Naposledy za kuny. Ceny služieb aj tovarov idú v Chorvátsku hore

1. júl 2022 o 16:01  I Platený obsah

Obchodníci môžu chcieť zneužiť zmenu meny.

Obľúbenú letnú destináciu Slovákov čaká od januára veľká zmena. Chorvátsko splnilo kritériá vstupu do eurozóny, záver tohto roka by tak mal znamenať aj koniec platenia miestnou menou, teda chorvátskymi kunami.

Definitívne rozhodnutie by malo padnúť v polovici júla po diskusiách v euroskupine a Európskej komisii a tiež po tom, ako svoj názor vyjadrí Európsky parlament a Európska centrálna banka. Viacerí odborníci sa však zhodujú, že rok 2023 je pre krajinu ideálny.

Nielen preto, že zavedenie eura podľa posledných údajov Eurobarometra z roku 2021 podporuje doteraz najviac Chorvátov. Pre euro hovoria aj praktické dôvody, medzi ktoré patria nižšie transakčné náklady a úrokové sadzby, minimálne kurzové riziko pri dovoze a vývoze tovaru, ako aj zjednodušenie dovolenkovania pre turistov z krajín eurozóny.

Chorvátsko už eurom žije

Práve turizmus je jedným z hlavných dôvodov, prečo sa Chorvátsko o vstup do eurozóny snaží takmer od začiatku svojho členstva v Európskej únii v roku 2013.

Jeho prijatie bude znamenať aj zoficiálnenie aktivít, ktoré už teraz prebiehajú v spoločnej európskej mene, ako napríklad predaj bytov a áut alebo rezervácie krátkodobých prenájmov pre dovolenkárov.

Článok nájdete v júlovom čísle mesačníka INDEX. Už v predaji.Článok nájdete v júlovom čísle mesačníka INDEX. Už v predaji. (zdroj: Hej, Ty!)

Podľa Chorvátskej národnej banky to zníži náklady spojené s prevodom meny o 1,2 miliardy kún (takmer 160 miliónov eur) ročne.

Celý článek zde |