Myčka pro vlaky? České dráhy ji staví na Vysočině

Minimálně 25 vozidel denně dokáže umýt nová myčka, kterou staví České dráhy v Havlíčkově Brodě. Kryté zařízení, podobné těm pro auta, umožní celoroční mytí vlakových souprav. Dosud se železniční kolejová vozidla čistila v otevřených prostorách z roku 1870.

Moderní zařízení umožní vyčistit větší množství souprav, čistící technologie bude šetrná k nátěru a přispěje k minimalizaci dopadů na životní prostředí. Otevřena by měla být v dubnu příštího roku.

„Stavba kryté myčky umožní celoroční mytí skříní železničních kolejových vozidel a zároveň umožní zvýšit kapacitu mytí, která zohledňuje i potřeby dané smluvními závazky“, říká náměstek generálního ředitele pro servis Michal Kraus.

Kromě vlaků se zde bude provádět i mytí osobních vozů a hnacích vozidel.

„Myčka bude v maximální míře spořit vodu, protože bude až z 80 % využívat vodu recyklovanou“, popisuje Kraus ekologický provoz myčky.

Jak vypadá vlaková myčka?

Hala nové myčky bude dlouhá 67 metrů a na šířku bude mít více než 8,5 metru.

Myčka bude pracovat ve dvou základních způsobech mytí. Prvním je stacionární mytí, kdy vozidlo nebo souprava stojí a v pohybu je mycí portál. Druhým je pak průjezdné mytí, kdy portál stojí a vozidlo jím projíždí. Mycí portály, potrubí a všechny konstrukční části budou vyrobeny z nerezavějící oceli.

Myčka bude fungovat podobně jako automyčky. Foto: České dráhy

Myčka za jeden den zvládne umýt minimálně 25 vozidel.

Náklady na výstavbu nové havlíčkobrodské myčky včetně přípravných prací budou činit zhruba 82 milionů korun bez DPH.

Jana Bartošová

Celý článek zde