Moc hostů, málo dezinfekce a chybějící negativní testy. V klubech padaly pokuty

Policie a hygiena v noci na sobotu kontrolovali dodržování protiepidemických opatření v pražských barech i klubech. V 10 podnicích zkontrolovali přes 500 lidí a rozdali desítky pokut. Hostům nejčastěji chyběl negativní test. Někteří provozovatelé zase překročili povolenou kapacitu. Jinde se i přes zákaz tančilo. Události kolem pandemie v Česku i ve světě sledujeme v on-line reportáži.

Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Aktualizovat reportáž

Přehled nejdůležitějších událostí: 

  • V pátek přibylo v Česku 233 nakažených, je to o 49 méně než před týdnem.
  • Nejhorší situace je už několik dní v Praze, kde za uplynulý týden připadá na 100 000 obyvatel 40 případů.
  • Reprodukční číslo k sobotě oproti předchozímu dni mírně kleslo z 1,25 na necelých 1,18. 
  • Česko má ze sousedních zemí stále nejvíce nákaz na obyvatele za 14 dní.
  • Zdravotníci v Česku v pátek aplikovali přes 92 000 dávek vakcíny, ukončené očkování má přes 4,1 milionu lidí.
  • Ve středu se otevřou další očkovací centra, do kterých mohou lidé přijít bez objednání. Budou v nákupních centrech Karolina v Ostravě a Olympia v Brně.

15:29

Hygienici a policisté zkontrolovali v noci na dnešek dodržování protiepidemických opatření v desítce pražských barů a klubů. V několika z nich zjistili porušení pravidel provozovateli, informovala dnes na webu pražské policie její mluvčí Eva Kropáčová. V některých provozovnách byla překročena kapacita povoleného počtu hostů, část klubů nedodržela pravidla rozmístění stolů a hostů u nich. Hygienici dále zaznamenali porušení zákazu tance a shlukování. Mezi návštěvníky bylo nejčastějším prohřeškem neprokázání negativity.

15:26

K Velké mešitě v Mekce na západě Saúdské Arábie začali dnes v první den každoroční muslimské pouti proudit věřící. Letošní pouti se kvůli nebezpečí šíření koronaviru může zúčastnit jen 60 000 lidí, uvedla agentura AFP. Rozsah pouti byl ze stejného důvodu omezen i loni.

Pouť potrvá do 22. července. Do Mekky se letos mohou vydat jen občané Saúdské Arábie a také očkovaní cizinci, kteří žijí v království. Letošní pouť je sice větší než loni, ale přesto výrazně menší oproti dobám před pandemií, kdy se jí běžně účastnily miliony lidí z celého světa.

14:29 Vlajka Ruské federace.

Podle každý den zveřejňovaných statistik operativního štábu celkový počet obětí epidemie v Rusku stoupl k dnešnímu dni na 147 655. Skutečné množství zemřelých ale bude zřejmě vyšší. Ruský statistický úřad, jenž do svých součtů zahrnuje i lidi, u nichž se virus prokázal až posmrtně, totiž k letošnímu květnu evidoval na 290 000 úmrtí spojených s covidem-19.

Zajímavost :  Konec nekritického růstu akcií. Burziáni dávají vale špatným adresám

14:06

V olympijské vesnici v Tokiu odhalili organizátoři první případ nákazy koronavirem.

13:48

Celorepublikové incidenční číslo k pátku mírně kleslo na necelých 15 nově odhalených případů covidu za posledních sedm dní. Představovalo to mírný pokles oproti čtvrtku, kdy mělo incidenční číslo hodnotu 15,3.

13:17

Na začátku tohoto týdne se v Česku otevřela první dvě očkovací centra pro lidi bez registrace, a to v nákupním centru na pražském Chodově a na hlavním nádraží. Příští týden ve středu k nim přibudou další dvě místa, a sice v nákupních centrech Karolina v Ostravě a Olympia v Brně. Připomeňte si v galerii, jak to v očkovacích centrech tento týden vypadalo.

12:58

Francie bude od neděle požadovat od neočkovaných osob negativní test na koronavirus ne starší 24 hodin při příjezdu z Británie, Španělska, Portugalska, Kypru, Řecka a Nizozemska. Podle agentury AFP to dnes oznámila kancelář francouzského premiéra Jeana Castexe.

Britské úřady zároveň podle stanice BBC informovaly, že plně očkovaní cestující, kteří se vrátí do Anglie a Walesu z Francie, budou muset i po pondělku nastoupit karanténu, přestože u příjezdů z mnoha jiných zemí se pravidla od nového týdne zmírní.

12:41

Americké akcie uzavřely týden poklesem, investory znepokojuje šíření nakažlivější koronavirové mutace delta. 

12:16

V českých nemocnicích bylo k pátku 30 lidí s nákazou covid-19, stejně jako ve čtvrtek. V těžkém stavu bylo šest pacientů, počet vážných případů tak rovněž stagnoval.

11:47 Vlajka Ruské federace.

11:30

Australské město Sydney a jeho okolí čeká další zpřísnění protikoronavirových opatření. Rozhodla o tom dnes vláda Nového Jižního Walesu, kterého je Sydney metropolí. Podle premiérky tohoto australského státu Gladys Berejiklianové pandemická pravidla, která v oblasti platí od 26. června, sice vedla ke stabilizaci šíření koronaviru, nejsou ale dostatečná pro výraznější snížení počtu nových infekcí, uvedla agentura AFP.

10:48

Podívejte se na srovnání počtu nakažených za uplynulých 14 dní v ČR a sousedních zemích (řazeno podle počtu případů na 100 000 obyvatel). Česko z tohoto srovnání vychází nejhůře.

Země Počet případů za uplynulých 14 dní na 100 000 obyvatel Celkový počet případů za uplynulých 14 dní (zaokrouhleno)
ČR 28 2996
Rakousko 27 2403
Německo 15 12 360
Slovensko 7 378
Polsko 3 1152

Zdroj: nakit.cz/koronadata; výpočet ČTK

10:22 Ilustrační foto.

Hygienici společně s několika desítkami policistů kontrolovali v noci na sobotu v centru Prahy hudební kluby a jejich návštěvníky, cílem kontroly bylo dodržování platných protiepidemických nařízení. Mezi kontrolovanými místy byly například klub Fashion v budově Obchodního centra Kotva či klub Vagon na Národní třídě. Informoval o tom server Novinky.cz.

Zajímavost :  Minúta po minúte: Koalícia dosiahla dohodu na očkovacom zákone

10:09

Zdravotníci v Česku v pátek aplikovali přes 92 000 dávek vakcíny proti covidu, asi o 1400 méně než ve čtvrtek. Od začátku vakcinace podali více než 9,4 milionu dávek vakcíny. Ukončené očkování má v zemi přes 4,1 milionu lidí.

Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | Foto: Reuters

09:54

Na úrovni okresů se koronavirus nejvíc šíří na Plzeňsku. V okrese Plzeň-sever hygienici evidují za poslední týden téměř 60 nových případů na 100 000 obyvatel a v Plzni necelých 44. Následuje hlavní město se 40 případy a okres Praha-západ s necelými 39 případy na 100 000 obyvatel za posledních sedm dní.

09:30

Reprodukční číslo v Česku vykazuje mírný pokles. K dnešku oproti předchozímu dni mírně kleslo z 1,25 na necelých 1,18. Nad hodnotou jedna, která ukazuje na zrychlování šíření epidemie, je od konce června.

09:08

Podívejte se na počty potvrzených případů covidu-19 v krajích za posledních sedm dní v přepočtu na 100 000 obyvatel:

Kraj Případů za posledních sedm dní Případů na 100 000 obyvatel za posledních sedm dní
Praha 535 40,1
Plzeňský 198 33,5
Středočeský 305 21,8
Pardubický 83 15,9
Vysočina 53 10,4
Liberecký 37 8,4
Moravskoslezský 93 7,8
Královéhradecký 39 7,1
Jihočeský 42 6,5
Ústecký 52 6,4
Jihomoravský 69 5,8
Olomoucký 33 5,2
Zlínský 30 5,2
Karlovarský 13 4,4

Zdroj: ministerstvo zdravotnictví

08:57

Za pátek přibylo v Česku 233 potvrzených případů onemocnění covid-19. Bylo to o 49 méně než ve stejný den předchozího týdne. V mezitýdenním srovnání klesají počty nových případů třetí den v řadě. V přepočtu na 100 000 obyvatel připadá v Česku necelých 15 nově nakažených za posledních sedm dní. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

08:20

Americké rozvědné agentury stále nemají jasno o původu pandemie. Na základě posledních zpravodajských zpráv vysocí představitelé americké administrativy považují domněnku, že koronavirus unikl z laboratoře v čínském Wu-chanu, za stejně pravděpodobnou, jako hypotézu přenosu nákazy ze zvířete na člověka, uvedla stanice CNN.

Americký prezident Joe Biden si vyžádal od rozvědek na konci května doplňující zprávu o začátku pandemie. Dostat by ji měl do 90 dnů.

Zajímavost :  Nejraději vzpomínáme na spolupráci na filmu Grandhotel Budapešť, říká ilustrátor Tomek

08:02

Americký prezident Joe Biden v pátek ostře kritizoval provozovatele sociálních sítí za to, že nejsou schopni zabránit šíření falešných informací o nemoci covid-19. Podle něj sociální sítě touto svou neschopností “zabíjejí lidi”, uvedl prezident. Ve čtvrtek šéf amerického úřadu pro veřejné zdraví Vivek Murthy označil dezinformace o vakcínách za hrozbu pro veřejné zdraví.

Americký prezident Joe Biden

Americký prezident Joe Biden | Foto: Reuters

07:34 Ilustrační foto.

Návštěvníci pražských hudebních klubů mohou o víkendu očekávat kontroly hygieniků společně s policií. Ti plánují zkontrolovat ve městě kvůli koronaviru desítky míst, protože mají poznatky, že se v některých podnicích nákaza objevila. Zaměří se na kontroly platných protiepidemických nařízení.

07:10

Výskyt koronaviru se nepřestává v Německu zvyšovat. Desátým dnem vzrostl počet nových případů za posledních sedm dní na 100 000 obyvatel. Dnes tento údaj činí 9,4 případu, informovala agentura DPA s odkazem na údaje Institutu Roberta Kocha (RKI). Minulý týden hodnota klesla na nejnižší úroveň od začátku měření. Na 100 000 obyvatel připadalo 4,9 případu nákazy koronavirem za uplynulý týden.

07:05

Kypr se na takzvané mapě cestovatele od pondělí přesune do tmavě červených zemí s velmi vysokou mírou rizika nákazy koronavirem. Pohorší si i dalších několik zemí, některé se přesunou do oranžové a jiné do červené kategorie. V pátek to uvedlo ministerstvo zdravotnictví, jehož informace se týkají příjezdů z daných zemí.

Podmínky pro vstup lidí z ČR se od pondělí vedle Slovenska zpřísní také v Bulharsku, naopak do Španělska nově postačí příjezdový formulář, oznámilo také MZV.

Vážení čtenáři, vítejte u nové on-line reportáže, ve které se věnujeme koronavirové pandemii v Česku i ve světě. Dosavadní dění najdete v předchozí reportáži:

Domácí Zahraničí ČTK Domácí, Zahraničí, ČTK

Aktualizováno před 55 minutami

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO