Nedopadlo to ako naposledy. Iný Macron vyhral proti inej Le Penovej (komentár)

24. apr 2022 o 20:26  I Platený obsah

Čas populistov môže nastať už nabudúce.

Na prvý pohľad sa to môže zdať ako opakovanie situácie spred piatich rokov. Centrista Emmanuel Macron porazil v druhom kole prezidentských volieb krajnú pravičiarku Marine Le Penovú a na päť rokov sa znovu stáva prezidentom Francúzska.

V krajine už dva týždne prebiehajú analýzy o prepade tradičných strán, keďže kandidáti predtým prezidentských Republikánov alebo socialistov zostali ďaleko od čo i len postupu do druhého kola. To sme už videli, čítali pred piatimi rokmi, žiadna zmena, môžeme si povedať.

Môžeme, ale nebude to celkom pravda. Lebo dvakrát do tej istej rieky nevstúpiš, hovoril už Platón. Nie preto, že by verili v nezvratnú snahu ľudí poučiť sa a neopakovať vlastné chyby, ale jednoducho preto, že rieka nebude rovnaká. Všetko plynie.

Súvisiaci článok Macron podľa prvých odhadov obhájil post prezidenta Čítajte 

Toto je iný Macron

Tieto voľby neboli rovnaké ako tie pred piatimi rokmi a rovnaké nebudú ani ich dôsledky.

Zmenil sa Macron. Z energického nováčika, ktorý vedel strhnúť davy, sa stal miláčik voličskej skupiny nad 60 rokov. Tej, ktorá si tak veľmi cení stabilitu a odkazovanie na slávne momenty minulosti, keď prezidentom nebol niekto z ľudu, ale zástupca akejsi (často aj imaginárnej) elity.

Kým pred piatimi rokmi hovoril o veľkých víziách pre Francúzov a Európu, v tejto kampani stavil skôr na to, že bude pokračovať v súčasnom štýle vládnutia, že krajina potrebuje v čase po pandémii oživenie a najmä v čase vojny na Ukrajine skúseného a kompetentného lídra.

Nie nováčika s raketovým nástupom, kým bol Macron pred piatimi rokmi.

Celý článek zde |