Na škole v Grazi zabíjal bývalý študent. Zbraň si kúpil tesne predtým
Streľba na gymnáziu má desať obetí.
VIEDEŇ. Zbrane si kúpil len pred pár dňami a polícia o ňom nemala žiadne záznamy. Dvadsaťjedenročný bývalý študent gymnázia v Grazi v utorok o desiatej ráno začal strieľať v triede, ktorú len pred dvoma rokmi navštevoval, a potom sa presunul do ďalšej triedy.
Pri jednej z najhorších masových strelieb v histórii Rakúska napokon zabil deväť ľudí – šesť žien a troch mužov. Väčšina z nich boli študenti. Keď na miesto streľby dorazila polícia, páchateľ spáchal samovraždu.
Dvanásť zranených osôb zostáva v nemocnici, najmenej dve osoby sú stále v kritickom stave.
„Dnešný deň je temným dňom v histórii našej krajiny. Streľba je národnou tragédiou, ktorá nás hlboko zasiahla,“ reagoval na mieste tragédie rakúsky kancelár Christian Stocker, pričom sa mu tlačili slzy do očí.
Rakúsko vyhlásilo v súvislosti s tragédiou trojdňový štátny smútok, Graz zrušil aj všetky verejné podujatia na najbližšie dva týždne.
Čo bolo motívom 21-ročného útočníka, zatiaľ jasné nie je. Polícia však našla pri domovej prehliadke rozlúčkový list.
Predstieral, že je mŕtvy
K streľbe došlo okolo 10.00 h v gymnáziu na ulici Dreierschuetzengasse neďaleko železničnej stanice v Grazi. Školu navštevuje asi štyristo stredoškolákov, väčšinou vo veku štrnásť až osemnásť rokov.
Do sedemnástich minút už špeciálna jednotka Cobra a asi tristo policajtov školu evakuovalo a zabezpečilo. Následne ju prehľadali a potvrdili, že útočník je mŕtvy a že konal sám.
„Môj syn si ľahol na zem a predstieral, že je mŕtvy, aby prežil,“ povedal pre Puls24 muž s menom Farag, ktorého obe deti školu navštevujú. Jeho syn bol v triede, v ktorej útočník strieľal.
„Povedal nám, že musí rýchlo bežať von a že sa skryl v záhrade,“ opisuje telefonát so svojím synom jedna z matiek pre ORF.
Teror inšpiruje. Prečo médiá nezverejňujú podobizne či odkazy páchateľov Čítajte
Evakuovaných študentov v šoku medzitým zhromažďovali v neďalekej Koncertnej sále Helmuta Lista, rodičia na nich čakali na štadióne Askö. Až poobede k nim študentov priviezli, psychologickú pomoc im poskytlo viac ako 220 pracovníkov Červeného kríža.
Zranených študentov či učiteľov ošetrovali vo viacerých nemocniciach v Štajersku, nielen v samotnom Grazi, informoval Červený kríž. Záchranári na prevoz zranených využili aj tri vrtuľníky. Deväť osôb je zranených vážne, dvaja z nich sú v kritickom stave.
Okolie gymnázia polícia ohradila a aj neskoro poobede pokračovala vo vyšetrovaní incidentu. Zasiahnutá škola zostane minimálne tento týždeň zatvorená. „Najdôležitejšia vec je, že stojíme jeden pri druhom,“ povedala podľa webu Der Standard na tlačovej konferencii primátorka Grazu Elke Kahrová. V Grazi zrušili na najbližšie dva týždne verejné podujatia, ruší ich aj Štajersko.
Hovoria o šikanovaní
V škole útočil 21-ročný občan Rakúska z okolia Grazu a bývalý študent, ktorý zo školy odišiel pred dvoma rokmi a štúdium nedokončil. Podozrivý mal pri sebe podľa webu dve zbrane, pištoľ a brokovnicu, ktoré legálne vlastnil. Pištoľ značky Glock si podľa webu Salzburger Nachrichten kúpil len pár dní pred útokom.
Podľa webu denníka Kronen Zeitung strelec sám seba považoval za terč šikanovania.
Minister vnútra Gerhard Karner o motívoch odmietal špekulovať, potvrdil však, že ide o útok „osamelého vlka“. Útočník nemal záznam v registri trestov a polícii nebol známy. Podozrivý podľa Krone Zeitung zanechal doma list na rozlúčku.
„To, čo sa stalo v škole v Grazi, zasiahlo našu krajinu priamo do srdca. Boli to mladí ľudia, ktorí mali celý život pred sebou. Učiteľka, ktorá ich sprevádzala na ich ceste. Rakúsko smúti,“ napísal na sociálnej sieti BlueSky rakúsky spolkový prezident Alexander Van der Bellen.
Minister školstva Christoph Wiederkehr na tlačovej konferencii hovoril aj o tom, že školy by mali byť bezpečným miestom. Rakúsky kancelár Stocker spolu s ministrami z troch vládnych strán a s guvernérom z opozičnej krajne pravicovej Slobodnej strany Rakúska FPÖ vyzvali ľudí, aby sa zjednotili.
Útok pritom zatienil aj sto dní novej rakúskej vlády.
Sústrasť s pozostalými obetí odkázali cez sociálne siete viacerí európski lídri. „Školy sú symbolmi mladosti, nádeje a budúcnosti. Je ťažké zniesť, keď sa stanú miestami smrti a násilia,“ napísala predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.
K nešťastiu došlo takmer presne desať rokov po tom, čo vodič 20. júna 2015 v Grazi zabil troch ľudí a zranil 36 osôb.
Prípady streľby na školách v Európe od roku 2000:
2000
- 16. marca – Nemecko – šestnásťročný študent v bavorskom mestečku Branneburg zastrelil riaditeľa internátnej školy a pri pokuse o samovraždu sa zranil.
2002
- 19. februára – Nemecko – v bavorskom meste Freising zastrelil bývalý študent troch ľudí a zranil učiteľa na obchodnej škole, z ktorej ho predtým vylúčili. Následne sa sám pripravil o život.
- 26. apríla – Nemecko – bývalý študent strednej školy v Erfurte sa chcel pomstiť za vylúčenie a začal v škole strieľať. Zabil 18 ľudí a spáchal samovraždu.
2004
- 13. januára – Holandsko – sedemnásťročný študent Murat Demir strelil do hlavy učiteľovi ekonomiky v bufete plnom študentov na strednej škole v Haagu, pričom ho smrteľne zranil. Išlo o odplatu za vylúčenie zo školy.
2007
- 7. novembra – Fínsko – stredoškolský študent Pekka-Eric Auvinen spustil streľbu v škole v mestečku Tuusula počas vyučovania. Zabil šesť študentov, riaditeľku školy a ošetrovateľku. Osemnásťročný mladík zomrel o desať hodín neskôr v helsinskej nemocnici na následky strelnej rany na hlave, ktorú si sám spôsobil.
2008
- 23. septembra – Fínsko – desať obetí si vyžiadala streľba na odbornej škole na severozápade Fínska. Paľbu spustil študent školy, ktorý následne spáchal samovraždu.
2009
- 11. marca – Nemecko – bývalý študent strieľal v škole v meste Winnenden. O život pripravil najmenej 11 študentov a tri učiteľky a na úteku troch ľudí. Pri prestrelke s políciou prišiel o život.
2018
- 17. októbra – Rusko – v dôsledku streľby a výbuchu na strednej škole v meste Kerč na anektovanom Krymskom polostrove zahynulo 20 ľudí a viac ako 70 utrpelo zranenia. Útočníkom bol 18-ročný Vladislav Rosľakov, ktorý po útoku spáchal samovraždu.
2021
- 11. mája – Rusko – bývalý študent strednej školy v Kazani Iľnaz Gaľavijev prišiel do školy vyzbrojený strelnou zbraňou a výbušným zariadením. V areáli školy spustil paľbu, pri ktorej prišlo o život sedem študentov a dvaja učitelia.
- 20. septembra – Rusko – streľba na univerzite v meste Perm na východe európskej časti Ruska si vyžiadala šesť obetí a 43 zranených. Vyšetrovací výbor Ruskej federácie neskôr uviedol, že útočníkom bol jeden zo študentov Timur Bekmansurov, ktorého príslušníci polície pri zadržaní postrelili.
2022
- 26. septembra – Rusko – streľba v škole v stredoruskom meste Iževsk si vyžiadala 17 obetí, medzi ktorými bolo 11 detí. Podľa Vyšetrovacieho výboru Ruskej federácie (Sledkom) bol páchateľom 34-ročný Arťom Kazancev, bývalý žiak školy, ktorý po útoku spáchal samovraždu.
2023
- 3. mája – Srbsko – deväť ľudí vrátane ôsmich detí zahynulo a ďalších sedem utrpelo zranenia pri streľbe na základnej škole v centre Belehradu.
- 7. decembra – Rusko – tínedžerka vyzbrojená brokovnicou zastrelila spolužiaka a najmenej ďalších piatich zranila. K útoku došlo v škole v meste Briansk neďaleko hraníc s Ukrajinou.
- 21. decembra – Česko – streľba na Filozofickej fakulte Univerzity Karlovej v Prahe si vyžiadala 14 mŕtvych vrátane útočníka. Ďalších 25 ľudí bolo zranených, z toho viacerí vážne. Páchateľom bol 24-ročný študent univerzity.
2024
- 2. apríla – Fínsko – dvanásťročný chlapec spustil streľbu z ručnej zbrane v škole v meste Vantaa. Jedno z troch postrelených detí, ktoré boli v rovnakom veku ako útočník, na následky zranení zomrelo. Útočníka neskôr zadržala polícia v oblasti Helsínk.
2025
- 4. februára – Švédsko – počas streľby v areáli vzdelávacieho zariadenia v meste Örebro zahynulo 11 ľudí vrátane útočníka.
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO