Na Slovensko mieri nová sieť rýchleho občerstvenia. Zaujať chce zdravším jedlom
Na slovenskom trhu s rýchlym občerstvením sa čoskoro objaví nový hráč, ktorý chce konkurovať zabehnutým sieťam. O plánovanom príchode informovali Aktuality.sk ešte vo februári. Chorvátska značka Koykan, ktorá sa profiluje ako moderná alternatíva k tradičnému fast foodu, plánuje v najbližšom období otvoriť svoju prvú prevádzku v Bratislave.
V najbližších týždňoch by mala pribudnúť reštaurácia v nákupnom centre Eurovea, druhá má nasledovať v bratislavskom Auparku. Koykan láka na medzinárodné menu, ale aj dôraz na kvalitné suroviny, príjemné prostredie a zdravšiu formu rýchleho občerstvenia. Získať chce najmä mladšiu generáciu a ľudí, ktorí chcú vyskúšať niečo iné ako hranolky a lacné burgery.
Prichádza z Chorvátska
Značka vznikla v roku 2012 v chorvátskom Záhrebe, kde ju založila skupina priateľov. Ich cieľom bolo sprostredkovať zákazníkom chute rôznych kultúr v dostupnej a rýchlej forme. Na rozdiel od klasických fastfoodov však Koykan nestavia len na jednom type kuchyne.
Ich menu zahŕňa pokrmy z rôznych častí sveta – od mexického burrita, cez arabský falafel a ázijské curry až po americké burgery. V ponuke nechýbajú ani wrapy, gyros, quesadilly či šaláty. Jedlá majú byť upravené tak, aby vyhovovali lokálnym chutiam.
Významným aspektom je dôraz na zdravšie zloženie – mnohé jedlá sú ponúkané v ľahších variantoch, bez prebytku tukov, cukrov či konzervantov.
Iné prostredie a digitálne služby
Koykan sa chce od konkurencie odlíšiť aj vizuálnym štýlom a zákazníckym zážitkom. V ich prevádzkach dominujú svetlé farby, prírodné materiály a otvorený dizajn. Samozrejmosťou by mali byť aj samoobslužné kiosky, ktoré značka využíva aj na iných trhoch. Tie majú pomôcť odbremeniť personál, znížiť náklady a zrýchliť obsluhu – podobne ako to poznáme z McDonald’s či KFC.
Hľadajú zamestnancov
S blížiacim sa otvorením spustila spoločnosť Koykan nábor pracovníkov. Hľadajú sa kuchári a barmani, ktorí budú pripravovať jedlá a starať sa o zákazníkov. Ponúkaná pozícia je kumulovaná, čo znamená, že zamestnanci budú striedať prácu v kuchyni aj obsluhu na bare.
„Aktuálne hľadáme kolegov, ktorí budú pripravovať jedlá v kuchyni a starať sa o hostí na bare,“ uvádza spoločnosť v pracovnom inzeráte.
Zamestnanci môžu očakávať:
- mzdu vo výške 1 250 eur mesačne v hrubom,
- pracovné zmeny rozdelené na ranné a poobedné,
- možnosť kariérneho rastu,
- prácu v priateľskom kolektíve.
Pozícia je otvorená aj pre absolventov a vyžaduje znalosť slovenského, anglického alebo chorvátskeho jazyka na komunikačnej úrovni (B2).
Expanduje naprieč Európou
Bratislavské prevádzky budú pre značku prvým testom na slovenskom trhu. Pravdepodobne v treťom kvartáli tohto roka má pribudnúť aj druhá pobočka v Auparku.
Do konca roka 2026 plánuje Koykan otvoriť až 15 pobočiek vo viacerých lokalitách strednej Európy. Po Bratislave majú nasledovať Praha (Máj Národní, Černý Most a tretia pobočka v centre), Mníchov, Ľubľana, Viedeň či Budapešť.
„Tento strategický rast podčiarkuje záväzok spoločnosti Koykan posilniť svoju pozíciu na európskom trhu rýchleho občerstvenia,“ uvádza firma.
Zabehnutí giganti
Slovenský trh s fast foodom je síce rozšírený, no stále má priestor pre nové koncepty. Lídrom je McDonald’s a má 48 pobočiek, nasleduje KFC so zameraním na kuracie mäso (15 reštaurácií) a Burger King, ktorý má dlhodobo 8 prevádzok.
Subway sa v posledných rokoch sťahuje do úzadia a niektoré pobočky zatvára.
Hoci sa v minulosti hovorilo o možnom príchode ďalších silných značiek – napríklad Popeyes – k ich reálnemu vstupu zatiaľ nedošlo. „Expanziu na Slovensko v tejto chvíli neplánujeme,“ uviedol pred pár mesiacmi pre Aktuality.sk Marko Blaževič, ktorý má značku Popeyes na starosti v Česku a Poľsku.
Rozhodne sa po otvorení
Úspech novej siete Koykan bude závisieť od viacerých faktorov – cenovej politiky, lokalít prevádzok, ale aj schopnosti osloviť zákazníkov. Prvé mesiace fungovania v Bratislave budú kľúčové a ukážu, či na trhu existuje priestor pre vstup nového hráča.
Príchod Koykanu môže znamenať osvieženie na slovenskej gastro scéne, ktorá sa v oblasti fast foodu často drží zaužívaných modelov. Značka ponúkajúca zdravšie receptúry a medzinárodný presah môže zaujať cieľovú skupinu, ktorá doteraz bežné fast foody obchádzala.
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO