Mléčný dezert Kunín Pohár obsahuje zakázaný pesticid. Stovky tisíc kusů zmizí z pultů

Firma Lactalis CZ, mateřská společnost mlékáren Kunín a Klatovy, stahuje z trhu 385 000 mléčných dezertů Kunín Pohár. Obsahují stopové množství pesticidu etylenoxid, který není v EU povolen, sdělil mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Veterináři získali informaci o pesticidu v přídatné látce prostřednictvím systému rychlého varování RASFF.

Produkt prodávají různí prodejci. Zákazníci, kteří produkt doma mají, by jej neměli jíst, mohou ho vrátit v místě nákupu.

Mléčné dezerty váží 150 gramů a mají příchutě čokoláda, jahoda, borůvka a meruňka. Data spotřeby výrobků jsou 21. července 2021, 22. července 2021, 23. července 2021, 27. července 2021, 28. července 2021 a 29. července 2021. Výrobky začal stahovat producent, výrobky s jinými daty spotřeby se nestahují.

Zajímavost :  Odporcov očkovania viac desí smrť po očkovaní ako po nákaze covidom

“Etylenoxid se v některých třetích zemích používá pro regulaci zrání, a to je pravděpodobně důvodem, že se jeho malé množství objevilo v přídatné látce Flanogenu, která se dostala na unijní trh a byla následně použita pří výrobě dotčeného mléčného výrobku,” sdělil mluvčí.

Etylenoxid je reaktivní plynná látka s mutagenními a karcinogenními účinky, žádná její hladina není pro člověka bezpečná. V některých státech se používá jako pesticid k regulaci zrání některých rostlinných komodit, v EU není povolený.

Zajímavost :  Tesla zpřístupní rychlonabíječky vozům jiných značek ještě letos

Naposledy před etylenoxidem varovala Státní zemědělská a potravinářská inspekce loni v prosinci. Obsahovala jej sezamová semena původem z Indie.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO