Morava rok po tornáde: Vzrástla dôvera k neziskovkám, špekulanti chceli bez ujmy prísť k peniazom

Na prvý pohľad nič nenasvedčuje tomu, že Mikulčicami sa pred rokom prehnalo druhé najsilnejšie tornádo Fujitovej stupnice.

Náhrobky na cintoríne sú pevne osadené, stromy a trávniky sa zelenajú, v sparnom dni sa na domoch stojacich tesne vedľa seba do ďaleka lesknú nové škridly či plechové strešné krytiny.

Úhľadné nové strechy a čerstvé, čisté fasády na všetkých budovách v dohľade, paradoxne, pripomínajú katastrofu, ktorá vlani spustošila niekoľko obcí na juhu Moravy.

Stovky domov poničených tornádom totiž prešli rekonštrukciou takmer v rovnakom čase, mnohé z nich tento proces ešte nemajú celkom za sebou. Na nejednom dvore preto stále trónia zásoby stavebného materiálu.

„Mikulčice boli celý ten rok jedným veľkým staveniskom a trúfam si povedať, že ešte minimálne rok ním budú. Aktuálne sa tu stavia dvadsať až dvadsaťpäť nových domov,“ hovorí pre SME starosta obce Josef Dvořáček.

Súvisiaci článok Minuloročná reportáž: Škridly zabodnuté v nábytku a lietajúce náhrobky. Tornádo na juhu Moravy zničilo stovky domov Čítajte 

Neveril, že lietali náhrobky, kým neodfúklo autobus

Spresňuje, že zo 750 domov tornádo zničilo alebo poškodilo približne polovicu, pričom 42 z nich bolo súcich už len na demoláciu.

Na vrátach niektorých domov či garáží stále vidno nasprejované nápisy – „Tu v poriadku, evakuovaní“. Starosta opisuje, že v ojedinelých prípadoch sa miestni už do obce nevrátili.

„Jedna pani zostala zavalená v troskách a neskôr bola vo vážnom stave hospitalizovaná na jednotke intenzívnej starostlivosti. Napokon prišla o časť nohy a vracať sa sem už nebude, teraz žije v Hodoníne.“

Načítavam…Rok po tornáde sa boja každej predpovede počasia (24. 6. 2022)“

Celý článek zde |