Moskva chce využiť blockchain, aby obišla západné sankcie na ruské banky

Západ neustále rozširuje zoznam ruských bánk, ktoré sú postupne odpájané od medzinárodného platobného systému SWIFT. Rusko sa však nechce zmieriť s čoraz tvrdšími sankciami, a tak vymýšľa spôsoby, ako ich obísť.

Jednou z alternatív je využitie technológie, na ktorej je založený bitcoin – blockchain. Ruský štátny priemyselný konglomerát Rostec tento týždeň predstavil alternatívu pre medzinárodný zúčtovací systém SWIFT. Vďaka nemu by mohli sankcionované ruské banky oveľa jednoduchšie vykonávať cezhraničné platby.

Nový platobný systém

Ako informoval portál bitcoin.com, Rostec ukázal svoje blockchainové riešenie na obchádzanie sankcií Západu na nedávno skončenej technologickej konferencii v Nižnom Novgorode.

Podľa výkonného riaditeľa Rostecu Olega Jevtušenka sa ich nový systém s názvom CELLS môže použiť ako plnohodnotná náhrada za SWIFT. Poskytuje vysokú rýchlosť, bezpečnosť a v neposlednom rade neodvolateľnosť platieb. „CELLS tak umožní prechod na zúčtovanie v národných menách, pričom zníži dosah sankcií a zabezpečí väčšiu nezávislosť národnej finančnej politiky v rámci vykonávania platieb,“ vyhlásil.

Novopredstavený ruský systém by mal zvládnuť vykonať až 100-tisíc transakcií za sekundu a toto číslo by mohlo byť v budúcnosti ešte väčšie. Okrem toho bude súčasťou CELLS aj systém na ukladanie dát, platforma na vývoj nových webových aplikácií či služba takzvaného digitálneho pasu.

Obchádzanie sankcií

O možnosti využitia kryptomien pri obchádzaní sankcií hovorili niektorí ruskí predstavitelia už skôr, a to hneď ako Západ začal postupne odpájať niektoré ruské banky od SWIFT-u.

Európska únia už v priebehu marca vylúčila sedem veľkých ruských bánk z tohto medzinárodného platobného systému. Medzi nimi však neboli napríklad Sberbank a Gazprombank. Tieto finančné inštitúcie totiž zúčtovávajú väčšinu zahraničných platieb za ropu a plyn.

Hľadať pravdu môžeme aj vďaka vašej podpore

Roky odkrývame veľké kauzy, zaoberáme sa vplyvom oligarchov a organizovaným zločinom. Vytvárame
priestor pre komplexné a nezávislé spravodajstvo, aby ste mali jednoduchší prístup k dôležitým
informáciám. Vaša podpora, nech je akákoľvek veľká, nám pomáha naďalej sa rozvíjať a poskytovať
bezplatný obsah pre ľudí, ktorí si ho nemôžu dovoliť. Pridajte sa k našej komunite, ktorá spoločne
bojuje za spravodlivosť, a podporte nielen našu prácu, ale aj budúcnosť našej krajiny.

Podpora investigatívnej žurnalistiky

Podpora investigatívnej žurnalistiky
Aktuality takmer bez reklám

Aktuality.sk takmer bez reklám
Vylepšené funkcie diskusií

Vylepšené funkcie diskusií

Celý článek zde