498 vzoriek.

Vykonalo sa tiež 23 869 antigénových testov. Pozitívny test malo 443 ľudí, pričom viac ako 62 percent z nich nemá očkovanie.

Koronavírusu podľahlo 36 ľudí. Celkový počet obetí už stúpol na 16 824.

Ako sa vyvíja nákaza na Slovensku: Pozrite si grafy >>&>

V nemocniciach je momentálne 2 230 hospitalizovaných s ochorením Covid-19. Na JIS je 455 ľudí, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 218 osôb. Takmer 83 percent z nich nie je zaočkovaných, alebo má len jednu dávku očkovacej látky.

10:01 SLOVENSKO – Za uplynulý deň pribudlo 1 745 prvoočkovancov. Tretiu dávku vakcíny má už 1 029 594 ľudí a druhú dávku očkovacej látky 2 595 398 osôb.

9:36 SVET – Proticovidové očkovanie počas tehotenstva nesúvisí s predčasným pôrodom ani s podváhou novorodencov, vyplýva zo štúdie zverejnenej americkým Centrom pre kontrolu a prevenciu chorôb.

Z viac než 10-tisíc žien, ktoré najmenej jednu dávku vakcíny, porodilo predčasne 4,9 percenta z nich, zatiaľ čo v skupine 36-tisíc nezaočkovaných žien sedem percent. Výskumníci dospeli k záveru, že tento rozdiel nie je štatisticky významný, čo znamená, že očkovanie ani nezvyšuje, ani neznižuje pravdepodobnosť predčasného pôrodu.

8:37 SVET – Ulicami brazílskeho mesta Rio de Janeiro už druhý rok za sebou nebudú defilovať karnevalové sprievody. Rozhodol o tom miestny starosta Eduardo Paes vzhľadom na rýchle šírenie omikronu.

Súvisiaci článok V uliciach Ria karneval opäť nebude, starosta pre omikron odvolal pouličné oslavy Čítajte 

8:30 SLOVENSKO – Najnižšia plná zaočkovanosť proti covidu je aktuálne v štyroch okresoch, pričom tri ležia v Banskobystrickom kraji.

Suverénne najmenší záujem o vakcínu je v okrese Gelnica, kde je plne zaočkovaných len 35 percent obyvateľov. Podobne sú na tom aj okresy Poltár, Rimavská Sobota a Revúca. Vo všetkých troch dosahuje plná začkovanosť zhodne 36 percent.

Súvisiaci článok Okresy Poltár a Rimavská Sobota na chvoste zaočkovanosti Čítajte 

7:55 SVET – Nemecko za uplynulý deň zaznamenalo ďalších 58 912 prípadov infekcií a 346 úmrtí po chorobe Covid-19. Celoštátna sedemdňová incidencia sa od konca decembra zo dňa na deň zvyšuje.

7:06 SVET – V utorok v Česku pribudlo 10 169 nakazených, čo je asi o 1 100 viac ako pred týždňom. S covidom je hospitalizovaných 2 854 pacientov, z toho 506 vo vážnom stave.

V decembri epidémia spomaľovala, v posledných dvoch dňoch ale počty nových prípadov v medzitýždňovom porovnaní rastú. Odborníci očakávajú, že infekcie budú ďalej pribúdať kvôli variantu omikron.

6:17 SVET – Francúzsky prezident Emmanuel Macron varoval svojich krajanov, ktorí sa ešte nezaočkovali, že im spôsobí komplikácie tým, že budú mať obmedzený prístup k dôležitým spoločenským aktivitám.

„Pokiaľ ide o nezaočkovaných ľudí, naozaj ich chcem naštvať. A tak v tom budeme pokračovať až do konca. Taká je stratégia,“ povedal Macron.

6:10 SVET – USA zdvojnásobenia kontrakt na nákup antivirotika Paxlovid vo forme tabletky od spoločnosti Pfizer na liečbu ochorenia COVID-19. Vláda tak plánuje zabezpečiť 20 miliónov cyklov liečby týmto prípravkom.

„Tieto tabletky dramaticky znížia počet hospitalizácií a úmrtí,“ povedal prezident Biden. „Už sme zadali najväčšiu objednávku na svete. Teraz túto objednávku zdvojnásobím“, dodal.

00:10 SVET – Francúzsko hlásilo v utorok rekordných 271 686 nových prípadov nákazy koronavírusom, pričom krajinou sa šíri variant omikron.

Po týždňoch zaznamenávania svojich vlastných rekordných údajov má teraz Francúzsko najvyšší počet potvrdených denných prípadov infekcie v Európe a ocitá sa v náročnej situácii. Pacienti s ochorením Covid-19 zapĺňajú vyše 72 percent lôžok na jednotkách intenzívnej starostlivosti a v kedysi preslávenom systéme zdravotnej starostlivosti sa znovu prejavujú známky preťaženosti.

00:00 SLOVENSKO – Vakcinačné centrá v Bratislave očkujú priebežne registrovaných aj neregistrovaných záujemcov. Ľudia, ktorí nemajú termín, musia čakať vonku, dnu ich volajú postupne.

Lekár bratislavskej župy Tomáš Szalay hovorí, že očkovaciemu tímu výrazne pomôže, ak sa ľudia zaregistrujú.

Súvisiaci článok Očkovanie bez registrácie pokračuje aj po sviatkoch Čítajte 

„Zaregistrovanie o 90 percent skráti čas, ktorý je potrebný pri registrácii, a pomôže to aj ďalším ľuďom čakajúcim v rade,“ povedal Szalay.

Záujemcovia o vakcínu sa môžu registrovať na webe korona.gov.sk alebo bratislavskykraj.sk.

Načítavam video…

Celý článek zde |