Nákupy z Číny zdraží. Pozor na daň a clo

Drobné zásilky z Číny a dalších zemí mimo Evropskou unii brzy zdraží. Poslanci definitivně schválili zákon, který ruší jejich osvobození od daně z přidané hodnoty (DPH). Změny měly původně platit už od začátku července, ale politici zákon nestihli schválit včas.

Dosud platí, že se DPH musí platit u zásilek v hodnotě nad 22 eur, schválená novela tento limit ruší. Pro uplatnění nových pravidel bude rozhodující, kdy balíček dorazí do EU, nikoliv datum odeslání z Číny nebo jiné země mimo EU. Novelu teď ještě musí podepsat prezident a krátce poté budou nová pravidla účinná.

ČD promoZdroj: České dráhy

Na výlety můžete jezdit i ekologičteji. Vlak je ohleduplnější k přírodě a má spoustu dalších předností. Tady se dozvíte, jaké to jsou.

Poté začne platit i druhá ze změn týkajících se dovozu zásilek. Ta rozšiřuje povinnost podávat celní prohlášení i na zásilky do 22 eur – a to přesto, že zůstává hranice 150 eur pro osvobození od cla stejná jako doteď, ve výsledku se z nich tedy clo platit nebude. Elektronické celní prohlášení půjde vyřešit buď přes Českou poštu za poplatek 100 až 150 korun, případně individuálně. Stejná povinnost dosud platí pro zásilky od 22 eur.

Zajímavost :  Mezigenerační hypotéky připomínají chamtivost bankéřů z minulé finanční krize, říká viceguvernér centrální banky

Až novela začne být účinná, bude se daň z přidané hodnoty počítat jako 21 procent z ceny zboží, dopravného, cla a případně i pojistného. „Například balíček za 1000 korun pak vyjde ve výsledku na 1452 korun (1000 korun zboží + 200 korun poplatky poště za plné celní odbavení + 252 korun DPH). Nejvíc se prodraží drobné zásilky za pár korun, kde přirážka za celní služby bude znatelnější,“ upřesňuje Michal Jelínek, partner poradenské skupiny V4 Group.

Zajímavost :  Komerční banka spouští nový typ poboček

Ani po schválení novely se DPH dál nebude muset platit u darů mezi soukromými osobami, a to v případě, že hodnota zásilky nepřekročí 45 eur. Celní prohlášení však bude povinné i v tomto případě.

Proč vlastně dosavadní výhody skončí? Daňové osvobození podle politiků narušuje hospodářskou soutěž a znevýhodňuje dodavatele zboží v Evropské unii. „Praxe také ukazuje, že osvobození od daně při dovozu je jedním z faktorů, které vedou k výraznému podhodnocování hodnoty dovážených malých zásilek, a tím se otevírá prostor pro obcházení daňových povinností,“ napsalo ministerstvo financí ve zdůvodnění novely.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,… Další články autora.

Zajímavost :  Centrála ČEZu bude mít od nového roku nového majitele. Budovu od Vítkova CPI kupuje Schönfeldova RSBC

Vytisknout

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO