Minúta po minúte: SaS vypovedala koaličnú zmluvu, chce koniec ministra Matoviča

Dôležité

„Tak ako doteraz sa nedá pokračovať,“ vyhlásil líder SaS Sulík po republikovej rade. SaS preto vypovedá koaličnú zmluvu a žiada odchod ministra financií Matoviča. „Najväčší problém v koalícii sa volá Igor Matovič,“ vyhlásil Sulík.

Strane SaS prekáža, že minister financií rozoštváva vládu a preto žiadajú, aby podľa novej koaličnej zmluvy nebol jej členom. Ak k tomu nedôjde do konca augusta, ministri SaS podajú demisiu. V tom prípade Sulík avizoval, že ministri neodídu spôsobom „po mne potopa“.

SaS považuje krok vypovedať koaličnú zmluvu za nevyhnutný, aby zabránila návratu vlády Roberta Fica. O svojom rozhodnutí sa strana s prezidentkou neradila. Na ťahu je teraz premiér Heger. 

Sulík sa nad prípadnou požiadavkou OĽaNO o jeho odchode z postu ministra hospodárstva zamyslí, nevidí však dôvod na pozícii skončiť. Ministerstvo hospodárstva dosahuje podľa neho dobré výsledky.

V najbližších dňoch SaS oznámi premiérovi Hegerovi podmienky, za akých chcú fungovať v novej koalícii. Jednou z požiadaviek pri vzniku novej koaličnej zmluvy by zrejme bolo aj zvýšenie platov učiteľov. Pre SaS je neprijateľné, aby o niečo také „museli prosiť ministra financií.“ (SME)

Celý článek zde |