Návrat z Polska je od pondělí bez omezení, podmínky se uvolňují i pro Chorvatsko

Od pondělí 14. června platí nová pravidla pro cestování po Evropě. Do zelené kategorie se zařadí Polsko, Rumunsko a Monako. Oranžové budou Chorvatsko, Švýcarsko, Kypr, Estonsko a Azorské ostrovy. Události kolem pandemie v Česku i ve světě sledujeme v on-line reportáži.

Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Aktualizovat reportáž

Přehled nejdůležitějších událostí:

  • V Česku epidemie dál slábne, ve čtvrtek testy na koronavirus potvrdily 190 nových případů, před týdnem to bylo přes 400. Oproti středě je nárůst nižší zhruba o 60 případů.
  • Varianta delta známá jako indická se v regionu Nového Boru potvrdila u pěti lidí nakažených koronavirem. Nových případů tam ale přibývá ojediněle.
  • Slovinsko daruje Česku 10 530 dávek vakcíny společností Pfizer/BioNTech jako pomoc v boji proti epidemii nemoci covid-19, oznámila slovinská vláda.
  • Existují čtyři scénáře dalšího vývoje epidemie covidu, pravděpodobně na podzim nastane zhoršení, ale nezatíží to nemocnice, řekl epidemiolog Maďar. Podle něj je naivní si myslet, že jsme epidemii překonali.
  • Polovina dospělé populace v Evropské unii dostala první dávku vakcíny proti covidu-19. Ukazují to údaje Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí. Obě dávky vakcíny dostala čtvrtina dospělých lidí žijících v EU. Nejrychleji očkují Malta, Maďarsko a Finsko, Česká republika vykazuje podprůměrné údaje.

18:20 Vlajka Ruské federace.

Ruské zdravotnické úřady v pátek informovaly o 12 505 nově prokázaných koronavirových infekcích za posledních 24 hodin, což je nejvyšší denní přírůstek od konce února. S covidem-19 zemřelo dalších 396 lidí. Starosta Moskvy Sergej Sobjanin v pátek podle agentury Interfax varoval, že nemocných v hlavním městě přibývá a že epidemie tam bude vrcholit tento nebo příští měsíc.

17:59

Možnost nechat se snadno očkovat proti covidu-19, a to třeba i bez předchozí registrace, nabízí speciální akce Noc očkování aneb Očkovací maraton, která v pátek začala v některých středočeských očkovacích centrech. Cílem je přitáhnout k očkování i mladší ročníky. Pořadatelé zároveň chtějí akci zapsat do knihy rekordů jako nejdelší nonstop očkování. Podle koordinátorky očkování z Městce Králové Lucie Drobík Kolářové je zájem o maraton velký a termíny nočního a sobotního očkování jsou již zarezervované.

17:47

Slovinsko daruje České republice 10 530 dávek vakcíny společností Pfizer/BioNTech jako pomoc v boji proti epidemii nemoci covid-19. Rozhodla o tom ve čtvrtek večer slovinská vláda, informovala v pátek slovinská média.

Kabinet Janeze Janši sdělil, že se jedná o projev solidarity s Českem. Neupřesnil, kdy by tato zásilka očkovací látky měla být předána. Podle zveřejněného sdělení ale bude ČR poskytnuta přímo od výrobce z jedné z budoucích dodávek určených pro Slovinsko.

17:21

Od pondělí 14. června platí nová pravidla pro cestování po Evropě. Do zelené kategorie se zařadí Polsko, Rumunsko a Monako. Oranžové budou Chorvatsko, Švýcarsko, Kypr, Estonsko a Azorské ostrovy.

16:35

Švédský úřad veřejného zdraví dnes varoval před znepokojivými místními ohnisky koronavirové varianty delta a vyzval lidi k očkování, které má zabránit čtvrté vlně pandemie covidu-19.

16:18

Varianta koronaviru poprvé objevená v Indii a označovaná řeckým písmenem delta je v Británii o 60 procent nakažlivější než původní virus. S odvoláním na dnes zveřejněné výsledky studie britské vládní zdravotní agentury Public Health England o tom informovala agentura AFP. V Anglii je kvůli nárůstu nových případů ohrožena poslední fáze rozvolnění koronavirových restrikcí, plánovaná na druhou polovinu června.

16:17

Lidé, kteří byli pozitivní na covid-19 po první dávce očkování, se většinou nakazili ještě před podáním vakcíny nebo krátce po něm. Dříve než 21 dní po očkování vyšel pozitivní test 81 procentům z nich. Vyplývá to z dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) k 24. květnu. Novější data by podle ředitele ÚZIS Ladislava Duška měla být příští týden.

16:11

Dvě základní školy v Sušici omezily kvůli výskytu koronavirové nákazy výuku v některých třídách a děti z nich se opět vrátily k on-line výuce. Ve větší ZŠ v Lerchově ulici, kam chodí v 28 třídách 737 dětí, krajští hygienici nařídili uzavření celého pavilonu B. Karanténu tam mají nařízenou čtyři třídy. V druhé ZŠ T. G. Masaryka s 530 žáky je opět doma jedna třída, uvedli v pátek ředitelé škol. Podle ředitele Krajské hygienické stanice v Plzni Michala Bartoše nikde jinde v kraji podobná opatření žádná škola nemusela přijmout.

14:54

Společnost AstraZeneca by měla k možným vedlejším účinkům své vakcíny proti covidu-19 doplnit syndrom děravých kapilár. Vyzval ji k tomu dnes Výbor pro hodnocení rizik (PRAC) Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA). Unijní lékový regulátor rovněž doporučil, aby vakcínu nepoužívali lidé, kteří tímto vzácným cévním onemocněním trpí nebo trpěli. EMA dnes také oznámila, že pokračuje ve zkoumání několika případů zánětlivých onemocnění srdce, které se objevily po vakcinaci přípravky od různých výrobců.

14:04

K očkování proti covidu-19 se zhruba do 13:20 zaregistrovalo 4700 samoplátců, kterým to bylo od dnešního dne umožněno. Na Twitteru o tom informovali zástupci Chytré karantény. Jde například o cizince s dlouhodobým pobytem nebo občany ČR bez veřejného zdravotního pojištění, třeba pracující v zahraničí.

14:03

Legendární hokejista Jaromír Jágr odmítl nabídku premiéra Andreje Babiše (ANO), aby se zapojil do vládní kampaně za očkování proti covidu-19Server Seznam Zprávy dnes napsal, že premiérovu žádost Jágr odmítl s argumentem, že on sám se nyní očkovat nehodlá, protože má dostatek protilátek. Množství protilátek na koronavirus by ale při rozhodování o podání vakcíny nemělo hrát roli, upozorňují odborníci. Zástupci ministerstva ani vakcinologové nedoporučují zkoumání protilátek v souvislosti s očkováním.

14:02

Nejvyšší správní soud bude odmítat návrhy směřující proti mimořádným opatřením, která už dříve prohlásil za nezákonná. Některé regulace zpochybnilo více lidí či firem, soud se jimi ale nebude zabývat opakovaně – bylo by to zbytečné. Vyslovení nezákonnosti má účinky erga omnes, neboli vůči všem, konstatoval osmý senát NSS v novém rozhodnutí, které zpřístupnil na úřední desce.

12:35

Bulharsko se s velkou pravděpodobností přiřadí k zemím, do nichž budou moci Češi bez omezení přijet už 22 dnů po první dávce vakcíny proti nemoci covid-19. Po dnešním jednání s bulharskými představiteli v Sofii to uvedl šéf české diplomacie Jakub Kulhánek.

11:46

Epidemie koronaviru ve Zlínském kraji dále slábne. Za týden přibylo 112 případů covidu. Za týden je 19 nově nakažených na 100 000 obyvatel.

11:33

V Plzeňském kraji přibylo za uplynulý týden 119 případů koronaviru, o 18 méně než předchozí týden. Týdenní bilance je nejnižší od přelomu srpna a září.

11:23

V Karlovarském kraji přibylo za týden 17 nakažených koronavirem, za přechozí týden jich bylo 13. Vakcínu proti covidu dostalo téměř 120 000 lidí.

11:20

Jako další riziko pro vývoj epidemie označil Maďar variantu delta, která je známá jako indická. “Od momentu importu do země (…) má tendenci za měsíc až dva vytlačit britskou variantu,” konstatoval. Před touto mutací jsou navíc podle něj chráněni jen lidé, kteří dostali obě dávky očkování.

11:20

Nejhorší variantou by bylo to, že bude stoupat epidemie a zároveň se to projeví v nemocnicích. Podle Maďara je rizikem, že část nejstarší populace stále není očkována. Potřeba je podle něj přesvědčit i mladší lidi, kteří nevnímají covid-19 jako riziko, aby se očkovat nechali. Podle Maďara například ve Velké Británii klesá průměrný věk hospitalizovaných, v nemocnicích končí kvůli covidu i děti.

11:20