Míra inflace v Británii v červnu vystoupila na další maximum

Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali, že inflace vystoupí na 9,3 procenta. Ve srovnání s předchozím měsícem se ceny zvýšily o 0,7 procenta. Ceny benzinu minulý měsíc meziročně narostly o 42 procent a ceny potravin o téměř deset procent.

Nejnovější nárůst znamená, že Británie měla v červnu nejvyšší míru inflace ze skupiny sedmi vyspělých ekonomik G7. Ačkoli Kanada a Japonsko údaje za červen teprve oznámí, ani jedna z těchto zemí se pravděpodobně nepřiblíží růstu cen v Británii.

Britská centrální banka od prosince zvedla základní úrokovou sazbu pětkrát. Očekává se, že ji na srpnovém zasedání opět zvýší.

„Vzhledem k dalšímu zvýšení účtů za energie, které by mělo vstoupit v platnost od října, je vrchol inflace ještě daleko. Neočekává se, že by se inflace vrátila k dvouprocentnímu cíli dříve než v polovině roku 2024,“ uvedla Yael Selfinová, hlavní ekonomka společnosti KPMG UK.

Ministr financí Nadhim Zahawi uvedl, že Británie není sama, kdo se potýká s prudce rostoucí inflací, a že vláda spojuje své síly centrální bankou, aby tento problém řešila.

Celý článek zde |