Nákup francouzských děl za 8,5 miliardy odklepla vláda. Explosia a STV Group vyrobí munici

„Jedná se o konečnou nabídkovou cenu, která byla proti předpokládané hodnotě 5,95 miliardy korun zvýšena o 44 procent, a to z důvodu nárůstu inflace včetně vlivu pandemie covidu-19, přesunu výroby do České republiky, zvýšených cen energií, surovin a materiálu, úprav požadavků české armády a růstu průměrné nominální mzdy v Evropě v letech 2018 až 2020,“ stojí ve vládním materiálu.

Přesto považuje předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jana Černochová (ODS) za chybu, že ministerstvo obrany neaktualizovalo posudky, které stanovily původní cenu děl, a výsledná částka zakázky tak bude zhruba o miliardu korun vyšší. „Na druhou stranu považuji za důležité, aby se akvizice dotáhla do konce,“ řekla poslankyně.

Problém vidí právě v zastaralém marketingovém průzkumu, cenu podle ní také zvýšily další požadavky armády. „Aby to bylo nadčasové a odpovídalo to tomu, že chceme mít vybavení na několik dalších let, aniž by bylo nutné něco opět dokupovat a měnit,“ dodala Černochová.

Cena podle ministerstva zahrnuje vše podstatné pro dodávku kompletního zbraňového systému. Kromě samotných děl se jedná o výcvik instruktorů a personálu, náhradní díly, soupravy speciálního servisního nářadí a trenažéry. Cena rovněž obsahuje náklady na kompletní odzkoušení systému v ČR a na certifikaci munice.

Zajímavost :  Covid snížil objem knižního trhu až o 15 procent

V posledních měsících se velmi zkomplikovala jednání právě o výrobě střeliva, na níž se bude podílet státní Explosia a firma STV Group. Explosia bude dodávat prachové neboli takzvané hnací náplně a STV, respektive skupinou vlastněné Poličské strojírny samotné střely ráže 155 milimetrů. Podniky mají vyrobit náboje za 680 milionů korun.

Velku překážku představoval francouzský certifikát umožňující licenční výrobu, který měl podle informací deníku E15 stát až 14,5 milionu eur, v přepočtu přes 370 milionů korun. Cena bude nakonec nižší, protože munice se nebude testovat ve Francii, ale prostřednictvím Vojenského technického ústavu v českých vojenských výcvikových prostorech. Kolik se tímto postupem ušetří, však ministerstvo ani firmy nesdělily.

„Oceňujeme přístup ministerstva obrany, které usilovalo o maximální zapojení českého průmyslu. Detaily týkající se dohody ale zatím komentovat nebudeme,“ uvedl šéf STV David Hác.

Na zakázce se budou podílet další firmy, například podvozky 8 x 8 a pancéřované kabiny spolu s další výbavou podle potřeb a požadavků armády dodá kopřivnická Tatra Trucks. Spolu s výrobou munice v tuzemsku to armádě přinese jistotu, že v případě krize nebude závislá na francouzské zbrojovce Nexter.

Zajímavost :  Minúta po minúte: Testy odhalili prvýkrát od apríla viac ako tisíc prípadov, zomrelo ďalších deväť ľudí

„Podařilo se dosáhnout dohody o účasti českého průmyslu ve výši 40 procent hodnoty zakázky. První čtyři děla budou dodána z Francie, zbývajících 48 už bude kompletováno přímo v České republice,“ potvrdil Petr Sýkora z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Děla Caesar o ráži NATO 155 milimetrů mají s běžnou municí dostřel přes 40 kilometrů. Prioritně se s nimi počítá pro chystanou těžkou mechanizovanou brigádu, která má být připravena k nasazení od roku 2026. Caesary po téměř půlstoletí nahradí ve výzbroji vojska houfnice Dana, které mají ráži 152 milimetrů a dostřel 20 kilometrů. Dany mají nadále využívat příslušníci aktivních záloh.

Parametry děl Caesar

(CAmion Équipé d’un Système d’ARtillerie) je samohybná houfnice ráže 155mm s délkou hlavně 52 ráží instalovaná na podvozku nákladního auta 6X6 nebo 8X8. Vyvinuta firmou GIAT Industries. Ve výzbroji Francie, Indonésie, Saúdské Arábie, Thajska a Dánska.

  • Hmotnost: 30,2 t (8×8)
  • Délka: 12,3 m
  • Šířka: 2,8 m
  • Výška: 3,1 m
  • Osádka: 5-6 (nouzově 3)
  • Dojezd: 600 km
  • Max. rychlost: 100 km/h (silnice), 50 km/h (terén)
Zajímavost :  V Letňanech začínají veletrhy For Arch a For Interior

Zdroj: Nexter Systems

Zdroj Zde