Nejméně případů od října. Testy v neděli potvrdily 749 nových případů covidu

Kromě necelých 750 nově prokázaných případů nákazy covidem hygienici v neděli zachytili 120 případů podezření na opakovanou nákazu. Byl to druhý nejnižší počet od začátku letošního roku. Méně reinfekcí bylo pouze na Nový rok. Dění okolo covidu v Česku i ve světě sledujeme v online reportáži.

Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Aktualizovat reportáž

07:37

Kromě necelých 750 nově prokázaných případů nákazy covidem hygienici v neděli zachytili 120 případů podezření na opakovanou nákazu. Byl to druhý nejnižší počet od začátku letošního roku. Méně reinfekcí bylo pouze na Nový rok.

07:28

Ve srovnání s předchozí nedělí počet odhalených případů klesl o zhruba 650. Výrazně nižší byl ale i počet provedených testů na koronavirus. V neděli jich laboratoře provedly 4811, nejméně za jeden den od září 2020. Počet úmrtí lidí s covidem od začátku epidemie se v Česku blíží 40 tisícům. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

07:17

Testy v neděli potvrdily v České republice 749 nových případů covidu, nejnižší denní počet od 10. října. Počet testů byl ale nejnižší od září 2020.

06:00

Čínská finanční metropole Šanghaj oznámila tři úmrtí lidí nakažených koronavirem. Jedná se o první oficiálně potvrzené případy zemřelých v nynější vlně epidemie. Informovala tom dnes agentura Reuters.

Za posledních 24 hodin přibylo v 26milionové Šanghaji 22 248 případů infekce koronavirem, o den dříve to bylo 24 820.

08:27

Počet potvrzených případů nákazy koronavirem se v Německu za sobotu ve srovnání s předchozím dnem mírně zvýšil. Přibylo 39 784 infikovaných, zhruba o 2000 více než v pátek. Ještě před týdnem ale úřady za jeden den nahlásily přes 55 000 nově nakažených. 

08:23

V Šanghaji počty lidí nakažených covidem-19 ani po týdnech přísné uzávěry neklesají. Za posledních 24 hodin jich ve 26 milionovém městě přibylo 24.820. Většina případů byla podle oficiálních údajů bez příznaků. Šanghaj je v centru největší koronavirové vlny, kterou nejlidnatější země světa zažila od vypuknutí pandemie před dvěma lety. Již několik týdnů nemůže většina obyvatel této čínské finanční metropole a největšího čínského města opustit své domovy.

08:05

V sobotu přibylo v Česku 1084 nově potvrzených případů covidu-19, zhruba o polovinu méně než před týdnem. Byl to nejnižší denní nárůst za poslední půlrok. Podobnou měrou jako počet nových případů nákazy klesl v sobotu v mezitýdenním srovnání i počet provedených testů. 

12:24

Ministr Válek tvrdí, že je potřeba před závažným průběhem covidu chránit především seniory s nadváhou a komorbiditami čili souběhem více závažných chorob. „Budeme je pravděpodobně očkovat každý rok před očekávanou vlnou, podobně jako u chřipky. Očkování budeme nabízet všem věkovým skupinám, ale kampaň bude směřovat na ty, kteří jsou ohroženi,“ vysvětlil.

11:25

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek věří, že na podzim nebude nutné zavést povinnost nosit respirátory, jako tomu bylo v minulých vlnách covidu-19. Je přesvědčený, že bude stačit, pokud se proti covidu naočkují rizikové skupiny obyvatelstva a lidé budou nosit respirátor dobrovolně. Řekl to v rozhovoru pro dnešní Lidové noviny.

08:55 Ilustrační foto.

V pátek, kdy začal prodloužený velikonoční víkend, zdravotníci naočkovali pouze 148 lidí, což je podobný počet jako například minulý týden v neděli.

08:29

V Německu nadále klesají počty lidí nově nakažených koronavirem. Vyplývá to ze statistiky Institutu Roberta Kocha. Sedmidenní incidence, která udává počet nakažených na 100 tisíc obyvatel za uplynulý týden, vůbec poprvé od konce ledna klesla pod 1000, měla hodnotu 876,5. Pro srovnání: o den dříve byla hodnota 1001,5.

08:05

V Česku dál klesá i takzvané incidenční číslo, tedy počet nově nakažených koronavirem za posledních sedm dní na každých 100 tisíc obyvatel. K dnešku se snížilo z pátečních 218 případů na 191. Nejvyšší je číslo stále v Praze s 336 případy a nejnižší je v Libereckém kraji se 108 případy.

07:55

V pátek přibylo v Česku 1249 potvrzených případů nákazy koronavirem, což byl nejnižší denní nárůst od začátku roku. Pátek byl ale svátečním dnem a počet testovaných byl nízký. Oproti předchozímu pátku, kdy byl běžný všední den, tak bylo nově potvrzených nákaz o 70 procent méně. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Kvůli malému počtu testovaných ve srovnání s předchozím pátkem stoupl v některých kategoriích odběrů podíl odhalených nákaz. Počet hospitalizovaných se v pátek dál držel na nejnižší úrovni od konce loňského října.

16:39

V čínské finanční metropoli Šanghaji, která je více než dva týdny pod přísnou uzávěrou, se s policií střetli obyvatelé bytového komplexu, kam úřady chtějí umístit nakažené koronavirem. Informovala o tom agentura AFP na základě záběrů, které se objevily na čínských sociálních sítích. Majitel bytů později uvedl, že se situace uklidnila. Demonstrace nájemníků nicméně ukazuje rostoucí nespokojenost lidí s přísnou uzávěrou.

16:38

V Polsku budou mít lidé starší 80 let od příští středy nárok na čtvrtou dávku vakcíny proti covidu-19. Dnes to podle polských médií oznámil ministr zdravotnictví Adam Niedzielski. Budou se k tomu používat preparáty od firem Pfizer/BioNTech a Moderna.

„Nezapomínejme, že epidemii se nám podařilo dostat pod kontrolu díky očkování. Tisíce lidí, hlavně seniorů, se díky očkování vyhnuly vážným komplikacím provázejícím covid-19 i nejtragičtějším dopadům tohoto onemocnění,“ řekl Niedzielski. Dodal, že většina seniorů třetí dávku vakcíny dostala už více než před pěti měsíci a ochrana, kterou preparáty poskytují, se časem snižuje.

16:38

Denní počty nově nakažených koronavirem postupně klesají od začátku února. Tehdy přibylo 1. února přes 57 tisíc případů nákazy, což bylo nejvíce za den od začátku epidemie v Česku v březnu 2020. Stejně tak ale klesají od začátku února i počty testovaných na koronavirus. Ve čtvrtek bylo provedeno asi 13 500 PCR testů a 5 500 antigenních, celkem o pětinu méně než před týdnem. I navzdory úbytku testovaných se však oproti předchozímu čtvrtku snížil podíl pozitivních testů na celkovém počtu testovaných.

10:18

Ve čtvrtek přibylo v Česku 3303 nově potvrzených případů nákazy koronavirem, což byl nejnižší nárůst za všední den od 20. října loňského roku. Oproti předchozímu čtvrtku nárůst případů klesl o třetinu. Také hospitalizovaných s nemocí covid-19 je nyní nejméně od října 2021. Ke čtvrtku jich bylo 1245, z toho 74 ve vážném stavu.

07:43

V Německu dál klesají počty lidí nově nakažených koronavirem i sedmidenní incidence, která udává množství infikovaných v přepočtu na obyvatele. Za poslední den přibylo zhruba 165 tisíc případů nákazy, před týdnem to bylo přes 200 tisíc. Sedmidenní incidence klesla na hodnotu 1045, minulý čtvrtek byla na čísle 1251. Informoval o tom dnes Institut Roberta Kocha.

06:53

O oslabování epidemie v Česku svědčí i takzvané incidenční číslo. Na 100 tisíc obyvatel za poslední týden připadá nyní 233 nových případů, nižší týdenní incidence byla naposledy na konci loňského října.

06:41 Ilustrační foto.

Ve středu zdravotníci aplikovali necelých 3500 dávek, zhruba stejně jako před týdnem. Zájem o vakcinaci dlouhodobě klesá. Výrazně nyní převažují lidé, kteří si chodí pro posilující dávku vakcíny.

06:34

Lidé ode dneška už nemusí nosit respirátory ani v hromadné dopravě. Zakrývání nosu a úst zůstává povinné jen ve zdravotnických zařízeních a lůžkových zařízeních sociální péče. V ostatních veřejných vnitřních prostorech, například v obchodech nebo úřadech, skončila povinnost nosit respirátory či roušky už v polovině března.

06:33

Testy ve středu prokázaly v Česku 3464 nových případů koronaviru. Je to o zhruba 1800 méně než před týdnem a nejméně ve všední den od začátku letošního roku. V mezitýdenním srovnání ubylo i podezření na opakovanou nákazu, za uplynulý den jich laboratoře evidují 606.

Dál klesá počet pacientů s koronavirem v nemocnicích – ve středu jich bylo 1311, z toho ve vážném stavu 71. Oproti minulému týdnu se počet hospitalizovaných snížil o 400 a těžkých případů o 28. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

18:19 Ilustrační foto.

Očkování proti covidu-19 předešlo v Itálii zhruba 150 tisícům úmrtí v souvislosti s touto nemocí. Tvrdí to studie, kterou zveřejnil italský zdravotnický ústav ISS. Největší užitek měli z očkování podle něj starší lidé. Díky vakcíně nebylo hospitalizováno na půl milionu lidí, tvrdí rovněž studie, která monitorovala dopad očkování od prosince roku 2020 do konce letošního ledna.

Pro svůj výpočet ústav využil metodologii, která se používá pro měření účinnosti očkování proti chřipce. Údaje berou v potaz jen očekávané případy, které se přímo týkají naočkované populace. Účinek očkování je proto pravděpodobně vyšší. Vysoká proočkovanost totiž ztěžuje šíření viru i mezi lidmi, kteří očkovaní nejsou.

18:18

Pražský dopravní podnik používání respirátorů či roušek cestujícím ve veřejné dopravě nadále doporučuje, i když už nebude povinné. V tramvajích, autobusech nebo u vstupů do metra proto hodlá ponechat samolepky upozorňující na zakrytí dýchacích cest. Dopravce chce tímto způsobem apelovat na odpovědnost a vzájemně ohleduplné chování cestujících, uvedl na webu.

17:21

Světová zdravotnická organizace (WHO) se ve středu na doporučení nezávislých expertů vyslovila proti zrušení zdravotního stavu nouze mezinárodního významu. Ten vyhlásila už na konci ledna 2020 v souvislosti s pandemií covidu-19.

Rada expertů podle agentury DPA situaci vyhodnocuje každé tři měsíce a dává doporučení WHO. Nouzový stav je nejvyšší stupeň pohotovosti, jaký může organizace vyhlásit. Světové společenství má na jeho základě upřít pozornost na nebezpečný problém a vlády podnítit k přijetí opatření. Země mají za nouzového stavu také povinnost hlásit počet zachycených případů infekce.

16:04

Na přelomu dubna a května by se podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka mohly odložit respirátory i ve zdravotnických a sociálních zařízeních.

15:38

Od dnešní půlnoci skončí povinnost nosit kvůli šíření koronaviru roušky a respirátory v hromadné dopravě. Premiér Petr Fiala (ODS) to oznámil na tiskové konferenci po jednání vlády. Zakrývání dýchacích cest zůstává dál povinné jen ve zdravotnických zařízeních a lůžkových zařízeních sociální péče.

„Po dvou letech máme možnost si užít normální Velikonoce bez omezení a opatření. Přesto prosíme všechny, aby se nadále chovali rozumně a zodpovědně,“ uvedl Fiala. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) už dopoledne při příchodu na jednání vlády uvedl, že nošení respirátorů dál doporučuje v místech, kde je větší koncentrace lidí.

13:03

Řecko na letní turistickou sezónu zruší většinu pandemických opatření, oznámil ministr zdravotnictví. Zváží jejich obnovení na začátku září.

11:01

Plzeňskému Prazdroji loni kvůli dopadům pandemie koronaviru klesl druhý rok po sobě prodej piva v Česku. V loňském roce se snížil meziročně o tři procenta na 6,5 milionu hektolitrů. O rok dříve byl meziroční pokles osmiprocentní. Díky podpoře a investicím do hospod rostl prodej čepovaných piv, méně se dařilo baleným pivům v obchodech. Oproti předkoronavirovému roku 2019 byl loňský prodej na domácím trhu o desetinu menší, což znamená minus 145 milionů piv, řekl mluvčí Zdeněk Kovář.

11:00 Vlastimil Válek

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) doporučuje dál nosit respirátory ve veřejné dopravě i dalších prostorech, kde je větší množství lidí. Povinné ale od čtvrtka nebudou. Novinářům to řekl před zahájením jednání vlády. Počty pozitivně testovaných na koronavirus za den začaly po stagnaci od konce března v dubnu znovu klesat, tento týden je jich kolem čtyři tisíce denně. Odborníci ale odhadují, že reálné počty nakažených, kteří se nejdou testovat nebo příznaky nemají, mohou být dvakrát až třikrát vyšší.

Dál povinné budou respirátory ve zdravotnických zařízeních a lůžkových zařízeních sociální péče. Od 14. března se už nemusí nosit respirátory v obchodech a dalších veřejných vnitřních prostorech. Ve čtvrtek skončí i ve veřejné dopravě.

10:29

Denní přírůstky nákaz koronavirem v čínské finanční metropoli Šanghaji navzdory více než dvoutýdenní uzávěře stále neklesají. Za posledních 24 hodin přibylo ve městě s 26 miliony obyvatel 26 330 případů infekce. Ačkoli naprostá většina nakažených nemá příznaky nemoci covid-19, čínské úřady trvají na pokračování přísného lockdownu, který znemožňuje lidem opouštět domovy.

Vedení Šanghaje zdůraznilo, že kdokoli z občanů poruší koronavirová omezení, bude přísně potrestán. Policie varovala obyvatele města, kteří si v posledních dnech stěžují na nedostatek potravin a dalšího základního zboží, aby nešířili falešné zprávy.

07:41

V Německu za uplynulý den přibylo 176 303 nových případů koronavirové infekce. Vyplývá to z dnešních dat Institutu Roberta Kocha. Před týdnem úřady za 24 hodin oznámily 214 985 nově nakažených.

07:41

O oslabování epidemie svědčí i takzvané incidenční číslo. Na 100 tisíc obyvatel za poslední týden připadá nyní 251 nových případů. Nižší týdenní incidence byla naposledy loni 26. října. Nejvyšší incidence zůstává v Praze, kde činí 403, následuje Středočeský kraj v přepočtu s 289 pozitivními.

07:40

V Česku v úterý testy odhalily 4034 případů nákazy koronavirem, což je nejméně ve všední den v tomto roce. Oproti minulému úterý přibylo zhruba o 2700 pozitivních méně. V mezitýdenním srovnání bylo i méně podezření na opakovanou nákazu, toto úterý jich laboratoře zjistily 782. Dál ubývá hospitalizovaných s covidem, v úterý vyžadovalo nemocniční péči 1362 nakažených, z toho 69 bylo v těžkém stavu. Počet zemřelých s potvrzenou nákazou za celou dobu epidemie se blíží 40 tisíc, statistiky jich k úterý evidují 39 933. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

20:22

Britský premiér Boris Johnson v úterý zaplatil pokutu, kterou mu vyměřila policie za porušení pravidel covidové uzávěry při jednom z večírků v Downing Street v roce 2020, a omluvil se za svoje chování. V současné chvíli však nehodlá na svůj post rezignovat.

17:44

Důkazem o prodělání covidu-19 bude nově u lidí s příznaky i pozitivní antigenní test. Ministerstvo zdravotnictví od středy ruší část mimořádného opatření z března loňského roku, kde bylo povinné potvrzení pozitivního výsledku antigenního testu dalším PCR testem.

07:45

Ministerstvo zahraničí Spojených států nařídilo postradatelným pracovníkům amerického konzulátu v čínské Šanghaji, aby opustili město. Za důvod označilo epidemii covidu-19 a přísnou uzávěru, kterou vyhlásily místní úřady ve snaze dostat šíření koronaviru pod kontrolu. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Nařízení částečné evakuace přichází poté, co americká diplomacie v pátek umožnila zbytným pracovníkům konzulátu odjet z největšího čínského města, pokud o to projeví zájem. Již na možnost dobrovolného opuštění Šanghaje u konzulárních pracovníků reagovala Čína podrážděně, připomněla agentura AP.

Čínská finanční metropole v pondělí oznámila, že začne v některých oblastech uvolňovat lockdown, který začal před více než dvěma týdny. Za posledních 24 hodin zde přibylo 22 348 případů koronavirové infekce bez příznaků a 994 případů s příznaky. Je to méně než v předchozích dnech.

07:41

V Německu za posledních 24 hodin přibylo 162 790 nově nakažených koronavirem, informoval dnes Institut Roberta Kocha. Jde o nižší počet než před týdnem, kdy zdravotnické úřady registrovaly 180 397 infikovaných.

Sedmidenní incidence, tedy počet nově nakažených v přepočtu na 100 tisíc obyvatel za poslední týden, k dnešku činí 1087,2. V pondělí byl tento ukazatel na hodnotě 1080,0 a před týdnem 1394,0.

Za poslední den v celém Německu, které má asi 83 milionů obyvatel, zemřelo 289 lidí nakažených koronavirem. Od začátku pandemie Německo eviduje asi 22,84 milionu nakažených a 132 017 smrtelných případů.

07:40

Epidemie koronaviru v Česku vytrvale zpomaluje. V pondělí přibylo 4745 potvrzených případů nákazy, zhruba o čtvrtinu méně než před týdnem. Podobně klesl i počet podezření na opakovanou nákazu, kterých laboratoře odhalily 954. Dál se ale také méně testovalo. V nemocnicích bylo v pondělí s koronavirem 1365 pacientů. Proti neděli je to sice nárůst o 80 hospitalizovaných, v mezitýdenním srovnání jde ale o pokles zhruba o 480 pacientů. V těžkém stavu je 70 lidí, asi o 40 méně než před týdnem. 

Denní počty nově potvrzených případů nákazy v mezitýdenním srovnání převážně klesají přibližně od začátku února, kdy se dostaly až nad 57 tisíc případů za den. Již několik týdnů se ale snižuje také zájem o testování. V pondělí lidé podstoupili přes 16 600 PCR testů a asi 6900 antigenních testů, dohromady asi o 7400 méně než minulé pondělí.

15:25 Ilustrační foto.

Ministerstvo zdravotnictví dostalo žádosti o odškodné kvůli očkování proti covidu za téměř miliardu korun. Z 63 vyřídilo zatím 19, žádné nevyhovělo.

11:11

Lidé pravidelně jezdící do Rakouska za prací, studiem či rodinou nemusí ode dneška prokazovat bezinfekčnost, tedy doklad o očkování proti covidu, prodělání nemoci v posledním půlroce nebo negativní PCR test. Turistům tato povinnost označovaná jako 3G zůstává, uvedlo na twitteru české ministerstvo zahraničí.

09:48

Britská královna Alžběta II. se poprvé vyjádřila k onemocnění covid-19, které prodělala v únoru. Uvedla, že infekce ji velmi unavila a vyčerpala. Pětadevadesátiletá panovnice to podle BBC prohlásila při videohovoru s mužem, kterého nemoc připravila o otce a bratra, a se zaměstnanci nemocnice, kde se léčil.

Buckinghamský palác v únoru oznámil, že královna se nakazila koronavirem a pociťuje mírné příznaky onemocnění covid-19. Nejstarší a nejdéle vládnoucí panovnice na světě se na veřejnosti příliš neobjevovala už od loňského října, kdy strávila noc v nemocnici kvůli blíže nespecifikovaným zdravotním obtížím. Na konci března se zúčastnila mše ve Westminsterském opatství na počet svého manžela, prince Philipa, který zemřel loni v dubnu.

„Člověka to (covid-19) velmi unaví a vyčerpá, že?“ řekla panovnice během videohovoru se zdravotníky a pacienty londýnské nemocnice, která otevřela oddělení na její počest. „Tahle hrozná pandemie. Není to pěkný výsledek,“ dodala směrem k pacientovi Asefu Hussainovi, který covid-19 také prodělal, a jeho ženě Shamině.

Foto: Reuters

09:39

V mezitýdenním srovnání bylo i méně podezření na opakovanou nákazu, v neděli jich laboratoře zjistily 210, o týden dříve bylo možných reinfekcí přes 300. Denní přírůstky nakažených převážně klesají od začátku února, kdy se dostaly až nad 57 tisíc případů za den. Již několik týdnů se ale snižuje také zájem o testování. Uplynulý den lidé podstoupili zhruba 5500 PCR testů a 2160 antigenních testů, dohromady asi o 1500 méně než minulou neděli. Průměrná týdenní pozitivita u nejčastějších preventivních testů činila přes 28 procent. U epidemiologické indikace zahrnující rizikové kontakty bylo pozitivních bezmála 17 procent testovaných a u lidí vykazujících příznaky nákazy se covid prokázal u téměř 29 procent vzorků.

08:46 Ilustrační foto.

Očkovat proti covidu se v neděli nechalo 132 lidí, z toho 112 přišlo pro posilující dávku. Zájem o vakcinaci klesá dlouhodobě. Od prosince 2020, kdy se s očkováním začalo, podali zdravotníci v České republice více než 17,5 milionu dávek vakcíny. Posilující dávku dosud má přes 4,1 milionu lidí.

08:19

V neděli testy odhalily v Česku 1395 nových případů covidu-19, to je letos po Novém roce druhý nejnižší počet nakažených. Oproti minulému týdnu je to pokles o 262 případů. Vyplývá to z údajů, které poskytl mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob. Na webu úřadu se aktuální údaje do 08:30 neobjevily. Dál ubývá hospitalizovaných, kterých je nejméně od konce loňského října. Na konci víkendu bylo s koronavirem v nemocnicích 1146 pacientů, z toho 116 na jednotkách intenzivní péče.

07:57

Odborníci radí, aby lidé z rizikových skupin neodkládali třetí dávku očkování, která před těžkým průběhem chrání:

07:45

V Německu za předchozí den zaznamenali bezmála 31 tisíc nových případů koronavirové nákazy. To je o zhruba 10 tisíc případů méně než před týdnem, uvedl dnes ráno Institut Roberta Kocha. Výrazně klesá také sedmidenní incidence, informovala agentura DPA.

13:53

U ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) potvrdil test podezření na nákazu covidem-19. Stanjura tak bude v týdenní izolaci, kterou kvůli zdravotním problémům zahájil v sobotu. Vynechal kvůli tomu druhý den kongresu občanských demokratů, na kterém i distančně obhájil funkci prvního místopředsedy strany.

13:30

Od čtvrtka 14. dubna se ruší povinnost nosit respirátory ve veřejné dopravě. V České televizi to uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Zároveň ale doporučil, aby veřejnost respirátory nadále nosila v prostorech s neznámými lidmi či ve špatně větraných místnostech, a to i kvůli jiným respiračním onemocněním, než je covid-19.

„Shodl se na tom Národní institut (pro zvládání pandemie), i když ne stoprocentně jednomyslně,“ řekl ke zrušení nařízení Válek. Proti byl podle něj epidemiolog Rastislav Maďar. „Můžu si to dovolit z toho důvodu, že máme klesající incidenci. Situace v nemocnicích se stále lehce zlepšuje, ale především klesá incidence pozitivních testů,“ řekl Válek s tím, že nastavená opatření zafungovala a že na stejný počet provedených testů je stále méně a méně pozitivních.

06:41

Ve čtvrtek přibylo v Česku 4982 potvrzených případů covidu-19, o 1500 méně než před týdnem. Je to letos poprvé, kde je ve všední den nárůst nižší než 5000 případů. Laboratoře odhalily také 913 podezření na opakovanou nákazu, v mezitýdenním srovnání o čtvrtinu méně. Dál ale klesá i zájem o testování. Stejně tak se snižuje počet hospitalizací i incidenční číslo.

17:24

Lidé, kteří prodělali nemoc covid-19, mají vyšší riziko výskytu krevních sraženin a plicní embolie šest měsíců od infekce. Vyplývá to ze studie, o které informoval list The Guardian. Podle výzkumu roste v prvních třech měsících od nákazy i pravděpodobnost hluboké žilní trombózy. Dva měsíce od nemoci je také zvýšené riziko vnitřního krvácení, například mrtvice.

Přestože pravděpodobnost těchto zdravotních obtíží byla nejvyšší u pacientů, kteří měli těžký průběh nemoci, i lidé, kteří měli mírný covid-19, měli třikrát vyšší riziko hluboké žilní trombózy a sedmkrát vyšší riziko plicní embolie. Vědci u pacientů se závažným covidem-19 zjistili, že riziko vzniku krevní sraženiny stouplo až 290krát oproti obvyklému stavu.

Podle autorů studie je proto důležité nechat se proti viru očkovat. Krevní sraženiny se mohou vyskytnout i po očkování, ale riziko je mnohem menší, zjistila rozsáhlá britská studie.

17:16

Od začátku pandemie covidu-19 se koronavirem nakazily více než dvě třetiny Afričanů, což 97krát převyšuje oficiálně hlášený počet případů. S odkazem na ve čtvrtek zveřejněnou studii Světové zdravotnické organizace (WHO) o tom informuje agentura Reuters.

Analýza zjistila, že do září 2021 bylo viru SARS-CoV-2, jenž způsobuje onemocnění covid-19, vystaveno 800 milionů Afričanů. Oficiální součet případů koronavirové nákazy přitom ke stejnému datu v Africe činil 8,2 milionu.

14:34

V Česku se potvrdil výskyt kombinované varianty dvou typů omikron BA.1 a BA.2 označované jako XE. O záchytu vzorku v Národní referenční laboratoři dnes Státní zdravotní ústav informoval v tiskové zprávě. Kombinace má být asi o deset procent nakažlivější než původní omikron. Od nejstarší varianty koronaviru z čínského Wuchanu, která se v Česku prokázala poprvé v březnu 2020, je každá další nová varianta nakažlivější. Postupně už převládly varianty alfa, delta, omikron a subvarianta omikronu BA.2.

13:02

Německo všeobecnou očkovací povinnost proti covidu-19 nezavede. Poslanci odmítli kompromisní návrh části poslanců vládních stran zavést povinné očkování od 60 let věku. Hlasování předcházela bouřlivá debata mezi zastánci a obhájci vakcinace. Pro vládu kancléře Olafa Scholze je výsledek hlasování neúspěchem, povinnou imunizaci totiž podporovali šéf německé vlády i ministr zdravotnictví Karl Lauterbach.

10:52 Vlastimil Válek

Podmínky pro zaměstnávání lékařů z Ukrajiny nebudou podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka jiné, než umožnila legislativa už dříve. EU zaplatí kurzy odborné češtiny.

10:28

Nošení respirátorů ve veřejné dopravě kvůli omezení šíření koronaviru zřejmě nebude povinné od Velikonoc. Ve zdravotnických a sociálních zařízeních zůstanou déle. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Ve většině vnitřních veřejných prostor povinnost zakrývání dýchacích cest skončila 14. března.

06:51

Německý parlament dnes dopoledne rozhodne o všeobecné očkovací povinnosti. Kompromisní návrh počítá s povinnou vakcinací proti nemoci covid-19 prozatím od 60 let, jasnou podporu poslanců ale nemá.

06:26

V Německu testy za poslední den prokázaly koronavirovou infekci u 201 729 lidí, informuje dnes Institut Roberta Kocha. Jde o nižší počet než za minulou středu, kdy přibylo skoro 275 tisíc nakažených.

06:20 Ilustrační foto.

Ve středu se v Česku nechalo očkovat 3154 lidí. Je to nejvíce v tomto týdnu, minulou středu ale bylo očkovaných asi o 400 více.

06:13

Za uplynulých sedm dní připadá v zemi na 100 tisíc obyvatel 329 nakažených. Takzvané incidenční číslo se proti středě snížilo o 20. Kleslo v každém kraji. Nejnižší je v Karlovarském kraji, kde na 100 tisíc obyvatel připadá v uplynulém týdnu 229 případů covidu. Naopak v Praze má incidence hodnotu 495, nejvíce v Česku.

06:01

Ve středu přibylo v Česku 5287 potvrzených případů covidu-19, nejméně ve všední den od začátku letošního roku. V mezitýdenním srovnání je to pokles o 2100 případů. Laboratoře odhalily také 1080 podezření na opakovanou nákazu, což je rovněž v pracovním dni letos nejméně. Nejnižší byl ale zároveň i počet testů. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

16:30 Ilustrační foto.

Publikování nestandardizovaných dat o nákazách a očkování proti covidu-19 podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška v jeden čas prakticky zastavilo zájem o očkování. Za „zneužití“ dat označil také dezinterpretování dat o zaplněnosti jednotek intenzivní péče. O zkušenosti s epidemií covidu-19 mluvil dnes na odborné konferenci o otevřených datech NZIS Open. Varoval proto před zveřejňováním dat bez odborného komentáře.

„Nemělo by se stát, že data naruší důvěru pacientů v (zdravotní) systém, což se přesně během covidu několikrát stalo,“ řekl. Jako příklad uvedl podle něj „hrubou a záměrnou dezinterpretaci“ srovnávání obsazenosti lůžek na jednotkách intenzivní péče publikovaných během epidemie s deklarovanými kapacitami nemocnic.

16:13

Španělsko od 20. dubna zruší povinnost nosit roušky ve vnitřních prostorech. Oznámila to ministryně zdravotnictví Carolina Dariasová. Zakrývat si nos a ústa bude ale nadále povinné v hromadné dopravě či v nemocnicích a dalších zdravotnických zařízeních. Tato povinnost bude jedním z posledních pandemických nařízení, která v zemi budou stále platit, uvedla agentura AFP.

15:08

Podnikatelé za první den v programu COVID 2022 podali podle ministerstva průmyslu a obchodu 105 žádostí o kompenzace kvůli pandemii koronaviru za 27,6 milionu korun. Dalších 321 žádostí v objemu 47,4 milionu korun rozpracovali. V programu mohou podnikatelé z vybraných oborů získat příspěvek 500 korun na zaměstnance a den omezení kvůli protiepidemickým nařízením. Příjem žádostí je otevřen do 12. května, na pomoc je připraveno 1,75 miliardy korun.

14:09 Petr Fiala

Premiér Petr Fiala (ODS) se osobně zúčastní jednání vlády, uvedl mluvčí vlády Václav Smolka. V uplynulém týdnu Fiala prodělal covid-19, po onemocnění mu skončila izolace. Zhruba od 13:30 je předseda vlády přítomen i na jednání Poslanecké sněmovny.

07:57

V úterý přibylo v Česku 6708 potvrzených případů koronaviru. Stejně jako v pondělí je to mezitýdenní pokles o čtvrtinu. Podezření na opakovanou nákazu bylo 1253, i to je méně než před týdnem. Zájem o testování se snižuje. Trvale klesá také incidenční číslo, za posledních sedm dní připadá v Česku na 100 tisíc obyvatel 349 nakažených. 

Denní počty nově potvrzených případů nákazy postupně klesají přibližně od začátku února. Tehdy přibylo 1. února přes 57 tisíc případů nákazy koronavirem, což bylo nejvíce za den od začátku epidemie v Česku v březnu 2020.

V nemocnicích je momentálně 1656 pacientů s koronavirem. Před týdnem jich bylo více než dva tisíce. Počet lidí v těžkém stavu ale nepatrně vzrostl, a to ze 106 na 109.

18:14

Očkování proti covidu-19 asi bude možné také v zubních ordinacích nebo v lékárnách. Novelu, jež to předpokládá, podpořila v úvodním kole sněmovna.

11:33

Čína vyslala více než 10 tisíc zdravotnických pracovníků z celé země, včetně 2000 vojenských zdravotníků, do Šanghaje, aby pomohli nejlidnatějšímu městu s otestováním všech 26 milionů obyvatel na koronavirus. V čínské finanční metropoli nadále přibývá případů nemoci covid-19. Za poslední den Šanghaj zaznamenala 9006 nových případů infekce, informovala v pondělí agentura Reuters.

Minulý týden zahájila Šanghaj uzávěru, při níž měla být od pondělí do pátku uzavřena západní polovina města a od pátku do úterý 5. dubna čtvrti ležící východně od řeky Chuang-pchu. Podle agentury Reuters je ale nyní uzavřeno de facto celé město.

10:51

Premiér Petr Fiala (ODS) zrušil středeční návštěvu Německa. Mluvčí vlády Václav Smolka řekl, že Fiala není po nákaze koronavirem připravený na tak náročný program. Premiér měl pozitivní test minulé úterý a nastoupil týdenní karanténu. Uvedl, že ho intenzita onemocnění nepříjemně překvapila a po skončení izolace se chce postupně vracet k plnému pracovnímu vytížení.

09:33

Institut Roberta Kocha (RKI) registruje v Německu za poslední den 41 129 nových případů koronavirové infekce, ale čísla jsou neúplná, upozorňuje agentura DPA. Před týdnem RKI hlásil 67 501 nových případů nákazy. Sedmidenní incidence podle údajů RKI z dnešního rána znovu klesla na 1424,6 infikovaných na 100 tisíc obyvatel. Ještě před týdnem činila tato hodnota 1700,6.

Při posuzování čísel je třeba zohlednit skutečnost, že jednotlivé spolkové země nedodávají data každý den, nebo hlásí neúplné údaje. O víkendu to byly například Bádensko-Württembersko, Dolní Sasko a Braniborsko. Dodatečně hlášená čísla se pak projeví v následujících dnech. Experti navíc předpokládají, že mnoho případů není vůbec zachyceno kvůli přetíženým zdravotním úřadům a také proto, že ne všichni infikovaní si nechají udělat PCR test.

08:20

V Česku v neděli přibylo 1658 potvrzených případů covidu-19, letos jich bylo méně pouze na Nový rok. Proti minulému týdnu je to pokles zhruba o 600 případů. Ubylo i podezření na opakovanou nákazu, v neděli jich bylo 313. Klesá ale také zájem o testy. Laboratoře jich v neděli provedly zhruba 8500, což je nejméně v letošním roce. V nemocnicích je s koronavirem 1414 lidí, méně jich bylo naposledy loni v říjnu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

14:16

Odpoledne tým Chytré karantény informoval, že po automatické či ruční aktualizaci už se barvy certifikátů v aplikaci Tečka zobrazují správně. Výpadek trval několik hodin. „Po automatické aktualizaci pravidel se již vše zobrazuje, jak má. Aktualizace je možná i ručně po rozkliknutí pravidel ve spodní části obrazovky v Tečce,“ vysvětlili zástupci projektu na Twitteru.

10:46

Červené označení všech covidových certifikátů v mobilní aplikaci Tečka nemá podle Chytré karantény vliv na jejich platnost včetně uznávání v zahraničí. O výpadku validační služby, která „zčervenání“ u všech uživatelů způsobila, dnes dopoledne tým Chytré karantény informoval na Twitteru. Údaje jsou zapsány přímo v QR kódu, barva roli nehraje.

„Dnes ráno uživatelům ‚zčervenala‘ aplikace Tečka. Jedná se o výpadek validační služby, který ale nemá vliv na platnost certifikátu a QR kód v zahraničí bude i nadále vyhodnocován správně. Na odstranění problému se zobrazením pracujeme a omlouváme se za komplikace,“ napsali zástupci projektu Chytrá karanténa.

08:18

Laboratoře v Česku v sobotu potvrdily 2589 případů koronaviru, o čtvrtinu méně než před týdnem. Podobným tempem ubylo také podezření na opakovanou nákazu, v sobotu jich bylo 468. Ve srovnání sobot je počet nových případů nejnižší od počátku roku, stejně jako počet nově nakažených v přepočtu na 100 000 obyvatel. Klesl ovšem také počet testů. Hospitalizovaných 1529 lidí s covidem-19 je nejméně od konce loňského října. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

16:35

Reinfekcí koronaviru podle mezinárodních kritérií bylo v Česku dosud přes 37 tisíc. Nepočítají se ale všechny opakované nákazy, těch bylo skoro 246 tisíc.

13:06

Čínská finanční metropole Šanghaj v pátek zahájila druhou fázi lockdownu, při níž byla uzavřena západní polovina města. Východní čtvrti Šanghaje měly být ve stejný den po čtyřech dnech otevřeny, podle agentury Reuters se tak ale na mnoha místech nestalo. Úřady obyvatelům sdělily, že uzavírka potrvá, dokud se nepodaří dostat epidemii nemoci covid-19 pod kontrolu. Více v článku.

13:04

Příznaky covidu-19 nemají žádný vliv na pravděpodobnost, že nakažená osoba přenese nemoc na další lidi. Vyplývá to z britské studie, ve které byli poprvé na světě dobrovolníci záměrně vystaveni koronaviru, napsala agentura Reuters.

Výzkumný projekt vznikl pod vedením společnosti Open Orphan ve spolupráci s londýnskou Imperial College. Výzkum ukázal, že u 18 účastníků, kteří se virem nakazili, neměla závažnost příznaků nebo jejich úplná absence vliv na virovou nálož v dýchacích cestách.

10:42

Čínská finanční metropole Šanghaj v pátek zahájila druhou fázi lockdownu, při níž byla uzavřena západní polovina města. Východní čtvrti Šanghaje měly být po čtyřech dnech otevřeny, podle agentury Reuters se tak ale na mnoha místech nestalo. Úřady obyvatelům sdělily, že uzavírka potrvá, dokud se nepodaří dostat epidemii nemoci covid-19 pod kontrolu, napsala agentura Reuters.

Ve většině města nefunguje veřejná doprava, restaurace a obchody, které neprodávají nejnutnější zboží, jsou uzavřeny. Lidé nesmějí opouštět své domovy, a to ani kvůli venčení psa či vynášení odpadků.

07:45

V Jihomoravském kraji přibylo za poslední týden 5164 potvrzených případů covidu. Je to o 799 méně než před týdnem. Vyplývá to z webu ministerstva zdravotnictví. Takzvaná týdenní incidence, tedy počet případů za týden na 100 tisíc obyvatel, se snížila ze 499 na 432 nákaz.

07:44

Epidemie covidu v Praze po dvou týdnech zpomalila. Za uplynulých sedm dní přibylo 7627 potvrzených případů, o týden dříve jich bylo téměř 8200.

07:43

Ve čtvrtek přibylo v Česku 6495 nově potvrzených případů nákazy koronavirem, což bylo nejméně za všední den od začátku roku. Oproti předchozímu týdnu nárůst počtu případů nákazy klesl o devět procent. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. O více než 17 procent se oproti předchozímu čtvrtku snížil počet hospitalizovaných s nemocí covid-19 na 1715, tedy nejnižší množství od 23. ledna.

16:52

Některá testovací místa na covid-19 od dubna zkracují provozní dobu. Kromě menšího zájmu o testování jsou důvodem také úpravy úhrad ze strany zdravotních pojišťoven. Podle organizačního opatření Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) nemají odběrová centra nařízenou provozní dobu, ale mohou si ji upravit podle potřeby. Zdravotní pojišťovny také dál nebudou platit PCR testy laboratořím, se kterými ještě před epidemií covidu-19 neměly smlouvy. Mluvčí VZP Viktorie Plívová dnes na dotaz ČTK odpověděla, že půjde asi o desetinu míst. Povolení testovat mělo dosud podle Státního zdravotního ústavu více než 150 laboratoří.

16:29

Obyvatelé historického centra čínské finanční metropole Šanghaje a okolních čtvrtí se dnes snažili zásobit před plánovanou uzávěrou západní části města, která má začít v pátek. Místní úřady vyzvaly občany, aby nadále spolupracovali a dodržovali přísná opatření, která mají zastavit šíření koronaviru.

Za posledních 24 hodin bylo v Šanghaji zaznamenáno 5298 případů nákazy koronavirem u lidí bez příznaků nemoci covid-19 a 355 případů u lidí s příznaky. O den dříve to bylo 5656 asymptomatických a 326 symptomatických případů.

16:26

Ivermektin nesnižuje riziko hospitalizace s covidem-19, tvrdí rozsáhlá studie. Antiparazitikum označovala za zázračný lék proti covidu-19 řada lidí, zejména ti, co odmítali nově vyvinuté vakcíny.

Studie zveřejněná v odborném časopise New England Journal of Medicine zkoumala účinnost léku proti covidu-19 na vzorku 1300 pacientů v Brazílii, kterým byl podáván buď ivermektin, nebo placebo. Z nich muselo být do nemocnice převezeno 100 pacientů s ivermektinem a zároveň 111 těch, kteří brali placebo. „Neexistují žádné známky přínosu,“ citoval deník The New York Times Davida Boulwara, experta na infekční nemoci z Minnesotské univerzity.

12:19

Od začátku uprchlické vlny mělo pozitivní test na koronavirus zhruba 2500 Ukrajinců pobývajících v Česku, tvoří asi procento ze všech více než 234 tisíc případů covidu v Česku od 25. února. V březnu přibývá mezi 70 a 80 Ukrajinci s pozitivním testem denně, počty stagnují stejně jako v obecné populaci. Vyplývá to z údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) pro sněmovní výbor pro zdravotnictví. Hospitalizovaných bylo minulé pondělí 23 Ukrajinců s covidem-19, toto pondělí devět.

08:39

Podnikatelé z vybraných oborů, jejichž činnost zasáhla loni na konci roku vládní protiepidemická opatření, mohou od dnešních 9:00 žádat o kompenzace z programu COVID Nepokryté náklady. Ministerstvo průmyslu a obchodu, které dotační titul připravilo, žádosti přijímá prostřednictvím svého online informačního systému. Na podání mají podnikatelé čas do 17. května. Na podporu jsou připraveny dvě miliardy korun.

07:05

V Česku kromě počtů nakažených trvale klesá i takzvané incidenční číslo. Ukazuje počet nově nakažených koronavirem za posledních sedm dní na každých 100 tisíc obyvatel. K dnešku se snížilo ze středečních 436 případů na 426. Nejvyšší je číslo stále v Praze s 555 případy a nejnižší je v Libereckém kraji s 297 případy.

06:28

Zdravotníci v Německu za poslední den zaznamenali 274 901 nových případů covidu-19. Sedmidenní incidence, která udává počet nově nakažených v týdenním úhrnu v přepočtu na 100 tisíc obyvatel, je dnes na hodnotě 1625. Proti středeční hodnotě 1663 tak mírně klesla. Informovala o tom dnes agentura DPA s odvoláním na údaje Institutu Roberta Kocha.

06:14

Zdravotníci v Česku ve středu naočkovali 3362 lidí, tedy zhruba o 200 méně než před týdnem.

06:12

05:56

Ve středu přibylo v Česku 7397 potvrzených případů nákazy koronavirem, tedy asi o 13 procent méně než před týdnem. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Zároveň ale rovněž o 13 procent kleslo množství provedených testů na zhruba 27 900.

Nadále klesá počet hospitalizovaných s nemocí covid-19. Oproti předchozí středě se jejich množství snížilo skoro o pětinu na 1773, z nichž 87 bylo ve vážném stavu.

19:26 Vlastimil Válek

Ministerstvo zdravotnictví připravuje další informační kampaň k očkování proti covidu-19. Ministr Vlastimil Válek (TOP 09) dnes poslancům výboru pro zdravotnictví bez dalších podrobností řekl, že resort už má vypsanou veřejnou zakázku. Ve věstníku na profilu ministerstva ale žádný takový tendr není. Zájem o očkování podle dat ministerstva od začátku roku postupně klesá, zdravotníci podávají v pracovní dny kolem 3000 dávek, v pátek vždy víc.

19:03 Vlastimil Válek

Za objednání nadbytku vakcín proti covidu-19 nelze podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) žádného z jeho předchůdců kritizovat. Řekl to dnes poslancům sněmovního výboru pro zdravotnictví. Česko chce podle něj dál darovat vakcíny chudším zemím. Deník Le Monde dnes informoval, že po celém světě se vyhodí stovky milionů dávek vakcíny. Počty znehodnocených dávek ministerstvo dříve uvádělo na webu, aktuální data dostupná nejsou.

19:00

„Virus si udržuje v populaci neskutečně vysokou prevalenční nálož. Je velká pravděpodobnost, že potkáte nakaženého i v běžném životě,“ uvedl ředitel ÚZIS Ladislav Dušek. V pracovních dnech laboratoře většinou vyhodnotí mezi 20 000 až 25 000 PCR testy.

18:59

Od konce února se počty nově zachycených případů pohybují v pracovní dny v průměru kolem 9000. Podle Ladislava Duška mohou být reálné počty nakažených, kteří nemají příznaky nebo nejdou na testy, dvakrát až třikrát vyšší.

18:58

Počty nových případů nákazy koronavirem podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška dál stagnují, v některých regionech až mírně klesají. Zlepšení by podle něj mohlo přinést teplejší počasí. Řekl to dnes poslancům sněmovního zdravotního výboru. Stále je ale podle něj viru v populaci velmi mnoho. Z testovaných kvůli příznakům je pozitivní jeden člověk ze tří, v nejvíce zatížených regionech je relativní pozitivita těchto testů i 40 procent.

13:07

Česká obchodní inspekce zakázala prodej českého respirátoru FFP2 značky TEX-TECH, který podle ní nesplňuje požadavky kladené na tento typ ochranných prostředků a uživatele účinně neochrání před pevnými částicemi a kapalnými aerosoly. ČOI o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Inspekce nařídila stažení výrobku z trhu a informace o něm nahlásila ministerstvu průmyslu a obchodu a do evropského systému nebezpečných výrobků nepotravinářského charakteru Safety Gate. Do sídla společnosti TEX-TECH z Hrušovan u Brna není možné se dovolat, podle informací ve veřejném rejstříku je v konkurzu.

12:05

Čínské úřady začaly kvůli šířící se nemoci covid-19 uzavírat některé čtvrti v západní polovině Šanghaje, kde měl být podle původních plánů lockdown vyhlášen až od pátku. Uzávěra pokračuje také ve východní polovině města, které je se svými 26 miliony obyvatel nejlidnatější v Číně. Za posledních 24 hodin bylo v Šanghaji zaznamenáno téměř šest tisíc nových případů nákazy koronavirem. Řada obyvatel čínské finanční metropole vyjádřila na sociálních sítích pochyby ohledně pokračující čínské politiky nulové tolerance vůči koronaviru za cenu extrémně přísných opatření.

10:19

Zdravotní úřady ve Francii musely vyhodit 218 tisíc dávek vakcíny proti nemoci covid-19 od společnosti AstraZeneca, informoval deník Le Monde. Podle listu však nejde o ojedinělý případ. Po celém světě se vyhodí stovky milionů dávek očkování proti koronaviru kvůli jejich datu spotřeby.

Do konce března prošla v bohatších státech trvanlivost přibližně 240 milionům nevyužitých vakcín proti covidu, vyplývá z dat britské analytické společnosti Airfinity. Z toho 73 procent tvoří dávky očkovacího preparátu od firmy Pfizer, který je na Západě nejrozšířenější. Dalších 18 procent prošlých vakcín pochází od společnosti AstraZeneca.

07:40

V Německu za uplynulý den přibylo 268 477 nových případů koronavirové infekce. Sedmidenní incidence, která udává počet nově nakažených v týdenním úhrnu v přepočtu na 100 tisíc obyvatel, je dnes na hodnotě 1663,0, a proti úterní hodnotě 1703,3 tak mírně klesla. Vyplývá to z dat Institutu Roberta Kocha, o kterých dnes informovala agentura DPA.

07:39

V Česku se od začátku koronavirové epidemie v březnu 2020 laboratorně prokázalo přes 3,8 milionu případů covidu-19. Tempo růstu nákazy začalo výrazně růst loni v listopadu a pak letos v lednu a únoru, kdy laboratoře dvakrát vykázaly přes 50 tisíc nakažených za den. Rekordních 57 243 případů přibylo letos 1. února, poté začaly počty klesat. V posledních týdnech tempo přírůstků klesá či stagnuje – nyní přibylo 100 tisíc případů za 14 dní, což bylo stejně jako předtím (dříve to bylo 11 dní).

07:38

V úterý přibylo v Česku 8915 potvrzených případů nákazy koronavirem, což bylo znovu o 15 procent méně než před týdnem. Dále také ubývalo hospitalizovaných s nemocí covid-19. Oproti předchozímu úterý klesl jejich počet o pětinu na 1839, z nichž 94 bylo ve vážném stavu. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. V úterý se znovu snížil i počet testovaných. Podíl pozitivně testovaných na počtu provedených testů na koronavirus však přesto oproti předchozímu týdnu klesl.

Denní počty nově potvrzených případů nákazy postupně klesají přibližně od začátku února. Tehdy přibylo 1. února přes 57 tisíc případů nákazy koronavirem, což bylo nejvíce za den od začátku epidemie v Česku v březnu 2020. Tento týden se zatím drží nárůsty počtu případů za všední den pod devět tisíc.

13:33

Pracovníci nahlásili loni téměř 5400 případů covidu-19 jako nemoci z povolání. Proti roku 2020 počet vzrostl téměř šestatřicetkrát. Vyplývá to z informací Státního zdravotního ústavu (SZÚ), které dnes zveřejnil v tiskové zprávě. Asi 99 procent případů nahlášených v registru bylo u zdravotníků a pracovníků v sociálních službách.

11:59

Na Slovensku se střídají policisté z Česka pomáhající na hranicích s Ukrajinou. První skupina dnes jede domů, dalších 50 policistů tam vyrazí ve středu.

11:58

Část poslaneckého klubu ANO má koronavirus, řekla novinářům Alena Schillerová (ANO). Na grémiu sněmovny se chce zeptat na případná proticovidová opatření.

11:50

Lidé v karanténě kvůli covidu-19 by mohli dostat možnost hlasovat i v budoucích volbách. Návrh předložilo vnitro do připomínkového řízení.

11:11

Nejlidnatější čínské město Šanghaj dnes zpřísnilo uzávěru, kterou úřady nařídily kvůli šíření nemoci covid-19. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž bylo za posledních 24 hodin v 26milionové Šanghaji zaznamenáno rekordních 4477 nových případů nákazy koronavirem. Ve srovnání s mnoha regiony světa to sice není vysoké číslo, Čína ale nadále uplatňuje politiku nulové tolerance vůči koronaviru a snaží se zastavit jeho šíření hned v počátku, i za cenu velmi přísných opatření.

10:29

Ministerstvo zdravotnictví navrhuje úpravu nařízení o nošení respirátorů a roušek u dětí, ve středu by ji měla projednat vláda. Povinnost nosit roušku bude nově začínat pro děti od šesti let věku, ne od zahájení školní docházky jako dosud. Důvodem je, aby se povinnost vztahovala i na dětské uprchlíky z Ukrajiny. Dnes to řekl mluvčí ministerstva Ondřej Jakob. Respirátory jsou povinné od poloviny března už jen ve veřejné dopravě, zdravotnických zařízeních a zařízeních sociálních služeb. Děti do 15 let mohou nosit i roušky.

10:15

Premiér Fiala měl dnes pozitivní test na covid-19 a čeká ho sedmidenní izolace. K pracovnímu programu se chce z domova vrátit co nejdříve, uvedl.

06:35

V Německu za posledních 24 hodin přibylo 237 352 nakažených koronavirem. Je to o něco více než před týdnem, kdy zdravotnické úřady registrovaly 222 080 nových infekcí. Informovala o tom dnes agentura DPA s odvoláním na údaje Institutu Roberta Kocha (RKI)

Sedmidenní incidence, která udává počet nakažených na 100 000 obyvatel, činí 1703,3, a oproti pondělní hodnotě 1700,6 mírně stoupla.

06:20

Denní počty nově nakažených se snižují postupně už zhruba od začátku února, kdy byl zaznamenán rekordní nárůst. Podle statistik přibylo 1. února přes 57 000 případů nákazy koronavirem, nejvíce za den od začátku epidemie v Česku v březnu 2020. V poslední době denní nárůsty počtu nákaz kolísají zhruba od 7000 po 10 000 za všední den.

06:15

V pondělí přibylo v Česku 8812 potvrzených případů nákazy koronavirem, což bylo o 15 procent méně než před týdnem. Podobně ale dál klesalo i množství testů na koronavirus. V pondělí jich bylo dohromady provedeno asi 32 000, tedy o 17 procent méně než před týdnem. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Dále se snižuje také množství hospitalizovaných. V nemocnicích bylo k pondělku 1857 lidí s nemocí covid-19, takže za uplynulý týden klesl jejich počet o pětinu. Ve vážném stavu bylo 93 lidí.

17:23

Náklady na zdravotní péči byly loni proti roku před covidem o 30 procent vyšší, dosáhly téměř 405 miliard korun. Pojišťovny čekají nižší růst příjmů.

15:35

Nová varianta koronaviru vzniklá kombinací genů delty a omikronu se podle Státního zdravotního ústavu v Česku zatím neobjevila. Vzniká při nákaze oběma variantami.

11:59

Brněnská laboratoř Elisabeth Pharmacon provádí přípravy, aby uměla odhalit novou variantu covidu-19 zvanou deltakron. Varianta je kombinací variant delta a omikron. Objevila se nejprve na Kypru, ale potvrzená je také ve Francii, Dánsku nebo Nizozemsku, řekl biolog a ředitel laboratoře Omar Šerý.

09:46

Podnikatelé z vybraných oborů budou moci od čtvrtka žádat o kompenzace kvůli pandemii z programu COVID Nepokryté náklady. Připraveny jsou 2 miliardy korun.

08:58

V Německu za posledních 24 hodin přibylo 67 501 nakažených koronavirem. Sedmidenní incidence, která udává počet nakažených na 100 tisíc obyvatel, je na hodnotě 1700,6 a proti nedělní hodnotě 1723 tak mírně klesla. Informovala o tom dnes agentura DPA s odvoláním na data Institutu Roberta Kocha.

08:38

Šanghaj, finanční centrum Číny, zahájila dvoufázovou uzávěru ve snaze omezit nárůst počtu nově nakažených koronavirem. V neděli šestadvacetimilionová Šanghaj podle agentury Reuters zaznamenala 3500 případů nákazy koronavirem, což je dosavadní rekord. Úřady nařídily plošné testování obyvatelstva a pozastavení práce ve firmách i v továrnách s výjimkou těch, které zajišťují nezbytné služby a dodávají potraviny. V uzavřených částech města nejezdí veřejná doprava a omezen je i automobilov provoz. Kvůli obavám ze slabší poptávky po pohonných hmotách v Číně začala zlevňovat ropa.

07:46

Izraelský premiér Naftali Bennett měl pozitivní test na covid-19. Bennett se cítí dobře, ve své práci bude pokračovat z domova, uvedl podle agentur jeho mluvčí. Bennett se v neděli setkal v americkým ministrem zahraničí Antonym Blinkenem krátce před jeho jednáním s ministry čtyř arabských zemí o připravované jaderné dohodě s Íránem.

06:15

Snižuje se i zájem o očkování. V neděli zdravotníci podali 141 dávek vakcíny, méně jich bylo pouze první den letošního roku. Nejčastěji si lidé nyní chodí pro třetí posilující dávku vakcíny, v neděli ji dostalo 114 zájemců. Celkový počet dávek aplikovaných od začátku vakcinace se blíží 17,5 milionu.

06:10

Stabilně ale klesá také počet testů. V neděli jich laboratoře provedly necelých 9000, proti minulému týdnu je to pokles o třetinu. Roste naopak pozitivita testovaných. Například u nejčastějších preventivních testů bylo v neděli pozitivních 23,48 procenta lidí, před týdnem to bylo necelých 16 procent. Podíly vzrostly i v případě epidemiologické a diagnostické indikace.

06:00

V neděli přibylo v Česku 2246 potvrzených případů covidu-19, méně jich bylo pouze první dva dny letošního roku. Laboratoře odhalily také 346 podezření na opakovanou nákazu. V obou případech je to mírný mezitýdenní pokles. Méně se ale testuje.

V nemocnicích je s koronavirem 1584 pacientů, nejméně od druhé poloviny ledna. Nepatrně klesla incidence, na 100 000 obyvatel připadá za posledních sedm dní 465 nakažených. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Epidemie zpomalovala celý uplynulý týden. Hygienici od pondělí potvrdili nákazu celkem u 49 810 lidí. O týden dříve jich bylo více než 54.000.

16:48

První uzavírka Šanghaje proběhne od pondělí 28. března do pátku 1. dubna, druhá pak ve dnech 1. až 5. dubna. V oblastech, kde se zrovna bude testovat, nebude fungovat veřejná doprava ani taxislužby. Všechny firmy a továrny budou muset pozastavit výrobu nebo nechat své zaměstnance pracovat z domova. Výjimkou budou instituce nabízející veřejné služby nebo dodávající potraviny.
S novou vlnou koronaviru se Šanghaj potýká asi měsíc. V sobotu město se zhruba 26 miliony obyvatel zaznamenalo 2631 případů covidu-19 u lidí, kteří nemají příznaky nemoci, a 47 případů u lidí s příznaky. Ve srovnání s mnoha regiony světa to sice nejsou vysoké počty, ale Čína prosazuje politiku usilující o úplné zastavení šíření nákazy, která se právě z této nejlidnatější země světa v roce 2020 rozšířila do světa.

16:28

Čínské úřady kvůli testování na nemoc covid-19 na několik dní uzavřou mnohamilionovou Šanghaj. Město se uzavře postupně na dvě části.

12:38

Nejvyšší incidenci vykazuje Praha, kde připadá v přepočtu na 100 000 lidí 592 nových případů za týden. Naopak nejpříznivější situace je v Karlovarském kraji s incidenčním číslem 336.

12:16

Snižuje se i incidenční číslo, k dnešku je na hodnotě 466, před týdnem se pohybovalo kolem 500 nakažených na 100 000 obyvatel za uplynulých sedm dní. Reprodukční číslo se v poslední době drží těsně pod hodnotou jedna, což je hranice mezi zpomalováním a zrychlováním epidemie. Číslo značí, kolik jeden pozitivně testovaný člověk v průměru nakazí dalších lidí. Aktuálně činí 0,93.

12:15

V sobotu ubylo i podezření na opakovanou nákazu, za uplynulý den jich bylo 647, což je oproti minulé sobotě pokles o víc než sto případů. Znovu se ale méně testovalo. Dál klesá počet hospitalizovaných s pozitivním testem na covid. Aktuálně nemocnice evidují 1677 pacientů s prokázanou nákazou, z toho 173 leží na jednotkách intenzivní péče.

09:37

V sobotu přibylo 3518 nových případů covidu, sdělil ČTK mluvčí ministerstva. Je to o čtvrtinu méně než před týdnem. Klesl i počet hospitalizovaných.

08:30

Počet lidí nakažených koronavirem ve světě podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) v sobotu překonal hranici 480 milionů. Prvenství v absolutním počtu infikovaných drží od předloňského března Spojené státy, kde se celkový počet nakažených podle JHU blíží 80 milionům. Druhá je Indie (přes 43 milionů) a třetí Brazílie (29,8 milionu). V Evropě se nejvíce nakažených v absolutních číslech prokázalo ve Francii (25,1 milionu). Tempo růstu počtu nových případů nyní mírně zpomalilo, deset milionů nakažených přibylo za šest dnů, předtím to bylo za pět dnů.

V České republice se počet lidí, kteří se koronavirem nakazili, blíží 3,8 milionu, což je zhruba 353 tisíc na milion obyvatel. Podle serveru Ourworldindata.org je ČR dvacátou nejvíce zasaženou zemí podle poměrného počtu nakažených (ještě na začátku roku byla osmá, pak ale začala ve srovnání s dalšími zeměmi v žebříčku klesat). 

07:37

Německo za sobotu zaznamenalo 111 224 nových případů koronavirové nákazy. Sedmidenní incidence, která udává počet nakažených na 100 tisíc obyvatel, je na hodnotě 1723 a proti pátku tak mírně poklesla. Dosavadní rekord je 1752. 

Denní bilance nakažených se v Německu v posledních týdnech šplhaly stále výš. Nedělní údaje však vždy bývají výrazně nižší než jiné dny v týdnu. V sobotu celková bilance nakažených v zemi od začátku pandemie překročila hranici 20 milionů, k nedělnímu ránu jich bylo 20,256 milionu.

07:41

V Německu za uplynulý den přibylo 252 026 nových případů nákazy koronavirem. Od začátku pandemie tak celkový počet prokázaných případů v zemi překročil hranici 20 milionů. S odvoláním na berlínský Institut Roberta Kocha to uvedla agentura DPA. Denní přírůstek se tak mírně snížil z 260 239 případů před týdnem.

07:39

Epidemie koronaviru v Česku dál zvolna slábne. V pátek testy potvrdily 7630 nových případů covidu-19, to je o 1083 méně než ve stejný den minulého týdne. Stejně jako v předchozích dnech současně s počty nakažených ubývá i provedených testů. Počet hospitalizovaných klesl před víkendem pod 2000. Podle aktuálních údajů ministerstva zdravotnictví bylo v nemocnicích poslední pracovní den tohoto týdne 1958 pacientů s covidem, nejméně za poslední dva měsíce.

Stát kvůli příznivému vývoji zrušil většinu protiepidemických opatření. Situace je ale nestabilní a s ohledem na vývoj v sousedním Rakousku nebo Německu není možné vyloučit obrat epidemie k dalšímu růstu, uvedl tento týden ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.

12:38

Ministerstvo zdravotnictví uzavřelo dohodu o spolupráci se Světovou zdravotnickou organizací na příští dva roky. Plán se zaměřuje na dostupnost léků, poučení z pandemie, duševní zdraví, digitalizaci nebo očkování. O dnešní návštěvě regionálního ředitele organizace Hanse Klugeho, při níž spolu s ministrem Vlastimilem Válkem (TOP 09) dohodu podepsal, informovala kancelář Světové zdravotnické organizace v Česku v tiskové zprávě.

12:18 Vlajka Ruské federace.

Ruské ministerstvo zdravotnictví popřelo zprávu o úmrtí známého politika a poslance Vladimira Žirinovského, která se dnes rozšířila v médiích. Vůdce ruských nacionalistů je podle listu Kommersant od začátku února na moskevské Centrální klinice kvůli koronavirové nákaze. Stav 75letého pacienta lékaři označují za „stabilní“.

12:17 Ilustrační foto.

Vakcín proti těžkému průběhu onemocnění covid-19 podali zdravotníci v Česku ve čtvrtek 3719 dávek. Byl to srovnatelný počet jako před týdnem a zatím nejvyšší od začátku tohoto týdne.

06:41

Německo za uplynulý den zaznamenalo přes 296 tisíc nových případů koronavirové nákazy, tedy zhruba stejně jako před týdnem. Sedmidenní incidence v zemi ale dosáhla nejvyšší hodnoty od počátku pandemie. 

V Německu minulý víkend skončila téměř veškerá opatření zavedená v boji s koronavirem. Sedmidenní incidence, která udává počet nakažených na 100 tisíc obyvatel, je na hodnotě 1756,4. O den dříve to bylo 1752, před měsícem 1259,5. Pro srovnání, v Česku podle údajů z dnešního rána incidenční číslo činí 489.

06:03

Ve čtvrtek testy v Česku potvrdily 7174 nových případů covidu-19. Bylo to o 981 méně než před týdnem a zároveň nejméně ve všední den od letošního 7. ledna. Opět ale klesl počet provedených testů. V nemocnicích bylo ve čtvrtek 1945 lidí s pozitivním testem na covid, nejméně za poslední dva měsíce.

Stejně výrazně jako počet nově odhalených případů, tedy o 12 procent, klesl ve čtvrtek ale i počet provedených testů. Laboratoře na covid otestovaly 28 tisíc vzorků, zatímco o týden dříve 31 800.

09:45

Ve středu přibylo v Česku 8475 nově potvrzených případů covidu-19, o 76 méně než před týdnem. Je to nejnižší středeční nárůst od 5. ledna. Podezření na opakovanou infekci bylo 1545, zhruba o stovku méně než ve středu předchozího týdne. Pacientů s covidem ve vážném stavu je v současnosti v nemocnicích nejméně od půlky loňského října. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví.

20:07

Několik evropských zemí čelí novému nárůstu počtu případů koronaviru, protože příliš brzy zrušily pandemická opatření. S odvoláním na prohlášení čelného představitele Světové zdravotnické organizace to ve středu uvedl server CNN.

Počet nakažených v posledních dnech stoupl v 18 evropských zemích, včetně Spojeného království, Francie, Itálie a Německa, uvedl šéf evropské sekce Světové zdravotnické organizace Hans Kluge. Podle něj za to částečně může náhlá změna politiky těchto států, které opatření změnily „brutálně, od příliš velkého množství k příliš malému“.

19:12

Rakousko kvůli vysokým počtům nakažených znovu zpřísní proticovidová opatření. Až na výjimky bude například nutné nosit ve vnitřních prostorách respirátory. Nová pravidla budou podle webu listu Die Presse platit od čtvrtka nejméně do 16. dubna.

Rakouská vláda zrušila většinu zbývajících protiepidemických opatření 5. března, podle ministra zdravotnictví Johannese Raucha se ale ukázalo, že tak učinila příliš brzy.

16:31

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) chce v době českého předsednictví Evropské unie navrhnout evropským státům budoucí schéma přeočkování proti covidu. Podle Válka nelze očekávat, že současná vlna epidemie koronaviru je poslední.

07:38

Za posledních sedm dní připadá v Česku 499 nově potvrzených případů covidu na každých 100 tisíc lidí. Nejvyšší týdenní incidenci vykazuje Praha s 616 případy na 100 tisíc obyvatel. Následuje Plzeňský kraj s 572 a Středočeský kraj s 546 případy. Na opačném konci žebříčku je Karlovarský kraj s 342 případy a Moravskoslezský kraj s 389 případy na 100 tisíc lidí.

07:37

Počet lidí, kteří se v Koreji nakazili koronavirem, přesáhl hranici 10 milionů, což odpovídá skoro pětině obyvatel této asijské země. Zdravotníci se potýkají s rostoucími počty pacientů v těžkém stavu, mnoho práce mají také krematoria a pohřební ústavy, píše agentura Reuters.

07:36

V Německu za poslední den přibylo 283 732 případů koronavirové infekce, informoval Institut Roberta Kocha. Sedmidenní incidence, která udává počet nově nakažených v přepočtu na 100 tisíc obyvatel během jednoho týdne, vzrostla na 1734,2 a přiblížila se rekordní hodnotě 1735,0, které dosáhla v sobotu ráno.

07:35 Ilustrační foto.

Klesá zájem o očkování chránící proti těžkému průběhu onemocnění covid-19. Za úterý zdravotníci aplikovali 2642 dávek vakcíny, nejnižší počet v pracovní den od začátku roku. Před týdnem dostalo očkování téměř 3300 lidí.

07:34

V úterý v Česku přibylo 10 498 nově potvrzených případů covidu-19, o 217 méně než před týdnem. Nižší byl ale i počet provedených testů. Sedmidenní incidence klesla po téměř dvou týdnech pod 500 nových případů v přepočtu na 100 tisíc lidí. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Kromě téměř 10 500 nových případů hygienici v úterý vyslovili podezření na opakovanou infekci u 1971 testovaných. V mezitýdenním srovnání počet reinfekcí stoupl o 32. Od začátku epidemie bylo takových případů 234 601.

17:26

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier se nakazil koronavirem. Podle mluvčí jeho kanceláře má hlava státu jen mírné příznaky nemoci covid-19, informovala agentura DPA. Covid-19 má také Steinmeierova žena Elke Büdenbenderová, u níž se nemoc rovněž projevuje mírnými symptomy.

Foto: Jakub Plíhal

14:03

Pětaosmdesátiletý norský král Harald V. měl pozitivní test na koronavirus. V prohlášení to oznámil královský palác. „Králi byla diagnostikována nemoc covid-19. Má lehké příznaky a bude v příštích dnech na zdravotní dovolené,“ uvedl podle norského listu Dagbladet palác. Královy povinnosti bude dočasně plnit jeho osmačtyřicetiletý syn, korunní princ Haakon.

06:59

V Německu za posledních 24 hodin přibylo 222 080 nakažených koronavirem. Sedmidenní incidence, která uvádí počet infikovaných na 100 tisíc obyvatel za sedm dní, opět vzrostla. Informovala o tom dnes agentura DPA s odvoláním na data Institutu Roberta Kocha.

06:27

Na 100 tisíc obyvatel připadá v Česku za poslední týden 501 nových případů nákazy. V pondělí o týden dřív to bylo o pět případů více. Nejvyšší incidenci vykazuje Praha a Plzeňský kraj.

06:16 Ilustrační foto.

V pondělí zdravotníci v Česku podali 2824 dávek vakcíny, zatímco v úvodním dni předchozího týdne to bylo přes 3300. Celkový počet dávek aplikovaných od začátku vakcinace se blíží 17,5 milionu.

06:00

Laboratoře v Česku v pondělí odhalily 10 423 nových případů koronaviru, o čtyři sta méně než před týdnem. Podezření na opakovanou nákazu hygienici měli u dalších 2060 lidí, podobně jako v první pracovní den předchozího týdne. Opět ale klesl počet provedených testů.

Počet hospitalizovaných s prokázaným covidem se v pondělí po víkendovém poklesu vrátil nad 2000. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

12:37

Počty nových případů nákazy koronavirem stagnují, epidemická situace je nestabilní. Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek sdělil, že s ohledem na vývoj v sousedním Rakousku nebo Německu není možné vyloučit obrat epidemie k dalšímu růstu. V posledních dvou týdnech bylo podle dat ministerstva zdravotnictví v pracovních dnech 8 až 11 tisíc nových případů denně.

11:47

Loni zemřelo v Česku 139 900 lidí, nejvíce od konce druhé světové války a proti roku 2020, tedy prvnímu roku epidemie koronaviru, o 10 600 více:

06:10

V neděli přibylo v Česku 2275 potvrzených případů covidu-19. Bylo to o 472 méně než ve stejný den před týdnem a zároveň nejmíň za jediný den od 2. ledna.

V mezitýdenním srovnání však výrazně klesl počet provedených testů. Pacientů, u kterých byl covid prokázaný, bylo k neděli v českých nemocnicích 1794, nejnižší počet za posledních osm týdnů. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

06:02 Praha

Městská hromadná doprava v Praze se dnes vrací k běžnému provozu po omezeních způsobených epidemií covidu-19 a jarními prázdninami.

Z pohledu cestujících to znamená především kratší intervaly mezi spoji a obnovení otevírání dveří autobusů a tramvají tlačítky. Nadále platí povinnost mít v MHD zakrytá ústa a nos respirátorem. Omezený zůstává provoz autobusových linek na ruzyňské letiště.

06:00

PONDĚLÍ 21. března

19:11

Počet lidí nakažených koronavirem ve světě podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) dnes překonal hranici 470 milionů. Prvenství v absolutním počtu infikovaných drží od předloňského března Spojené státy, kde celkový počet nakažených podle JHU činí 79,9 milionu. Druhá je Indie (přes 43 milionů) a třetí Brazílie (29,6 milionu). V Evropě se nejvíce nakažených v absolutních číslech prokázalo ve Francii (24,2 milionu). Tempo růstu počtu nových případů se zrychluje, deset milionů nakažených přibylo za pět dní, předtím přibývalo za šest až sedm dní.

09:42

V Německu za posledních 24 hodin přibylo 131 792 nakažených koronavirem. Poprvé po několika dnech klesla sedmidenní incidence, která v sobotu dosáhla rekordu. Informovala o tom dnes agentura DPA s odvoláním na data Institutu Roberta Kocha (RKI).

Podle Kochova institutu dosáhla týdenní incidence, která udává počet nových případů infekce na 100 tisíc obyvatel, hodnoty 1708,7. Dosavadním maximem ze sobotního rána bylo 1735,0. Mírně klesají i počty infikovaných koronavirem – v neděli před týdnem jich přibylo 146 607. 

V Německu dnes skončila platnost téměř všech zásadních karanténních opatření. Z významných restrikcí zbyly jen povinné roušky ve veřejné dopravě.

09:34

V sobotu přibylo v Česku 4784 potvrzených případů covidu-19, zhruba o 350 více než před týdnem. Znovu se přitom méně testovalo. Laboratoře odhalily i 779 podezření na opakovanou nákazu, o 23 více než minulou sobotu.

Klesl ale počet hospitalizovaných. V nemocnicích bylo na začátku týdne 2484 pacientů s covidem-19, aktuálně je hospitalizováno 1883 lidí. Naposledy bylo v nemocnicích méně než 2000 covidových pacientů 25. ledna. V těžkém stavu je 115 lidí.

13:20

V Rakousku se kvůli vysokým počtům nakažených v polovině příštího týdne vrátí povinnost nosit respirátor ve vnitřních prostorách. Oznámil to rakouský ministr zdravotnictví Johannes Rauch s tím, že podrobnosti oznámí později. Zrušení velké části zbývajících opatření proti covidu z počátku měsíce podle něj přišlo příliš brzy. V zemi nyní počty nových případů překračují 50 tisíc denně.

Vláda nutnost opětovného zpřísnění opatření zdůvodňuje přetížeností personálu ve zdravotnických zařízeních kvůli velkému počtu pacientů. Rauch konstatoval, že prognózy se od schválení rozvolnění opět zhoršily. I v příštích dvou týdnech se očekávají denní počty nakažených nad 50 tisíc. Původně se přitom očekávalo, že čísla budou klesat. 

12:23 Praha

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) měl pozitivní test na covid. Zatím je bez výraznějších příznaků. „Tak mě to nakonec také dostihlo. Nerad bych měl ale jakožto primátor v této době nebývalé uprchlické krize, kterou řešíme, pracovní výpadek. Maximum možného se proto budu snažit řešit on-line z domácí izolace,“ napsal. 

09:34

Ve všech pěti dnech tohoto týdne byl ale nižší počet testů, vzrostla tak naopak jejich pozitivita. Projevuje se to zejména u preventivně testovaných, v jejichž případě bývá tento týden pozitivní pětina až čtvrtina vzorků. Minulý týden se ve všech případech držela jejich pozitivita pod 20 procenty. Například v pátek byl koronavirus objeven u téměř 24 procent lidí, kteří se nechali otestovat preventivně, před týdnem to bylo 16,35 procenta.

08:30

Od pondělí epidemie zatím v mezitýdenním srovnání třikrát zrychlila a dvakrát zpomalila. Rozdíly ale nebyly nijak výrazné. Celkem laboratoře za pět dní tohoto týdne odhalily 46 946 případů, o týden dříve to bylo za stejnou dobu o 450 případů méně.

08:20

V Německu za uplynulý den přibylo 260 239 případů nákazy koronavirem a 221 úmrtí souvisejících s nemocí covid-19. Sedmidenní incidence, která udává počet nových případů infekce na 100 tisíc obyvatel, se opět zvýšila a dosáhla rekordní hodnoty 1735. Oznámil to Institut Roberta Kocha. 

08:00

Epidemie covidu-19 v Česku po dvou dnech poklesu v pátek znovu zrychlila. Laboratoře odhalily 8705 případů nákazy, zhruba o 350 více než před týdnem. Testů bylo přitom opět méně.

Podezření na opakovanou nákazu mělo 1648 lidí, přibližně stejně jako před týdnem. Takzvané incidenční číslo mírně vzrostlo. Na 100 000 obyvatel připadá v Česku za posledních sedm dní 506 případů koronaviru. V nemocnicích je s nákazou 2156 lidí. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

09:33

SOBOTA 19. března

07:53

Epidemie koronaviru v Praze po šesti týdnech zrychlila. Za uplynulých sedm dní přibylo v hlavním městě 7673 potvrzených případů nákazy, zhruba o 400 více než o týden dříve. Počty nových případů stagnují ve Středočeském nebo Libereckém kraji.

07:47

Ve čtvrtek v Česku přibylo 8163 potvrzených případů, nejméně ve všední den za dva týdny. Epidemie koronaviru druhý den v řadě mírně zpomalila. Rozdíly ale nejsou výrazné, minulý čtvrtek bylo nově nakažených jen o 75 více. Testuje se navíc stále méně, pozitivita testů je tak vyšší.

Laboratoře odhalily i 1485 podezření na opakovanou nákazu, rovněž méně než před týdnem. V nemocnicích je s koronavirem 2194 lidí, z toho 135 v těžkém stavu. 

18:57

Německo bude i přes rekordní infekční hodnoty pokračovat v rozvolňování karanténních opatření, řekl kancléř Olaf Scholz. To se nelíbí spolkovým zemím.

09:00

Irský premiér Micheal Martin měl pozitivní test na covid-19. Výsledek se dozvěděl na recepci k oslavám irského svátku svatého Patrika ve Washingtonu, kterou okamžitě opustil. Sešlo také z jeho dnešní plánované schůzky s americkým prezidentem Joem Bidenem. Na Twitteru to dnes oznámil velvyslanec Irska v USA Daniel Mulhall.

07:21

Incidence se k dnešku zvýšila výrazněji pouze v Olomouckém kraji, nepatrně rostla i v jižních a středních Čechách. Nejvyšší zůstává nadále v Plzeňském kraji, kde na 100 tisíc obyvatel připadá v posledních sedmi dnech 634 nakažených. Naopak relativně nejlepší situace je v Karlovarském kraji, který má incidenci 358.

06:52 Ilustrační foto.

Ve středu se v Česku nechalo očkovat 3579 lidí, nejvíce v tomto týdnu. Pro třetí posilující dávku si přišlo téměř 2800 zájemců, první očkování podstoupilo 295 lidí.

06:23

Německo za poslední den eviduje 294 931 nových koronavirových případů. Sedmidenní incidence dosáhla rekordní hodnoty 1651 případů na 100 tisíc obyvatel, přičemž předchozí den byla na hodnotě 1607. Vyplývá to z aktuálních údajů Institutu Roberta Kocha, podle nějž přibylo 278 obětí a celkový počet úmrtí spojených s covidem-19 dosáhl 126 420.

06:12

Jižní Korea za poslední den zaznamenala rekordní počet 621 328 nových případů koronaviru za den, a rovněž rekordních 429 úmrtí. Informovaly o tom dnes jihokorejské úřady, které se navzdory tomuto nepříznivému trendu chystají ukončit protikoronavirová opatření, napsala agentura Reuters.

06:02

V Česku ve středu přibylo 8559 potvrzených případů covidu-19. Po třech dnech růstu je to mezitýdenní pokles, minulou středu bylo nových případů více než devět tisíc. Laboratoře odhalily i 1640 podezření na opakovanou nákazu, rovněž méně než před týdnem.

V nemocnicích je s koronavirem 2205 lidí, v posledních dvou dnech počty klesají. Snížila se také incidence. Na 100 tisíc. obyvatel připadá v uplynulém týdnu 503 nakažených. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

15:18

Nový Zéland začne v brzké době otevírat hranice, které byly více než dva roky uzavřené kvůli pandemii nemoci covid-19. Od 12. dubna budou moci do země znovu vstupovat Australané, od 1. května potom cestující z dalších asi 60 zemí, mezi nimiž jsou i Česká republika a Slovensko. Informovala o tom agentura Reuters.

Po příletu nebudou zahraniční návštěvníci nuceni jít do karantény, pro vstup do země budou ale muset být plně očkovaní proti covidu a také budou muset předložit negativní test na koronavirus.

Nový Zéland uzavřel hranice v březnu 2020, kdy se ve světě začal šířit nový typ koronaviru. Země byla od té doby prakticky celou dobu izolovaná, s výjimkou krátké doby, kdy povolovala vstup lidí z Austrálie. Nyní smějí na ostrov cestovat pouze občané Nového Zélandu.

12:13 Vlastimil Válek

Evropská unie chystá společnou strategii na přeočkování proti covidu-19 na podzim, řekl před jednáním vlády novinářům ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Zatím ale podle něj není jasné, jakou by se očkovalo vakcínou. V současné době v Česku i dalších evropských zemích počet nových případů opět roste, další vlnu odborníci čekají na podzim.

Podle Válka o strategii v současné době diskutují odborníci a své návrhy zašle i Národní institut pro zvládání pandemie, který radí ministru Válkovi. „Měli by svolat svolat skupinu expertů, která by měla velmi rychle nachystat nějaké společné řešení, kde bychom měli vybrat ta opatření, která se ukázala jako smysluplná,“ řekl.

11:18 Vlastimil Válek

Ministerstvo dokáže ve statistikách covidu-19 podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) odlišit ukrajinské uprchlíky, na růst počtu nakažených nemají vliv. Bylo ale zachyceno několik ohnisek.

07:56

V Brazílii se potvrdily první dva případy možné nové varianty koronaviru, která je zřejmě kombinací delty a omikronu a kterou některá média nazvala deltacron. Informovala o tom v úterý agentura EFE s odvoláním na brazilské ministerstvo zdravotnictví. Světová zdravotnická organizace už minulý týden uvedla, že se ve Francii, Nizozemsku a Dánsku objevilo několik případů nové kombinace koronaviru, kterou ale zatím experti nijak nepojmenovali. Deltacron je pouze neoficiální označení.

Podle britského deníku The Guardian se varianta přezdívaná médii deltacron objevila letos v některých francouzských regionech, ve Spojených státech a asi tři desítky případů zaznamenali v Británii. Americká epidemioložka Maria van Kerkhoveová, která působí ve Světové zdravotnické organizaci, minulý týden uvedla, že počty takových případů jsou zatím velmi nízké.

07:41

V Česku se od začátku koronavirové epidemie v březnu 2020 laboratorně prokázalo přes 3,7 milionu případů covidu-19. Tempo růstu nákazy začalo výrazně růst loni v listopadu a pak letos v lednu a únoru, kdy laboratoře dvakrát vykázaly přes 50 tisíc nakažených za den. Rekordních 57 243 případů přibylo letos 1. února, poté začaly počty klesat. V posledních týdnech tempo přírůstků klesá – nyní přibylo 100 tisíc případů za 13 dní, předtím to bylo 11 dní a předtím šest dní.

07:40 Ilustrační foto.

Očkování v úterý podstoupilo 3113 lidí. Je to nejméně ve všední den v tomto roce. Zájem o vakcinaci klesá už několik týdnů. Nejčastěji si nyní lidé chodí pro třetí posilující dávku. V úterý ji dostalo 2462 lidí.

07:39

Za důvod zastavení poklesu covidových statistik v Česku může vysoká nakažlivost varianty omikron, případně její subvarianty BA.2, a jejich schopnost nakazit i lidi, kteří nákazu už prodělali nebo jsou očkovaní.

07:38

V úterý přibylo v Česku 10 715 potvrzených případů covidu-19. Je to o 230 více než před týdnem. V mezitýdenním srovnání tak počet nových případů vzrostl potřetí v řadě, přestože se opět méně testovalo. Vysoká byla hlavně pozitivita u preventivně testovaných. Laboratoře zaznamenaly také 1938 podezření na opakovanou nákazu, přibližně stejně jako před týdnem. Znovu se mírně zvýšila incidence, na 100 tisíc obyvatel připadá za posledních sedm dní 508 nakažených. V nemocnicích je s koronavirem 2212 pacientů. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

15:47

Počty nových případů koronaviru vydrží podle ředitele ÚZIS Ladislava Duška vysoké pravděpodobně do konce března. Všechny indikátory ukazují zastavení poklesu.

08:01

V Německu za uplynulých 24 hodin přibylo 198 888 nakažených koronavirem. Sedmidenní incidence znovu činí rekordních 1585,4, oproti 1543,0 o den dříve.

06:05

Počty nakažených v ČR v mezitýdenním srovnání zhruba od začátku února klesaly, ale v minulém týdnu začaly růst. V dalších evropských zemích je za zastavením poklesu epidemie varianta omikronu BA.2.

Státní zdravotní ústav (SZÚ) v pondělí ve zprávě o šíření variant koronaviru informoval, že jí přibývá a tvoří už téměř 37 procent pozitivních vzorků, které laboratoře v Česku podrobněji vyšetřily.

06:00

V Česku v pondělí přibylo 10 829 případů covidu, nejvíce od 1. března. Proti minulému pondělí je to nárůst o 442 nakažených. Počet podezření na opakovanou nákazu se zvýšil o 77 na 2064 případů.

V nemocnicích je s koronavirem 2220 pacientů, za dva dny jich přibylo téměř 200. Opět vzrostla incidence, na 100 000 obyvatel připadá za posledních sedm dní 506 nakažených. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

05:42

Pevninská Čína dnes ohlásila 3507 nových případů místního přenosu koronaviru. Jde o její nejvyšší denní bilanci za poslední dva roky, upozornila agentura Reuters. V pondělí Čína informovala o 1337 nových infekcích.

05:30

Británie od pátku zruší veškeré povinnosti, jež zavedla pro cestující ze zahraničí v souvislosti s epidemií covidu-19. Oznámil to v pondělí večer britský ministr dopravy Grant Shapps. Pro cestující ze zahraničí tak odpadne povinnost vyplnit příjezdový formulář či prokazovat, že jsou naočkovaní proti covidu-19, píší britská média.

Rozhodnutí vlády znamená, že turisté budou smět poprvé od jara roku 2020 přijet do Británie bez dodatečných povinností zavedených kvůli pandemii covidu-19. Podle ministra Shappse změna lidem umožní „cestovat jako za starých dobrých časů“. Uvolnění platí pro zahraniční turisty i Brity vracející se ze zahraničí.

16:29

Povinnost škol hlásit hygienám blízké kontakty žáků, kteří měli pozitivní test na koronavirus, neodporovala zákonu. Nejvyšší správní soud (NSS) dnes zamítl návrh na zrušení části opatření ministerstva zdravotnictví z konce letošního ledna, zjistila ČTK z úřední desky. Školy předávaly seznamy dětí či zaměstnanců škol, a to včetně některých osobních údajů – jména, rodného čísla nebo data narození.

16:17

Nakažlivější varianta koronaviru omikron BA.2 tvoří podle Státního zdravotního ústavu téměř 37 procent pozitivních vzorků z diskriminačních PCR testů.

13:22

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis dnes oznámil, že měl pozitivní test na koronavirus, a bude se proto izolovat. Nákaza se u něj prokázala den po návratu z Istanbulu, kde se setkal s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Informuje o tom agentura Reuters.

12:44

Slovensko zrušilo většinu zbylých epidemických omezení v souvislosti s nemocí covid-19. Podle rozhodnutí vlády a úřadu hlavního hygienika zůstalo v platnosti povinné nošení roušek zejména v interiérech veřejných budov a karanténa pro některé skupiny cestujících, kteří vstupují do země.

12:44

Pevninská Čína ohlásila za minulý den 1337 lokálních nákaz koronavirem a tamní úřady oznámily, že od začátku roku má země místně šířených symptomatických případů covidu-19 víc než za celý loňský rok. Mnohem horší situace je v Hongkongu, kde za 24 hodin našli téměř 27 tisíc nových nakažených a za totéž období tam na covid-19 zemřelo 249 lidí. Správkyně Carrie Lamová ale řekla, že úřady nehodlají dále zpřísnit sociální omezení. Indie začne od středy očkovat i děti ve věkové skupině od 12 do 14 let.

12:43

Rekonvalescenci u pacientů, kteří prodělali onemocnění covid-19, pozitivně ovlivňuje inhalace molekulárního vodíku. Ukázala to studie vědců z katedry přírodních věd v kinantropologii Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci. Do výzkumu, který trval celý minulý rok, se zapojilo téměř osm desítek lidí, kteří infekci prodělali. Uvedli to zástupci univerzity. Možnost využití molekulárního vodíku v post-covidové terapii prezentovali na základě objektivních dat olomoučtí vědci jako první na světě.

08:04

Nečekaný příval ukrajinských uprchlíků dopadá i na české lékaře. V prvních dnech za nimi Ukrajinci chodí pro léky na spaní či na stres, budou ale potřebovat i vakcíny:

07:34

Před rokem, 15. března 2021, byl v českých nemocnicích poprvé v souvislosti s covidem-19 hospitalizován rekordní počet nakažených, a to 9551, z nichž 2054 potřebovalo intenzivní péči. Byla to v pořadí třetí a dosud nejvyšší kulminace počtu hospitalizovaných za celou pandemii koronaviru.

07:21

Německo eviduje za posledních 24 hodin 92 378 nových případů covidové nákazy. Vyplývá to z údajů Institutu Roberta Kocha z dnešního rána. Sedmidenní incidence činí znovu rekordních 1543 nově nakažených na 100 tisíc obyvatel, oproti 1526,8 z předchozího dne a 1259,2 z minulého pondělí. Experti přitom předpokládají, že velký počet případů infekce zůstává nezachycen.

06:34

Laboratoře v neděli provedly přibližně 11 tisíc testů, asi o 3500 méně než před týdnem. U všech tří typů testů ale v mezitýdenním srovnání vzrostla pozitivita. V případě preventivních testů bylo pozitivních 21,4 procenta vzorků, což je nejvíce od začátku loňského listopadu.

06:30

Počty nakažených v mezitýdenním srovnání zhruba od začátku února klesaly, ale v minulém týdnu začaly růst. Výjimkou bylo úterý a sobota. Při celkovém srovnání obou posledních týdnů ale počty nových nákaz přesto klesly. Za celý minulý týden jich laboratoře odhalily 53 656, o týden dříve to bylo 54 202 případů.

06:25

V neděli přibylo v Česku 2742 potvrzených případů covidu-19. Je to o 168 více než před týdnem, přestože zájem o testování se snižuje. Počet podezření na opakovanou nákazu klesl o 30 na 431 případů.

Nepatrně vzrostla incidence, na 100 tisíc obyvatel připadá v Česku za posledních sedm dní 501 nakažených. S nákazou je v nemocnicích 1906 pacientů, nejméně od 23. ledna. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

06:15

Na těchto místech rovněž zůstávají v platnosti výjimky z nošení respirátorů například pro předškolní děti, osoby s poruchou intelektu či mentálních schopností, hospitalizované, klienty pobytových sociálních služeb nebo řidiče veřejné dopravy.

Nemusí je nosit také lidé, kteří mají lékařem potvrzeno, že jim to jejich zdravotní stav neumožňuje. Nutné nejsou ani po dobu konzumace jídla.

06:05

Respirátory nyní zůstávají povinné například ve vlacích, MHD, autobusech a vozech taxislužeb, nutné jsou také v kabinách lanovek.

Ze zařízení sociálních služeb se dál nosí v domovech pro seniory, domovech pro osoby se zdravotním postižením, domovech se zvláštním režimem určených pro osoby s demencemi a v týdenních stacionářích nebo dalších odlehčujících sociálních službách v pobytové formě.

06:00

Nošení respirátorů je ode dneška povinné už pouze v hromadné dopravě, zdravotnictví a sociálních službách. Na ostatních místech není nutná žádná ochrana dýchacích cest.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) minulý týden uvedl, že pokud bude pokračovat příznivý vývoj pandemie koronaviru, skončí v dubnu nutnost nosit respirátory úplně.

08:25

V Německu za uplynulých 24 hodin přibylo 237 086 nakažených koronavirem. Sedmidenní incidence je na maximu, uvedl Institut Roberta Kocha.

08:24

Čína ohlásila přes 1500 nových případů koronaviru, což je její nejvyšší denní údaj. Zpřísňuje opatření, o místo přišel starosta postiženého Ťi-linu.

07:42

Testy v Česku v pátek potvrdily 8365 nových případů covidu-19, o 110 víc než ve stejný den předchozího týdne. Reprodukční číslo se blíží jedné.

13:43

Od pondělí skončí omezení návštěv v nemocnicích a sociálních zařízeních kvůli koronaviru. Pokračovat nebude testování tamních zaměstnanců.

06:26

Ve čtvrtek se covid prokázal u 8238 lidí, to je o 163 víc než před týdnem. Provedených testů přitom bylo méně. Počty nakažených v mezitýdenním srovnání mírně vzrostly zatím třikrát v tomto týdnu, výjimkou bylo úterý. U dalších 1545 případů za uplynulý den je podezření na opakovanou nákazu, oproti minulému čtvrtku je to o 12 méně. Dál ale klesá počet hospitalizovaných i pacientů ve vážném stavu.

14:38 Ilustrační foto.

Evropská léková agentura doporučila pro očkování dětí od šesti let do 11 let proti covidu-19 i vakcínu Spikevax od firmy Moderna. Má mít poloviční obsah a bude možné i přeočkování. V Česku už se děti od pěti let očkují dříve schválenou dětskou vakcínou Comirnaty od firmy Pfizer/BioNTech, aplikováno bylo podle dat o očkování téměř sto tisíc dávek.

08:41

Únava a vyčerpání na straně učitelů, žáků i rodičů jsou důsledkem výuky na dálku a dalších opatření proti covidu-19, která v posledních dvou letech ovlivňovala fungování škol, řekl předseda Asociace ředitelů základních škol Luboš Zajíc. Za přínos krize označil zlepšení vybavení škol digitálními technologii a práce s nimi. Jako velmi negativní zhodnotil vliv na sociální návyky dětí. 

08:05

U dětí a náctiletých školního věku přibylo podle ředitele Národního ústavu duševního zdraví Petra Winklera kvůli pandemii a souvisejícím opatřením především depresí i úzkostí. Ačkoli z praxe zaznívá, že se zvyšuje výskyt sebepoškozování, tak nedochází k dokonaným sebevraždám, řekl Winkler.

07:20 Ilustrační foto.

V Česku v poslední době klesá počet provedených testů i zájem o očkování proti covidu. Za uplynulý den si přišly pro vakcínu necelé čtyři tisíce lidí, naprostá většina z nich pro posilující dávku.

06:25

Celorepublikové incidenční číslo, tedy počet nových nákaz na na 100 tisíc obyvatel za uplynulých sedm dní, se druhý den po sobě drží těsně pod 500. Nižší bylo naposledy 12. ledna.

06:02

Z údajů na webu ministerstva zdravotnictví také vyplývá, že dál klesá počet hospitalizovaných. Za týden se snížil o zhruba 500, nyní je v nemocnicích 2228 pacientů s covidem. Z nich bylo 142 ve vážném stavu, což je o 55 méně než minulou středu.

05:56

Ve středu se covid-19 nově prokázal u 9034 lidí, skoro 1700 dalších se koronavirem nakazilo opakovaně. Oproti minulému týdnu je to dohromady asi o sedm desítek případů víc. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Rostoucí trend zaznamenaly laboratoře také v pondělí, zatímco v úterý byl počet nakažených nižší než o týden dřív. Podle odborníků současný vývoj může signalizovat nástup nové vlny, a to kvůli nakažlivější subvariantě omikronu. Bude ale mírnější.

18:03

Nošení respirátorů zůstane od pondělí 14. března povinné jen v hromadné dopravě, zdravotnictví a sociálních službách. Na Twitteru o tom informoval ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Na ostatních místech se nebude muset nosit žádná ochrana dýchacích cest, v současné době jsou respirátory povinné ve všech veřejných vnitřních prostorech včetně pracovišť a v hromadné dopravě. Premiér Petr Fiala (ODS) po jednání vlády doplnil, že vláda rozhodla na základě doporučení odborníků.

16:36

Počet lidí nakažených koronavirem ve světě podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse dnes překonal hranici 450 milionů. Prvenství v absolutním počtu infikovaných drží od předloňského března Spojené státy, kde celkový počet nakažených podle univerzity činí 79,4 milionu. Druhá je Indie (42,9 milionu) a třetí Brazílie (29,1 milionu). V Evropě se nejvíce nakažených v absolutních číslech prokázalo ve Francii (23,3 milionu).

16:06

Ministerstvo zdravotnictví připravilo vyhlášku, která zavádí systém epidemiologické bdělosti pro covid-19. Podobný už funguje i u jiných nemocí.

12:45

Německo od 20. března uvolní většinu omezení, zůstanou roušky v MHD, nemocnicích a pečovatelských domech, řekl ministr zdravotnictví Lauterbach.

11:18

Počet zemřelých v Česku se letos v lednu vrátil na úroveň před pandemií nemoci covid-19. V lednu zemřelo zhruba 10 800 lidí, což bylo meziročně o třetinu méně. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad. Na poklesu počtu úmrtí se zřejmě projevilo výrazné snížení počtů zemřelých kvůli covidu-19. Zatímco loni v lednu podle údajů ministerstva zdravotnictví zemřelo skoro pět tisíc lidí s covidem-19, letos v lednu bylo úmrtí nakažených 1024. Úřad příčiny úmrtí za leden neupřesnil.

09:46

Rakousko zruší stávající zákon o povinnosti očkování proti covidu-19 a odloží jeho vymáhání, které mělo původně začít v polovině března. Za tři měsíce vláda opatření znovu přehodnotí. Oznámili to rakouský ministr zdravotnictví Johannes Rauch a ministryně pro ústavní záležitosti Karoline Edtstadlerová.

Ministryně řekla, že při převládající variantě omikron není očkovací povinnost přiměřeným opatřením. Od 16. března přitom měla hrozit ve zjednodušeném řízení pokuta do 600 eur (15 400 korun), v řádném procesu až do 3600 eur. Rakousko zavedlo povinné očkování k 5. únoru, ale v první fázi nedodržování nijak netrestalo. Naplno mělo začít uplatňování zákona až příští týden, ale úřady nakonec pokuty za odmítání vakcinace ukládat nebudou. 

08:58

V hradeckém kraji v mezitýdenním srovnání opět začínají růst denní počty nákaz covidu-19. Testy v kraji v úterý zachytily 614 případů,před týdnem 518.

08:54

Předseda Senátu Miloš Vystrčil má pozitivní antigenní test na covid-19. Zrušil program a bude se izolovat. Čeká ho ještě PCR test.

07:40

Česká republika patří podle poměrného počtu úmrtí na koronavirus k nejpostiženějším zemím. Podle webu ourworldindata.org je k 8. březnu s 3635 mrtvými na milion obyvatel na devátém místě smutného žebříčku, kterému vévodí Peru (6329 mrtvých na milion obyvatel). Před ČR jsou dále Bulharsko (5214), Bosna a Hercegovina (4777), Maďarsko (4618), Severní Makedonie (4367), Černá Hora (4281), Gruzie (4128) a Chorvatsko (3736). Například Německo vykazuje 1487 mrtvých na milion obyvatel, Rakousko 1666, Polsko 2983 a Slovensko 3440. Průměr Evropské unie je 2288 mrtvých na milion obyvatel.

07:39

Česko je podle odborníků před další, menší vlnou epidemie koronaviru. Nárůst podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky nesouvisí s příchodem uprchlíků z Ukrajiny. Z Dánska se podle Státního zdravotního ústavu rozšířila nově zachycená subvarianta omikronu označená BA.2, která je nakažlivější. Podle dat ze sekvenací vzorků tvoří v Česku asi čtvrtinu případů.

07:37

Dál klesá počet hospitalizovaných. Za týden se snížil o víc než 700, nyní je v nemocnicích 2269 pacientů s covidem. Z nich bylo 153 ve vážném stavu, minulé úterý mělo těžký průběh covidu 213 pacientů. Před měsícem bylo hospitalizovaných okolo 4000 nakažených, z toho 250 v těžkém stavu. S prokázaným koronavirem zemřelo v Česku k dnešnímu dni 39 032 lidí.

07:35

V úterý laboratoře v Česku prokázaly 10 484 nových případů koronaviru, to je o zhruba 1100 méně než před týdnem. Počty nakažených v uplynulých týdnech v mezitýdenním srovnání klesaly, ale za pondělí jich bylo o něco víc. Podle odborníků to může signalizovat nástup nové, menší vlny covidu-19. Počet lidí, kteří od začátku epidemie v zemi zemřeli s potvrzenou nákazou, přesáhl 39 tisíc. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

11:22

V pondělí přibylo v Česku 10 387 nově potvrzených případů koronaviru, to je o 242 víc než před týdnem. Provedených testů bylo méně než minulé pondělí, pozitivita testů nicméně zůstává vysoká. V uplynulých týdnech, zhruba od začátku února, denní počty nakažených v mezitýdenním srovnání klesaly. Dál ale ubývá lidí s covidem-19 v nemocnicích. Za uplynulý týden se jejich počet snížil o skoro 950 a nyní je hospitalizovaných 2285. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

11:22

Ministerstvo zdravotnictví ve středu vládě navrhne od 14. března zrušit nošení respirátorů kromě hromadné dopravy a zdravotnických a sociálních zařízení. Vyplývá to z návrhu mimořádného opatření. V současné době jsou kvůli epidemii koronaviru povinné ve veřejných vnitřních prostorech včetně pracovišť a v hromadné dopravě.

Dál nosit respirátor by tak mělo být podle návrhu povinné v hromadné dopravě včetně taxislužeb a uzavřených kabin lanové dráhy. Ze zařízení sociálních služeb se budou dál nosit v domovech pro seniory, pro osoby se zdravotním postižením nebo domovech se zvláštním režimem a v týdenních stacionářích nebo dalších odlehčujících sociálních službách v pobytové formě.

06:36

V nemocnicích je nyní s covidem o 943 méně nakažených než o týden dříve, oproti víkendu je jich nicméně o 161 víc. Z nynějších 2285 pacientů bylo v pondělí v těžkém stavu 153, před týdnem jich bylo 234.

06:15

V mezitýdenním srovnání přibylo i reinfekcí. Laboratoře zjistily za uplynulý den 1984 podezření na opakovanou nákazu, to je o 117 víc než minulé pondělí. Od začátku epidemie před více než dvěma lety se v republice novým typem koronaviru prokazatelně nakazilo přes 3,6 milionu lidí, počet úmrtí se blíží 39 000.

06:10

Incidenční číslo, které v předchozích dnech setrvale klesalo, činí k dnešku 509, o tři víc než předchozí den. Před týdnem na 100 000 obyvatel za sedm dní připadalo 595 nových případů nákazy.

06:00

V pondělí přibylo v Česku 10 387 nově potvrzených případů covidu, to je o 242 víc než před týdnem. Provedených testů bylo přitom méně než minulé pondělí. V uplynulých týdnech, zhruba od začátku února, denní počty nakažených v mezitýdenním srovnání klesaly.

Dál ale ubývá lidí s koronavirem v nemocnicích. Za uplynulý týden se jejich počet snížil skoro o 950 a nyní je hospitalizovaných 2285. Vyplývá to z údajů na covid-19″>webu ministerstva zdravotnictví.

21:15

Výsledkem bylo zjištění „zhoubného dopadu spojeného se SARS-CoV-2“, což je virus způsobující nemoc covid-19. Mezi pozorovanými efekty byla silnější degradace tkáně v částech mozku spojených s čichem, jakož i rychlejší pokles celkového objemu mozku oproti kontrolní skupině. Lidé po covidu-19 si také vedli hůře v testech kognitivních funkcí. Platilo přitom, že u starších účastníků byly negativní fenomény silnější.

21:10

Autoři studie tento aspekt prověřovali za pomoci skenů mozkové tkáně. Zaměřili se při tom na čtyři stovky lidí ve věku 51 až 81 let, kteří měli pozitivní test na koronavirus. Většina z nich nemusela být hospitalizována a v průměru pět měsíců po pozitivním testu byl účastníkům studie mozek nasnímán znovu.

Změny u lidí, kteří prodělali covid-19, pak vědci porovnávali s mozkovými snímky kontrolní skupiny.

21:00

Onemocnění covid-19 může i při mírném průběhu způsobovat poškození mozkové tkáně a abnormálně rychlý úbytek takzvané šedé hmoty v některých částech mozku. Naznačují to výsledky studie, které dnes publikoval odborný časopis Nature.

Výzkumný tým složený převážně z vědců z Oxfordské univerzity přinesl podle agentury AFP dosud nejsilnější důkazy o tom, že nákaza koronavirem může mít dlouhodobé dopady na mozek.

15:24

Ústavní soud (ÚS) obdržel návrh opozičních hnutí ANO a SPD na zrušení části pandemického zákona. Soudcem zpravodajem se dnes podle rozvrhu práce stal Jaromír Jirsa, oznámila mluvčí soudu Miroslava Číhalíková Sedláčková. Zpravodaj připravuje koncept nálezu, který pak předloží plénu, tedy sboru všech ústavních soudců, k hlasování. Politici ANO a SPD žádají o přednostní projednání návrhu, který je dostupný na webu soudu, stejně jako podpisová listina.

11:33

Počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 na celém světě dnes podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse překročil šest milionů. Posledních 100 tisíc mrtvých přibylo za 13 dní, předtím to bylo za 11 dní a předtím dvakrát za sebou za devět dní. Nejvíce obětí na životech od začátku pandemie evidují v absolutních číslech Spojené státy, kde podle údajů univerzity zemřelo přes 958 tisíc lidí. Následují Brazílie (652 tisíc mrtvých), Indie (515 tisíc), Rusko (349 tisíc) a Mexiko (320 tisíc). V České republice dosud zemřelo 38 940 lidí nakažených covidem.

11:10

Za dva roky od potvrzení prvního případu koronavirové nákazy na Slovensku podlehlo v této pětimilionové zemi onemocnění covid-19 celkově 18 704 obyvatel. Vyplývá to z údajů národního centra zdravotnických informací. Poslední silná vlna koronavirové infekce podle statistik ustupuje i po uvolnění restrikcí.

08:38

Plošné testování ve firmách na přelomu loňského a letošního roku neodporovalo zákonu, naopak šlo o přiměřené a náležitě odůvodněné opatření. Nejvyšší správní soud zamítl návrh zaměstnavatele z Prahy, který k opatření ministerstva zdravotnictví uplatnil řadu výhrad. Stěžoval si například na diskriminaci neočkovaných a celkově neviděl v testování žádný smysl. Rozhodnutí soudu je dostupné na úřední desce.

07:51 Ilustrační foto.

V posledních týdnech citelně opadá zájem o očkování proti covidu-19. V neděli zdravotníci podali pouhých 189 dávek vakcín, o asi 500 méně než před týdnem. Skoro všichni si přišli pro posilující dávku. Plně naočkováno bylo dosud v Česku 6,85 milionu lidí. Více než čtyři miliony z nich dostaly posilující dávku vakcíny. Od minulého týdne se mohou zájemci očkovat novou vakcínou proti covidu od firmy Novavax.

07:51

Sedmidenní incidence činí k dnešku 506, je nejnižší od 12. ledna. Před týdnem připadalo na 100 tisíc obyvatel za předchozích sedm dní 625 nově nakažených. Nejvyšší incidence zůstává v Plzeňském kraji, kde na 100 tisíc obyvatel připadá za poslední týden 633 nových případů, nejnižší je na hodnotě 372 v Karlovarském kraji.

06:14

Méně nových případů než první březnovou neděli odhalili hygienici naposledy v neděli 2. ledna, kdy přibylo 1931 pozitivně testovaných. Laboratoře zjistily za uplynulý den vedle nových nákaz také 461 podezření na opakovanou nákazu, asi o dvacet méně než před týdnem. Od začátku epidemie v březnu 2020 se v ČR novým typem koronaviru prokazatelně nakazilo přes 3,6 milionu lidí, zemřelo 38 940 z nich.

06:10

Snižuje se i počet hospitalizovaných s onemocněním covid-19, ke konci víkendu vyžadovalo nemocniční péči 2095 nakažených. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Epidemie covidu-19 v zemi začala ustupovat na začátku února.

06:00

V neděli přibylo v Česku nejméně nových případů koronaviru od začátku roku, testy jich odhalily 2572. Oproti minulé neděli ubylo asi 750 nakažených.

05:55

V Německu se v neděli prokázalo 78 428 nových případů nákazy koronavirem, tedy přibližně o 14 000 více než před týdnem.

Již pátý den za sebou stoupla sedmidenní incidence, která udává počet nových infekcí na 100 000 obyvatel. S odvoláním na statistiky Institutu Roberta Kocha o tom dnes informovala agentura DPA.

08:23

Klesá rovněž počet zemřelých s covidem-19. Za posledních sedm dní ministerstvo zaznamenalo 250 úmrtí, což bylo oproti předešlému týdnu o 27 procent méně.

07:41

V sobotu přibylo v Česku 4567 případů nákaz koronavirem, asi o pětinu méně než před týdnem. Hospitalizovaných ubylo na 2116, což je nejméně od ledna.

09:26

V Česku dál klesá i takzvané incidenční číslo, tedy počet nových případů nákazy koronavirem za posledních sedm dní na každých 100 tisíc obyvatel. K dnešku kleslo z pátečních 531 případů na 523, což je nejméně od 12. ledna.

09:20 Ilustrační foto.

V Česku v posledních týdnech klesá také množství očkovaných proti covidu-19. V pátek zdravotníci podali asi 8600 dávek vakcín, tedy zhruba o třetinu méně než před týdnem.

08:03

V pátek přibylo v Česku 8256 potvrzených případů nákazy koronavirem, což je asi o desetinu méně než před týdnem. Ubývá ale i prováděných testů na koronavirus, takže podíl pozitivně testovaných naopak oproti předchozímu pátku stoupl.

Stále také klesá počet hospitalizovaných s nemocí covid-19. V pátek jich bylo 2398, z toho 173 ve vážném stavu. Za poslední týden se tak množství hospitalizovaných i vážně nemocných snížilo o čtvrtinu. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

07:04

V Německu za posledních 24 hodin přibylo 192 210 nových případů nákazy koronavirem a 255 úmrtí souvisejících s nemocí covid-19. Oznámil to dnes Institut Roberta Kocha. Před týdnem německé úřady hlásily 175 833 infekcí a 250 úmrtí.

20:24

Řecko od poloviny března zruší povinnost pro turisty vyplňovat před cestou do země příjezdový formulář, který zavedlo v létě 2020 kvůli pandemii covidu-19. Důvodem je lepší epidemická situace i blížící se turistická sezona. Informoval o tom dnes deník Kathimerini s odvoláním na řeckou vládu. Už od soboty také v Řecku přestane platit povinnost nosit roušky na veřejnosti venku.

11:40

Novou vakcínou proti covidu-19 od firmy Novavax bylo podle dat ministerstva zdravotnictví ve středu očkování prvních pět lidí, všichni v Praze. Zájemců je podle úterních údajů ministerstva zhruba 8500, dávek k dispozici asi 130 tisíc. Tímto typem vakcíny očkuje zhruba 40 očkovacích míst, nejméně jedno je v každém kraji a nejvíc v Praze. Počty nakažených koronavirem už několik týdnů klesají a stejně se snižuje i zájem o očkování, zejména první vakcinaci.

11:16

Opoziční hnutí ANO a SPD pravděpodobně do konce týdne společně podají návrh na zrušení části pandemického zákona u Ústavního soudu. Žádají o přednostní projednání. Na dnešní tiskové konferenci ve Sněmovně to řekli místopředseda ANO Radek Vondráček a šéf SPD Tomio Okamura. Kritizují například projednání novely ve stavu legislativní nouze.

09:38

Německo ode dneška s ohledem na všeobecně převažující koronavirovou variantu omikron vyřadilo všechny státy ze svého seznamu vysoce rizikových oblastí. Zároveň výrazně zjednodušilo karanténní podmínky vstupu do země. To se týká i České republiky, která byla na seznamu od poloviny listopadu. Češi tak již nemusí vyplňovat vstupní formulář. Německé ministerstvo zdravotnictví nicméně zdůrazňuje, že vyřazení všech zemí ze seznamu nic nemění na tom, že při příjezdu do Německa je vyžadován doklad o očkování, o uzdravení, případně negativní test. Výjimky mají děti.

08:04

V Česku se od začátku koronavirové epidemie v březnu 2020 laboratorně prokázalo přes 3,6 milionu případů covidu-19. Tempo růstu nákazy výrazně rostlo na podzim 2020, na přelomu roku 2020 a 2021 a loni v březnu. To překonal loňský listopad, kdy laboratoře opakovaně vykázaly přes 20.000 nově nakažených denně.

12:56

Pandemie koronaviru v Plzeňském kraji je na ústupu, začaly klesat i počty covidových pacientů v nemocnicích, situace je klidná i v pobytových sociálních zařízeních. Konstatoval to dnes krajský krizový štáb, řekla Helena Frintová z oddělení mediální komunikace kraje

10:38

Ve Fakultní nemocnici Hradec Králové v souvislosti se slábnutím epidemie koronaviru klesá počet pacientů s covidem-19. Zlepšuje se také personální situace, začíná se blížit normálu, informovali zástupci nemocnice. Fakultní nemocnice je největším zdravotnickým zařízením na východě Čech. S ohledem na stále vysoké počty nakažených koronavirem v regionu, v nemocnici platí nadále zákaz návštěv pacientů, kromě dětí a pacientů v terminálním stadiu nemoci.

„Evidujeme pozvolný pokles počtu pacientů a doufáme, že tento trend bude pokračovat, abychom postupně mohli začít pracoviště zajišťující péči o covidové pacienty navracet do běžného provozu,“ uvedl ředitel hradecké nemocnice Vladimír Palička.

07:21

Strach lidí z koronaviru pomáhá bývalému politikovi ČSSD k prodeji bělidla na textil. Na případ upozornily Aktuálně.cz a Hospodářské noviny, v reakci na jejich odhalení podala Česká obchodní inspekce trestní oznámení.

07:02

Sedmidenní incidence v Česku dál klesá a je nejnižší od poloviny ledna. K dnešku na 100 tisíc lidí za poslední týden připadá 570 nových případů nákazy. Před týdnem to bylo 754, v pondělí 595. Nejvyšší zůstává sedmidenní incidence v Plzeňském kraji na hodnotě 730, naopak nejnižší je s hodnotou 407 v Karlovarském kraji.

06:44

Americký prezident Joe Biden v projevu před členy Kongresu ujistil, že jeho vláda proti nemoci bude dál bojovat, i když aktuálně pro Američany není tak velkou hrozbou jako dřív. Oznámil také další bezplatné testy na koronavirus a iniciativu související s používáním léků na covid-19. Obyvatelé USA se podle něj bezpečně vrací k „normálnějším“ životům, které nemusí ovládat koronavirus.

06:22 Ilustrační foto.

Se zpomalováním epidemie v Česku klesá zájem o očkování. Za úterý si pro vakcínu proti covidu-19 přišlo 3627 lidí, o týden dřív to byl víc než dvojnásobek. Nadále převažuje zájem o posilující dávky, o které mohou požádat lidé s dokončeným očkováním. Vakcinaci má v Česku hotovou 6,85 milionu lidí, posilující dávku dostaly víc než čtyři miliony z nich.

06:11

Testy v Česku v úterý potvrdily 11 631 případů koronaviru, téměř o pětinu méně než před týdnem. Podobným tempem ubylo i hospitalizovaných s covidem-19 na 2864. Vedle nových případů hygienici zaznamenali také 2214 podezření na opakovanou nákazu, jejich počet byl o víc než desetinu nižší než o týden dřív. Dál ale klesá počet testovaných. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

12:20

K vakcíně proti covidu-19 od firmy Novavax, která dorazila do Česka, se dosud podle ministerstva zdravotnictví předem registrovalo 8252 osob.

11:29

Do Česka dorazilo 130 tisíc dávek vakcíny proti covidu od Novavaxu. Předem přihlášení zájemci dostanou podle ministerstva SMS, že se mohou registrovat.

08:44

Od předloňského března, kdy se v ČR potvrdily první nákazy novým typem koronaviru, se nemoc covid-19 prokázala u 3 587 871 lidí.

Nejvyšší výskyt prokázaných onemocnění byl zaznamenán letos v lednu, kdy celkový počet pozitivních testů dosáhl 560 000, za únor bylo zaznamenáno přes 543 000 nových případů.

Loni v listopadu bylo přes 400 000, více než 300 000 případů přibylo i loni v březnu a prosinci.

Přes 200 000 nakažených vykázaly další čtyři měsíce – říjen a prosinec 2020 a loňský leden a únor. Nejhoršími dny z hlediska nových nákaz jsou tři letošní lednové – 26. leden (54 690), 28. leden (47 252) a 25. leden (39 629).

07:00

V Německu za posledních 24 hodin přibylo 122 111 nových případů nákazy koronavirem a 235 úmrtí souvisejících s nemocí covid-19. Oznámil to dnes Institut Roberta Kocha (RKI). Před týdnem německé úřady hlásily 125 902 infekcí a 306 úmrtí.

Sedmidenní incidence, tedy počet nových případů infekce na 100 000 obyvatel, znovu klesla a dosáhla 1213. O den dříve tento ukazatel činil 1238,2 a před týdnem 1306,8.

06:03

Sedmidenní incidence je k dnešku na hodnotě 595, a je tak nejnižší od poloviny ledna. Minulé pondělí připadalo na 100 000 obyvatel za předchozích sedm dní 939 nově nakažených, v neděli to bylo 625.

Nejméně příznivá epidemická situace je v Plzeňském kraji, kde za poslední týden připadá 766 nově potvrzených případů v přepočtu na 100 000 lidí. Naopak nejméně takových případů je v Karlovarském kraji, kde je incidenční číslo na hodnotě 428.

06:02

V pondělí testy potvrdily v Česku 10 159 případů covidu-19, zhruba o 3300 méně než před týdnem. Vedle nových případů hygienici zaznamenali 1869 podezření na opakovanou nákazu. I jejich počet se ale snížil, a to zhruba o 650. V mezitýdenním srovnání ubylo rovněž hospitalizovaných s koronavirem, je jich 2834. Klesl však i počet provedených testů. Vyplynulo to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Úřad dnes zpětně zveřejnil také nedělní údaje o koronaviru, které v pondělí nebyly na jeho webu kvůli zálohování dat k dispozici. Podle zveřejněných údajů v neděli bylo v zemi potvrzeno 3326 nákaz koronavirem, což bylo proti předchozí neděli přibližně o 940 méně.

22:00

Nedělní údaje o vývoji epidemie koronaviru v Česku budou veřejně k dispozici mimořádně až v úterý ráno. Důvodem je zálohování dat. Ministerstvo zdravotnictví to uvedlo na webu. Původně se nedělní data měla objevit dnes odpoledne, večer ale ministerstvo čas upravilo. Ministerstvo údaje každodenně zveřejňuje kolem 05:00. V minulosti už mělo několikrát zpoždění, například 10. února byly k dispozici až kolem 10:30, déle trvala aktualizace i na Silvestra. Celodenní odklad je ale od začátku epidemie poprvé.

„Důvodem jsou časové náročné operace související se zálohováním a zabezpečováním dat za celou dobu epidemie. Data za neděli budou řádně doplněna, nedošlo k žádné ztrátě. Pouze z technických důvodů musíme odložit vygenerování datových sad a reportů,“ uvedlo ministerstvo. Nedělní data by tak měla být dostupná společně s novými údaji za pondělí.

14:00

Státní zdravotní ústav eviduje od začátku epidemie koronaviru do konce ledna přes 28 300 případů reinfekcí. Z nich 57 procent bylo za leden 2022, kdy Česko zasáhla vlna varianty omikron, před kterou méně chrání dříve prodělaná infekce. Za reinfekci ústav označuje jen obě pozitivity s příznaky nákazy, které dělí nejméně 60 dní. Evidovaných opakovaných nákaz, které nejsou posuzované podle těchto přísnějších kritérií, bylo podle dat ministerstva zdravotnictví do soboty téměř 200 tisíc.

12:19

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně dnes ukončuje provoz očkovacího centra ve svém areálu. Očkování se přesouvá do infekční ambulance. Důvodem je klesající zájem lidí o očkování proti covidu.

08:54

V domově důchodců ve Velkém Meziříčí na Žďársku dnes skončila pomoc profesionálních hasičů. V domově vypomáhali kvůli od 18. února. 

08:17

Údaje o vývoji epidemie koronaviru za neděli v Česku budou zveřejněny zřejmě až odpoledne. Ústav zdravotnických informací a statistiky zálohuje data, uvedl mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob.

08:15

Hongkongské úřady hlásí za poslední den rekordní nárůst případů covidu. Přibylo 34 466 nakažených. Již nyní ale mutace omikron zaplnila nemocnice, s přibývajícími počty nakažených se ale očekává ještě další nárůst hospitalizací. Hongkong už v reakci na situaci v nemocnicích zavedl velmi tvrdá protiepidemická opatření. Metropole dosud razila podobnou strategii jako Austrálie a snažila se pomocí opatření dostat počty nově nakažených k nule. Fungovalo to až do nástupu vysoce nakažlivé varianty omikron, píše agentura Reuters.

07:14

V Německu za posledních 24 hodin přibylo 62 349 nových případů nákazy koronavirem a 24 úmrtí souvisejících s nemocí covid-19. Oznámil to Institut Roberta Kocha. Před týdnem německé úřady hlásily 73 867 infekcí a 22 úmrtí.

Sedmidenní incidence, tedy počet nových případů infekce na 100 tisíc obyvatel, znovu klesla a dosáhla 1238. O den dříve tento ukazatel činil 1240 a před týdnem 1347.

08:13 Ilustrační foto.

Zdravotníci v sobotu podali 1749 dávek vakcíny, o 550 méně než před týdnem. Dokončené očkování má v Česku 6,85 milionu lidí, čtyři miliony z nich mají i posilující dávku.

08:04

V sobotu přibylo 5589 potvrzených případů koronaviru, zhruba o 2600 méně než před týdnem. Naposledy byl o prvním víkendovém dni nižší počet odhalených nákaz před sedmi týdny. O 360 na 1318 případů klesl i počet podezření na opakovanou nákazu covidem-19. Snížila se rovněž zátěž nemocnic, počet hospitalizovaných s covidem se po čtyřech týdnech opět dostal pod 3000. Vyplynulo to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

11:04

V pátek klesl v Česku počet zachycených pozitivních testů na covid na 9127. To je o zhruba 4600 méně než před týdnem. Klesl i počet podezření na opakovanou nákazu, o 845 na 1722 případů. Současně ale bylo v mezitýdenním srovnání méně testů. Snížil se také počet hospitalizovaných s koronavirem, v nemocnicích jich bylo k pátku 3020. O týden dříve jich bylo přibližně o 700 více. Vyplynulo to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

18:00

V Německu testy za čtvrtek prokázaly nákazu koronavirem u 210 743 lidí. Sedmidenní incidence, která ukazuje počet infikovaných na 100 tisíc obyvatel za poslední týden, opět klesla. Nyní je na hodnotě 1259,5, před týdnem činila 1371,7. Informoval o tom dnes Institut Roberta Kocha, který je hlavním německým úřadem pro potírání a prevenci infekčních chorob.

17:50

Kvůli pandemii covidu-19 přibylo na světě více než pět milionů sirotků. Jednoho z rodičů ztratilo na 1,2 milionu dětí do devíti let, spočítali vědci.

12:55 Ilustrační foto.

Vysoká hladina neutralizačních protilátek proti koronaviru přetrvává i tři měsíce po posilující dávce očkování. Průběžné výsledky vlastní studie dnes novinářům představili zástupci Společnosti Podané ruce. Hladinu sledují u necelé stovky lidí, kteří dostali posilující dávku vakcíny Pfizer/BioNTech v brněnském centru Bohéma loni v listopadu.

09:45 Ilustrační foto.

Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně ukončí od 28. února provoz očkovacího centra pro neregistrované v brněnském obchodním centru Olympia, kde od loňského července dali zdravotníci lidem přes 72 tisíc dávek vakcíny proti covidu. Důvodem je dlouhodobě klesající zájem o očkování,

09:37 Ilustrační foto.

V očkovacím centru Millenium svatoanenské nemocnice v Brně bude od příštího týdne vakcína proti covidu Nuvaxovid. Mohou přijít i lidé bez registrace.

07:27

V Česku denní nárůst případů koronaviru dál zpomaluje, ve čtvrtek přibylo 10 025 nově nakažených, asi o třetinu méně než před týdnem. Podezření na opakovanou nákazu vyslovili hygienici u dalších zhruba 1845 lidí, což bylo v mezitýdenním srovnání o tisícovku méně. Dál ubývá i počet hospitalizovaných s covidem, ve čtvrtek vyžadovalo nemocniční péči 3200 nakažených, o týden dříve jich bylo podle aktualizovaných statistik téměř 4000. V těžkém stavu je 235 pacientů s covidem, o 33 méně než před týdnem.

18:47

Shrnutí nejdůležitějších události:

 • Epidemie v Česku dál ustupuje, ve středu testy odhalily 11 211 nově potvrzených případů koronaviru. Je to nejnižší denní nárůst v pracovní den za šest týdnů.
 • Pro Ukrajince a lidi pobývající na Ukrajině, kteří do Česka přijedou kvůli invazi Ruska, nebudou platit zákazy a povinnosti, které jinak musí splnit turisté ze třetích zemí, kteří vstupují do Česka. Příslušné opatření dnes podepsal ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) po dohodě s ministerstvem vnitra a zahraničních věcí.
 • Evropská agentura pro léčivé přípravky ve čtvrtek doporučila podávání posilovací dávky vakcíny proti covidu-19 firem Pfizer a BioNTech pro děti starší 12 let a doporučila očkování vakcínou společnosti Moderna pro děti od šesti do 11 let.

18:45

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) oznámil, že zruší protiepidemická opatření související se vstupem ukrajinských uprchlíků do Česka.

18:41 Ilustrační foto.

Evropská agentura pro léčivé přípravky dnes doporučila podávání posilovací dávky vakcíny proti covidu-19 firem Pfizer a BioNTech pro děti starší 12 let. Také vydala doporučení ke schválení vakcíny společnosti Moderna pro použití u dětí ve věku od šesti do 11 let. Po doporučeních agentury bude následovat konečné rozhodnutí Evropské komise.

Krok přichází poté, co již několik zemí Evropské unie začalo dospívajícím nabízet posilovací dávky vakcíny společnosti Pfizer. Například v Česku se děti a mladí od 12 do 18 let mohou hlásit k přeočkování od konce ledna.

06:48

Nejvyšší týdenní incidenci vykazují Plzeňský a Jihomoravský kraj, kde na 100 tisíc obyvatel připadá 896, respektive 895 nových případů koronaviru. Naopak nejnižší incidence zůstává v Karlovarském kraji, dosahuje tam hodnoty 545. Celorepubliková incidence za týden klesla o 439 na 754.

06:18

Epidemie v Česku dál ustupuje, ve středu testy odhalily 11 211 nově potvrzených případů koronaviru. Je to nejnižší denní nárůst v pracovní den za šest týdnů. Oproti minulému týdnu je to o necelých 6000 méně. Nižší byl ve středu opět i počet podezření na opakované nákazy, v mezitýdenním srovnání klesl asi o 900 na 2010.

Dál klesá i zátěž nemocnic, hospitalizovaných s covidem je nyní kolem 3200, z toho 230 v těžkém stavu. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví.

19:36

Vláda ve středu schválila darování skoro čtyř milionů dávek vakcín proti nemoci covid-19 v hodnotě asi 1,16 miliardy korun. Česko daruje vakcíny prostřednictvím iniciativy Evropské unie Tým Evropa a mechanismu COVAX, jehož spoluzakladatelem je Světová zdravotnická organizace. „Jedná se celkem o 1,95 milionu dávek vakcín od výrobců Astra Zeneca a Janssen, jimiž se v Česku už neočkuje, a o dva miliony dávek vakcín od výrobců BioNTech/Pfizer a Moderna, kterých je v Česku nyní nadbytek a hrozí jejich postupná expirace,“ sdělil úřad vlády.

19:06

Itálie ukončí 31. března nouzový stav, který v zemi platí více než dva roky kvůli pandemii koronaviru. „Budeme nadále pečlivě sledovat pandemickou situaci a v případě propuknutí nákazy jsme připraveni zasáhnout. Naším cílem je však plné znovuotevření, a to co nejdříve,“ řekl italský premiér Mario Draghi v projevu ve Florencii, zároveň přislíbil postupný návrat k normalitě.

18:50

Přehled hlavních událostí:

 • Od 1. března skončí na všech hromadných akcích v Česku omezení počtu lidí.
 • Od 13. března by mělo skončit testování ve zdravotnických zařízeních a sociálních službách.
 • Od 13. března se omezí povinnost nosit respirátor. Nejspíš zůstanou povinné pouze v MHD, zdravotnických a sociálních zařízeních a možná na některých typech hromadných akcí. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) řekl, že chce nošení respirátorů maximálně omezit.
 • Všichni lidé budou mít nárok na jeden PCR test hrazený ze zdravotního pojištění bez toho, aby museli použít žádanku od lékaře či hygieny, rozhodla vláda. 
 • V úterý přibylo v Česku 14 307 potvrzených případů koronaviru, zhruba o polovinu méně než před týdnem. Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek se domnívá, že nynější vlna covidu způsobená variantou omikron má kulminaci za sebou. V mezitýdenním srovnání klesá denní počet nově potvrzených případů 15 dní v řadě.

15:58

Od 13. března bude povinné nošení respirátorů v MHD, zdravotnických a sociálních zařízeních, na většině ostatních míst by povinnost měla být zrušena. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) řekl, že chce nošení respirátorů maximálně omezit. Nyní musí mít lidé zakrytý nos a ústa ve všech vnitřních prostorech, kde není možné dodržet rozestup od ostatních. Podle vládního webu jde tedy například o obchody, provozovny služeb, divadla, kina, restaurace, muzea, letiště i vozidla taxi.

15:51

Od 1. března budou zrušena omezení počtu lidí na všech hromadných akcích. Ke 13. březnu by také mělo skončit testování ve zdravotnických zařízeních a sociálních službách. Například koncertů se nyní může účastnit tisíc lidí, pokud sedí. Pokud má sál větší kapacitu, je možné využít nad tisíc sedících polovinu maximální kapacity.

15:50

V březnu budou mít všichni občané nárok na jeden PCR test na covid-19 hrazený ze zdravotního pojištění bez toho, aby museli použít žádanku od lékaře či hygieny. Po zasedání vlády o tom na tiskové konferenci informoval ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). V současné době mají očkovaní lidé a děti k dispozici až pět testů měsíčně hrazených pojišťovnou. Zdarma jsou také pro klienty laboratoří se žádankou od lékaře nebo hygieny.

14:03

Slovensko od nadcházející soboty zmírní epidemické restrikce. Vstup do provozů a na akce už nebude podmíněn předložením potvrzení o očkování, prodělání nemoci covid-19 nebo o negativním výsledku testu na koronavirus, vyplývá z dnešního rozhodnutí vlády. 

Od víkendu by měl být plně uvolněn vstup hostů například do ubytovacích zařízení, fitness a wellness center či restaurací. Pro konání hromadných akcí a některé provozy bude nadále stanoven maximální počet účastníků. Zrušena bude i domácí karanténa pro žáky, kteří se dostali ve třídě do kontaktu s pozitivním spolužákem.

12:58

Polsko 1. března zruší většinu omezení zavedených v souvislosti s pandemií nemoci covid-19. Oznámil to podle agentury Reuters premiér Mateusz Morawiecki. Zatímco respirátory zůstanou povinné ve veřejných prostorech včetně obchodů a prostředků veřejné dopravy, bude zrušeno omezení počtu lidí v obchodech, restauracích a kulturních zařízeních. Znovu otevřít budou moci kluby a diskotéky a zaměstnanci veřejných institucí už nebudou muset pracovat z domova.

„Stále více zemí ruší omezení, přičemž pobízejí lidi k očkování. My dnes rušíme většinu restrikcí, ale ponecháváme v platnosti ty nejnutnější,“ zdůraznil Morawiecki.

12:54

Denní přírůstek potvrzených případů nákazy koronavirem v Jižní Koreji poprvé překonal hranici 170 tisíc infikovaných. V zemi se podle agentury Reuters rychle šíří vysoce nakažlivá koronavirová varianta omikron, počty vážných případů a úmrtí lidí nakažených koronavirem se ale ve vysoce proočkované zemi zásadně nezvyšují. Jihokorejský premiér Kim Pu-kjon proto vyzval obyvatele, aby navzdory rychlému přibývání případů nepanikařili.

„Ačkoli nesmíme polevit v bdělosti a dodržování opatření proti šíření koronaviru, není žádný důvod ke strachu ani panice,“ prohlásil předseda vlády. Celkem se v zemi, která má 52 milionů obyvatel, infikovalo koronavirem od vypuknutí pandemie přes 2,3 milionu lidí, z nichž 7607 zemřelo. 

12:47

Polsko 1. března zruší většinu omezení souvisejících s covidem-19, oznámil Morawiecki. Roušková povinnost zůstane ve vnitřních veřejných prostorách.

10:16 Vlastimil Válek

Povinnost nosit respirátor může skončit nejdřív na hromadných akcích, sportovních utkáních, později v MHD a nakonec v domovech pro seniory, řekl Válek.

08:01

 Ve středních Čechách přibylo v pondělí 1678 nákaz koronavirem, o 1904 méně než před týdnem. Od 4. ledna je to v regionu nejnižší úterní hodnota. Kleslo také incidenční číslo. Na 100 tisíc obyvatel připadá v regionu v posledních sedmi dnech 723 nově nakažených, o den dříve to bylo 860. 

08:00

V úterý přibylo v Česku 14 307 nově potvrzených případů koronaviru, je to nejnižší úterní nárůst od 11. ledna. Proti minulému úterý to bylo zhruba o polovinu méně. Podobným tempem na 2570 se snížil také počet podezření na opakovanou nákazu. Dál ale klesá také počet provedených testů. Nižší je i zátěž nemocnic, hospitalizovaných s onemocněním covid-19 bylo v úterý téměř 3300, před týdnem vyžadovalo nemocniční péči 4100 nakažených.

V mezitýdenním srovnání klesá denní počet nově potvrzených případů 15 dní v řadě. Spolu s tím se snižuje i týdenní incidence. Na 100 tisíc obyvatel připadá nyní v Česku 809 nově nakažených za posledních sedm dní, předchozí den to bylo o 130 víc.

21:29

Česká republika je podle celkového počtu potvrzených obětí koronaviru přepočtených na milion obyvatel (3574) k 22. únoru na devátém místě podle údajů serveru ourworldindata.org. Nejvíce mrtvých na počet obyvatel vykazuje Peru (6284), následují Bulharsko (5101), Bosna a Hercegovina (4697), Maďarsko (4494), Severní Makedonie (4280), Černá Hora (4245), Gruzie (3992) a Chorvatsko (3643).

21:28

Počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 na celém světě dnes podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse překročil 5,9 milionu. Posledních 100 tisíc mrtvých přibylo za 11 dní, předtím dvakrát za sebou za devět dní, a ještě předtím to bylo za 12 a 16 dní. Nejvíce obětí na životech od začátku pandemie evidují v absolutních číslech Spojené státy, kde podle údajů univerzity zemřelo přes 937  tisíclidí. Následují Brazílie (645 tisíc mrtvých), Indie (512 tisíc), Rusko (340 tisíc) a Mexiko (316 tisíc). V České republice dosud zemřelo 38 335 lidí nakažených covidem.

21:26

Podle zjištění dánských vědců je ve vzácných případech možné nakazit se krátce po sobě dvěma různými podtypy varianty koronaviru omikron. Nákaza subvariantou BA.2 je možná krátce po infekci původní variantou omikronu označovanou jako BA.1, napsala dnes agentura DPA s odvoláním na studii dánského sérologického institutu SSI.

19:09

Německá spolková země Sasko od 4. března otevře kluby, bary a diskotéky. Roušky nebudou vyžadovány, ale vstup bude umožněn jen očkovaným se třemi dávkami. Ti, kteří mají dvě dávky, případně pouze covid-19 prodělali, budou potřebovat dodatečný test. Dnes o tom rozhodla saská vláda.

„Mám radost, že budeme opět moci otevřít kluby pod podmínkou 2G+ a bez roušek a odstupu,“ uvedla saská ministryně kultury a turismu Barbara Klepschová. Pravidlo 2G v Německu označuje očkované (Geimpfte) a uzdravené (Genesene), plus pak znamená dodatečný test. Podmínku testu je možné nahradit třemi dávkami vakcíny, případně dvěma dávkami se současným proděláním nemoci.

18:54

Přehled hlavních událostí: 

 • Epidemie koronaviru v Česku dál slábne, v pondělí testy odhalily 13 461 nově nakažených. V mezitýdenním srovnání je to asi o šest tisíc méně a zároveň je to nejnižší denní nárůst nově pozitivních v pracovní den od poloviny ledna.
 • Zájem o očkování v posledních týdnech klesá. Zdravotníci v pondělí podali 7634 dávek vakcíny, o týden dříve jich bylo zhruba 10 500.
 • Ve Spojených státech se po vlně covidu-19 způsobené koronavirovou variantou omikron dál zlepšuje epidemická situace. Průměrný počet nově zachycených nákaz po skoro třech měsících klesl pod 100 tisíc za den.
 • Počet lidí zemřelých na covid-19 v Izraeli překročil 10 tisíc. Z 10 003 mrtvých zemřelo od začátku února 1033 pacientů.

18:35 Ilustrační foto.

Zájem o očkování v posledních týdnech klesá. Zdravotníci v pondělí podali 7634 dávek vakcíny, o týden dříve jich bylo zhruba 10 500. Denní průměr od začátku února je kolem 13 600 dávek, v lednu to bylo téměř 50 500 dávek za den. Lidé nyní nejčastěji chodí pro třetí posilovací dávku, v pondělí ji dostalo 5722 lidí. Naopak první očkování podstoupilo 333 zájemců. Dokončené očkování má v Česku téměř 6,84 milionu lidí, posilující dávku dostaly zhruba čtyři miliony z nich.

17:10

Ve Spojených státech se po vlně covidu-19 způsobené koronavirovou variantou omikron dál zlepšuje epidemická situace a průměrný počet nově zachycených nákaz po skoro třech měsících klesl pod 100 tisíc za den. Ukazují to statistiky sestavované deníkem The New York Times (NYT) a Univerzitou Johnse Hopkinse (JHU). Na úrovni jednotlivých států postupně ubývají hygienická opatření, zatímco sílí debaty o změně přístupu ke covidu-19. Oficiální plán v tomto směru už představila Kalifornie.

USA aktuálně registrují nejméně nových infekcí koronavirem od začátku prosince, kdy omikronová vlna v zemi s přibližně 330 miliony obyvatel začínala. Podle NYT po pondělku sedmidenní průměr klesl na 89 tisíc nákaz, JHU evidovala ještě o něco nižší číslo. V polovině ledna v USA potvrzené nákazy přibývaly tempem asi 800 tisíc za den.

15:08

Britská královna Alžběta II. zrušila na úterý plánované virtuální schůzky, protože stále pociťuje mírné příznaky covidu-19. Podle agentur to oznámil Buckinghamský palác. Pětadevadesátiletá panovnice měla pozitivní test na koronavirus v neděli, podle vyjádření paláce se bude věnovat jen nenáročným závazkům. Zatím není jasné, zda se uskuteční její pravidelná středeční schůzka s premiérem Borisem Johnsonem.

Královna v pondělí zaslala do Brazílie své vyjádření v souvislosti s tamními záplavami. Podle Buckinghamského paláce bude Alžběta II. pokračovat v nenáročných povinnostech. Zda se však v tomto týdnu zúčastní některých virtuálních schůzek, vždy posoudí podle svého aktuálního zdravotního stavu.

Foto: Reuters

12:32

Hongkong se chystá, že příští měsíc otestuje na koronavirus všechny obyvatele. „Celá populace podstoupí v březnu tři testy na koronavirus,“ řekla správkyně tohoto poloautonomního čínského území Carrie Lamová na tiskové konferenci. Testovací kapacita bude zvýšena na milion odběrů denně či více. „Vzhledem k tomu, že máme zhruba sedm milionů obyvatel, (jedno kolo) testování potrvá sedm dní,“ dodala.

V poslední době v Hongkongu přibývá kolem 5000 infekcí denně a rostou obavy ze zahlcení zdravotnického systému. Kvůli epidemii jsou uzavřené bary, muzea, bazény i tělocvičny a na veřejnosti se smějí scházet maximálně dvě osoby. Většina lidí pracuje z domova. Lamová dnes podle AP řekla, že protikoronavirová opatření budou prodloužena do 20. dubna.

12:23

Počet lidí zemřelých na covid-19 v Izraeli překročil 10 tisíc. Od začátku února zemřelo 1033 pacientů. Počet nově nakažených stejně jako reprodukční číslo stále klesají. V pondělí bylo zjištěno 12 900 nově nakažených, přičemž minulé pondělí jich bylo přes 23 tisíc. 

11:49 Ilustrační foto.

Uganda hodlá zavést povinné očkování proti covidu-19. Za odmítání vakcinace bude hrozit vysoká pokuta. Kdo nebude moci zaplatit, půjde do vězení. Umožní to nový zákon o zdravotnictví, oznámila dnes agentura Reuters.

Ve 45milionové zemi bylo zatím použito 16 milionů dávek vakcín, i když se tam očkuje už rok. Parlament nyní projednává zákon, po jehož přijetí bude vakcinace povinná. Kdo ji odmítne, má zaplatit čtyři miliony ugandských šilinků (přes 24 tisíc korun), nebo jít na půl roku za mříže. Pokuta je zhruba dvojnásobek průměrné měsíční mzdy.

10:48

Slovinsko v pondělí zrušilo téměř všechna opatření, která zavedlo kvůli šíření koronaviru SARS-CoV-2. Přestalo například vyžadovat covidový certifikát při vstupu do hotelů či restaurací. Doklad, který potvrzuje očkování proti covidu-19, nedávné uzdravení z této nemoci či negativní test na koronavirus, nebude už požadovat ani při vstupu do země. V platnosti ale zůstává povinnost nosit respirátory ve veřejných vnitřních prostorách, informovala agentura DPA.

Covidový certifikát ve Slovinsku nově už není potřeba při vstupu do restaurací či na hromadné kulturní akce. Dál ho ale je nutné předkládat při vstupu do zdravotnických zařízení, pečovatelských domů či do věznic. Nově se zrušilo také omezení otevírací doby restaurací, a otevřel se tak znovu noční život v těchto provozovnách.

10:09

Na Slovensku klesá počet nových zjištěných případů koronavirové infekce, ubylo ale také vykonaných laboratorních testů. Vyplývá to z dnešních údajů národního centra zdravotnických informací. V zemi končí nouzový stav, který vláda vyhlásila v listopadu kvůli nemoci covid-19.

V pondělí laboratoře na pětimilionovém Slovensku zjistily 13 420 nakažených, tedy o 29 procent případů méně než před týdnem. Zároveň ovšem o čtvrtinu klesl počet dokončených testů; s pozitivním výsledkem skončil zhruba každý druhý analyzovaný vzorek.

06:22

Kanadský parlament v pondělí rozšířil mimořádné pravomoci, kterých mohou policisté využít při případných nových protestech řidičů kamionů. Policie sice o víkendu obnovila normální provoz v ulicích metropole, jejíž centrum kamiony blokovaly tři týdny, ale úřady se podle agentury Reuters obávají nových podobných akcí.

Řidiči nákladních vozů kritizovali pandemická opatření a žádali, aby mohli svoji profesi vykonávat bez protikoronavirových restrikcí. 

06:20

V nemocnicích ministerstvo zdravotnictví evidovalo v pondělí 3458 pacientů s prokázaným onemocněním covid-19, 210 z nich bylo v těžkém stavu. Před týdnem bylo hospitalizovaných asi o 800 méně, oproti neděli ale jejich počet o 144 stoupl.

06:15

Kromě nově nakažených ale ubývá od začátku února v mezitýdenním srovnání i testovaných na koronavirus. V pondělí laboratoře provedly zhruba 58 tisíc testů, o týden dříve jich bylo 119 tisíc. Pozitivita stoupla u všech typů testů.

U lidí testovaných kvůli kontaktu s nakaženým pozitivita testů vzrostla na 24 procent, mezi testovanými kvůli příznakům se podíl pozitivních výsledků v mezitýdenním srovnání také zvýšil, dosáhl 37 procent a v případě preventivních testů pozitivita stoupla na téměř 16 procent.

06:10

Incidenční číslo je nejníže od 17. ledna, na sto tisíc obyvatel nyní připadá 939 nových případů za poslední týden. V mezitýdenním srovnání klesá i zátěž nemocnic, v pondělí vyžadovalo nemocniční péči téměř 3500 nakažených, asi o 800 méně. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

06:00

Epidemie koronaviru v Česku dál slábne, v pondělí testy odhalily 13 461 nově nakažených. V mezitýdenním srovnání je to asi o šest tisíc méně a zároveň je to nejnižší denní nárůst nově pozitivních v pracovní den od poloviny ledna.

Zhruba o třetinu na 2511 případů klesl i počet podezření na opakovanou nákazu novým typem koronaviru. 

22:44

Írán vrátil 820 tisíc dávek vakcíny proti covidu-19, které mu darovalo Polsko. Rozhodnutí Teherán zdůvodnil tím, že šlo o vakcíny americké výroby. S odkazem na dnešní reportáž íránské státní televize o tom informuje agentura AP.

21:22

Trhovci a organizátoři adventních trhů budou moci o kompenzace kvůli pandemii koronaviru žádat od 1. března do 1. dubna. Připraveno pro ně je 450 milionů korun. Prodejcům se příspěvky budou počítat podle počtu stánků a dnů omezení. Budou moci získat nejvýše 330 tisíc korun.

18:16

V Anglii od čtvrtka skončí většina zbývajících koronavirových opatření, včetně karantény nakažených a trasování kontaktů. Oznámil to premiér Johnson.

18:01

Shrnutí nejdůležitějších událostí

 • Šíření nemoci covid-19 v Česku v neděli opět zpomalilo, když přibylo nejméně případů nákazy za šest týdnů. Také dále klesá počet hospitalizovaných s covidem-19.
 • Prezident Miloš Zeman v pondělí podepsal spornou vládní novelu pandemického zákona, která mimo jiné rozšiřuje možnosti vydávání protikoronavirových opatření a prodlužuje účinnost zákona z konce února na konec listopadu. 
 • Zdravotní pojišťovny podporují, aby bylo ještě více omezeno hrazení testů na covid-19. Jen za letošní leden a část února zaplatí pojišťovny za testování skoro dvě pětiny toho, co stálo loni testování za celý rok.

16:14

Britská královna Alžběta II., která měla pozitivní test na koronavirus, bude tento týden schůzky vyřizovat na dálku. Chystá se i na telefonický rozhovor s premiérem Borisem Johnsonem, oznámil Buckinghamský palác den po oznámení o nakažení panovnice.

Palác v neděli oznámil, že 95letá královna má příznaky jako při mírném nachlazení a že bude vykonávat „lehké povinnosti“ na hradě Windsor. Dnes Buckinghamský palác upřesnil, že ve středu by se měl uskutečnit i každotýdenní rozhovor s premiérem a že chystá i další virtuální diplomatické audience se zahraničními velvyslanci.

15:23

Prezident Miloš Zeman v pondělí podepsal vládní novelu pandemického zákona, která mimo jiné rozšiřuje možnosti vydávání protikoronavirových opatření a prodlužuje účinnost zákona z konce února na konec listopadu. O prezidentově podpisu informoval jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Předloha také uzákoní zavedenou praxi nařizování karantény nebo izolace telefonicky či krátkou textovou zprávou. Nabude účinnosti krátce potom, co vyjde ve sbírce.

14:51

Hasičský záchranný sbor bude nejméně do konce února pokračovat v testování hasičů na covid-19. Poté vyhodnotí výsledky a rozhodne, zda bude s testy pokračovat. V současné době je zhruba 5,5 procenta hasičů nakažených, v karanténě či pracovní neschopnosti.

14:37

Kvůli klesajícímu zájmu o očkování proti covidu-19 se uzavřou některá velkokapacitní očkovací centra v Libereckém kraji. Naposledy se bude ve středu očkovat v Městské divadle v Novém Boru na Českolipsku, kde očkovací centrum provozuje cvikovská léčebna respiračních nemocí. Další centra omezují provoz, včetně toho největšího vedle Krajského úřadu v Liberci.

13:22 Ilustrační foto.

Ministerstvo zdravotnictví předpokládá, že očkování proti covidu-19 vakcínou Novavax začne na začátku března. Čeká se na dodávku od výrobce, první bude asi 130 tisíc dávek. Nová proteinová vakcína může podle ministerstva oslovit i ty zájemce o očkování, kteří měli obavy z moderních mRNA technologií dřívějších očkovacích látek.

11:27

Pojišťovny podporují zrušení proplácení testů na covid-19, s výjimkou testů nařízených lékařem. Za letošní leden a únor za testy zaplatí téměř 3,5 miliardy korun. Loňské testování bude stát 9,2 miliardy korun, přičemž 7,2 miliardy už pojišťovny uhradily a dalších 1,99 miliardy ještě musí doplatit.

Letos tvoří hlavní náklady plošné antigenní testování u zaměstnavatelů, které minulý týden skončilo, a preventivní PCR testy, kterých mají očkovaní lidé a děti zdarma až pět měsíčně.

11:15

V Královéhradeckém kraji v neděli přibylo 283 nových případů nákazy covidem-19, před týdnem v neděli přírůstek činil 462 případů. Šlo o pokles téměř o 40 procent a o nejnižší nedělní počet zjištěných případů nákazy od 9. ledna. Klesá i incidenční číslo, tedy počet nakažených na sto tisíc obyvatel za posledních sedm dní. Dnes incidence v kraji činila 970, zatímco před týdnem byla na hodnotě 1 447. 

11:03

V Plzeňském kraji přibylo v neděli 283 nově potvrzených případů koronaviru, to je zhruba o třetinu méně než minulou neděli a nejmenší nedělní nárůst od poloviny ledna. Za celý víkend přibylo v kraji 882 potvrzených nákaz, předchozí víkend jich bylo 1064.

11:02

Firmy nahlásily téměř 172 700 pozitivních samotestů svých pracovníků na covid-19. Více než 85 tisíc bylo ověřeno i metodou PCR, potvrzující test podstoupilo více než 58 procent pozitivních. Potvrdilo se tak více než 84 procent pozitivních výsledků samotestů. Testování po měsíci skončilo v pátek 18. února, ministerstvo očekává, že celkové počty se už nebudou po dohlašování výsledků výrazně měnit.

09:59

V Jihomoravském kraji přibylo v neděli 561 potvrzených případů covidu, což je nejméně za poslední měsíc. Vyplývá to z webu ministerstva zdravotnictví. V nemocnicích je 515 nakažených pacientů, uvedla mluvčí kraje Alena Knotková.  Takzvaná týdenní incidence, tedy počet případů nákazy za týden na sto tisíc obyvatel, klesla na 1 203 nákaz.

09:44

V Moravskoslezském kraji bylo v neděli na covid-19 pozitivně testováno 522 lidí. Bylo to o 397 méně než před týdnem. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO). Na sto tisíc lidí za posledních sedm dní připadá 1 111 nakažených, před týdnem jich bylo 1 668.

09:30

V Ústeckém kraji za sobotu a neděli přibylo 941 nakažených koronavirem, o 409 míň než minulý víkend. Klesla i týdenní incidence. Počet hospitalizovaných s koronavirem za týden mírně stoupl. Aktuálně na sto tisíc obyvatel v kraji připadá 919 nakažených za uplynulých sedm dní.

09:21

Ve Zlínském kraji přibylo za neděli 208 potvrzených případů nákazy koronavirem. Pokračuje tak postupné snižování denních přírůstků nakažených. Minulou neděli v kraji přibylo 296 nakažených, o týden dříve 368. Za víkend statistiky ministerstva zdravotnictví v kraji evidují 614 nově nakažených, minulý víkend jich bylo 914.

08:50

Ve středních Čechách přibylo v neděli 489 nákaz koronavirem, o 631 méně než před týdnem. Od 2. ledna je to v regionu nejnižší nedělní hodnota. Kleslo také incidenční číslo. Na sto tisíc obyvatel připadá v regionu v posledních sedmi dnech 888 nově nakažených, o den dříve to bylo 933.

08:43

V Olomouckém kraji o víkendu přibylo 605 potvrzených nákaz novým koronavirem, v mezitýdenním srovnání jich bylo o 365 méně. V přepočtu na sto tisíc obyvatel je v kraji za poslední týden evidováno 1026 nově nakažených, v neděli jich bylo 1046. V kraji nadále klesá zájem o očkování, vyplývá z informací ministerstva zdravotnictví. Počty nových nákaz se snižují už dva týdny. Na statistikách se podepisují i nižší počty testů.

07:32

Austrálie dnes téměř po dvou letech plně otevřela hranice uzavřené kvůli pandemii covidu-19. Do země nyní mohou všichni zahraniční cestovatelé s dokončeným očkováním, napsala agentura Reuters. Australská vláda si od kroku mimo jiné slibuje oživení cestovního ruchu, díky zrušení opatření se také opět setkají se svými přáteli a rodinami stovky lidí.

06:15

Německo zaznamenalo 73 867 nových koronavirových nákaz, o něco méně než před týdnem. Sedmidenní incidence, která udává počet nových případů infekce na 100 000 obyvatel, po několikadenním poklesu mírně vzrostla, vyplývá podle agentury DPA z dnešních údajů Institutu Roberta Kocha (RKI).

06:05

Za celý minulý týden bylo v Česku potvrzeno téměř 107 000 nově nakažených, o týden dříve to bylo zhruba 160 000 a v první únorový týden téměř 230 000. V mezitýdenním srovnání klesá počet nově potvrzených případů 13 dní v řadě.

06:02

Dál výrazně ubývá i provedených testů. Incidenční číslo kleslo pod 1000, na 100 000 obyvatel za sedm dní připadá nyní 995 nových případů nákazy.

Nižší je i počet hospitalizovaných s onemocněním covid-19, v neděli vyžadovalo nemocniční péči 3127 nakažených. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

06:00

V Česku v neděli přibylo nejméně nově potvrzených případů koronaviru za posledních šest týdnů, testy jich odhalily 4267. V mezitýdenním srovnání je to téměř o 3000 méně. Počet podezření na opakovanou nákazu klesl oproti minulé neděli o 430 na 673.

12:55

Pětadevadesátiletá britská královna Alžběta II. je pozitivní na koronavirus, informoval dnes podle server Sky News Buckinghamský palác. Panovnice má podle informací paláce lehký průběh onemocnění podobný nachlazení a v omezené míře se bude dál věnovat svým povinnostem.

07:14

Sedmidenní incidence je s hodnotou 1023 nejnižší od 18. ledna. Před týdnem na 100 000 obyvatel za předchozích sedm dní připadalo 1506 nově nakažených, k pátku to bylo 1048. Reprodukční číslo udávající, kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden pozitivně testovaný, se přes dva týdny drží pod hodnotou jedna, která signalizuje zpomalování epidemie.

Incidence je už v polovině krajů nižší než 1000. Vůbec nejméně nově nakažených na 100 000 obyvatel připadá za posledních sedm dní nadále v Karlovarském kraji, je jich 764. Nejrozšířenější koronavirus zůstává v Jihomoravském kraji se sedmidenní incidencí 1218, před Moravskoslezský se na druhé místo dostal Plzeňský kraj s 1174 nově nakaženými na 100 000 obyvatel za poslední týden.

Nemocnice se starají o nejméně covidových pacientů za téměř dva týdny. Sobotních 3302 hospitalizovaných s koronavirem je skoro o 500 méně než o týden dřív, proti pátku se počet snížil o víc než 300. Ve vážném stavu je 238 pacientů, o deset méně než v pátek.

07:14

V sobotu v Česku přibylo 8220 případů koronaviru, v prvním víkendovém dni nejméně za šest týdnů. Proti předchozí sobotě je to pokles o čtvrtinu. Podobným tempem se na 1318 snížil také počet podezření na opakovanou nákazu. Dál ale ubývá také provedených testů. Na 100.000 obyvatel za sedm dní připadá 1023 nových případů nákazy, nejméně za víc než měsíc. Klesá zátěž nemocnic, pečují o 3302 lidí s covidem-19 a ubývá i pacientů ve vážném stavu. Počet dosud potvrzených případů koronaviru v ČR překročil 3,5 milionu. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

17:36

Policie dnes po zatčení více než 100 demonstrantů donutila další desítky kamionů k odjezdu z kanadského hlavního města Ottawa, kde protesty proti pandemickým opatřením už tři týdny blokují provoz. Podle agentury AP tak stoupla naděje úřadů, že se blokády v blízkosti kanadského parlamentu podaří ukončit.

Úřady přes noc odtahovaly nákladní automobily v oblastech, které již policie v centru Ottawy obsadila. Policisté odění do taktické výstroje dnes postoupili až před úřad premiéra a k parlamentu. Někteří proti protestujícím použili pepřový sprej.

10:25

Pacienti podle kardiologů rušili v době epidemie koronaviru až polovinu preventivních kontrol v ordinacích. Zanedbávají tak prevenci nemocí srdce a cév, které dlouhodobě tvoří až 40 procent úmrtí v Česku a jsou tak jejich nejčastější příčinou. Informovala o tom Česká asociace preventivní kardiologie České kardiologické společnosti.

07:18

Testy v Česku v pátek prokázaly 13 774 případů koronaviru, což bylo v pracovním dni nejméně za pět týdnů. Proti předchozímu týdnu nakažených ubylo o víc než třetinu. Podobným tempem na 2568 se snížil také páteční počet podezření na opakovanou nákazu. Méně než před týdnem se ale také testuje. Incidence dál klesla, za sedm dní připadá na 100 000 obyvatel 1048 nových případů. Počet lidí v nemocnicích s covidem-19 klesl na 3578. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Sedmidenní incidence je nejnižší za měsíc. Před týdnem byla 1628, ve čtvrtek na 100 000 obyvatel připadalo za poslední týden 1126 nově potvrzených případů nákazy. Podobně klesla i dvoutýdenní incidence na 2676.

07:17

Na hromadných akcích může být ode dneška nově až 500 lidí místo stovky. U sedících se kapacity zvýšily z dosavadního tisíce na tisíc plus polovina míst do využití maximální kapacity prostoru, kde se akce koná. Umožnilo to zmírnění mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví.

07:16

Zdravotnická zařízení, pobytové sociální služby a školská zařízení ústavní výchovy dětí, jako jsou dětské domovy, nadále nemohou využívat pracovní karanténu svých zaměstnanců. Původně se uvažovalo o tom, že by pracovní karanténu mohly používat i další obory, ve kterých by mohly být problémy s chybějícími zaměstnanci. Politici mluvili například o dopravě, energetice, ale také například pohřebnictví nebo prádelnách.

07:16

Hygienici ode dneška nebudou posílat do karantény lidi po rizikovém kontaktu s nakaženým koronavirem. Naopak déle si doma pobudou ti, kteří mají pozitivní test. Izolace byla prodloužená na sedm dní z dosavadních pěti. Změnil se metodický pokyn hlavní hygieničky pro krajské hygienické stanice. Končí tak také trasování kontaktů nakažených hygienickými stanicemi.

V uplynutém týdnu se naposledy testovali školáci a pracovníci, podle ministerstva zdravotnictví tak jde o další zmírňování protiepidemických opatření, které má postupně vést ke stejnému přístupu k nákaze koronavirem jako k ostatním respiračním nemocem.

06:00

Vážení čtenáři, vítejte u nové online reportáže, ve které se věnujeme koronavirové pandemii v Česku i ve světě. Dění posledního týdne najdete v předchozí reportáži:

Domácí Zahraničí ČTK Domácí, Zahraničí, ČTK

Aktualizováno před 11 hodinami

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Celý článek zde