Nasledujúci polrok bude pre bitcoin kritický (rozhovor)

13. mar 2023 o 12:58  I 

Ak by sa krajiny globálne zjednotili, mohli by kryptomeny zakázať alebo ich použitie minimalizovať, hovorí profesor Alfred Taudes, šéf Inštitútu pre kryptoekonomiku na Viedenskej ekonomickej univerzite.

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

Lenže to by podľa neho bolo v tejto fáze rozvoja a použitia kryptomien skôr kontraproduktívne. Inovácie, ktoré technológia na pozadí bitcoinu prináša, sú užitočné aj pre vlády.

Navyše, najstaršia kryptomena bola vymyslená tak, aby sa kontrole štátu vyhla. Preto pri nej nefungujú ani tradičné investičné poučky.

„Bitcoin je naozaj ako náboženstvo. Sedemdesiat percent bitcoinových nadšencov túto kryptomenu nepredáva, ale drží ju napriek prepadom,“ vysvetľuje Alfred TAUDES v rozhovore pre INDEX.

Kryptomeny majú za sebou zlý rok, ich hodnota klesla o desiatky percent. Je to dočasný pád alebo náznak budúceho trendu?

Z dlhodobého hľadiska kryptomeny stále stúpajú. Vlaňajší prepad môžeme prirovnať k medvediemu trhu s akciami, ktorý zvyčajne trvá rok a pol a potom ceny veľmi rýchlo narastú.

Na druhej strane, v minulosti boli úrokové sadzby centrálnych bánk nízko, a teraz stúpajú, takže niektoré predpoklady na rast sa zmenili.

Článok nájdete v marcovom vydaní časopisu INDEX. Výhodne si ho predplaťte.Článok nájdete v marcovom vydaní časopisu INDEX. Výhodne si ho predplaťte. (zdroj: Maňo Štrauch)

Dá sa vôbec z niečoho usúdiť, ako sa trh kryptomien bude vyvíjať?

Áno. Kým v minulosti kryptomeny neboli naviazané na vývoj iných aktív na trhu, a tak bolo dobré pomocou nich diverzifikovať portfólio, v poslednom čase už korelácia kryptomien s akciami existuje, napríklad na technologickej burze Nasdaq.

Prečo sa to zmenilo?

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO