Minúta po minúte: Záplavy v Nemecku si už vyžiadali viac než sto obetí

Pátranie komplikujú výpadky mobilných sietí.

16. júl 2021 o 6:28 (aktualizované 16. júl 2021 o 13:10) , TASR, ČTK

Situáciu po záplavách sledujeme minútu po minúte:

13:09 Voda brala životy, domy a zaplavila aj diaľnice. Zábery z dronu ukazujú zkazu po storočnej vode.

12:42 Počet obetí búrok a záplav v Nemecku prekročil stovku. Spolková krajina Porýnie-Falcko aktualizovala počet mŕtvych na 60. Severné Porýnie-Vestfálsko naposledy informovalo o 43 mŕtvych. Dohromady tak nemecké úrady za posledné tri dni hlásia najmenej 103 obetí zničujúcich búrok.

12:02 Na záberoch zo vzduchu je vidieť rozsiahle škody, ktoré povodne v Severnom Porýní-Vestfálsku spôsobili. Z okolia Kolína nad Rýnom stále prichádzali volania na tiesňové linky.

“Situácia v našej spolkovej krajine je naďalej nanajvýš napätá. Utrpenie nemá konca,” povedala premiérka spolkovej krajiny Malu Dreyerová.

Načítavam video…

Presný počet nezvestných v oboch najťažšie postihnutých spolkových krajinách doposiaľ nebol bezprostredne známy, pretože situácia bola stále neprehľadná, píše DPA.

Okres Ahrweiler vo štvrtok večer dokonca informoval o 1 300 nezvestných ľuďoch. Hovorca okresu to podľa DPA vysvetlil aj čiastočne nefungujúcou telefónnou sieťou. Mnohým ľuďom sa tak nedá dovolať na mobilné telefóny. Minister vnútra Severného Porýnía-Vestfálska Roger Lewentz dnes správu o 1 300 nezvestných nepotvrdil.

Zajímavost :  Největší aerolinky USA nakoupily stovku elektroletadel. Uletí jen 400 kilometrů

11:25 Vlaková doprava v zasiahnutej oblasti skolabovala. V severnom Porýní-Vestfálsku je nejakým spôsobom zasiahnutá polovica všetkých obcí a miest a približne 200-tisíc ľudí zostalo bez elektrického prúdu.

11:17 V mestečku Erftstadt juhozápadne od Kolína nad Rýnom sa čiastočne alebo úplne zrútilo množstvo domov. Podľa miestnych úradov sa z nich teraz ozýva volanie o pomoc. K zaplaveným stavbám sa však záchranári teraz dostanú iba v člnoch.

11:04 V Kolíne nad Rýnom sa vyliala z koryta rieka Rýn. Južne od tejto metropoly sa hasičom podarilo zachrániť 55 ľudí po tom, čo sa ich domy zrútili v dôsledku záplav.

11:00 Nemecké úrady oznámili, že len v Nemecku už počet obetí záplav vzrástol na 93. Spolu s obeťami povodní v Belgicku si tak živel vyžiadal najmenej 105 mŕtvych.

10:44 Počet obetí búrok v Belgicku vzrástol na najmenej 12, čo je o tri viac ako vo štvrtok. Celkový počet obetí mohutných záplav tak v západnej Európe dosiahol najmenej 93.

V Belgicku je podľa AFP mnoho osôb stále nezvestných. Armáda vyslala do štyroch z desiatich provincií krajiny vojakov, aby pomohli so záchrannými prácami a pri evakuácii. Obyvateľom známeho kúpeľného mesta Spa sú k dispozícii stany. Mesto je pod vodou od stredy.

Zajímavost :  Aplikace Robinhood jde na burzu. Očekává zhodnocení až 35 miliard dolarů

Belgické úrady už vo štvrtok vyzvali obyvateľov Liege, aby sa evakuovali, ak žijú v blízkosti rieky Mázy, ktorej hladina stále stúpala. Z toho istého dôvodu malo svoje domovy opustiť aj 10-tisíc ľudí v holandskom Maastrichte

Súvisiaci článok Voda ich uväznila na strechách. Záplavy v Nemecku brali domy, vyžiadali si najmenej 81 obetí Čítajte 

10:05 „Videla som od brehu stúpajúcej rieky utekať myši. V tej chvíli som si iba v šoku pomyslela, že zakrátko takto budeme utekať my,“ hovorí pre SME Jana Sunderman, bývalá redaktorka SME, ktorá dnes žije v Nemecku a v čase záplav bola ubytovaná v zasiahnutom kúpeľnom meste Bad Neuenahr-Ahrweiler.

Z mesta sa jej vo štvrtok ráno podarilo dostať domov do Frankfurtu nad Mohanom, no v noci musela ujsť z ubytovne, okolo ktorej sa rozliala rozvodnená rieka Ahr.

S priateľkou sa tak brodili vo vode a snažili sa dostať k autu, ktoré Jana ešte v stredu večer predvídavo preparkovala na vyvýšené miesto. Až k autu sa nepokon nedostali, nocľah im poskytol miestny domov dôchodcov.

Viac si môžete prečítať v reportáži.

9:45 Redaktorka portálu Deutsche Welle opísala Walporzheim ako mesto duchov. Domy a cesty sú zaplavené blatom a troskami.

9:33 V meste Bad Neuenahr-Ahrweiler ležiacom v nemeckej spolkovej krajine Porýnie-Falcko je v dôsledku prudkých búrok a záplav nezvestných približne 1 300 ľudí.

Zajímavost :  Studie: Rozvoj zelené energetiky v ČR sníží škody na lidském zdraví a krajině

S odvolaním sa na vyjadrenie tamojšej samosprávy o to vo štvrtok večer informovala agentúra DPA, príčinou by podľa miestnych úradov mohli byť aj výpadky mobilnej siete.

“Dúfame, že sa to objasní,” povedala na margo vysokého počtu údajne nezvestných.

8:33 Búrky a záplavy, ktoré postihli západ Nemecka, si vyžiadali už prinajmenšom 81 obetí na životoch.

8:00 Na najmenej 50 stúpol počet obetí po ničivých záplavách len v nemeckej spolkovej krajine Porýnie-Falcko.

Záplavy najviac postihli práve okres Ahrweiler. Len v obci Schuld so 700 obyvateľmi strhla voda viacero domov, množstvo ďalších budov zostalo ťažko poškodených.

Načítavam video…

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO