Minúta po minúte: V Považskej Bystrici i v Nitre stúpa záujem o očkovanie

22. nov 2021 o 0:02 I Aktualizované o 9:47

Pandémia Covid-19 si vyžiadala 13 861 obetí.


Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

Správy o koronavíruse sledujeme online minútu po minúte:

9:45 SVET – Hlavná hygienička Českej republiky Pavla Svrčinová podporuje povinné očkovanie proti novému koronavírusu. Povedala to v rozhovore pre stanicu Radiožurnál.

Vakcinácia je podľa slov Svrčinovej aktuálne jedinou možnosťou boja proti pandémii COVID-19. „Bohužiaľ nie je iná cesta, než cesta povinného očkovania,“ povedala.

Česká vláda podľa hlavnej hygieničky zvažuje v súvislosti s pandémiou covidu i možné vyhlásenie núdzového stavu. Takéto opatrenie by, ako uviedla, umožnilo okrem iného aj výpomoc medikov v nemocniciach.

09:18 SLOVENSKO – Záujem o očkovanie proti covidu v Považskej Bystrici rastie. V tamojšej nemocnici museli posilniť očkovacie kapacity, začalo sa očkovať aj počas víkendu.

Zvýšený záujem o očkovanie evidujú podľa riaditeľa Nemocnice s poliklinikou (NsP) Považská Bystrica Igora Steinera už viac ako dva týždne. V spolupráci s radnicou rozšírili očkovanie o víkendové dni. „Sme milo prekvapení, že medzi záujemcami o vakcínu je veľké množstvo prvoočkovancov. Od začiatku novembra sme zaočkovali 920 prvoočkovancov,“ skonštatoval Steiner.

08:41 SVET – V Českej republike zachytili testy 8 244 nových prípadov nákazy koronavírusom. V nemocniciach leží na covidových lôžkach 4 885 ľudí, z toho je 715 v ťažkom stave.

Od začiatku pandémie potvrdili v Českej republike dva milióny infikovaných.

08:14 – SLOVENSKO – Záujem o očkovanie proti Covid-19 v Nitre neklesá. Aj v počas víkendu prišli do mobilných centier stovky ľudí. Nitrianska radnica dokonca hovorí o „extrémnom záujme“ obyvateľov. „V obchodnom centre Mlyny len v sobotu zaočkovali viac ako 900 ľudí,“ informoval magistrát.

Mesto preto postupne rozširuje počet miest, kde mobilné tímy podávajú vakcíny Comirnaty a Janssen.

Okrem obchodného centra sa očkuje aj v poliklinikách na sídliskách Chrenová a Klokočina. Ďalšie mobilné centrá boli aj v kultúrnych domoch v mestských častiach Zobor, Dražovce, Janíkovce, Krškany a Kynek. Počas víkendu okrem toho fungovalo v Nitre aj veľkokapacitné centrum, ktoré na Slančíkovej ulici zriadil Nitriansky samosprávny kraj.

07:39 SVET – Nový Zéland zruší uzáveru svojho najväčšieho mesta Auckland 2. decembra. Krajina podľa premiérky Jacindy Ardernovej zmení stratégiu boja proti covidu. Bude sa snažiť rýchlo sa šíriaci variant delta skôr zadržiavať, nie sa ho celkom zbaviť, ako to bolo doteraz.

06:47 SVET – Sedemdňová incidencia – počet potvrdených prípadov nákazy na 100-tisíc obyvateľov za uplynulý týždeň – dosiahla v Nemecku nový rekord od začiatku pandémie na úrovni 386,5. Predošlý deň bola táto hodnota 372,7 a pred týždňom 303,0, čo potvrdzuje rýchle šírenie ochorenia Covid-19.

Za posledných 24 hodín zaznamenali 30 643 nových prípadov infekcie, čo je výrazný nárast oproti minulému týždňu, keď zdravotnícke úrady hlásili 23 607 nových prípadov.

Súvisiaci článok Austrália otvorí hranice pre zahraničných študentov a pracovníkov Čítajte 

06:30 SVET –Austrália na budúci mesiac znova privíta zahraničných študentov a kvalifikovaných pracovníkov. Zmierni jedny z celosvetovo najprísnejších cestovných obmedzení zavedených počas pandémie. Niektorí držitelia víz, ako aj zaočkovaní občania Japonska a Južnej Kórey, budú môcť do Austrálie opätovne vstúpiť od 1. decembra – 20 mesiacov po tom, ako krajina uzavrela svoje hranice.

06:02 SVET – V Rakúsku platí lockdown, ktorý potrvá 20 dní. Od polnoci platí zákaz vychádzania a zatvorené musia ostať všetky obchody okrem základných služieb. Vo verejných vnútorných priestoroch platí povinnosť nosiť respirátor a znovu platí aj pravidlo odstupu dvoch metrov.

Bydlisko je možné opustiť len v určitých prípadoch. K výnimkám patrí napríklad odvrátenie nebezpečenstva, cesta do práce alebo školy, zaobstaranie základných potrieb každodenného života, cesta k lekárovi alebo na očkovanie či testovanie, plnenie „rodinných povinností“, ako aj telesný a duševný oddych.

00:02 SLOVENSKO – Najtvrdšie opatrenia platia v 54 okresoch Slovenska. Naopak, v červenej farbe zostali posledné dva okresy: Bratislava a Dunajská Streda.

Pre zväčšenie kliknite sem

00:01 SLOVENSKO – Pôvodne mal dnes začať platiť režim OTP aj na pracoviskách, čo by znamenalo, že neočkovaní zamestnanci, ktorí covid neprekonali, by sa bez testu už do zamestnania nedostali.

Pre problémy s logistikou však zatiaľ toto opatrenie odložili. Firmy už síce OTP status zamestnancov kontrolovať môžu, zatiaľ im ale nemôžu zakázať vstup na pracovisko.

00:00 SLOVENSKO – Od dnešného dňa začínajú platiť sprísnené opatrenia, ktoré sa najviac dotknú neočkovaných.

Ľudia, ktorí nedostali vakcínu a zároveň neprekonali Covid-19, majú po novom zákaz vstupu do nákupných centier, na hromadné podujatia, na tribúny športovísk, do hotelov aj do reštaurácií. Nedostanú sa ani do prevádzok a služieb, ktoré nepatria do zoznamu vybraných základných obchodov. Negatívny výsledok testu už stačiť nebude.

K novým opatreniam v prevádzkach sme pripravili otázky a odpovede >>>>

Súvisiaci článok Ktoré prevádzky budú pre očkovaných a pustia ma tam s neočkovaným dieťaťom? (otázky a odpovede) Čítajte 

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO