Módna značka skončila, obchodné centrá naprieč Slovenskom rátajú škody

16. máj 2024 o 17:47  I 

Švajčiari za sebou nechali len dlhy.

Eurovea, Optima či trnavská City Aréna. To je len malá ukážka obchodných centier, ktoré riešia rovnaký problém. V uplynulých mesiacoch počítali škody, ktoré im zanechal krach módneho reťazca Tally Weijl.

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

Ten na slovenskom trhu skončil pred rokom. Dnes sú známe škody, ktoré za týmto predajcom módy zostali. Počítajú sa v státisícoch a nedoplatia na ne len súkromné firmy, ale aj štátne organizácie.

  • Osud značky Tally Weijl na Slovensku sledujeme v ďalšej časti seriálu Posledná kapitola.

Švajčiari ukázali na Slovensko

Značka Tally Weijl bola na slovenskom trhu prítomná od roku 2009. Koncom spomenutého roka sa stala jediným spoločníkom spoločnosti Slovak Crew Invest švajčiarska spoločnosť Tally Weijl Retail Europe. Následne sa firma premenovala na Tally Weijl Retail Slovakia.

Zajímavost :  Podpísal spornú zmluvu, z úradu odišiel. V boji o lukratívny revír padol verdikt

Súvisiaci článok K úspechu im pomohol Kosmodisk aj Gizka Oňová. Zostali po nich obrie dlhy Čítajte 

Išlo o maloobchodnú skupinu, ktorej vznik sa datuje do roku 1984. Práve vtedy vznikla značka Tally Weijl, ktorá sa začala špecializovať na oblečenie pre dievčatá a ženy. Za zrodom značky stáli študenti Tally Elfassi-Weijl a Beat Grüring, ktorí začínali v garáži a snažili sa upútať ponukou extravagantného oblečenia.

K výraznému rastu značky došlo až po prelome milénia. Švajčiari expandovali najprv do Poľska, neskôr aj do ďalších krajín južnej a strednej Európy. Základom ponuky pritom bolo oblečenie, ktoré skupina nielen navrhovala, ale aj vyrábala.

V roku 2013 prevádzkovala značka u nás a v Česku 34 predaní. Väčšina z nich bola situovaná v obchodných centrách. Práve tu sa však stretla s pomerne ostrou konkurenciou.

Pandémia zrýchlila pád

Prvé roky pôsobenia Švajčiarov na Slovensku ukazovali, že značka si našla svoju klientelu. Tržby postupne rástli. Kým v roku 2012 dosiahli 3,7 milióna eur, o rok už prekonali hranicu 4,3 milióna eur a v ďalších rokoch sa točili okolo hranice 4,7 milióna eur.

Zajímavost :  Deň matiek precítila aj prezidentka Čaputová. Matky dôverujú v schopnosti svojich detí možno niekedy viac ako deti samotné, hovorí

Prvý prepad sme mohli pozorovať už v roku 2019. Firme vtedy klesol obrat o takmer 15 percent na štyri milióny eur a prvýkrát vykázala stratu takmer 62-tisíc eur.

Už vo výročnej správe za rok 2019 poukazovala na to, že je závislá od podpory skupiny Tally Weijl. Auditor tiež poukázal na to, že pri tejto spoločnosti existuje pochybnosť o schopnosti spoločnosti pokračovať vo svojej činnosti. Firma už vtedy robila škrty a zavrela pobočku v Piešťanoch.

Výročná správa síce bola písaná pre rok 2019, už ju však výrazne poznačili skúsenosti z prepadu, ktorý zapríčinila pandémia nového koronavírusu. Firme za rok 2020 padli tržby na necelých 2,4 milióna eur a za rok 2021 dosiahli len 1,9 milióna eur.

Zajímavost :  V Česku začali řádit AI právníci. Webům vyhrožují za údajné porušení autorských práv

V ďalších dvoch rokoch padli na hranicu 1,6 milióna eur. Navyše, firma v rokoch 2020 až 2022 vykázala kumulatívnu stratu vyše 1,8 milióna eur.

V konkurze

Nebolo takým veľkým prekvapením, že sa firma rozhodla, že slovenský biznis zabalí.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO